microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2010-04-15

Mozifilm átiratok - politikai gerilla-videók

az érvelés vizuális undergroundja


Magyarország választ, zajlik a kampányolás minden hullámhosszon - nem is hinnénk azonban, hogy ennek mostanában milyen izgalmas vonzatai vannak népszerű vizuális kultúránk terén. A Youtube és a az átlag-PC-k megnövekedett teljesítménye, az átlag internet kapcsolat megnövekedett sebessége révén, ami lehetővé teszi mindenki számára, hogy kezébe vegye a népszerű filmkultúrát, és saját fantáziájához, aktuális valóságértelmezéséhez, mondanivalójához igazítsa :)



Fiatal magyarok rázzák az utcát, ezúttal az internetes sztrádát: 2010 április, az mszp nem akarta elhinni az lmp-nek, hogy nem akar velük együttműködni, ezerszer megmondták, megüzenték, stb, így végül, hogy biztosan megértsék, egy Csillagok Háborúja jelenetet használtak, hogy mondandójukat megvilágítsák. A végeredmény egy un. "átirat", egy videó, amelyben egy kult-film egyik jelenetét "át-feliratozzák", amely feliratok révén a jelenet egy más kontextusba kerül, rendszerint egy aktuális politikai szituáció kontextusába, a jelenet szereplői pedig az aktuális politikai szereplőkké változnak át. Egy ismert, sőt, közismert és közkedvelt jelenet így az érvelés leghatékonyabb eszközévé válik. Gyermeteg ötletnek tűnik, de nem az, sőt.



Gyermeteg ötletnek tűnik, hiszen miért pazarol valaki órákat arra, hogy feliratozzon egy jelenetet, miért nem mondja el szóban? Az mszp most olyan, mint Dart Vader, aki az lmp-t saját gyermekének tekinti, és abúzust akar rajta elkövetni, fénykardjával nyüstöli, mindenfélével fenyegeti, meg minden. Nem elég ezt így elmondani? Nos, a '90-es években ez nyilván így nézett volna ki, fiatalok, egy teraszon beszakított hangulatban nevetgélnek, ilyen és ehhez hasonló vicces jeleneteken. Sok-sok terasz, sok-sok fiatal, de mindenki csak egy darab asztaltársasághoz tartozik, mindenki csak max 5-8 emberhez beszél. Ma azonban, egy ilyen videó, miután megosztották, akár több 10 ezer emberhez is eljuthat, akár egyetlen nap alatt. Ennek fényében máris másképp hangzik ugyanaz a kérdés, megéri-e akár egy órát is dolgozni egy ilyen videóval? Megéri - enyhén szólva. Nagy cégek kemény milliókat fizetnek azért, hogy üzeneteik eljussanak ennyi emberhez (az, hogy a tv-ben lemegy egy reklám, nem azonos azzal, hogy eljutott a nézőkhöz, egy Youtubról letöltött videó azonban telitalálat, nemcsak megcélzott egy közönséget, de el is találta, így 10 ezer Youtube letöltés simán felér az AdView/ClickThru arányokat tekintve akár 10 millió háztartásban leadott tévéreklámmal is:)) Politikai hirdetésnél ez még durvább arány, hiszen gondolj bele, ha tévében megy le egy hirdetés, előtte bemondják, most egy politikai hirdetést fogsz látni, azaz vigyázz a burádra, most meg akarnak győzni. Egy tévében leadott politikai hirdetés célba jutásának esélye így szemlélve eléggé pici. Egy Youtube-on fellelhető videó azonban, amit emailben, facebook-on, wiw-en keresztül futótűz sebességével lehet megosztani, tovább passzolni, egészen más. És akkor most gondoljunk bele, milyen eszközeik voltak a valósággal, életkörülményekkel, politikával kapcsolatos érvelésre a fiataloknak mondjuk a '60-as években? Lásd Godard zseniális Hímnem, Nőnem c. filmjében Jean-Pierre Leod hogyan küzd a Vietnami háború ellen, festékszóróval - az amerikai követség előtt. Ugyanennek persze van egy magasabb szintje, Godard, illetve a film szintje, hiszen ez a jelenet a filmben szerepel, így ez a festékszórózás nem szorítkozik az ott és akkor-ra, hanem rengeteg emberhez eljut, mindenkihez, aki megnézi e filmet. Godard minden filmjébe betett egy részt a Vietnami Háborúról, így harcolt azért, amiben hitt. Ma, amikor egy hétköznapi egyetemista srác/lány összedob egy át-feliratozot videó létrehozásához, bizony, olyan eszköz van a kezében, ami régebben elképzelhetetlen volt, és nemcsak a '60-as években, de a '90-es években, sőt, még a 2000-res évek elején is, a Youtube előtti időkben.



2010 április 14, fiatalok ezrei egy Csillagok Háborúja átiraton szórakoznak, a Youtube-on ekkor ez a világ 19. legnépszerűbb videója !! - de nem puszta szórakozás ez, hiszen közben nagyon komoly üzenet jut el hozzájuk, ami nem merül ki abban, hogy az lmp nem közösködik az mszp-vel, ennél jóval többet kapunk, hiszen ez egy dráma, komoly dramaturgiai fordulatokkal - lásd a különböző fenyegetéseket, meg az egész verbális-pszichót. E videó, vegyük észre, pont olyan érvelési, kifejezési eszköz, mint amiket pl. Kossuth Lajos alkalmazhatott verbálisan, valahányszor egy hasonlatot, allegóriát, metaforát alkalmazott mondandója megvilágítása érdekében. E videó-műfaj, vegyük észre, a képileg maximálisan konkretizált hasonlat, azaz a szuper-metafora műfaja. A videó-metaforák milliószor hatásosabbak egy-egy verbális metaforánál, hiszen 1-1 másodperc alatt (párhuzamosan) rengeteg információ éri el a "felhasználót": a szereplők összes gesztusa, hanglejtése, a szavak konkrét megválogatása, a környezet, a zene, a háttér - ilyen komplex és hatásos metaforákhoz verbálisan kb. Shakespare-nek kell lenni :) A videó-átiratokban az a legizgalmasabb, hogy a művészi kifejezés magas fokát az "alkotó" kölcsönveszi az eredeti alkotójától. A videó-átirat tehát a remixek és a DJ művészet világába tartozó interpretációs műfaj. Interpretáció, tehát 100%-ig szellemi termék - nem kézügyességen alapul, hanem érzékenységen és gondolkodáson, technikailag: filozófia. Ahogy Bódy Gábor megfogalmazta: a videó egy kreatív gondolkozó szerszám.

Ami ezt a műfajt a lehető leghatásosabbá teszi, nem más, mint a nagy fokú valóságossága.

Fura, hogy egy fikciós filmek fikciós feliratozásán alapuló műfajt a valósággal egyáltalán relációba állítunk, pedig a videó-átiratoknál tényleg a valóságosság a kulcs. Szükséges ugyanis, hogy az eredeti filmben megjelenített drámai cselekmény és a "ráillesztett" fikció (aktuális kontextus, aktuális paraméterekkel, karakterek, stb) fedjék egymást. Fontos, hogy teljesüljön az 1+1=3 montázselméleti alaptörvény, azaz fontos, hogy energia szabaduljon fel a beavatkozás, az átfeliratozás nyomán (ez is montázs, bár nem egymás utániság, hanem egymás mellettiség az elrendezés módja, - a lényeg: 2 komponens összekeverése). Fontos, hogy a montázs működjön, hogy a videó-átirat fedje a valóságot, annak valamely dimenzióját, hogy rá lehessen ismerni. A videó-átirat próbája tehát a valóság maga. Vagy működik, vagy nem - olyan, mint a humor, mint egy vicc, mint egy karikatúra. Másrészt ugyanilyen hangsúlyos, hogy ezeket nem lehet hamisítani, azaz nem lehet egy átiratot ellenkező, vagy merőben más előjellel elkészíteni, legalább is nem lesz ugyanakkor a sikere, az már biztos. A videóátiratok prototípusa "a Bukás" volt, a TB-privatizációs népszavazás idején. Gondolj bele, el lehetett volna készíteni ugyanazt a videót más feliratokkal? Biztosan, de sok értelme nem lett volna.



2010 április 14: az egyik hírcsatorna a fő hírei közt vetített le egy videót - egy politikai kampány-videót, egy átirat-videót, amelyben az egyik mszp-s politikus háborúban lövi politikai vetélytársait, és olyat is mondanak benne, hogy "kabbbe lmp" (elnézést az mszp trágárságáért). Természetesen az is érdekes, hogy egy 20 év után, 8 év alatt leszerepelt párt miért csak háborúban tud gondolkodni, és miért lő atommal azokra, akikkel együtt jár a parlamentbe dolgozni, de ennél jóval érdekesebb körülmény, hogy a fikciós filmből készült fikció Szanyi kapitány kalandjai - bekerült a híradóba, mint a valóság egy eleme, mint egy politikai kampány egyik videója. Ez, lássuk be, mérföldkő ...



A műfaj egyébiránt bár a Bukás volt az első, mégsem a Bukás alkotóinak találmánya (természetesen ők is kitalálhatták maguktól). Az HBO nézői pontosan tudják, miről beszélünk :) Az HBO, amely Magyarországon (is) híres arról, hogy design-ban, arculatban, stílusban és vizualitásban az abszolút élvonalat képviseli, mint az MTV (Music Television) annak idején. Az HBO csinált hétfőnként egy feliratos vetítést valamely top filmből, ami nagyon jó dolog volt, ugyebár. Először úgy reklámozták, hogy "olvasójegy" - filmek, felirattal az HBO-n. Később aztán bekeményítettek. Apellálva az HBO-nézők angoltudására (a legtöbb tévécsatorna lenézi a nézőit), egy film egyik jelenetét vetítették (Szemtelen Szemtanúk) a csatorna ön-reklámjai, image-reklámjai között. A néző pár mondat után elkezdte furán érezni magát, de mire észbe kap, már olvassa is a feliratok közt azt, ami miatt kizökkent: "észrevetted te is, hogy nem stimmelnek a feliratok?". Ez a mondat nem a nézőnek szól azonban személyesen, két ember beszél telefonon. A megbízó rátelefonál az emberére, hogy észrevette-e a csúszást, aki mondja, hogy igen. A megbízó aztán szól, hogy ilyen többet ne forduljon elő, és hogy találja meg, ki a felelős - és intézze el. Shea Wigham a karján lévő gipsz alól előkapta a hangtompítós fegyvert és el is intézte a vétkest, mi pedig ámulunk, hiszen olyan volt, mintha vicces hekkerek meghekkelték volna a mozi-csatornát :) Külön figyelemreméltó, hogy ez az átfeliratozás magáról az át-feliratozásról szólt !!::)))

A videó-átiratok műfaja valódi vizuális népköltészet, amely kifejezetten komoly és egészséges műfaj, hiszen a passzív befogadók, filmrajongók átmennek alkotókba, akik közléseket fogalmaznak meg. Mozinézőből, aki a fogyasztói társadalom értelmezése szerint elvileg megveszi a popkornt, meg a kólát, a film után meg csöndben hazaballag, átmegy aktív enternatinerbe, aki saját műsort ad tízezreknek. Progresszív műfaj azért is, mert visszaszól a hatalomnak akkor, amikor a sajtó nagy része annak tenyeréből eszik, vagy amikor a politikai humor, paródia műfaja kihalt a tévéképernyőkről (lásd például az Uborka c. politikai showműsort, amely sosem volt elfogulatlan, de mindig békés és humoros volt. Természetesen az, hogy a műfaj progresszív és pozitív, nem jelenti, hogy bármi, amit látsz ebben a műfajban, az jó vagy egyáltalán elfogadható (rengeteg offenzív darab is keletkezett nyilván, hiszen ez totálisan freestyle). Az egész műfaj óriási jelentőségű, hiszen amíg 2006-ban a tévéreklámok vitték (el) a prímet, ma már azt is gondolhatjuk, hogy a szabadon, nem fentről, nem a központból terjesztett agitációs videók formálták az online kultúrában otthonos szavazók véleményét (amely tevékenység nem szűkült kampányidőszak keretei közé, hanem éveken át szabadon zajlott, egy olyan társadalomban, ahol a kocsmai, verbális, közösségi, baráti politizálás szó szerint kihalt).

LMP! Lépj vissza! a cikk alapjául szolgáló Csillagok Háborúja-átirat videó :))

a Bukás

Brian Magyarországon (a Brian Élete nyomán)

5. ELEM-P

Terminátor (~offenzív + röhejes)

Terminátor (jobbik-ellenes)

Jean-Luc Godard egy vietnami háború ellenes "klipje"

mszp Wars - (nemcsak feliratok, beavatkoztak a képbe is)

Mátrix - újabb jobbik-os átirat, amelyben vezetőiket főszereplőkként, szueprhősökként látják

V-mint vérbosszú - átirat nélkül, tisztán idézetként (a parlament felrobbatásáról)

Gyűrűk ura átirat - híradóinzertekkel

és itt a vége: bukás-paródia arról, hogy a Bukást producelő Constantin Film eltávolíttatja a paródia-klipeket a youtube-ról :)



-jepe-
2010-04-15

Címkék: videó, átiratok, youtube, lmp