microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: kult -> művészet, pop, vizuális kultúra, kultúr-stratégia

2011-02-12

találkozások Flusser-rel

Peternák Miklós Flusser-projektje


Különleges kis "könyv" jelent meg Kölnben, könyvnek néz ki, és több helyütt az interneten könyvként is árusítják, valójában azonban egy DVD, Vilém Flusser előadásaival - Peternák Miklós munkája. Különös, hogy az image-ek filozófusának előadásai végül egy totálisan mixed média formátumban jelennek meg ... a könyv egy DVD-t rejt, a "textbook" pedig a kísérő írásokon kívül írott formában is tartalmazza a videón elhangzó "szövegeket" - amelynek borítóján egy ábra látható, az első előadás alapjául szolgáló "image", ami olyan, mint egy térkép ...

Természetesen senki sem akarja Flusser előadásait analizálni egy azokat tartalmazó DVD megjelenése kapcsán. Itt most egy szinttel feljebb vagyunk, most magáról a kiadványról van szó (plusz Flusser egy olyan ismert filozófus, aki elsősorban nem e DVD-n keresztül vált ismertté). Számunkra most maga a DVD, a kiadvány az, ami figyelemre méltó.


a könyv-szerű borítón belül lévő DVD borítója

Az idő óriási rálátást ad a dolgokra, jelenségekre, sőt, konkrétan láthatóvá teszi azokat - vegyük csak például a csillagvizsgálók fotókameráit, amelyek hosszú expozíciós idő révén gyűjtik össze a csillagok fényét, teszik láthatóvá őket. Ez a DVD négy előadást tartalmaz. Egy előadást és három "interjút" - melyek ugyancsak előadások, a riporterek (Peternák Miklós és Beke László) mindössze megkérik a mestert, hogy erről vagy arról beszéljen.

-- 1 --

A DVD-n az előadások nem időrendben vannak elrendezve, ugyanakkor számok sem tartoznak hozzájuk, s így bárki bármilyen sorrendet választhat, bármelyik előadást bármikor megtekintheti. Az első előadás a Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett 1990-es média-filozófiai szimpóziumon elhangzott Flusser előadás (egy pregnáns részének) felvétele.

 

1990 különleges időpillanat volt, a Szovjetunió lebontása révén, melynek egyik eseménye a romániai anti-Ceausescu forradalom volt, amely bár nagyon is valódi forradalom volt, mégis elsősorban a TV-képernyőn játszódott le, kezdve a TV elfoglalásával, folytatva a Ceausescu házaspár brutális kivégzésével - a TV kamerák előtt. Ez az esemény hívta életre a Műcsarnokban rendezett szimpóziumot, amelynek Flusser a fénypontja volt - éspedig szükségszerűen az, már csak azért is, mert ő mint az image alapú kultúra egyfajta próféta folyton erről beszélt, ami akkor be is következett: a Ceausescu-házaspárnak konkrétan azért kellett meghalnia, hogy az a kivégzés-felvétel létrejöhessen. Értsd: a forradalom egy image ellen irányult, és úgy is semmisíttette meg Ceausescu-t, mint image-et. Azaz, történelem elkezdte Flusser akár elvontnak is titulálható gondolatait illusztrálni, sőt, megvalósítani. Izgalmas előadás volt - egy évvel az akkor majd' 70 éves filozófus halála előtt. Az előadást, és magát a szimpóziumot Peternák és Sugár János és Szuzanne Mészöly idézték elő.

 -- 2 --

A következő felvétel egy interjú 1991 októberéből. Peternák Miklós műve. Az interjú München-ben készült, és természetesen nem interjú, hanem egy találkozás, amely során a fiatal "image filozófus", teoretikus elsősorban hallgatja és beszélteti a mestert, akinek a gondolatai őt már 1976-ban megérintették, óriási hatással mind reveláció, mind megerősítés szintjén. Az interjú roppant izgalmas, hiszen Flusser-t kiszabadítja az írásbeliség karanténjából, mert bár Flusser beszéd közben is úgy közli a gondolatait, mintha írna, mégis óriási élmény számunkra látni, a gondolkodásának a folyamatát, és nem csak e folyamat eredményét olvasni. Látni, ahogyan, illetve miközben gondolkodik, óriási mennyiségű s felbecsülhetetlen értékű "információ". Kívánhatunk-e többet egy gondolkodóval kapcsolatban?

Az interjú ezzel együtt még külön drámai is. Egy hölgy ugyanis bejön a képbe, és jelzi, hogy Flusser kifárad, ha sokat beszéltetik, és hogy ennyi talán elég is lenne (az interjúra egy hónappal Flusser halála előtt került sor). Peternák és Flusser azonban kitartanak, és így Flusser még egy egységnyit beszél - a kamerának. For the record(ing) - a történetírás kedvéért.

Ami az írásbeliséget illeti, figyelemre méltó, hogy az írást követő technikai invenció, a videó révén Flusser egy fokkal autentikusabban nyilvánulhatott meg, nem írásban - hanem élőszóban, gondolkodás közben (az írásbeliség előtti szinten).

-- 3 --

A harmadik egység - egy külön gyöngyszem, itt Beke László a fő riporter. Flusser itt bepillantást ad elméje mögöttes régióiba, (the back of his mind), látásmódja mögött meghúzódó, így, idősebb korára egyre intenzívebben megnyilvánuló valóság érzékelési - vallásos tapasztalataiba. Látásmódja, image-ekhez való viszonya alapjául rekurzíve a judaizmust jelöli meg. Itt beszél arról is, hogy mások emlékezetében élünk tovább. Eléggé magától értetődő gondolat - amit persze kibontva egy filozófiai állítást kapunk. Ez is alkotóeleme Flusser gondolatai szépségének.

-- 4 --

Az utolsó interjú, az utolsó találkozás drámai és megrázó. Ez az első videókamera előtt folytatott interjú, amit Peternák Flusser-ral készített - 1988-ból. A helyszín Osnabrück, film - és videó fesztivál. Flusser direkt azért ment oda, hogy mintát vegyen, hogyan jelenik meg a videó művekben a gondolatok közlésének új lehetősége, mennyiben forradalmiak a forradalmi médium által, segítségével létrejött művek. Filozófusként, teoretikusként odament kvázi várni a forradalmat (ami egy évvel később megvalósult - Romániában, és egész kelet-Európában is). A felvétel egy gyönyörű része, amikor a munkatársak berontanak, hogy bocs, ezt és ezt kell csinálni, megnézni, a kazetta így meg úgy - de Peternák egy határozott kézmozdulattal elhessegeti őket. Gyönyörű. Történetírás - jelenidőben, a jövő számára. Peternákot a legkevésbé sem érdekelte, ami ott történik, Osnabrück-ben, csak arra felvételre fókuszált, amit abból az ott és akkor-ból próbált kimenteni minden idők számára (és ki is mentett).


Vilém Flusser

Figyelemre méltó, hogy Peternák Miklós mennyire aktív előidézője volt e felvételeknek, ezeknek az előadásoknak, ezeknek a találkozásoknak, melyeket a legnagyobb hűséggel fogadott be és adott egyszersmind tovább másoknak ... Különös élmény lehetett a számára egy PC-n (vagy MAC-en) vágni ezeket a felvételeket. Nemcsak azért, mert időutazás, hanem azért, mert így, az idő kínálta rálátás révén mintegy láthatóvá válik az a történet is, ahogyan Peternák találkozásról találkozásra mindent elkövetett, hogy Vilém Flusser, a nagyszerű gondolkodó a videó révén elérhetővé váljon a jövő számára ... Valódi "voyagerizmus", ez volt Peternák jövőbe kilőtt üzenete, mint a zseniális Carl Sagan arany lemeze (a Pioneer-okon), és a még komplexebb anyagok a Voyager-eken. Mi pedig itt és most az idő (egy) másik oldalán szerencsés haszonélvezőkként csodálattal és hálával tekintünk erre a nagyszerű projektre ...

______________________________________________
infó a kiadványról a C3 site-on: http://flusserdvd.c3.hu%2F

-JP-
2011-02-12

Címkék: Vilém Flusser, Peternák Miklós, Miklós Peternák