microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Scooby Doo, A Nagy csapat (2002)
Scooby Doo

. . . . . . . . . . 7.29
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 3.2
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 87 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  tini-film, vígjáték, animációs
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos

tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Két évvel azután, hogy a Rejtély Rt.-n belüli feloldhatatlan személyi konfliktusok a csapat felbomlásához vezettek, a társaság tagjai - Scooby Doo, Fred, Daphne, Csámpi és Vilma - külön-külön meghívást kapnak a Szörny Szigetre, hogy segítsenek felderíteni egy módfelett titokzatos és paranormális eseménysorozatot.
A meghívó a sziget tulajdonosától, Mr. Multimágikusztól érkezik, aki attól fél, hogy a Szörny Szigeten mûködõ bizarr szórakoztató központot valódi szellemek kerítették hatalmukba, és azt szeretné, ha a Rejtély Rt. minden lében kanál detektívjei fényt derítenének a rejtélyre, mielõtt a túlvilági rémségek híre messze ûzné a sziget evilági - és igen jól fizetõ - látogatóit.
Scoobynak és barátainak félre kell tehát tenniük személyes ellentéteiket, s el kell felejteniük mindazt, amit hamis szellemekrõl és szörnyjelmezbe bújt csalókról idáig tudni véltek, hogy megoldják életük legnehezebb esetét, épp bõrrel megússzák a kalandot, és - megmentsék az egész világot!

A REJTÉLY TITKA, AVAGY HOGYAN SZÜLETETT SCOOBY DOO

Minden idõk egyik legsikeresebb rajzfilmsorozata, a "Scooby Doo, Where Are You" 1969 szeptember 13-án indult, és az elsõ részt további 309 folytatás követte: ez volt az a sorozat, amelyik az amerikai televíziózás történetében a legtovább futott megszakítás nélkül. Scoobyék kalandjait azóta számtalan tévétársaság sugározta, és ma sincs hét, hogy ne bukkannának fel valamelyik adó mûsorán - most épp a Cartoon Networkön futnak, és hetente átlag kétmillió amerikai nézõt vonzanak a képernyõ elé.
Miért olyan népszerû a sorozat? Talán azért, mert mesterien kombinálja azokat az elemeket, amelyekért rajong minden gyerek és gyermeklelkû felnõtt - a humort, a rejtélyeket és a kalandokat -, s mindeközben szinte teljesen mellõzi az erõszakot. "Az események középpontjában tizenévesek állnak, akik szülõi segédlet nélkül bogozzák ki a legbonyolultabb rejtélyeket - boncolgatja a kérdést a játékfilm producere, Charles Roven. - Ha egy felnõtt megjelenik a színen, akkor csak azért, hogy a fiatalok leleplezzék és túljárjanak az eszén. És persze ott van a fõszereplõ: Scooby Doo, ez az imádnivaló, beszélõ kutya. Hát van ember, aki ne akarna a Rejtély Rt. tagja lenni?"
Bár a "Scooby Doo" volt az elsõ olyan akció-rajzfilmsorozat, amelyben kutyának jutott az abszolút fõszerep, Scooby Doo - ha hinni lehet a legendáknak - csak utólag került bele a sztoriba. A Hanna-Barbera Studió kreatív csapata az emberi szereplõkkel való munka egyhangúságát akarta oldani valamiképpen; kitalálták hát, hogy behoznak egy kutyát. A világ egyik leghatalmasabb kutyafajtája, a dán dog mellett döntöttek, és a Hanna-Barbera Studióban véletlenül akadt is egy munkatárs, aki épp dán dogokat tenyésztett. Hosszasan konzultáltak vele e rettenthetetlen fajta karakterjegyeirõl - azután pont az ellenkezõjére formálták Scoobyt.
A sorozat két régi rajongója, Roven és Richard Suckle producer körülbelül nyolc éve kezdett el dolgozni egy Scooby Doo-ra épülõ játékfilm tervén, akkoriban, amikor a jogtulajdonos, a Turner Pictures árulni kezdte a Hanna-Barbera figurák jogait.
A népszerû sorozat mozivászonra adaptálása azonban nem volt veszélytelen vállalkozás, és ezt a filmkészítõk is tudták. "Hatalmas felelõsséggel jár, ha az ember egy ilyen popkulturális ikonhoz nyúl - ismeri el Roven. - Tudtuk, hogy a fejünkkel játszunk, ha csalódást okozunk a rajongóknak. Ráadásul többre vágytunk, mint a rajzfilm kötelezõ elemeinek egyszerû kipipálására: a karakterek kidolgozottabb jellemzésével kicsit meg is akartuk haladni a sorozatot."
"A tévésorozat fél órás epizódjaiban a Rejtély Rt. összetartó csapatként mûködik, a tagok csak akkor válnak szét, ha a nyomozás érdeke megköveteli - fûzi tovább a szót Suckle. - A másfél órás moziváltozatban viszont valódi személyiségeket látunk, akik a film elején ki nem állhatják egymást, de a nyomozás során összecsiszolódnak, és megtanulnak újból bízni egymásban."
A forgatókönyv elkészítésére James Gunnt kérték fel, aki ugyancsak sok meghatározó gyermekkori élményt õriz Scooby Doo-ékról. "Emlékszem, a rémektõl és az ijesztõ figuráktól kölyökkoromban iszonyúan féltem, és azt szerettem volna, ha a játékfilmben megjelenõ rémek is hasonlóképpen vérfagyasztóak. És valami igazán nagyszabású történetet akartam a figurák köré kreálni, olyat, ahol lényegében a világ megmentéséért folyik a harc!"
A rendezés munkájára a producerek a Reszkessetek, betörõk! 3 és a Gagyi mami rendezõjét, a Jó reggelt, Vietnam! és Mrs. Doubtfire - Apa csak egy van vágóját, Raja Gosnellt szemelték ki. "Raja több minõségében is bizonyította, hogy mestere a nevettetésnek, és kiváló a képi fantáziája - indokolja választásukat Roven. - És nagyon ért hozzá, hogy a kedves, de esendõ figurákat - márpedig filmünk szereplõi ilyenek - belopja a közönség szívébe, és elérje, hogy a nézõk szorítsanak értük."
"Nagyon tetszett az ötlet, hogy készítsünk egy olyan filmet, amely tiszteleg a rajzfilm elõtt, ugyanakkor a karakterek jellemzése terén kicsit meg is haladja azt - magyarázza Gosnell. - Scooby Doo-hoz azonban vétek lett volna hozzányúlni, õ úgy tökéletes, ahogy van. Éhes, örül, fél, és úgy általában nem akar mást, mint a barátaival lenni - az õ angyalian ártatlan személyisége adja a film legfõbb vonzerejét."

DETEKTÍV KERESTETIK

A bûnüldözõ kvartett megformálására a producerek Hollywood legtehetségesebb fiatal színészeibõl válogattak. A Rejtély Rt. önjelölt vezérének, Fred Jonesnak a szerepére Freddie Prinze Jr.-t kérték fel. Prinze eleinte vacillált, mert "Scooby Doo"-fanatikusként nem akart olyan produkcióban részt venni, amely színvonalában elmarad a rajzfilm mögött. "Amikor kézbe kaptam a forgatókönyvet, nyomban megváltozott a véleményem - meséli Prinze, aki videón õrzi otthon az összes "Scooby Doo"-epizódot, továbbá büszke tulajdonosa egy Scooby Doo kugligolyónak, amelyre rá van gravírozva Prinze kuglis neve, a "Mystery Machine". - A forgatókönyv eszelõsen mulatságos, amikor olvastam, padlót fogtam a röhögéstõl. És elhatároztam, hogy mindenképpen benne akarok lenni a filmben."
A lépten-nyomon bajba kerülõ, törékeny Daphne Blake szerepét Sarach Michelle Gellar kapta, akit a Buffy-sorozat keményöklû vámpírvadászaként ismerhetett meg a közönség. "A Buffyban Sarah maga a megtestesült tettrekészség - magyarázza a szereposztási csavart Roven. - Itt épp az ellenkezõjét játssza, egy olyan lányt, aki folyton mások segítségére szorul."
"Daphne-nek nincs semmi önbizalma, mert mindenki a külseje után ítéli meg - elemzi a figurát Gellar. - A csoport felbomlása után azonban megtalálja önmagát, és a Szörny Szigeti kalandok során a többieknek is bebizonyítja, mennyit ér."
A film fizikailag legstrapásabb szerepe Csámpié: õ Scooby legjobb cimborája, aki falánkságban és gyávaságban a nyúlszívû dán dogon is túltesz. "A barátaim évek óta azzal húznak, hogy ezt a figurát a rajzfilmben rólam mintázták - árulja el Matthew Lillard, Csámpi megformálója. - Úgyhogy nagyon rossz néven vettem volna, ha nem én kapom a szerepet." Csámpi a filmben a legelképesztõbb közlekedési eszközökön - gördeszkán, négykerekû robogón - száguldozik, hol a rémek után, hol pedig elõlük, Lillard számára az igazi gondot mégsem ez jelentette, hanem az, hogy mivel neki van a legtöbb közös jelenete Scoobyval, a felvételek során majdnem végig egy krétajel vagy egy kitömött bábu volt a partnere.
A társaság esze vitathatatlanul Vilma Dinkley. "Vilma imádja rejtélyeken törni a fejét, és noha teljesítményéért sohasem kapja meg a kellõ elismerést, ez nem szegi kedvét - jellemzi az általa megformált karaktert Linda Cardellini. - Remek móka volt belebújni a bõrébe, felvenni a narancsszínû garbót, a térdzoknit és a vastag keretes szemüveget."
Mr. Multimágikusz, a Szörny Szigeti szabadidõ-paradicsomot megálmodó titokzatos látnok szerepére nem is jöhetett szóba más, mint napjaink elsõ számú komikusa, Rowan Atkison. "Nagyon hízelgett a felkérés, hiszen a »Scooby Doo« az egyik leghíresebb és legmulatságosabb rajzfilmsorozat - mondja Atkinson. - Ráadásul Mondavarious figurája színészileg is izgalmas, mert a film elején csupa bûbáj és kedvesség, aztán hirtelen visszahúzódik, és a nézõ képtelen kitalálni, mit forgat a fejében. A forgatáson roppantul élveztem ezt a »húzd meg, ereszd meg« játékot."
"Rowan minden idõk egyik legnagyobb nevettetõje, igazi «szent ripacs« - áradozik az angol komikusról Gosnell. - Amikor a kamera forogni kezd, õ is ezerrel beindul, és csak azt keresi, miként tehetné még mulatságosabbá a jelenetet."
"Rowan Atkinson igazi komikus géniusz - csatlakozik rendezõjéhez Freddie Prinze Jr. - De nem volt könnyû vele dolgozni, mert a forgatáson olyan õrületesen vicces volt, a közös jeleneteinkben annyiszor megnevettetett, hogy alig tudtam a szerepemre koncentrálni."

MENÕ CUCCOK A HATVANAS ÉVEKBÕL

A film látványvilágának kialakításakor az alkotók igyekeztek maximálisan hûek maradni a rajzfilmsorozathoz. "A díszletek megtervezésekor az összes rajzfilmes klisét megtartottuk - magyarázza Bill Boes produkciós tervezõ. - Ott van a titokzatos kastély mindenféle páncélokkal és kísértetekkel; a könyvtár és persze a ravaszul megbújó rejtekajtó is. Ugyanakkor minden rikító színû, hiszen a sorozat a »pszichedelikus« hatvanas évek végén indult, és ehhez a jellemzõhöz is ragaszkodtunk. A kastély kívül vörös, belül kék, az összes szoba és ajtó más-más színben pompázik. Minden hatáselembõl kifacsartuk a maximumot, azonban mindig megmaradtunk a hagyományos »Scooby Doo«-látványvilág határain belül."
A díszleteket a Warner Roadshow Studios ausztráliai stúdióiban építették fel, de külsõ helyszíneken is forgatott a stáb. A filmet indító játékgyári jelenetet például egy üzemen kívül helyezett erõmûtelepen vették fel Brisbane-ben. "Olyan volt ez a hely, mintha egyenesen a rajzfilmbõl vágták volna ki - meséli nevetve a produkciós tervezõ. - Vagy mintha direkt nekünk építették volna oda."
A rendezõ különösen büszke a jelmeztervezõ, Leesa Evans munkájára. "Leesa egyszerûen csodát mûvelt a ruhákkal. Azt akartuk, hogy a Szigeten mindenki egyénien nézzen ki, ugyanakkor szerettük volna elkerülni a táncoló csontvázakat, seprûnyélen lovagló boszorkákat és hasonló sablonokat. Leesa csak úgy szórta az ötleteket, és figyelme a legapróbb részletekre is kiterjedt: még a rosszfiúk tetoválását is pontosan megtervezte."
Evans számára a legnagyobb gondot az jelentette, hogy a klasszikus Scooby Doo ruhatárat miként tudná apró igazításokkal maivá varázsolni. "Rengeteg bajlódtunk a színek kiválasztásával - emlékszik a tervezés gyötrelmeire Evans. - A fõszereplõk mindig ugyanolyan színû öltözéket viselnek, de nappal sötétebb, este pedig világosabb árnyalatút. Minden fõszereplõnél megtartottuk a rajzfilmsorozatban viselt ruhát: Vilma magas nyakú pulóvert és vastagkeretes szemüveget hord, Csámpi szokásos zöld ingét és barna nadrágját nyûvi, a divatbaba Daphne pedig a rózsaszín különbözõ árnyalataiban tündököl."

A CINEMÁGIA ÉLETRE KELTI SCOOBYT

Scooby Doo-t, a világ leggyávább rajzfilm-ebét a világ legkorszerûbb számítógépes képgeneráló (CGI) technikája segített átköltöztetni a tévé képernyõjérõl a mozivászonra. "Ezzel a technológiával manapság már bármit megcsinálhat az ember - magyarázza a film látványfelelõse, Peter Crosman - Nem csak külsõre tudtuk lemásolni a rajzfilm Scooby Doo-ját, de az arcjátékát, a mosolyát, a vicsorgását is meg tudtuk jeleníteni, ráadásul úgy, hogy a kutya a filmen teljesen reálisan hasson."
A háromdimenziós Scooby Doo megalkotásának folyamata a külsõ megtervezésével kezdõdött. A szakemberek a rajzfilmben szereplõ eb testi jegyeit egy valódi dán dogéval ötvözték, így hoztak létre egy sajátos hibridet. "A Rhythm and Hues vizuális hatástervezõ stúdiójában készítettek nekünk egy »biológiai« Scoobyt: megalkották a csontvázát, az izmait, a szemét, a foltokat a testén, a lekonyuló fülét és a kajla járását - avat be a CGI-tervezés titkaiba Crosman. - Ehhez a figurához adtuk mi hozzá Scooby Doo személyiségjegyeit és arcjátékát."
Miután a háromdimenziós Scooby megszületett, a vizuális hatások specialistái a szupereb jeleneteit tartalmazó storyboard alapján nekiláttak a CGI-tervezés következõ szakaszának. A filmesek minden jelenet hátterét felvették a számukra, és a képeken bejelölgették Scooby helyét: a tervezõk ide illesztették be a kutya ideiglenes animációit. Az elkészült jeleneteket aztán átnézték a rendezõvel, és ha minden stimmelt, sor kerülhetett a végsõ képkiszámításra, amely a finom részleteket (a szõrzetet, a szemeket, a nyelvet stb.) is kidolgozta a háromdimenziós figurán.
Bár a CGI-hatások csupán a forgatás után kerültek a filmre, a színészeknek mégsem kizárólag a fantáziájukra kellett hagyatkozniuk, hogy elképzeljék négylábú partnerüket. A Creature Workshop munkatársai készítettek két életnagyságú, kerekeken gördülõ, háromdimenziós Scooby-modellt: az egyiken Scooby normális kutyapózban állt, a másikon a két hátsó lábára ágaskodott (ezt utóbbit csak Franken-Scoobynak hívta stáb). A két modell a CGI-vel animált Scooby fény-árnyék viszonyainak utólagos kimunkálásában is segített.
És ne feledkezzünk meg még egy nagy segítségrõl: a forgatáson végig jelen volt és lelkesen közremûködött Neil Fanning, aki Scooby Doo hangját szolgáltatja a filmben. A dialógusok így nem a semmibe hulltak, és a színészek jobban át tudták élni szerepüket.

MI VAN A KOCSIBAN?

Nincs olyan Scooby-rajongó, akit ne izgatna a kérdés: hogyan fest belülrõl a Mistery Machine, vagyis a híres Rejtély Gép? Nos, a moziváltozatban végre fellebben a fátyol, és a nézõk betekinthetnek a virágokkal telepingált ajtó mögé.
De mielõtt belépnénk a szentélybe, a látvány értékeléséhez tudnunk kell, hogy miután a tagok közötti konfliktusok miatt a Rejtély Rt. beszüntette mûködését, a mozgó szellemvadász-iroda Csámpi és Scooby otthonává alakult: a kocsi enteriõrje most tehát a furcsa pár ízlését tükrözi.
Nos, a jármû belsõ terét padlótól a mennyezetig cinóberszínû tapéta borítja, melynek égõpiros színét remekül ellensúlyozzák a padlóra terített rikító zöld szõnyegek. A lakók kényelmérõl televízió, hibachi (ez egy japán grillezõ alkalmatosság), hûtõgép, függõágy, karosszék és szörfdeszka gondoskodik, s a hibachi fölött elhelyezett takaros fedél azt is bizonyítja, hogy a lelkiismeretes Csámpi a tûzbiztonsági szabványokat sem veszi félvállról.
A motorházfedél alatt hathengeres automata transzmissziós motor lapul, a Shag-mobile azonban távolról sem hétköznapi jármû. Bill Boes produkciós tervezõ és csapata egy rozsdás, öreg ausztrál Holden lakókocsiból indult ki, és elsõ lépésben mindjárt erõsen megrövidítette a kocsi orrát, hogy dobozszerû külsõt kölcsönözzön a csotrogánynak. Ezután házilag gyártott hûtõráccsal és kerek fényszórókkal egészítette ki a kocsi elejét, majd aprólékosan átcsiszolta a jármû egész felületét.
A lesmirglizett lakókocsi kipingálásához a tervezõk ötven szín közül választották ki az öt legmegfelelõbbet, és a kiválasztott színekbõl ötven színárnyalatot próbáltak végig. És az átfestéssel a lakókocsi metamorfózisa még mindig nem ért véget. Boesék megemelték az autó hátsóját, fa lökhárítókkal látták el az autót, itt lecsippentettek, ott hozzátettek - és a millió apró igazítás nyomán megszületett a nagy mû: a tökéletes jármû-lötyögéshez, tengerparti furikázáshoz és Scooby Falatkák begyûjtéséhez.



szereplők:
Freddie Prinze Jr. ... Fred Jones
Sarah Michelle Gellar ... Daphne Blake
Matthew Lillard ... Norville 'Csámpi' Rogers
Linda Cardellini ... Velma Dinkley
Neil Fanning ... Scooby Doo
Rowan Atkinson ... Emile Mondavarious
Scott Innes ... Scrappy Doo
Isla Fisher ... Mary Jane
Miguel A. Núñez ... Voodoo-s Férfi
Steven Grives ... N'Goo Tuana
Sam Greco ... Zarkos
Charles Cousins ... Velma Barátja
Kristian Schmid ... Brad
Nicholas Hope ... Idõs Férfi
Andrew Bryniarski ... Barlang Szolga


fényképezte:
David Eggby

vágó:
Kent Beyda

látvány:
Bill Boes

jelmez:
Leesa Evans

zene:
James Gunn
David Newman

producer:
Joseph Barbera
William Hanna
Sheryl Benko
Alan Glazer
Charles Roven
Richard Suckle
Kelley Smith-Wait