információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
“Amikor megírtam a könyvet, úgy gondoltam, hogy egyfajta provinciális történetet írok, és vagy a dubliniakhoz, vagy az írekhez fog szólni. Ám amikor hozzáfogtam a forgatókönyv megírásához, rájöttem, hogy a világon mindenütt él egy Mrs. Browne, és ez a Mrs. Browne nagyon hasonlít a mi Mrs. Browne-unkhoz."
Brendan O´Carroll A film Brendan O´Carroll The Mammy címû nagysikerû regényébõl született meg. Agnes Browne szeretetreméltó és kedves alakjával elõször a rádióhallgatók találkozhattak egy roppant népszerû rádiós sorozatban, a Mrs. Browne´s Boys (Mrs. Browne fiai) címû mûsorban. A rádiójátékot hétköznapokon napi öt percben sugározták az Ír Rádióban. A könyv 1994-ben jelent meg és O´Carroll elsõ regénye volt.
A könyv szinte véletlenül született meg. Brendan O´Carroll 1994 nyarát az Amerikai Egyesült Államokban töltötte, ahonnan egy világbajnokságot közvetített az Ír Rádió számára. Mivel sok szabadideje volt, Brendan hat hét alatt papírra vetette a The Mammy-t, amely aztán 20 héten át vezette az ír bestseller-listákat.
A hatvanas évek Dublinjában játszódó történet, egy megözvegyült édesanya története, aki hét gyermek nevelésével küszködik, olvasók ezreit ragadta magával, köztük olyanokat is, aki elõször vállalkoztak egy könyv elolvasására. “Az indított meg leginkább, - mondta O´Carroll - hogy rengeteg olyan emberrel találkoztam, akinek ez volt az elsõ könyv, amelyet valaha is olvasott." 1995-ben két producer, Greg Smith és Morgan O´Sullivan avval a javaslattal kereste fel Jim Sheridant, a nagyhírû producert (A bunyós - “The Boxer" és az Apám nevében - “In the Name of the Father" c. film producerét), hogy felkérhetnék Anjelica Hustont egy film rendezésére. Huston elmondása szerint “Amikor Jim Sheridan néhány évvel ezelõtt beszélt errõl az ötletrõl, arra gondoltam, hogy nagyon jó filmet tudnánk készíteni." Az Oscar-díjas Anjelica Huston (Agnes Browne szerepében) örömmel fogadta, hogy a film készítésében mind rendezõként, mind pedig színésznõként részt vehet. “Azért mondtam igent, mert ez a film visszavitt Írországba, gyermekkorom érzelmeinek tájára. Az emberekrõl szól, kapcsolataikról és arról, hogyan lehet a sors csapásait túlélni. A történet lényegében arról szól, hogy a szeretet és az emberségesség az a két legértékesebb kincs, mely az embert elkísérheti egész életében." Agnes Browne alakja nagyon érdekelte Hustont, de nagy kihívás is volt számára. A szerep alakításakor Huston az ír pótmamáját, Kathleen Shine-t vette példaképül. “Második édesanyám volt. Nagyon-nagyon büszke és roppant jó szívû asszony volt, - emlékszik vissza Huston. - Elmentem találkozni néhány asszonnyal, aki a Moore Streeten, Dublin zöldség- és gyümölcspiacán dolgozik, és õk is segítettek a szerep eljátszásában."
A filmben szereplõ színészek nagy része ismeretlen. Huston elmondása szerint, a filmben leginkább a valósághoz való hûséget és az õszinteséget tartotta szem elõtt. “Ezért gondoltam azt, hogy a téma és a film rovására ment volna, ha nagynevû színészeket kértem volna fel a szereplésre." Ennek ellenére Agnes szerelmét, Pierre-t eredetileg Gerard Depardieu játszotta volna, ám sajnos egy motoros baleset során Depardieu is megsérült, méghozzá közvetlenül a forgatás megkezdése elõtt. Végül Arno Chevrier-t kérték fel a Pierre szerepére, akinek egyénisége teljesen egybeesik Chevrier jellemével. “Nagy veszteség ért bennünket avval, hogy Gerard nem tudott részt venni a filmben, - mondja Huston - de Arno csodálatosan játszotta a szerepet."
Marion O´Dwyer, aki Agnes Browne legjobb barátnõjét alakítja, elsõ alkalommal szerepel játékfilmben. “Marion szerepét játszottam, akinek ugyanaz a neve, mint az enyém, és akinek kisboltja van Agnesé mellett. Nagyon közeli barátnõk, és az élet buktatóin megpróbálják egymást átsegíteni." A gyerekekkel való munka egy filmben több rendezõt megrémiszthet, ám Huston számára inkább inspiráló és frissítõ foglalatosság volt. “Szeretek gyerekekkel dolgozni, mert nem terelik más irányba a szereplõket." A film csúcspontja Tom Jones megjelenése, aki a filmben saját magát alakítja. “Mivel a film harminc évvel ezelõtt játszódik, kicsit izgultam amiatt, hogy az 1967-es külsõmet kellett újra visszahozni, de Anjelica megnyugtatott avval, hogy ez az egész egy szürreális helyzet." Tom Jones számára nem idegen a mozivásznon való szereplés, hiszen már játszott Tim Burton Támad a Mars! (Mars Attacks) címû filmjében. “Szeretek színészkedni, - mondja Jones. - Ha jó szerepet ajánlanak fel, el is fogadom. Ám a legnagyobb probléma az, hogy a szereplõket válogató filmes munkatársaknak a lehetõ legritkábban jut eszükbe egy zenész, aki színészként is dolgozna." Anjelica Huston elõzõ rendezése óta, a Bastard Out of Carolina c. filmet követõen, az Agnes Browne Huston elsõ olyan filmje, amelyet rendez, illetve amelyben szerepel is. “Nagyon élveztem ezt a munkát. Bár a napjaim teljesen egybefolytak, nagyon fárasztó és megerõltetõ munka volt, ugyanakkor hatalmas kihívást is jelentett." Huston egyik legnagyobb ihletõje a szintén rendezõ édesapa. Huston az õ tanácsát követi, amikor azt tartja a legfontosabbnak, hogy az ember hallgasson az ösztöneire és legyen mindig nyitott újabb és újabb dolgok megtanulására." Marion O´Dwyer így nyilatkozott Hustonnal való munkájáról: “Nagy pozitívum volt a forgatás alatt, hogy a rendezõ egyben színész is volt. Anjelica teljesen át tudta érezni a nehézségeket vagy a pillanatnyi lelkiállapotot. Csodálatos munkatárs, és nagy öröm vele együtt dolgozni."