microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Sobri (2002)
Sobri
rendezte:
Novák Emil

írta:
Sárosi Bogáta

. . . . . . . . . . 8.12
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . .
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 100 perc
nemzetiség:  magyar
műfaj:  történelmi, dráma, kaland, életrajzi
eredeti nyelv: magyar
korhatár minden korosztály látogathatja
tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A Sobri címû film romantikus betyártörténetet mond el. Sobri Jóska, vagy mint a dunántúli nép többnyire nevezte, Zsubri, a magyar betyár-romantika egyik híres alakja, legendás bakonyi betyár volt az 1830-as években.
A film a valóságos (történelmileg hiteles) Sobri történetet ötvözi a legendákkal. A történet két fõ szálon fut: egyrészt Sobri bandájának kalandjait követi, másrészt Sobri Jóska és Répa Rozi szerelmének történetét meséli el. A forgatókönyv a Sobri alakja körül a nép ajkán született, mondaszerûen terjedõ történeteken, meséken, népdalokon, és ezek zsurnalisztikai illetve irodalmi feldolgozásain alapszik.
Sobri származását sokáig homály fedte, némelyek szerint õ volt a kalandjairól híres Vay József gróf, mások szerint Sobri a becsehelyi Csúzy család elzüllött fia. Valójában pásztorcsaládból származott, valódi neve Pap József volt, apja, Pap István kanász.
Nemcsak származása volt homályos, de történetének vége is többféleképpen hagyományozódott az utókorra. Az egyik változat szerint az ellene induló végsõ leszámolás során megölték. A másik verzió úgy szól, hogy miután embereit sorra lelõtték, vagy megsebesítve elfogták, Sobri agyonlõtte magát. A további változatok azt mesélik, hogy miután bandáját szétverték, Szlavóniába menekült és álnév alatt ott kanászkodott, illetve késõbb kivándorolt Amerikába.
Sobri Jóska már külseje alapján is kiválóan alkalmas arra, hogy egy film fõhõse legyen, korabeli leírások szerint: "Sobri szép szál legény volt, minden mozdulatát ügyesség, rátartóság bélyegzé; õt az Isten is arra látszott teremteni, hogy uralkodjék, s vezérileg parancsoljon. Nyílt derült arca bátorságot, férfias elhatározottságot fejeze ki, és szemeibõl éles, átható nézés sugárzott elõ. (...) Sobri Józsi szép legény volt, s a vidék leányzói majd meghaltak érte."
Úgy is fogalmazhatnánk, hogy Sobri szinte egy az egyben a magyar Robin Hood-ot testesíti meg: Csak a gazdagokat rabolja ki, a szegényeknek soha nem árt, igazságos, és kezéhez nem tapad vér, szándékosan nem ölt embert.
Sobri saját korában éppen olyan médiasztár volt, mint nemrégiben a “Whiskys rabló". A korabeli sajtó aktualitásra, feltûnésre törekedve, hatásosan hozzájárult ahhoz, hogy az úri és polgári kör izgalmas tálalásban ismerkedjen meg a félelmetes zsiványvezér tetteivel.
Sobri szerepére a fiatal színészt, Szarvas Attilát választottuk, akit külsõ megjelenése, és sármos kisugárzása, kedvessége, különösen alkalmassá tesz a figura megformálására. Aki azonban ezt a fiatal tehetséges színészt a Sacra Corona c. filmben látta, most nem fog egykönnyen ráismerni. Ott méltóságteljes, megfontolt, hosszú hajú és szakállú fiatal királyként jelent meg, akinek egy egész országért kell felelõséget vállalnia. Most: csibészes mosolyú, kócos és borostás, törvényen kívüli, szenvedélyes, öntörvényû hõs.
Sobri szerelme a népdalok tanúsága szerint Répa Rozi, egy fiatal szolgálólány volt. A filmben azonban két Répa lányt láthatunk: Rozi és Mari ikertestvérek. Bíró Nikolett és Beáta valóban ikrek. Ez életük elsõ filmszerepe, és kiválóan megállják a helyüket. Szépek és tehetségesek. Utoljára a fiatal Törõcsik Mari volt a “Körhintá"-ban ilyen bájos és tiszta, mint ez a két fiatal lány.
Sobri két legfontosabb társa és barátja: Milfait Ferkó és Liliom Peti. Milfaitot, a megfontolt, idõsebb betyárt Eperjes Károly alakítja kiválóan. Liliom Petit, a csavaros eszû jó cimborát, aki a börtönben lesz Sobri elválaszthatatlan barátja, Horkay Péter kelti életre szemtelen mosolyával.
A betyárbanda tagjai továbbá Román Sándor koreográfus (aki egyébként a film speciális fokos párbajainak koreográfiáját is tervezte), Király Attila, Tálas József, valamint több fiatal, eddig ismeretlen, tehetséges színész. Az ikerlányok mellett két másik fiatal lány is fontos szereplõje a történetnek: Antóniát a szertelen, romantikus úrilányt a Berlinben élõ, tehetséges Baranyai Vera alakítja, aki több berlini fõiskolás filmben játszott már - barátnõje, Etelka szerepében a kiváló Börcsök Enikõt láthatjuk majd, aki finom, visszafogott humorával csodálatos ellentétpárja társnõjének. Etelka nagyapját egyik legnagyobb színészünk, Zenthe Ferenc alakítja.
A kegyetlen fõszolgabíró szerepében a határorozott karakterû színész-rendezõ Széles László, a pandúrhadnagy szerepében a chaplini humorú Szõke András üldözik a betyárokat.
A film fejezeteit keretbe foglalja Mari néni alakja, amelyben Törõcsik Mari mesélõként idézi fel Sobri történetét. A további szerepekben is kiváló színészeket láthatunk: többek között Pogány Juditot, Fullajtár Andreát, Tordy Gézát, Hollósi Frigyest, Rajhona Ádámot, Mucsi Zoltánt és Bicskey Tibort.
A film rendezõje Novák Emil, Balázs Béla díjas operatõr, aki 1987-ben Ausztráliába emigrált, 1999-ben azonban visszatért Magyarországra. A Sobri, ponyvafilm címû munkájával, egy izgalmas, cselekményes, humoros, bájos emberi történetet szeretne elmondani, amely reményei szerint a mozinézõknek kellemes szórakozást jelent majd.
A film producere Kálomista Gábor, aki mindig a jó értelemben vett közönségfilmek létrejöttét segítette elõ - többek között a “Zimmer Feri", a 6:3, az “Ámbár tanár úr", a “Vakvagányok", a “Hamvadó cigarettavég" a “Valami Amerika" c. filmek producere volt.