microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2009-08-11

Sziget fesztivál - a mi olimpiánk

Budapest az EU NDK-ja - szuper árakkal


A világ változik, mindenki változik, a Sziget is változik. Kétszer nemhogy egymásután nem, de soha sem léphetünk ugyanarra a Szigetre, így most, hogy ismét eljött a Sziget ideje, az új ünnepi idény - érdekes kérdés, mi a Sziget idén, és hogy kik vagyunk, kik leszünk mi a Szigeten ?:)

Ami minket illet, számunkra eléggé meghatározó a gyülekezési ösztön. Amint felbukkan a Sziget-fesztivál a naptárban, az eseményhorizonton, szinte robotként engedelmeskedünk a hívásnak, vagy mint a farkaskutyák, a vadon szavának. Egyszerűen mennünk kell és kész. Az egyetlen visszatartóerő az ár lehet - sajnos, a válság miatt nyilván sok ember kényszerül elemibb kiadásokat a Szigeten való részvétel elébe helyezni, ne feledkezzünk meg róluk sem, ne gondoljunk rájuk felületesen úgy, hogy például "ha akarnák, ők is biztos meg tudnák maguknak engedni", "nyilván nem kíváncsiak arra, ami ott van" - stb, stb.







A Sziget előtti vasárnap tradicionálisan a Sziget-várás ünnepe. Ilyenkor a külföldiek már becuccolnak, letáboroznak, és elkezdik élni a Sziget-életüket, a Sziget-szervezők pedig egy városnéző busszal körbeviszik az újságírókat, hogy szembesüljenek azzal, ami a következő napokban meghatározza majd az életüket.

Ez a Sziget-bejárás egyébként kifejezetten vicces aktus, lévén, hogy a Szigetlakók, akik ekkor még 99,9%-ban külföldiek, csak egy nyitott tetejű piros városnéző turista buszt látnak, amely fedélzetéről turisztok játszanak fotó-szafarit, célba véve a Szigetet already élvező ellazult lányokat, fiúkat. A budapesti újságírók anélkül, hogy tudtak volna róla, turisztokként tolakodtak be a Szigetlakók életébe - amiért meg is kapták a magukét: derék francia fiatalok elkezdték fotózni az őket fotózó újságírókat, mások vízipisztoly segítségével adtak hangot érzelmeiknek :)

(legközelebb nem árt talán gy PRESS feliratú molinót felhelyezni a busz oldalára - a szerk megjegyzése)





Az ember tényleg elgondolkodik, mi is a Sziget valójában. Egy hatalmas fesztivál-komplexum, csomó egymás mellé szervezett eseménnyel? Egy giga-rendezvény? Vagy az idő, amit ott töltesz, az élmények, amiket ott szerzel. Nyilván ez utóbbi, a gigaság pedig csak a látszat, csak a felület, amit kívülről látni. Bár a Sziget egy hatalmas svédasztal, ami számít, az mégis az, ami a tányérodra kerül. Bár minden percben koncertek, események tucatjai, emberek tízezrei vesznek körül, ami számít, az az, hogy te konkrétan hol vagy, és éppen mit csinálsz az adott percben.

A füvön ülsz valahol - egy sörrel a kezedben? Egy színpad előtt állsz valahol - egy sörrel a kezedben? Napozgatsz, beszélgetsz valahol - egy sörrel a kezedben?:) Éppen két helyszín között vagy, a programfüzetet tanulmányozva? Éppen két helyszín közt vagy, gyalogtúrán - egy sörrel a kezedben? Éppen az étterem-zóna egyik árusítóhelye előtt ücsörögsz? Éppen telefonon hívogatod a barátaidat?





Akárhogyan is nézzük, egy olyan napi 6-8 óra eltöltéséről van szó (ha 6 körül érkezel ki - a bentlakó külföldiek mellesleg kábé ugyanezt ezt csinálják, hiszen napközben a városban lógnak). Ezalatt iszol, nézel, hallgatsz, beszélsz, jössz és méssz, ugrálsz, táncolsz, heversz. Ezekből az elemi tevékenységekből adódik össze a móka, amire a nap végén visszatekinthetsz. Rajtad áll, mit keversz ki magadnak. Lehet csöndes-bulizósabb üzemmódban is nyomulni, és lehet zajos tücsökként is. A csöndes-bulizós verzió mellesleg nem feltétlenül esik egybe a kis-fogyasztású verzióval, hiszen például egy-egy kocsma területén csöndesen leragadni simán az óránkénti 1500 HUF költést is meghaladó fogyasztási kategóriába sorolhat. A külföldiek számára a sör 1,5 euróért gyakorlatilag ingyen van - nekünk viszont 450 HUF-ért nem igazán, nekünk ez olyan, mint nekik 4-5 euró (a belvárosi, kvázi normál, nem-olcsó ár). De nem a Sziget hibája, hogy ma Budapest Európa NDK-ja, szuper árakkal :)





A Sziget idén egy fokkal külföldibb fesztivál lett, mint amilyen tavaly, vagy valaha volt. Árai révén már a Balaton Sound-hoz hasonlítható. A budapestiek számára külön kedvezményes késő-esti jegyet fejlesztettek ki (5250 HUF after 11 PM), azaz kb. "mindent megkapsz, kivéve a napi nagy-koncertet, meg az egész napot".

A Sziget egy prémium fesztivál - prémium sörökkel, prémium árakkal. Ez elsőre talán rosszul hangzik, de nincs benne semmi negatívum. Nem a Sziget tehet például arról, hogy a magyaroknak sokkal kevesebb pénzük van, mint a nyugat-európaiaknak (ahol szintén válság van). A Sziget nagyságrendekkel több embert vonz össze, mint amennyit bármely ingyenes rendezvény Magyarországon (leszámítva az AUG 20-ai tűzijátékot, amit korántsem szerveznek olyan profin, mint a Sziget-et, lásd 2006-ban 5 halálos áldozat - a RED BULL légtámadását (air raid) nem számoljuk, mert az nem nyújt semmit, csak azt, hogy közterületről nézhetjük, amit egésznapos csendháborítást elkövetve a város közepén művelnek pilóták a repülőikkel). A Sziget több embert vonz össze, mint bármely rendezvény Magyarországon. A Sziget sokkal több külföldihez jut el, mint bármely magyar kulturális termék Magyarországról. A Sziget nem egy magyar fesztivál magyaroknak - de ez nem rossz hír. A Sziget a mi olimpiánk. Gondolj bele, milyen jó, hogy magyarok rendezhetik meg a Sziget-et ! A Sziget sokkal jobban odafigyel Budapestre, mint amennyire Budapest odafigyel a Szigetre.





Kár, hogy amíg az olimpiák idejére az olimpiának helyet adó város csillog-villog, addig nálunk Budapest körülbelül Sztálingrádhoz hasonlítható: minden stratégiai fontosságú útvonal, helyszín fel van túrva. Egyik feltúrt zóna után úgy túrják fel a következőt, hogy az előző még mindig nincs kész. Ez a gerjesztett és időzített káosz nyilvánvalóan azt szolgálhatja, hogy amikor nagy nehezen átadják (visszaadják) kedvenc útvonalainkat (lásd Kiskörút, ahol idén tavasztól már működnie kellene az életnek, bringasávval, ehelyett plusz egy teljes nyarat elvettek tőlünk), nagy lesz a katarzis, és az emberek a sajtó vezényletével majd azon örvendeznek, hogy "de jó, lám, milyen szépen épül a város!" :) Budapest a Sziget idejére nem virított semmit, nem volt rá tekintettel - külföldiek tízezrei úgy fognak sokkot kapni a kaotikus dzsumbuj-élménytől, mint az egymás után felboruló dominók. A szovjet metrók, a Sztálin tiszteletére 70-től számozott trolik, a járdákon parkoló autók, a ladák, skodák és trabantok, az alkohol-tilalommal sújtott kerületek, a nyugat-európai szemmel is méregdrága BKV-jegyek városába e pár-tízezer fiatalnak nyilván kedve lesz majd visszatérni - jól kereső, nagy-menő külföldi felnőttekként, komoly cégek élén döntéshozóként :)

Szóval, hogy mit jelent számunkra s Sziget idén? Hm, jó kérdés .. de ne vesztegessük az időt - menjünk, csekkoljuk le, az igazság odaát van, a Hajógyári szigeten ...





- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PS: bringások!

Az ostromállapotról csak annyit, hogy aki bringával jár a Szigetre, vigyázzon, mert az éppen épülő rakparton mindenféle durva akadályok fordulhatnak elő: például szabadon hagyott gödrök (majdani aknanyílások), amiket a sötét aszfalton eléggé nehéz észlelni, és nem kerítik el őket, ki meg naná, hogy nem világítják. Szóval fokozott éberség - semmi sem az, aminek látszik ... és semmi sem annak látszik, ami :)





- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PS 2: dohányzók / nem-dohányzók!

A dohányzás nagyon kemény függőséget okoz. Okoz rákot, egészségkárosodást, emiatt pedig mindenféle szövődményeket, folyamatos köhögést, slájmot, fakó, egészségtelen bőrt - de mindezzel együtt a legfélelmetesebb tulajdonsága az, hogy nagyon-nagyon kemény függőséget okoz. Gondolj bele, adott egy veszélyes szer. Tudod, hogy mi mindent okoz - tehát mit teszel? Nagy ívben elkerülöd. A függőség azonban nagy úr - nagyon-nagyon nagy. A dohányzásról leszokni olyan nehéz, mint a heroinról. Hiába tudod, hogy árt neked, ma is, ebben a percben is, és holnap is, nem védekezel, mert nem tudsz, mert függőséget okozott nálad (is).

Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy ha még nem dohányzik, ne szokjon rá. Higgyetek nekünk, tudjuk, mit beszélünk. egyszerűen ne szokj rá - ne gyújts rá. Egyetlen szál is óriási (negatív) lépés. Ráadásul később még csak bánni sem fogod, mert 5-10 évet úgy cigizel majd végig, hogy azt hiszed, tök oké dolog - ha rászoktál, már nem tehetsz mást, jó képet vágsz hozzá, mert a cigi egyszerűen túl nagy ellenfél. Adj magadnak egy esélyt, és ha teheted, ne szokj rá, azaz egyáltalán ne gyújts rá. A kocadohányosok mind dohányosok lesznek, vagy már azok is. Nincs olyan, hogy kocadohányos. Olyan van, hogy cigizel, meg olyan, hogy nem. Egy-egy fesztivál a legeslegjobb dolog, ami egy fiatallal történhet - ennek azonban semmi köze a dohányzáshoz. Egy cigi semmit sem ad hozzá az élményhez (tapasztalatból tudjuk!), viszont beépül az élménybe, és csak azért, mert egy remek fesztiválon gyújtottál rá először, évekig eszedbe sem jut majd leszokni (mármint megkísérelni a leszokást).

Vigyázz magadra - a cigi nagyon durva cucc!! Ne vedd a kezedbe, a szádba meg pláne! Skip-it! Hagyd ki ezt az 5-10 év függőséget az életedből (ami menetrendszerűen következik, ha rágyújtasz). Vigyázz magadra !:) Mellesleg óriási összegeket spórolhatsz vele :)

-jepe-
2009-08-11

Címkék: