2007-11-07
Koncepció - s per a Sziget ellen
Újpest polgármestere, Derce Tamás pert indított a Sziget Fesztivál ellen, amivel kapcsolatban úgy tűnik, ez nem puszta per, hanem valóságos hadjárat, amelynek a célja nem az újpestiek jogainak védelme, hanem a Sziget Fesztivál tönkretétele, megsemmisítése.
Magyarország egészen furcsa hely, és jogi szempontból is - gondoljunk a csak az ügyvédre, aki egy
A Sziget elleni támadás sem nélkülözi ezt a fajta komikumot - a baj csak az, hogy ez könnyű szerrel tragikomikummá válhat. A Derce Tamás hadjáratának van néhány olyan motívuma, ami miatt egyáltalán hadjáratról kell beszélnünk. Az egyik, hogy a Derce-stáb a bíróságtól azt kérte, hogy az első fokon hozandó ítélet már önmagában legyen jogerős és végrehajtandó. Kérni persze bármit lehet, ami miatt ez a kis kérés nyugtalanító, az az, hogy a per menete a szokásosnál, a normálisnál (a Szigeteseknek bőven van összehasonlítási alapjuk) sokkal gyorsabban zajlik. Úgy tűnik, ebben a perben valamikor nyár közepén, végén, a mostani gyorsított tempóval akár meg is születhet az ítélet első fokon. Ekkor már csak az kell, hogy a bíróság valami sugallatnak engedelmeskedve ezt az elsőfokú ítéletet jogerős végrehajtandó ítéletként hirdesse ki - és akkor ott lesz a Sziget, az eladott jegyekkel, a leszervezett, milliárdos költségvetésű program és koncert-komplexumával, egy évnyi munkával - amit kellene zárni, illetve nem lehetne megnyitni.
A Szigetesek elmondták, hogy természetszerűen bíznak a bíróság tárgyilagos és igazságos döntésében. Az egész
![](/07/105/fotok/img_0824.jpg)
A másik ok, ami miatt a Szigetesek minden bizonnyal a nyilvánossághoz fordultak, az, hogy nyilván szeretnék, hogy ha ez az ügy kipattan, akkor az emberek megfelelő tájékoztatást kapjanak, és ne egyoldalúan Derce Tamás csapatának propagandájára kelljen támaszkodniuk.
Szóval a Sziget VS. környékbéli lakók sztori a következő: Kezdetben vala a Sziget, ami úgy nézett ki, hogy a Nagyszínpadon hajnal 4-ig folytak a koncertek. Ekkor jöttek mindenféle megkeresések, még bírósági úton is, beleértve Óbudát és Tarlós Istvánt. A Szigetesek minden megkeresést abszolút komolyan vettek - aminek következményeként rengeteg hangszigetelő falat és sátrat állítottak fel, és este 11 után már csak ezekben a hangszigetelt sátrakban lehet koncerteket tartani, de itt sem nagyszínpadi teljesítménnyel, hanem csak sokkal kisebbel. Lapunk a Szigettel kapcsolatban pozitívan elfogult, lévén, hogy hamarabb jártunk Szigetre, mint mielőtt a Cspv létrejött volna - tehát mielőtt az eszünket tudtuk, már Sziget-látogatók voltunk. Szerencsénk volt már a kezdetek kezdetén megtapasztalni, miről szól a Sziget, miféle módon áll hozzá Gerendai Károly és csapata a Szigethez.
Volt egy idő például, amikor fiatal biológusok egy köre azzal foglalkozott, hogy a Sziget élővilágát óvták. Ekkor volt egy performance fesztivál is, amely keretében az egyik előadó egy 1 m x 0,5 m területen egy fél méter mély gödröt
![](/07/105/fotok/000780_8.jpg)
A 3. kerület, élén Tarlós Istvánnal az utóbbi években már határozottan barátja a Szigetnek, többször láttuk őt ott, vidám hangulatban - ami természetes. Vagyis azt mondhatjuk, hogy a 3. kerület és a Sziget hangkibocsátás-konfliktusát sikerült a Sziget által bevállalt kompromisszumok révén barátságosan feloldani. Érdekes adalék,
![](/07/105/fotok/img_0988.jpg)
Amit Derce Tamás művel most, az az, hogy megnézi, hogy hol tart a Sziget és a környezet határa, és ezt a határt, jól megnyomva a tollat, megpróbálja újrarajzolni. Pedig ez a határ egy barátságos, a környezetre, az emberekre odafigyelő Sziget-mentalitás révén egyfajta természetes határvonal lett, ami mindkét fél számára barátságosan megfelelő volt, és ma is az. Derce Tamás azonban ezeket a határokat figyelembe véve indította el hadjáratát - azaz célja nyilvánvalóan és könnyű szerrel kimutathatóan nem arra irányul (még csak látszat szintjén sem), hogy az újpestiek jogát érvényesítse, hanem hogy a Szigetet teljesíthetetlen feltételek teljesítésére kötelezze. Hogy miért mondjuk ezt?
Nos, azért, mert Derce kis csapata szemlátomást nem a hasára ütött, amikor azt tűzte ki célul, hogy a Szigetnek nem szabad hangot kibocsátania este 10 és reggel 6 között. Ha ugyanis azt követelte volna, hogy nem szabad hangot kibocsátania este 11 és reggel 6 között, akkor a Sziget és a bíróság simán azt felelte volna, hogy ejnye, Derce elvtárs, a Szigetesek már tök régen bevállalták azt a kompromisszumot, hogy este 11-kor takkra lezárják
![](/07/105/fotok/juliette02.jpg)
A Derce-csapat olyan alacsony értékeket kér számon a Szigeten, amik minden szabványt (oké, Pakisztánt, Venezuelát és Kínát nem számoltuk ide) alulmúlnak. Dercéék hangkibocsátás küszöb-követelése éppenséggel alacsonyabb, mint ami fényes nappal mérhető érték az Újpesti partvidéken - az év 365 napjában. Ez azért eléggé gonosz dolog - illetve nyilvánvalóan gonosz szándék, amit a bíróság bizonyára észrevesz majd és azzal honorál, hogy ítéletét a legtárgyilagosabban hozza meg - és első fokon az azonnali végrehajtás kényszere nélkül (akármi is lesz az - elvégre nem statáriumról van szó, lényeg a higgadtság).
Tudjuk, azt hinnétek, kedves olvasók, hogy máris eleget írtunk erről a kérdésről - de nem. Még nem. Még
![](/07/105/fotok/img_3050.jpg)
Az egyik, hogy a Sziget egy sziget - értsd, nem a belvárosban van, nem emberek közt, nem a házak közt, hanem egy szigeten, egy hatalmas folyó közepén. Vagyis az elszigeteltség érdekében éppenséggel már azzal elég sokat tettek, hogy a fesztivált egy szigetre szervezték - és ez még csak a kezdet volt. Azóta a budai parttal sikerült belőni a barátságos kompromisszumokat, amiket a Sziget önként és barátággal hajt végre azóta is hűségesen (van például olyan csendháborítás-szakértő, aki direkt nekik dolgozik, és az ő megbízásukból méri digitális kütyüjével a hangerőt esténként a fesztivál ideje alatt, plusz milliókat költenek hangszigetelésre - egy szigeten is).
A másik motívum az, hogy a csendháborítás nem este 10-től hajnalig tart. Bizonyos megközelítésekben este 9-től tart reggel 7-ig, de a csendháborítás napközben is csendháborítás.
![](/07/105/fotok/lany02.jpg)
Érdemes elgondolkodni azon, hogy a Balaton partján hány ezer lakos perelhetne be ezer és ezer diszkót, meg mindenféle rendezvényt nyaranta - és mégsem teszik. Mert egy bizonyos szintet tolerálnak, azt, amit a nemzetközi és hazai szabványok előírnak. Ha például a tücsökciripelés alatti szinten hallani a szomszéd partól átszűrődő zenét, na bumm, nyár van, Thomas Mann ezeket a távoli hangokat éppenséggel mint a nyár mézédes motívumait írná le - ez holtbiztos. És a kutyák, amik éjjelente ugatnak, őket, az ő gazdáikat is be kellene talán perelni?
Aztán itt vannak a légi járatok. Kábé 5-6 éve a légifolyosókat jól rászabadították a városra. Körülbelül Szeptember 11-óta, amikor paradox módon kiderült, hogy nem jó, ha a belváros fölött repkednek a légi járatok, Budapesten (mint egy nagyon furcsán működő ország fővárosában) természetesen megszaporodtak a belváros felett elhúzó járatok. Ezek hajnali órákban is olyan komoly zajt csapnak, amilyet a repterek mellett lakók szoktak érzékelni. Aztán ott vannak a Red Bull Air Race- futamok, amikor egy gusztustalan, szerény véleményünk szerint hányásszagú üdítő (ezért tituláltuk szubjektív módon gusztustalannak) kibérel magának egy várost, és ott egész nap
![](/07/105/fotok/este.jpg)
Aztán ott vannak a tűzijátékok, amiket spontán bármelyik hadúr vagy maffiózó vagy anyagilag sikeres politikus bármelyik estén kilövethet - csak úgy. Vagy ott vannak a kamionok, amik annyi kisvároson keresztülhaladva egész nap és még éjjel is megnyomorítják a lakók életét. Ott vannak még a helyi szórakozóhelyek, amik szemben a nyugati országokkal, nálunk csak akkor szúrják a lakók szemét, ha nem maffiózók csinálják - ekkor mindent elkövetnek, hogy az illető helyet bezárják. De amint megjelennek egy hely előtt a méregdrága autók, amiket nyilván nem bölcsészdoktorok vagy óvónők vezetnek, a lakók elfelejtenek szisszenni is.
Mindezeket csak ésszerű viszonyításként írtuk le. A végeredmény az, hogy általában olyan cégeket támadnak meg, akik jó fejek, és nem áll mögöttük komoly hatalom - miközben ezer más módon (bár nem kellene) otromba mértékű sérelmeket nyelnek le ugyanabból a fajtából - olyanoktól, akikkel nem szívesen tűznének össze. A Sziget nyilvánvalóan egy tipikus jófej a történetben.
Ami különösen érdekes, az az, hogy amikor a Sziget meghirdette ezt a vész-sajtóeseményt
Mindenféle elvakult, szélsőséges dolgokat mondtak, mint hogy jönnek a külföldiek, és nem lehet tőlük aludni. Az, hogy ez egy magyar fesztivál, és nem Újpesten zajlik, hanem a Duna közepén, tőlük több száz méterre, nem nagyon akart eljutni az agyukig- a "külföldiek" szót folyamatosan ismételgették. Vajon miért? Mert külföldi zajt hallottak 6-7 napon keresztül? Vagy mert volt egy koncepciójuk (hogy szemét külföldi fiatalok, vs. kedves magyar helyi lakosok)? Mindegy is.
A megdöbbentő fordulat akkor következett be, amikor a lakók átvették a főszereplést a beszélgetés során - és valaki, aki a sajtósokkal jött, bekiabálta, hogy a Sziget fizessen egy
Döbbenet. Az ember nem hisz a szemének.
A Sziget fesztivált Dercéék úgy állítják be, mint egy nagy multicéget (miközben 100% magyar cég), ami durván sérti a
![](/07/105/fotok/img_4039.jpg)
Drukkolunk - és keresztbe tesszük az ujjainkat - lévén, hogy legkedvesebb barátnőnk, Justitia, sajnos nem jól lát a szemére - döntésében azonban mi is bízunk.
-jepe-
2007-11-07