microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: kult -> művészet, pop, vizuális kultúra, kultúr-stratégia

2009-11-19

Pillanatképek a prágai '89-ből

Fotók a Bársonyos Forradalom napjairól


Hiába is tagadnánk, csöppnyi irigységgel nézzük a Cseh Centrumban kiállított fotókiállítás amatőr fotósok által készített képeit, a magukkal ragadó jeleneteket fekete-fehérben a cseh rendszerváltás fontos pillanatairól.

A fotók a békés, "bársonyosként" ismert, 1989 november 17-én kezdődő forradalom előtti hónapok, a '88 augusztusától kezdődő, és '89 november legvégéig tartó események dokumentumai, a megemlékezéseké és tüntetéseké, a százezres tömegek közös akaratnyilvánításának a pillanataié.

Az a húsz fotós, akinek a képeit kiállították most Budapesten is, akkor, az események előtt-közben-utána valószínűleg nem gondolt fotósként magára, ők leginkább dokumentáltak, ott voltak akkor és ott, amikor zajlott a cseh nép békés rendszerváltása, és ezt szépen rögzítették a náluk levő kamera segítségével. Egyfajta társadalmi munkát végeztek, a végeredmény viszont nagyon hatásos, vagy legesleginkább lelkesítő.

Nálunk is voltak hangsúlyos események 1989 tavaszán, nyarán, a Petőfi-szobornál, vagy a Nagy Imre és társai júniusi újratemetésénél, ezeknek az akcióknak a különös hangulata lelkesítette a jelenlevőket és minden gondolkodó kortárs a felszabadultság érzetében lubickolt. Mégis, a prágai '89-es amatőr fotódoksikat látva némi irigységünk van a csehek megörökített rendszerváltó pillanataival szemben, és hiányérzetünk a sajátunkkal szemben.



Ezek a fotók egy emberként lélegző tömegeket mutatnak, ahol az elnyomás alól éppen most felszabaduló cseh emberek V-jelet mutatnak, Václav Havelt éltetik, gyertyákat gyújtanak a hőseik emlékére az előttük álló rendőrkordon lábánál, vagy a nemzeti zászlót maguk előtt tartva boldogan lépdelnek egy sorban.

Ezeknek a képeknek az egyszerűségük a fegyverük, épp azt jelentik, amit mutatnak, és ez maga a tömény történelem. Adott napok adott pillanatai, amikor Prága tereire özönlött a nép, mert nem lehetett otthonmaradni (vagy kirándulni, békésen sörözni, baráti találkozókon részt venni), mert mindenki érezte, hogy ezek az akkori napok a felszabadulásról szólnak, a nép összetartásáról és közös eufóriájáról, és ilyen napok tényleg ritkán adódnak egy-egy emberöltő idő alatt.



Jó érzés nézni ezeket a fotókat, egy perc alatt magunk előtt látjuk a tüntetéseket, a felszegett fejjel vonuló embereket, a megemlékezésekből spontán módon kialakult demonstrációkat, amikben mindig egy rendőrsorfal képviselte a másik oldalt. Bár utólag tudjuk, hogy a csehek sem elégedettek igazán a saját rendszerváltásukkal, mégis kellemes érzés látni, ahogy a képeken mindenkinek izgatott vagy sugárzó az arca, pontosan "lejön" a fotókról az az érzés, amit egy 41 évig uralkodó diktatúra lebontása közben érezhetnek az emberek.



A fotókat az események résztvevői készítették, egy a demonstrálók közül, és ennek abban is van jelentősége, hogy nem a már jól ismert sajtófotós szemmel dolgoztak (az egyetlen pillantással is érdekes, erőszakot sugárzó helyzet lefotózása, vagy a szélsőségek preferálása, mint szép fiatal lányok, vagy idős, dühös arcok keresése a tömegben, stb..), hanem "résztvevő megfigyelőként", vagyis ugyanazt az érzést akarták megörökíteni, amiben ők maguk is benne voltak. És ez sikerült is nekik, annyira, hogy mi, magyar nézők most ugyanazt tudjuk átélni, 20 év után, amit ők akkor, azt a finom borzongást, amit akkor érez az ember, amikor egy izgalmas, boldog jövő képe tárul elé hirtelen....

Az 1989-es Bársonyos Forradalom előtti és utáni megemlékezések, demonstrációk kronológiája:
  • 1988. augusztus 21.: 19 év után ekkor volt az első tüntetés Csehszlovákia 1968-as szovjet megszállásának évfordulóján
  • 1988. október 28.: tüntetések a független állam keletkezésének évfordulóján
  • 1988. december 10.: Václav Havel a prágai Skroupovo téren beszédet mond az első engedélyezett tüntetésen
  • 1989. január 15.: tüntetés Jan Palach öngyilkosságának évfordulóján
  • 1989. október 28.: tüntetés a független állam keletkezésének évfordulóján
  • 1989. november 17.: A Jan Opletal emlékére rendezett diákgyűlésből néhány óra alatt az egész várost érintő, a kommunista rendszer elleni, demokráciát követelő tömegtüntetés lett, a Bársonyos Forradalom kezdete
  • 1989. november 19.: a prágai Èinoherní Klub színházban megalakul a Polgári Fórum, Václav Havel és más ellenzékiek (többek közt a Charta 77 aktivistái) részvételével, a 450 fős Fórum a lakosság szószólója lesz.
  • 1989. november 21.: 100 ezrek gyülekeznek a Vencel téren, Václav Havel beszédet mond a tömegnek
  • 1989. november 24.: lemond a Csehszlovák Kommunista Párt Központi Bizottsága, Alexander Dubèek beszédet mond a Vencel téren
  • 1989. november 25-26.: a prágai Letnán kb. 750 ezer ember követeli 2 napon át a demokráciát
  • 1989. november 27.: általános sztrájk kezdődik, először a diákok sztrájkolnak, majd a munkások is csatlakoznak hozzájuk.
    -lido-
    2009-11-19

    Címkék: prága, 1989, fotókiállítás, bársonyos forradalom, Havel, cseh centrum, rendszerváltás