microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2009-01-16

Golden Globe 2009.

Kate Winslet, a Golden Globe csillaga


A 66-ik Golden Globe-gálát láthattuk vasárnap éjszaka, vagyis pontosabban hétfőn hajnalban, miután az Oscar-gáláknál is megszokott 6 órás eltolódással mi hajnal 2-kor nézhetjük azt, ami Los Angeles-ben este 8-kor kezdődik - most a kifejezetten érdekes és elegáns 66-ik Golden Globe-ünnepség.

A Golden Globe azért speciális díj, mert amerikai, vagyis lehetne az Oscar tesója is, de közben mégis "külföldi" újságírók osztogatják (a Hollywood-ban dolgozó külföldi újságírók szövetsége, a HFPA), és ez meg is látszik rajta. Bár a többszöri díj-átfedések miatt előszeretettel hívják "az Oscar előszobájának", ez egyrészt sokszorosan elcsépelt kifejezés, másrészt pedig alapban hibás szemléletű, hiszen eszerint az Oscar "mindent visz", és az összes többi filmes díj csupán díjacska hozzá képest, aminek max. előrejelzőként vehetjük hasznát. Nos, ez nem így van, ezért is kíséri minden évben nagy figyelem az Arany Glóbusz-gálát, és ezért is van nagy presztízse az ott kiosztott díjaknak. Az este hangulata és stílusa is más, mint az Oscaré, egy jó fokkal kisebb felhajtás, barátságosabb, "családiasabb" vendég-elosztás jellemzi, itt a jelöltek, díjátadók és egyéb meghívottak asztaloknál üldögélnek (1-1 film egy-egy asztal általában), előttük a gondosan kiválasztott (Moit) pezsgők, és két díjátadás közben a vendégek ide-oda mászkálhatnak, beszélgethetnek, kedvük szerint. (Annyira, hogy több díjátadó is csitt-teléssel kezdte a beszédét).

A Golden Globe tehát egyrészt egy amerikai filmes díj Hollywood-ból, másrészt egy nemzetközi díj is, amit a Hollywood-ba akkreditált és ott dolgozó külföldi filmes újságírók képviselnek. Ez egy izgi kombináció, talán ezért is lehet az, hogy a Golden Globe-díjazásokkal szemben ritkábban merülnek fel kétségek, ellenvetések, mint az Oscar-nál szoktak.

Az idei GG-gála legjobb filmje a Slumdog Millionaire lett, Danny Boyle (Trainspotting, 28 Nap Múlva) műve, ami egy indiai szegénynegyedbeli kissrácról szól, aki a helyi "Legyen Ön is Milliomos"-féle játékban megnyeri a főnyereményt, de később csalással vádolják meg, mondván, nem tudhat a játékbeli nehéz kérdésekre válaszolni egy volt utcagyerek. Az angol-amerikai film január 9-én jelent meg az Egyesült Királyságban, és limitáltan az USA-ban, eddig még csak filmfesztiválokon mutatták be (amelyeken imádták a kritikusok), és most indul el világkörüli útjára (nálunk még nincs forgalmazója a filmnek, úgyhogy nem tudjuk, mi mikor láthatjuk majd).

A Slumdog szimpatikus választás a HFPA részéről ( így, látatlanban is), mert egy komoly történet az alapja, ami egy szinte egyáltalán nem ismert világba viszi el a nézőket, és a jelek szerint tele van erős, átélhető érzelmekkel a film. A Slumdog 4 db Golden Globe-ot gyűjtött be, és úgy látszott, a jelenlevők mind egyetértettek ezzel a döntéssel.

Egyébként az este első díját Kate Winslet kapta, a Felolvasó c. Stephen Daldry-film (Billy Elliott, Órák) mellékszerepéért. Winslet már többször volt GG-jelölt, és most nagyon meglepődött, hogy végül nyert, és ekkor még nem tudta, hogy az est végefelé még a legjobb női főszereplőnek járó GG-t is megkapja majd. Amikor szóhoz jutott, rend szerint felsorolta mindazokat, akiknek köszönettel tartozott az alakításáért: az ügynöke, rendezője, és további stábtagok mellett kiemelte a make up-művészeket, akik sikeresen megöregítették a filmben.



A gála feszes tempóban zajlott, de mégis laza hangulatban, a jelenlevő színészek, rendezők producerek kihasználták az alkalmat, hogy egyszerre vannak egy helyen, jöttek-mentek, parti-puszikat és üdvözleteket adva át egymásnak. Az idei Miss Golden Globe Rumer Willis volt, Demi Moore és Bruce Willis 21 éves lánya. Miss Willis kísérte ki a díjazottakat, és a mamája nagyon büszke volt rá (mondta is neki, amikor ő jelentette be a legjobb férfi színésznek járó Golden Globe-ot, amit Heath Ledger kapott, poszhumusz-díjként).

A kellemes hangulatot nem zavarta meg semmi, tulajdonképpen csak Sacha Baron Cohen beszólása említhető meg itt, aki Madonnának és Guy Ritchie-nek szólt be, a válásukat úgy említette, mint hogy Madonna felmondott az egyik személyi asszisztensének, Guy Ritchie-nek. A közönség eleinte még nevetgélt Cohen-en, de ezt a beszólást már nem tartották viccesnek, és a kamera mutatta a rosszalló arcokat, köztük Sandra Bullock-ét. Ricky Gervais angol komikus színész is megpróbált jópofizni, de a Kate Winslet-nek címzett geg-jét (kb: mondtam neked, hogy csinálj egy Holokauszt-filmet, és rögtön nyersz) csak dermedt csend fogadta.

Kate Winslet viszont végig ragyogott az este folyamán, és a második Golden Globe-díjának (a Szabadság Útjai c. Sam Mendes-film főszerepéért) átvételekor egy igazán megható beszédet mondott, rögtön, miután visszanyerte a lélegzetét. A már megszokott stáb-köszönet mellett nagyon kedvesen köszöntötte Leonardo DiCaprio-t, akivel már a Titanic-ban is maradandót alkottak együtt, és aki a remek Revolutionary Road-ban is a partnere volt. Winslet azt mondta, nagyon szereti Leo-t, már 13 éve, és elmondta, hogy mennyire elképesztő volt Leo játéka a filmben. DiCaprio boldogan és kicsit zavartan mosolygott vissza rá, és az egész egy nagyon megható pillanat volt.

A színpadra fellépő férfiak szembetűnően nagy részének volt fülbevaló a fülében, gyakran kettő is, mint pl. Colin Farrell-nek, aki az In Bruges c. fekete vígjáték főszerepéért vehette át a díjat.

A legjobb idegennyelvű film az izraeli Waltz with Bashir lett, amit nálunk a Cirkofilm mutatott be az év első hetében.

Idén a Cecil B. Demille életműdíjat Steven Spielberg vehette át, rendező-kollégájától, Martin Scorsese-től. Spielberg meglepően hosszú beszédet mondott, ami leginkább az inspiráció fontosságáról szólt.

A legjobb rendező Danny Boyle lett, a Slumdog-ért, a legjobb drámai színész pedig Mickey Rourke, a Pankrátor (The Wrestler) c. filmjéért (nálunk májusban jelenik majd meg), amivel a többszörös plasztikai műtéten átesett, és alig felismerhető színész amolyan Travolta-módon visszatért Hollywood-ba. Persze Travolta annak idején (94-ben) egy nagyon jó film remekül megírt szerepével "tért vissza" (dagi pénzbehajtó a Pulp Fiction-ban), Rourke alakítását pedig még nem vehetjük biztosan jónak, és magát a filmet sem könyvelhetjük el látatlanban tök nagy dobásnak.

Woody Allen nagyon örülhet, mert a mostanában leginkább európai közönségnek készített filmjei közül a legutóbbi Golden Globe-ot is nyert, mondjuk, már eddig is lehetett tudni, hogy a Vicky Cristina Barcelona-t szinte mindenki szereti, nézők, kritikusok vegyesen. A VCB lett a legjobb vígjáték/musical, megelőzve a hatalmas kasszasiker Mamma Mia-t, vagy a Égető Bizonyíték-ot.

A tv-sorozatok, mini-tv-sorozatok és tv-filmek körében két nagy győztes lett, a 30 Rock c. NBC-s tv-sorozat, Alec Baldwin-nal, Tina Fey-jel és Tracey Morgan-nal, ami 3 GG-t nyert, és az HBO-s John Adams, ami pedig 4 díjat vitt haza a tv-sorozatok, tv-filmek, mini-sorozatok világából.

Az est utolsó "előadója" Tom Cruise volt (akinek az utóbbi években megcsappant népszerűségét minden nyilvános szerepléssel igyekszik kicsit visszatornázni), ő jelentette be a Slumdog-ot mint legjobb drámai filmet, aztán a végén ő is keverte le a műsort és búcsúzott el mindenkitől.



Ez volt tehát a 66-ik Golden Globe-gála, a 3 G-betűs eseményen nem történet semmi különös, bár egy első látásra "eldugott" film vitte el a pálmát, azért úgy tűnt, mindenki elégedett a díjak alakulásával. A színészek, rendezők, producerek és más stábtagok remekül mutattak az estélyi öltözékeikben, de ez persze mindig így van, ez afajta ruha-bemutató az egyik érdekessége a nagy amerikai filmes ünnepségeknek.

Egy kellemes hangulatú közös parti-estéje volt ez a Hollywood-i és nem Hollywood-i (angol, indiai, stb..) színészeknek, sztároknak és alkotóknak, amin ki is osztottak néhány díjat, és amin nemcsak a pezsgőző résztvevők, hanem a tv-nézők is elég jól szórakozhattak, ha képesek voltak emiatt fennmaradni hajnal 5-ig...
-finito-
2009-01-16

Címkék: