10. EURÓPA FILMHÉT 2000. november 30 - december 10. Művész mozi tel:332.67.26
vissza

A Fesztivál
-----------------------
A filmek
-----------------------

A Program

Chaplin terem

Bunuel terem

-----------------------

Fókuszban a Francia Film

Chaplin terem

Bunuel terem

-----------------------

 

Himalája - Egy törzsfőnök gyermekkora

Himalaya - L’enfance d’un chef

9.-én 18.30 Bunuel / 10.-én 19.00 Chaplin

 

Rendezte: Eric Valli

Forgatókönyv: Eric Valli és Olivier Dazat

Fényképezte: Eric Guichard és Jean-Paul Meurisse

Vágó: Marie-Josèphe Yoyotte

Zene: Bruno Coulais

Szereplők: Thilen Lhondup, Gurgon Kyap, Lhapka Tsamchoe, Karma Angel

Franciaországi bemutató: 1999. december 15.

104 perc

A hatalmas Himalája-hegység közepén vagyunk egy eldugott kis faluban, amelyet parányi árpaföldek vesznek körül... A rideg körülmények között élő parasztemberek egyetlen kincse a Magas-Tibetben bányászható só, amelyet minden évben vetőmagra tudnak cserélni, de ehhez át kell kelniük a gigantikus hegyláncon, hogy üzletüket nyélbe üthessék Nepál gazdag és mélyen fekvő völgyeiben.

Ez a sok veszélyt magában hordozó évenkénti átkelés bizonyítja az egyszerű parasztok hősiességét. A veszedelmes utakon, ahol minden lépés végzetes lehet, férfiak, nők és gyermekek kísérik a hatalmas jakcsordát. Heteken, hónapokon keresztül vándorolnak így, a hideggel, a süvítő széllel, a hóviharokkal és a lavinákkal dacolva, ellenállva a természet szélsőséges és erőszakos elemi csapdáinak.

A hosszú és eposzba illően hősies átkelés során drámák játszódnak le a szemünk előtt, hatalmi harcok, szerelmi szenvedélyek, ősi gyűlölködések választják szét a falu Rómeóját és Júliáját egymástól. A makacs és dühödt győzni vágyás elfojtott feszültségeket gerjeszt az egész filmen át, időnként váratlan és viharos kitöréseket okozva, de egy naiv büszkeséggel a világra rácsodálkozó gyermek gyöngyöző kacaja egy-egy jelenet erejéig váratlan megnyugvást és gyengédséget ébreszt a nézőben.

A dokumentumfilmes és fotós rendező, Eric Valli mintegy húsz éve ismeri ezt a vidéket és az itt élő embereket, akik a saját szerepüket játszák el ebben az “egyetemes és időtlen tibeti westernben”, amely elnyerte a legjobb zenéért és a legjobb fotóért járó César-díjat, valamint az öt nevezett között volt a legjobb külföldi filmnek járó Oscarért folyó versenyben.

Eric Valli eddig két dokumentumfilmet forgatott:

1989 Chasseur de miel

1990 Chasseurs des Ténèbres

vissza