microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2008-06-10

A Sziget Ostroma 3/2

ár-színvonal


Az alábbi sorok nem valami "nekik sem könnyű"-jellegű bulvár gondolatokat akarnak közvetíteni. A Sziget idén valóságos össztűz középpontjában találta magát, összehangolt, kampány-szerű támadások érik - eléggé nyilvánvaló mértékben igazságtalanul. E támadások második üteme arról szól, hogy a Sziget drága mulatság- az alábbiakban ennek a állításnak próbálunk a magunk módján a végére járni.

Egyszer csak lábra kapott a hír, hogy a Sziget drága, azóta is bozóttűzként terjed - nem lehet lecsillapítani. Amíg a zajjal és a Szigetet ért tevőleges támadásokkal kapcsolatban a helyzet roppant nyilvánvaló, e kampányszerűen terjesztett váddal kapcsolatban komolyabb mérlegelésre lesz szükség, hiszen 37.500 forint nem kis pénz (ennyi a Sziget heti-jegy, az ott-alvós), és a 8000 forint sem, amennyibe egy napijegy kerül.



A kérdés kulcsa nem az ár/teljesítmény, illetve ár/érték viszonyban keresendő, hanem sokkal inkább az ár-érzékenységben, a magyarok árérzékenységében. Ha azt vesszük ugyanis, hogy mit kap egy-egy látogató cserébe a 8000 HUF-ért, messze meg lehet érteni a Sziget-szervezőket, aki mellesleg idén nem emeltek árat. Egy-egy koncert, amit ezért a pénzért megnézhet valaki, jóval többe kerül, mint 8000 HUF, és akkor még nem említettük, hogy itt egy látogató programok tucatjait fűzheti fel kultúr-turista-útvonalára (persze az is igaz, hogy este 6-tól kb. 3 programot lehet éjfélig megtekinteni, de azért az sem semmi, és éjfél után még semmi sem áll meg, csak a zajszint). Ilyen alapon megközelítve tehát a Sziget tökre nem drága.



Van azonban egy másik megközelítés is, miszerint azt kérdi az ember, hogy vajon 8000 Ft sok pénz? Erre a válasz az, hogy bizony, tök sok pénz. Ott van még ezen az oldalon az a tényező is, hogy a Szigetre belépve még nem szerezted meg az innivalód, ennivalód, amik további összegekbe kerülnek,és ha 1,5 liter ásványvizet be akarsz vinni, az már tiltott ipari mennyiség. Ilyenformán gyakorlatilag 10.000 forinttal számolsz, amikor egy napijegyre gondolsz, ami nem egy pici költségvetési tétel.





Ha a Sziget árait akarjuk megvizsgálni, érdemes azonban úgy tekinteni, hogy még nem mentünk be. Azt érdemes megnézni, hogy ott vagyunk, szombat este, és aznap R.E.M. koncert lesz, és te tudsz erről, és több haverod is megy. Ekkor vajon mennyire sok a 8000 HUF?:) Ráadásul ott van a nem-ott-alvós, tehát bringás jegy, amely 30 000 HUF / 5 nap (plusz a -1. és 0. nap), amely jegyet május közepéig 25 000-ér meg lehetett venni - erre mondjuk, hogy "fair enough":)

Ha ásványvizet be lehetne vinni 1,5 litert, és nem lenne az a felfokozott alkohol-fogyasztás, amit a Sziget ergonómiája sugall (:)), akkor talán már túl szép is lenne ahhoz, hogy igaz legyen, de a mozikban is a popcorn és a cocacola adják a bevételt, a Sziget esetében sincs ez másképpen.





A Sziget árai egyébként végül azért magasak mégis, mert Magyarországon gazdasági válság dübörög, amelynek egyik egyszerű megnyilvánulása, hogy amennyibe valami reálisan kerül, azt a magyarok már drágának találják, illetve nem engedhetik meg maguknak.

Évek óta az van, hogy a magyarok 70%-a el sem jut nyaralni, a lakosság körében az eladósodás az egyik fő tendencia (a reklámok közt rengeteg hitel-reklám fut), a fiatalok hétvégeken dobozos sörökkel mászkálnak a városban, hogy féláron igyanak és ne a szórakozóhelyeken vásárolják a sört.

Egy ilyen válságban nem könnyű jó árat produkálni - a Szigetnek azonban nézetünk szerint sikerült.

Szimpatikus, hogy idén, a válságra való tekintettel nem emeltek árat, hanem helyette inkább 2 napot lecsíptek az amúgy monstre hosszúságú program-folyamból ...
-jepe-
2008-06-10

Címkék: