információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Mennyit ér egy szív? John Q. Archibald (Denzel Washington) mindent odaadna azért, hogy fia új szívet kaphasson. Mike-nak sürgõs szívátültetésre van szüksége, melynek költségét a férfi nem képes állni, és a társadalombiztosítása sem terjed ki a gyerek kórházi kezelésére. Az orvosok pedig nem kezdhetik el a mûtétet, amíg nem fizet.
John Q. világéletében becsületes ember volt. Ám most a fia élete forog kockán, az idõ csak múlik, és a kétségbeesett apa meghökkentõ eszközökhöz folyamodik. Pisztolyt szerez, és lezárja az intenzív osztály kijáratát. Túszul ejti az egész kórházi részleget, dolgozókat és ellátásra szoruló betegeket egyaránt, hogy fegyverrel kényszerítse az orvosokat az életmentõ mûtét elvégzésére. Hamarosan megérkeznek a rendõrök is, élükön egy tapasztalt közvetítõvel (Robert Duvall) és egy lobbanékony tiszttel (Ray Liotta), akik gyorsan véget akarnak vetni az ügynek. A rendõrség csak megszokott túszszedési esetet lát az ügyben, John Q. azonban a fiáért harcol. Életet akar menteni, akár mások élete árán is.
A PRODUKCIÓ
A kétszeres Oscar-díjas Denzel Washington által játszott John Q. Archibald részmunkaidõben dolgozik egy gyárban. "Amikor a fia, Michael rosszul lesz egy baseball-meccsen, egész világa a feje tetejére áll - mondja a színész. - Szörnyû körülmények között kénytelen szembesülni a ténnyel, hogy a fia milyen súlyos beteg. Nagyon nehéz anyagi helyzetben van, ráadásul az autóját is épp aznap veszik el. De ami a legrosszabb, rá kell döbbennie, hogy nincs olyan biztosítása, mely egy betegség kezelését fedezné."
"A film azt a kérdést feszegeti, milyen messzire képes elmenni egy hétköznapi ember azért, hogy megmentse a gyerekét - mondja Mark Burg producer. - Feláldozza a munkáját, a házát, a pénzét, és végül hajlandó kockára tenni a saját életét is."
Kimberly Elise játssza az anyát, Denise-t, aki a drasztikus akciót követõen is kiáll férje mellett. "Mindegy számára, hogy egyetért-e John tetteivel, vagy sem - mondja Elise. - Szörnyû helyzetbe kerültek, és õ lenne az utolsó a világon, aki eltérítené szándékától a férjét. Rendkívül mély a szerelmük."
"Ha a gyereked beteg, egyszeriben csõlátásod lesz - magyarázza Nick Cassavetes rendezõ. - Nem teljesen idegen számomra a szituáció. A lányomnak veleszületett szívbetegsége van, és végig kellett néznem, amint átesik négy operáción. Sokat tudnék beszélni azokról a körökrõl is, melyeket ilyen esetben a biztosítótársaságokkal, a kórházakkal és az orvosokkal kell futni."
Miután John kimerített minden lehetõséget, hogy elõteremtse a pénzt fia életfontosságú szívátültetésére, a kórház kardiológiai osztályának vezetõjéhez, Dr. Raymon Turnerhez fordul. Az orvost James Woods játssza. "Dr. Turner alapvetõen kedves ember, a tõle telhetõ legjobbat akarja tenni, de valójában õt magát is gátolja a rendszer, melynek része - mondja Woods. - Michael mûtétje negyedmillió dollárba kerül, nincs biztosítása, ezért felajánlja, hogy lemond a saját kivételes díjazásáról. De még ez sem elég."
Anne Heche játssza a kórházi adminisztrátor Rebecca Payne-t, aki kénytelen a "kemény vonalat" végigvinni a kórház képviseletében. "Biztos vagyok benne, hogy a hasonló pozíciókban lévõ emberek mind azt akarják, hogy a rászorulók megkapják a szükséges orvosi ellátást - mondja Heche. - Csakhogy nem mindig áll módjukban ennek megfelelõen cselekedni. Vannak dolgok, melyeket nem szeretünk megtenni. Ilyen az is, amikor ott ülsz, és közlöd a segítségre várókkal, hogy sajnálod, de a biztosításuk nem fedezi a szükséges ellátás költségeit."
A Johnra nehezedõ nyomás egyre csak nõ, és akkor pattan szét benne valami, amikor a kórház közli vele, hogy Michaelt hazaküldik. "Elküldik a fiút, mert Johnnak nincs elég pénze - mondja Washington. - Márpedig, ha hazaküldik, akkor Michael meghal. A férfit sarokba szorítják, és nagyon súlyos, de rossz döntést hoz."
"Johnban az munkál, hogy »a fiam nem halhat meg csak azért, mert nekem nincs betegbiztosításom«" - teszi hozzá Mark Burg.
"Amikor John túszul ejti a sürgõsségi osztályt, rögtön lecsap az esetre a média is - mondja Ray Liotta, aki a rendõrtiszt Monroe-t játssza. - Egy csomó ember kíséri figyelemmel az eseményeket, ráadásul mindez egy politikai szempontból gen fontos évben történik. Monroe úgy gondolja, az lesz a legjobb, ha kiviszik onnan Johnt, kiváltképpen mivel emberek életét veszélyezteti. Amit John mûvel, az nagyon hõsies, de nem helyes, és nem bocsátják meg, hanem véget akarnak vetni neki."
Monroe magával hozza Frank Grimes közvetítõt, hogy beszéljen Johnnal, és próbálja meg elnyerni a bizalmát. "A tárgyalások elején nem tartja sokra Johnt - mondja az általa játszott figuráról Robert Duvall. - Egyszerûen csak profi módjára végzi a munkáját. De azt hiszem, végül csodálni kezdi Johnt azért, amit tett. Nagy bátorság kellett hozzá."
"Ha azt vesszük, milyen messzire képes elmenni John a fiáért, akkor végül is nagyon hõsies, amit tett - mondja Washington. - Csakhogy rosszul lépett, és fizetnie kell az akcióért. Õ pedig hajlandó is mindent feláldozni, ha azzal megmentheti Michaelt."
A forgatókönyvet 1993-ban írta James Kearns, miután olvasott egy újságcikket egy szívmûtéten átesett, gazdag, idõs emberrõl. "Ha nem lennék gazdag, mostanra már hallott lennék" - nyilatkozta ez a férfi. "Akkor eszembe jutottak a gyerekeim - mondja Kearns. - Mihez kezdenék vajon, ha a gyerekem haldokolna, és megtagadnák tõle az orvosi ellátást? A betegbiztosítók hatalma egyre nagyobb és ellentmondásosabb, mióta elõször aláírtam a szerzõdésemet. Egyre komolyabb az egészségügyi krízis Amerikában és a világ többi részén, és ez a rendkívül összetett probléma kihat társadalmunk minden rétegére."
Miután a film zöld utat kapott a stúdiónál, a színész Charlie Sheen adta a tippet Mark Burg producernek, hogy keresse meg vele Nick Cassavetest. A történet mélyen megérintette a rendezõt, mivel voltak hasonló tapasztalatai a saját gyerekével. "Nem próbálok javaslatot tenni ezzel a filmmel arra, hogyan lehetne javítani az amerikai egészségbiztosítási rendszeren - mondja Cassavetes. - Én csak azt állítom, hogy nincs egy kidolgozott tervezet az olyan betegek számára, akik nem rendelkeznek biztosítással az Egyesült Államokban."
A film egyik kulcsfiguráját, John Q. fiát a tízéves Daniel E. Smith alakítja, akinek ez az elsõ filmszerepe. "Õ az én új, ötödik gyermekem - mondja Washington. - Annyira eleven, van valami belsõ fény benne, melyet Nick nagyon jól észrevett. Kipróbáltunk néhány fiatal színészt, és Nick azt mondta, Daniel az igazi, mert ott van benne ez a fény. És igaza volt."
A szívátültetéssel kapcsolatos anyaggyûjtés részét képezte az a látogatás, melyet Dr. Mehmet Oz meghívására tettek a filmesek a Columbia Presbyterian Hospitalban. "Nemcsak néhány bypass mûtétet néztünk végig, hanem egy éppen akkor zajló, valódi szívátültetést is - mondja Cassavetes. - Furcsa arra gondolni, hogy ugyanaz a szív három órával késõbb egyszer csak valaki másnak a testében dobog."
James Woods, mielõtt a színészetet választotta volna, orvosi pályára, szemésznek készült. Most õ és Dr. Oz együtt dolgoztak a filmbeli mûszívvel, hogy minél pontosabban utánozzák a szívmûtét bonyolult mozdulatait. "Egészen lenyûgözõ - mondja Woods. - Mûtét közben az ember elfelejti, hogy éppen egy emberi lényt és egy szívet operál. Mindent úgy végeztünk, ahogy az a valóságban történik, eleinte Dr. Oz irányított, de mire elérkeztünk a tényleges felvételhez, már én voltam a vezetõ sebész."
"Nick Cassavetes jól érzett rá, milyen tempóban zajlik a munka a mûtõben - mondja Dr. Oz. - Az operáció tényleg egyfajta koreografált tánchoz hasonló. A vezetõ sebész és az asszisztensei közötti összhang eltalálása és megragadása elég nehéz filmen."
Denzel Washington szintén utánajárt néhány dolognak a felkészülés során. Három napot töltött a Babcock & Wilcox gyárban, mely a XIX. század óta áll fenn, generátorokat és vízmelegítõket állít elõ különféle közmûveknek és nagyüzemeknek. A színész együtt dolgozott két gépésszel, igazodott a mûszakjukhoz és meg is tanulta a munkájukat.