microcspv    "time is not money"
logo Marilyn



2011-02-27

Cigistop: a dohányzás virágzása és visszaszorulása

A dohányzásnak óriási kultusza volt, valóságos mánia. Az 50-es években a televízióban élő adásban is cigiztek (lásd: Good Night and Good Luck) A dohányzás a képi tömegkultúrával terjedt el, kezdve a magazinokkal az 1930-as években, a televízió és különösképpen a mozi révén pedig semmihez nem fogható .. divattá, őrületté vált :)
figyelem, a dohányzás borzasztóan veszélyes az egészségre, javasoljuk, hogy próbálj meg leszokni, illetve ha még nem szoktál rá, próbáld meg elkerülni!

Jean-Luc Godard, a filmes, napszemüvegben, cigivel a szájában él az emlékeinkben. A filmes, aki felfedezte Belmondo-t. A Kifulladásig-ban Belmondo Lucky Strike-ot szívott, amíg Jean Seberg Chesterfield-et. Bálint Eszter Chesterfield-et hoz a boltból magának és John Lurie-nak Jim Jarmusch Florida, Paradicsom c. filmjében. Jim Jarmusch egyébként a Kávé és Cigaretta c. rövidfilmjével futott be :) Nicolas Cage a Veszett a Világ-ban Marlboro-t szív, 4 éves korától (e film a szex utáni cigizés reklámfilmje :)).


Marlene Dietrich

A cigizés a filmművészetben az egyik leggyakoribb akció, ott ül valaki, nem csinál semmit, csak cigizik, és mégis érdekes. Máris érdekes. Eszkimó Asszony Fázik - Boguslaw Linda a szabad életforma tetőpontján cigivel a szájában zenél a Trabant együttesben, a film elején és a film végén (ugyanaz a jelenet) pedig a hamutartóból előkapart, újragyújtott cigivég a film során átélt összes kalandot, szerelmet, zenét reprezentálja. Bódy Gábor a Kutya Éji Dalában, amikor visszavedlik Papból önmagába, a Marlboro márkát juttatja óriási előnyhöz, míg a Démon Berlinben c. egyedülálló videó-művében egy doboz Camel révén ábrázol egy tevekaravánt (ma ezt a tévében nem lehetne leadni, annyira product placement-nek néznék :)) Ez volt a múlt, az aranykor. Mindenki cigizett, mindenki szabad volt.


Jean Seberg, a Kifulladásig színénője (egy másik filmben)

Bár rengetegen haltak meg tüdőrákban, valójában egyetlen sztárt, művészt, híres embert sem tudunk említeni, akivel konkrétan ez történt. Columbo gazdag emberek lakásaiba, irodájába, hálószobájába, filmstúdiókba, múzeumokba, éttermekbe, liftbe - jóformán minden létező helyre szivarozva lépett be, a tévénézők százmilliói pedig mosolyogtak ezen. A cigarettát mindig csak szigorúan a tüdőrákkal hozták összefüggésbe, az infarktusról a lehető legritkábban tettek említést, és arról is, hogy bizonyos emberek számára az 50-60 éves kor miért jelentett egész más (leromlott, megviselt) fizikai állapotot, amíg mások 70 éves korukban vidáman teniszeznek?

A dohányzás egyik legemlékezetesebb szerepeltetése filmben már némiképp kijózanító: Bruce Willis esete az Ötödik Elemben, minden idők egyik legnagyszerűbb filmjében (egyik - a szerk.:)). Egyre csökkenti a cigiadagját. A jövőben a cigi is már kicsit más: a filter hosszabb, mint a dohányos rész. A film elején majdnem rágyújt, de aztán közbejön egy sürgöny, és mégsem. Ezért marad meg egy gyufaszál a gyufásdobozában - ami a film végén a Föld megmentését teszi lehetővé :)))


Helena Bonham Carter mint Marla Singer a Harcosok Klubjában

Mondjuk ki: mindig is tudtuk, hogy ez valahol nem normális, hogy ennek egyszer valahogy véget kell vetnünk. Emberek százmilliói nézték a reklámokat - amelyekben Marlboro cowboy-ok cigiztek, erős, egészséges, szuper-férfias cowboyok. Reklámszatyrokat cipeltek a városban, a magazinokban pedig hol szexi nők, hol szexi férfiak hirdették: cigizni jó. Aztán beültél a moziba, és jött a Pall Mall reklám: miénk az éjszaka. Bizony, a Coca Cola, a Mikulás és a McDonald's hamburger mellett a dohányzás is ott volt a világ legkultikusabb, mindenütt jelenlévő dolgai között. Annak ellenére, hogy az emberi egészségnek a legkeményebb módokon árt. Egészségre ártalmas? De hát mi ebben a meglepő, hiszen füstöt szívnak le az emberek a tüdejükbe levegő helyett ??
Akárhogyan is, miközben a reklámok mindenütt mentek, táplálva, éltetve a dohányzáshoz kapcsolt mitológiát, a hétköznapi valóság az volt, hogy a szegény dohányosok százmilliói naponta vásárolták meg az újabb és újabb adag cigit, szálanként roncsolva egészségi állapotukat, tehetetlenül masírozva előre az időben. A propaganda az volt, hogy a dohányzás egy rossz szokás, egy káros szenvedély. Értsd: a dohányos a hibás. Miközben a valóság az, hogy a cigiket átitatják mindenféle vegyszerekkel, amik brutális függőséget okoznak (fizikai rosszullétet, amikor valaki nem bírja tovább, mert rá kell gyújtania, az nem rossz szokás, hanem egy kemény drog elvonási tünete), plusz, döbbenetes mértékben rákkeltőek (lásd a Bennfentes c. filmet).


A harc a dohányzás ellen végül nagy nehezen beindult. Ez a világ egyik legjelentősebb civil projektje - emberi összefogás a hatalom, a gigantikus hatalommal rendelkező multimilliárdos dohányipari cégóriásokkal szemben. A stratégia egyértelmű: a dohányzást vissza kell szorítani. Abból az állapotból kellett elindulni visszafelé, hogy az emberek mindenütt cigireklámokat látnak, és cigarettázó embereket, és percről-percre gigantikus profitot termelnek a dohányiparnak, amiből újra és újra gigantikus összegeket fordíthatnak reklámokra. A kihívás óriási volt, egy igazi lehetetlennek tűnő misszió. Mint minden leszokás. Mert valójában ez is leszokás volt, a világnak kellett leszoknia a dohányzásról.


Ezer helyről tiltották ki a cigit: magazinokból, tévéből, végül a moziból is. Mindez a mi életünkön belül történt! A Szigeten régebben még volt Pall Mall sátor, ami végül Party Arénává szelídült. A Hegyalja fesztiválon a Multifilter nyomult ezerrel, odabent Multifilter reklámokkal. Ez volt a vég. A Pesti Est-ben még csomó cigaretta reklámot láttunk - de aztán elmúlt. A 2000-es évek elején a teraszokat cigaretta reklámos napernyők borították el. Hozzá a csomó hamutartó, és a többi, valamint bombázó fiatal lányok, akik cigimárka egyenruhájában cigit osztogatnak a kávézókban ücsörgő fiataloknak. Később ez elkezdett visszaszorulni. de nem magától. Szigorú és következetes harc ez a törvényhozás terén, a világ legnagyobb hatalmú lobbijával szemben (a megvesztegetés veszélye felbecsülhetetlen).

 

A teraszokon megszűnt a cigi márkanév felirat, megszűntek a cigiárusító műanyag dobozkák, amelyeket neonnal világítanak meg, és cigireklámként funkcionálnak. A dohányzás roppant agresszív ellenfél. Szó szerint ki kell füstölni, és így is roppant nehezen ad fel egy-egy területet, ahol már megvetette a lábát. Jellemző példa, hogy éveken keresztül bizonyos cigaretta márka még olyan napernyőket adott a teraszoknak, amelyeken már nem volt felirat, de még mindenki emlékezett rá, hogy ez a Pall Mall- napernyő.

Aztán ott van a Forma 1, a cigaretta fellegvára. Autóipar, dohányipar, olajnagyhatalmak együtt (filozofikusan érdekes, hogy a cigaretta is kibocsátást jelent :)). Óriási érvágás volt nekik, hogy többé nem lehet a Forma 1-en cigireklámokat nyomni, hiszen erről szólt az egész, ez volt a motorja, a cigi. Ami minket érint: Magyarországon a Forma 1 még kapott egy különleges türelmi időt, amikor már mindenütt megtiltották, nálunk még plusz 1 évet adtak (ezért Kóka miniszter úrnak lehettek hálásak).



Marlboro reklám egy magazinban - 1958-ból

A misszió tényleg lehetetlennek látszott, de annál sikeresebb. Rengeteg dologhoz kapcsolódott a cigi, de amikor betiltották, kiderült, hogy valójában nem is volt szükség a cigire. Filmipar. Amióta a világ világ, a filmforgatáshoz a cigizés ezerrel hozzátartozott. Aztán ez megváltozott - és senki sem halt bele :) Sőt. Ma mindenki megdöbbenne, ha egy rendező felvétel közben rágyújtana. Miért zavarna másokat? Miért inzultálna másokat? Miért foglalná el magát valamivel, miközben a filmjére kellene figyelnie? Ráadásul ott van a technika, amelyik drága, és nem tűri jól a cigizést. Az is megrázó volt, amikor a 90-es években a vágószobákból kitiltották a cigizést. Végül azonban mindenkinek meg kellett értenie, hogy a méregdrága berendezések tönkremennek, ha a helységben cigiznek. Fura, nem? Felfogjuk, hogy a berendezések, a gépek tönkremennek a cigifüsttől, felfogjuk, hogy a falak is megsárgulnak - de a tüdőnket és a testünket, a véráramunkat, amelyben ott kavarog a mocskos kátrány, nem féltjük ugyanettől a pusztítástól.


barátunk F. a Kiadóban (2007) - egyike a profi és szerencsés keveseknek: totál leszokott

A világ megváltozott. Ma már a mérgeket ezerrel utáljuk, mindenki tiszta, egészséges, nem-mérgező, nem szennyezett életet akar magának és a fiataloknak. Ma már mindenki tudja, hogy a dohányzás mit csinál az emberi szervezettel. Ma már mindenki tudja, micsoda brutális függőséget okoz. Ma már mindenki inkább leszokna. Ha tehetné. A leszokásnál azonban a csoportos függőség óriási visszatartó erő, valóságos mocsár. Ha csak ketten vannak, és az egyikük le akar szokni, már az is végtelenül nehéz a másik aktív támogatása nélkül. A dohányosok azonban akárhova tekintenek, mindenütt dohányos testvéreket látnak. Így, esélyük sincs arra, hogy leszokjanak. A fiataloknak pedig esélyük sincs arra, hogy ne szokjanak rá.


fiatalok a Szigeten - megdöbbentő, hogy alig látni valakinél cigit !! (sok köztük a nyugat-európai :))

Ez most lehet, hogy megváltozik ... Lehet, hogy a kocsmákból kifüstöljük a cigizést .. (nem az alkoholt, a cigizést!:)) Ez óriási dolog lenne. Összesen 3 embert ismerünk, akinek az utóbbi 10 év során sikerült leszoknia. Ugyanakkor szinte az összes létező ismerősünk legalább 1x megpróbált már leszokni. Döbbenetes arány. Nos, ez most lehet, hogy megváltozik. Tegnap a Vittulában óriási füst volt. Körülnéztünk: összesen 2 srác cigizett éppen. A többiek szórakoztak, beszélgettek, vidámkodtak, táncoltak meg minden. Valójában mindig csak kb. 2 ember cigizik éppen .. Ez elgondolkodtató ... Mert ha ez a két-két ember ilyenkor kimenne, mindenki jól járna, ők is. De a kedves pultosok még inkább. Persze, világos: senkit sem zavar. Toleránsak vagyunk. Abszolút. Ha megkérdeznénk a Vittula pultosait, biztosan azt mondanák, kibírják, megedződtek - de ez nem változtat a tényen, hogy méltánytalan körülmények közt dolgoznak, méltánytalan körülmények közt végeznek egy szuper munkát.

Ha ez a törvény létrejönne, a szórakozás színvonala picit sem esne le, ugyanakkor rengeteg ember számára nyílna lehetőség, hogy leszokjon vagy ne szokjon rá, plusz mindenki, minden egyes vendég, akár dohányzik, akár nem, egyformán jól jár, ha egy helységben nincs füst ... Ha ez nem így lenne, akkor a cigi-függő emberek saját otthonaikban állandóan cigiznének, és sosem szellőztetnének :)

-jepe-
2011-02-27

Címkék: cigistop