információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
A film az 1943-ban, Kubában született disszidens kubai regényíró és költõ, Reinaldo Arenas életét dolgozza fel. Arenas vidéken, végtelen szegénységben, ám annál nagyobb szabadságban töltött gyermekkora után Castro Kubájában felnõve íróként és homoszexuálisként a cenzúra és az üldöztetés áldozatává vált.
Arenast 14 évesen ragadta magával és nevelte fel a forradalom. Húsz évesen jelent meg elsõ regénye, "Celestino antes del Alba" ("Dalok a kútból") címmel, melyért Nemzeti Könyv-díjat kapott. Ez az egyetlen könyve, melyet szülõhazájában kiadhatott. Nyolc másik regényét, novelláit és verseit külföldön publikálta, Kubában mûveit betiltották. Második, "El Mundo Alucinante" ("Hallucinációk") címû regényét cenzúrázták, majd sikerült Franciaországba csempésznie, ahol 1969-ben a legjobb külföldi regény díját nyerte. Arenas volt az egyetlen kubai író, aki még Kubában élve a forradalmi kormány engedélye nélkül külföldön publikálta egy mûvét. Ettõl kezdve természetesen bujkálnia kellett saját hazájában.
1973-ban letartóztatták, mûveit elkobozták, s az El Morro börtönbe csukták, ahol két évet sikerült túlélnie nem politikai foglyok, hanem közönséges bûnözõk között úgy, hogy rabtársai feleségeinek és kedveseinek szerelmes leveleket fogalmazott.
1980 májusában Castro minden homoszexuális, szellemi fogyatékos illetve büntetett elõéletû személynek lehetõvé tette, hogy elhagyja Kubát. Arenas 250 ezer kubaival együtt ekkor hagyta el szülõhazáját.
Arenast az Egyesült Államokban sem a Paradicsom várta: azt a fajta szabadságot, amire vágyott, talán sehol sem találta volna meg.
Reinaldo Arenas 1990-ben halt meg New Yorkban.
Három évvel késõbb adták ki memoárját ("Mielõtt leszáll az éj"), melyet a New York Times könyvkritikai rovata az 1993-as év tíz legjobb könyve közé sorolt.
Kéziratait a Princeton Egyetem archívumában õrzik.