microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Visszafordíthatatlan (2002)
Irréversible
Irreversible
Visszafordíthatatlan
rendezte:
Gaspar Noé

írta:
Gaspar Noé

. . . . . . . . . . 8.12
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . .
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 95 perc
nemzetiség:  francia
műfaj:  dráma, művész-film, horror
eredeti nyelv: francia
formátum: feliratos

tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Visszafordíthatatlan. Az idõ mindent elpusztít. A nyíl egyik pontból a másikba tart, születésünktõl a halálunkig. Minden pillanat számos elágazást hoz, és mindegyik visszafordíthatatlan. Utunk nincs elõre megszabva, de a végzet önmagát írja. Részvételünk nevetséges, alig érinti egyéni túlélésünket. És a halál elkerülhetetlen.
Az idõ mindent feltár. A legjobbat és a legrosszabbat. Vagy az ellenkezõjét. Ez mind ugyanaz. Mire leíródnak utunk nyomai, már el is halványodnak. Csak a nyíl marad, melyet agyunk talál ki. Az idõ csak a mi korlátozott észlelésünkben létezik. A fájdalom, a gyönyör, múlt és jövõ egyaránt. Amit a rövid idõ alatt, a nyíl röpte során teszünk, az néha a saját akaratunk. Használhatjuk arra, hogy átörökítjük fajunkat, vagy elfeledjük végtelen kicsiségét, vagy leforgatunk egy filmet, vagy küzdünk az elszenvedett fájdalommal.
Ez a film a sérelem és a bosszú közötti õsi kapcsolatot írja le. A bosszú visszafordíthatatlan, akárcsak a sebek. Mint minden tett. Mint minden dolog. Mint minden, erre a filmre adott válasz is.

Gaspar Noé - a film rendezõje, forgatókönyvírója, operatõre és vágója - hasonló történetmesélési technikát használ, mint Christopher Nolan a Memento címû alkotásában. A történet tizenkét epizódja fordított sorrendben követi egymást: a bosszú, a keresés, az erõszak képei felõl halad vissza egy meghitt szerelmi kapcsolat jelenetei felé.

Noé indulatokat kavaró, provokatív alkotása a 2002-es Cannes-i Filmfesztivál hivatalos versenyfilmje volt, és jelölték az Arany Pálma díjra.








GASPAR NOÉ A FILMRÕL

Hogyan született a film?
Mondtam Vincentnek [Cassel], hogy Az érzékek birodalmához hasonló filmet szeretnék készíteni. Monica [Bellucci] a Mátrix folytatásában kapott szerepet 2001 szeptemberétõl, tehát nagyon kevés idõ állt rendelkezésre. Az õ jól csengõ nevük miatt kaptunk pénzt a filmre, a költségvetés húszszorosa volt a legutóbbi filmemének, de hat hét alatt le kellett forgatni.

Miért fordított idõrendi sorrendben látjuk a történetet?
Nagyon kevés filmben használnak nem-lineáris narrációt, de én ezt sokkal érdekesebbnek találom. A forgatás elsõ napján vettük fel a szerelmi jelenetet, mely a film végén látható. Furcsa módon, Monicát és Vincentet ez jobban aggasztotta, mint az erõszak-jelenet.

A filmet sokan támadták az erõszakossága miatt. Mit gondol errõl?
Az erõszak az életben van jelen; ez az emberi tapasztalás része. Problémáim voltak a francia kritikusokkal, mert nem tetszett nekik Franciaország ilyenfajta ábrázolása. Érdekes módon a filmen jóval több férfi botránkozott meg, mint nõ.

Milyen volt elkészíteni egy ennyire "zsigeri" filmet?
Olyan volt munkába menni, mintha partira mennék, sose tudtam, mire számítsak. Természetesen az nem látszik a vásznon, milyen jó hangulatban telt a forgatás. Az egyetlen nehéz jelenet a parti volt: húszszor kellett felvenni!














HOGYAN KÉSZÜLT...?


2001. május
Gaspar Noé rendezõ és Vincent Cassel egy bárban találkoznak. Noé említést tesz küszöbön álló projektjérõl, egy alacsony költségvetésû erotikus filmrõl, melyet egy valódi (házas)párral szeretne leforgatni a nyár folyamán. Cassel érdeklõdik a terv iránt. Késõbb, egy hármas találkozó során Noé elmagyarázza, hogy vidám és provokatív filmet akar készíteni, majd beszél Kubrickról, az Érzékek birodalma és a "Splendor in the Grass" címû filmekrõl. Monica Bellucci pont ekkor értesül róla, hogy beválogatták a Mátrix következõ részébe, melynek felvételei szeptemberben kezdõdnek Ausztráliában. Bármi legyen is Noé terve, addig mindenképpen be kell fejeznie a forgatást.
Ezután olyan producerek után néznek, akik elvállalnak egy projektet, melynek ugyan nem készült még el a forgatókönyve, de már vannak neves fõszereplõi. Christophe Rossignon és Richard Grandpierre producerek egymástól függetlenül csatlakoznak.

Noé egy este elviszi Albert Dupontelt a Malena vetítésére. A színészt meglepi a választás, mivel Noé akkor még egy szót sem szólt tervezett filmjérõl. Párizsban Noé nekilát a szinopszis megírásának. Grandpierre véletlenül elszólja magát Dupontel elõtt, aki ekkor érti meg a korábbiakat. Aztán Noé találkozik Dupontellel Cannes-ban, majd Párizsba való visszatérése után ismét a filmen kezd dolgozni.

A háttérben megkezdõdik a visszaszámlálás. Noé az elkészült tervet a színészházaspár postaládájában hagyja. Két nappal késõbb Cassel felhívja, hogy a szexjeleneteket nem vállalják, de nem utasítják el a Noéval való közös munkát. Nincs egy másik projektje számukra? Miért ne lehetne egy "erõszak és bosszú"-film - indítványozza Noé -, mint például a Mad Max vagy az "Un justicier dans la ville". Furcsa megkönnyebbülés, még akkor is, amikor Noé kijelenti, hogy sokkal erõszakosabb filmet akar, mint a Salo és a Szalmakutyák együttvéve. Mint várható volt, a szimulált erõszakos jelenetek kevesebb problémát jelentenek a színészek számára, mint a nem szimulált szex ("Ez csak színészi játék" - nyilatkozta késõbb Bellucci a szokatlanul hosszú erõszak-jelenet kapcsán). A történetbe egy harmadik szereplõ is belép, akit Dupontel személyesítene meg, a nagyon redukált cselekményt pedig a szokatlan elbeszélési szerkezet teszi érdekesebbé.

Tekintettel a produkció sürgõsségére, a befektetõknek gyorsan kell dönteniük. Rossignon és Grandpierre korábbi sikerei azonban jó ajánlólevélnek számítanak. Nyomukban a Canal+, a Studiocanal, a Wild Bunch értékesítési ügynöke és a terjesztõ Mars Films is elkötelezi magát a projekthez, melynek ekkor még nemhogy címe, de kész forgatókönyve sincs.

Bellucci és Cassel elsõ találkozása Dupontellel. A vacsora során Noé rögtönöz egy kevéssé kidolgozott sztorit. Ezen a ponton újabb kérdés merül fel a pár meztelen jelenete kapcsán, de megszületik a szóbeli megállapodás és elkezdõdhet a szerzõdések tárgyalása.


2001. június
A film költségvetése részben biztosított, zajlik a szerzõdések tárgyalása. Noé állandó munkatársainak többsége nem elérhetõ. Csak Olivier Thery-Lapiney rendezõasszisztens és Serge Catoire produkciós menedzser állnak készen, hogy 6 hét alatt elõkészítsék a filmet.
Noé végül megír - egyetlen oldalt. Egy vázlat hat epizódról, mindegyik egyetlen jelenet, a párbeszédeket és a részleteket a felvétel során rögtönzik. Nincs elõzetesen kidolgozott forgatókönyv, de az alapelvek megvannak, ilyen pl. hogy elvetik a mesterséges fények használatát. A Görögországban filmezõ Colin helyett a belga kameraoperátor, Benoit Debie fog beugrani. Noé tartja a kamerát, kivéve persze, amikor rögzített kamarára vagy kameradarura van szükség.

Sokan aggódnak a szûkre szabott idõ miatt. Ám Noé korábbi filmje, a "Seul contre tous" hasonlóan drasztikus feltételek mellett készült el, sok jelenetet improvizáltak, így a rendezõ most is magabiztos. Aztán találkozik Oliver Stone-nal, aki figyelmezteti, hogy forgatókönyv nélkül sosem fogja megcsinálni, mert az jelenti a fényt a forgatás éjszakájában. Noé viszont emlékezteti a Nietzsche-idézetre: "Ami nem öli meg az embert, az erõsebbé teszi." Noénak vannak ugyan kétségei, de már nem fordulhat vissza. Ahogy a színészek, a producerek és senki más sem.

Újabb tagok csatlakoznak a stábhoz. Jean-Christophe Spadaccini azzal van elfoglalva, hogy gumiból megalkossa La Tenia barátjának péppé vert fejét. Alain Juteau a helyszínekért felelõs. Rabate tesztfelvételeket készít, hogy eldöntsék a felvételek formátumát. Noé könnyû, kézikamerát akar, ezért a Super 16-os mellett dönt, melynek képeit késõbb digitálisan nagyítják 35-ösre.

2001. július
A helyszíneket megtalálták, Bellucci ruhája elkészült, a film formátuma is véglegesítve. A szereplõk között van még Philippe Nahon, a "Seul contre tous" fõszereplõje; Noé barátja, Stéphane Drouot, a "Star Suburb" rendezõje; Jo Prestia, az egykori thai box bajnok; valamint igazi transzvesztiták és egyéb emlékezetes arcok. Eközben a fõszereplõk tûkön ülnek, és szeretnék tudni, vajon hová akarja õket vezetni a rendezõ.

2001. július 13.
Két nappal a forgatás kezdete elõtt még nincsenek kész a díszletek, és a forgatókönyv is mindössze három oldalból áll. Noét most elõször fogja el szörnyû aggodalom, és így a partnereit is. Mi lesz, ha a film csak 40 percig tart? Mi lesz, ha...?

2001. július 15.
A forgatás elsõ napja. Az elsõ felvétel 12 percig tart. Cassell és Bellucci meztelenül a lakásukban. A rendezõ egyik elsõ instrukciója, hogy meg kell változtatni a dialógusokat minden egyes jelenetben. Újabb 16 perces jelenetet rögzítenek. A színészek minden új részben a szerelem és természetesség auráját sugározzák. A konyhában, a monitor mellett Noé fellélegzik. A producerek és a színészek szintén. Ha így haladnak, biztos nagyjátékfilm lesz a dologból.
A forgatás kronologikus sorrendben zajlik, kivéve a parkban zajló jelenetet, melyet másodikként vesznek fel. Három nappal késõbb rögzítik a jelenetet Dupontellel a metróban. Az õ lendülete magával ragadja a többi színészt és a stábot is. Bellucci nem fél semmitõl, Cassel pedig, aki egy õrjöngõ embert játszik, tele van energiával. Aztán jön a zenével és alkohollal teli parti-jelenet, mely a film leginkább próbára tevõ jelenete. A stáb napi 24 órát dolgozik, a napok túl rövidek, de a hangulat kiváló. Hamarosan belépünk a film "véres fázisába".


2001. augusztus
Egyik forgatási éjszaka a másik után. Noé maga ellenõrzi az egyre tébolyultabbá váló kameramozgást. Egyre kevesebb instrukciót ad a színészeknek. A szereplõk kezdenek alászállni a pokolba. Talán a stáb is. Kezdve az alagútban játszódó erõszak-jelenettel, melyet hatszor vettek fel, két éjszaka alatt. A kamera elõtt most elõször és utoljára van lerögzítve a földre. A színészek egy monitoron figyelik a jeleneteket. Még õket is megdöbbenti a kendõzetlenül megmutatott erõszak.
Holnap fedezik fel a meggyötört testet. Casselnek egyfolytában sírnia kell, egészen a kimerültségig. Aztán jön a párizsi Rectum bárban zajló jelenet. A klub három alagsorban lévõ helyiségei és a fülledtsége, valamint a statiszták sokasága miatt a stáb néhány tagján kitör a klausztrofóbia.
A harmadik napon következik a gyilkossági jelenet. Spadaccini három hiperrealisztikus modellt készített a színész testérõl, hogy Dupontel szétverhesse a fejét, miközben három kamera rögzíti akcióját. Undorodott az általa játszott szereplõ barbársága miatt, és nem könnyebbül meg, amikor semmi sem maradt az utolsó bábuból. Az éjszakai forgatások végeztével Noé még falakat, fényeket, tárgyakat filmez a helyszíneken, felvételeket rögtönöz, mindezt egy nagyon kicsi Super 16-os kamerával.

2001. augusztus 30.
A forgatás határidõre és a költségvetés túllépése nélkül befejezõdik.

2001. szeptember
Noé hozzáfog a vágáshoz, és reméli, hogy három hónapon belül végez is vele. Úgy sejti, a munka jó része folyamatos lesz, de még nem tudja felmérni, hány vágásra lesz szükség. Elõször kiválasztja az egyes jelenetekhez készült, 3 és 15 perc közötti hosszúságú felvételek közül a legjobbakat. Ritkán fordulnak elõ bennük alapvetõ hibák, de Noé néhány esetben kiválasztja a legjobb pillanatokat a különbözõ felvételekrõl, és megpróbálja észrevehetetlenül összeilleszteni õket. Rodolphe Chabrier, a speciális effektek felelõse és csapata az elõre megbeszélt effektek elkészítése mellett ebben a folyamatban is segédkezik. Kitörlik a technikai stáb látható nyomait, az árnyékokat és a tükrözõdéseket. Az utolsó jelenet kiválasztása gyorsan megy: ez az, ahol Cassel és Bellucci a legvidámabbak. Akárcsak a Dupontellel készült jelenet a metróban.

2001. október
Elkészül az elsõ nyers vágás, és Noé lepõdik meg legjobban az eredményen. Az elbeszélési technika hatásossága, melyen a film nyugszik, felülmúlja várakozásait. A producerek büszkék a munkára, Noé is örül, de nem teljesen elégedett, különösen a befejezést illetõen vannak még kétségei.
Chabrier és csapata elkezdi a munkát az effektekkel. Noé megmutatja a vágást Thomas Bangalternek, az õ számai hallhatóak a parti-jelenetben. A zeneszerzõ lelkesen elvállalja a további zenék komponálását. Az eredeti soundtrack-kel kapcsolatos tárgyalások gyorsan lezajlanak, megállapodnak, hogy Bangalter fogja kiadni a saját lemezgyártó cégénél.
A filmet övezõ titoktartás ellenére már érzékelhetõ a növekvõ nemzetközi érdeklõdés.

2001. november
Elkészül a 12 hosszú jelenet, melyek idõnként több részletbõl állnak össze, ezek észrevehetetlen illesztése alapvetõ fontosságú a folyamatosság megteremtésében. Ekkor válnak értékessé azok a felvételek, melyek az üres helyszíneken készültek. Olyan hasznosnak bizonyulnak, hogy további három nap forgatást szerveznek, melynek során a lámpák gyors villódzását, falakat, felhõket fényképeztek. Ez azonban nem oldja meg a befejezés problémáját, mely tovább gyötri Noét. Egy dublõrrel felvesz egy jelenetet, és beilleszti a szerelmi jelenet és a parkban játszódó jelenet közé. De a gyorskópia megtekintése után elveti az ötletet, hogy használja ezt a felvételt.

2001. december
A producerek kezdenek aggódni a vágás miatt, melyet Noé személyesen felügyel, és amelyet nem sikerült befejezni az elõre eltervezett idõn belül. A rendezõre nagy nyomás nehezedik. A nemzetközi verzió hangeffektjei egy hét alatt elkészülnek.

2002. január
További hangeffektek készülnek, és megkezdik a párbeszédek keverését. Noé alig tudja elhinni, micsoda verbális zûrzavar lett a filmben, szemben korábbi munkáival, ahol gondosan megírt szövegek hangzottak el. Mivel itt minden szereplõ improvizált, ez a való életre hasonlít: a szavak egymásra torlódnak, az emberek ritkán fejezik be a mondatokat. Az utószinkron alatt néhány meglepõ sort is hozzáadnak a párbeszédekhez.

2002. február
A Mac Guff csapat mindenféle új 3D effektet bevet, hogy a támadás jelenetet még nyugtalanítóbbá és hihetõbbé tegye. Egyik éjszaka Noé kitalálja, mi legyen a film epilógusa: egy stroboszkópos jelenet, mely rendkívül lehangoló és hipnotikus erejû. A forgalmazó és a producerek meg vannak döbbenve, szerintük Noé tönkre akarja tenni a filmjét. De a rendezõ nem hátrál meg. Néhány partner megnézi a filmet, és kábultan, elképedve, sírva vagy szótlanul hagyja el a vetítõtermet.

2002. március
Noét szorítja az idõ, és bár tele van kétségekkel, most már döntenie kell és választani a film számtalan befejezése közül. A kiválasztott jelenet - ahol a 2001. Ûrodüsszeia plakátja látható - szabad folyást enged az ellentmondó értelmezéseknek. Általában véve is ez a legjobb. Ugyanakkor, az utolsó percben Noé a Bellucci és Cassel közti szerelmi jelenet legviccesebb részét helyettesíti egy sokkal érzelmesebbel. Bár a hangkeverés még nincs kész, a filmet bemutatják a Cannes-i válogató bizottságnak és néhány újságírónak. Az elsõ reakciók szenvedélyesek, végletesen feketék vagy fehérek. Noé örül, minden a tervek szerint alakul. A producerek azonban attól tartanak, hogy a filmet kizárják a versenybõl.
A teljes filmrõl nagy felbontású videót kell készíteni. Sajnos Noé még az utolsó percben is változtatásokat eszközöl, mindenki nagy kétségbeesésére.

2002. április
Több hónapos munka után elkészül Chabrier is a borzalmas gyilkossági jelenettel, melyet harminc snittbõl állított össze. A digitális finomítás hosszú napjai. Bangalter felveszi a film eredeti soundtrackjét Angliában. Megdöbbenés a szakmában. Majd nagy öröm, mikor a filmet a hivatalos cannes-i versenyfilmek közé válogatják. A forgalmazó megerõsíti a döntést, hogy május végén mutatják be a filmet, és széles körû terjesztésrõl beszél, 250 kópiát emleget. A feszültség egyre nõ. A 35 mm-es mastert és az összes promóciós anyagot sürgõsen le kell szállítani. Noé napi 24 órát dolgozik.

2002. május 24.
A film vetítése Cannes-ban, valamint az országos bemutató Franciaországban.


FILMOGRÁFIÁK


MONICA BELLUCCI (ALEX)

"Briganti", Drakula (Bram Stoker’s Dracula), Hógolyó (Palla di neve), Szerelmi fészek (L’appartement), "Come mi vuoi", Doberman, "Stressati", "Mauvais genre", Az utolsó szilveszter (L’ultimo capodanno), "A los que aman", "Compromis", "Méditerranées", Mint hal a vízbõl (Like a Fish Out of Water), Meggyanúsítva (Under Suspicion), "Franck Spadone", Malena, Farkasok szövetsége (Le pacte des loups), Asterix és Obelix: A Kleopátra-küldetés (Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre), Mátrix - Újratöltve (The Matrix Reloaded), Mátrix - Forradalmak (Matrix Revolutions)


VINCENT CASSEL (MARCUS)

"Métisse", "Ainsi soient-elles", "Adultére, mode d’emploi", Gyûlölet (La Haine), Vadászösztön (Blood of the Hunter), Szerelmi fészek (L’appartement), "Méditerranées", "Perche no", "L’Eléve", Doberman (Le Doberman), "Le Plaisir et ses petits tracas", Jeanne D’Arc - Az orléans-i szûz (The Messenger: The Story of Joan of Arc), Elizabeth, Agyatlan apartman (Guest House Paradiso), Bíbor folyók (Les Rivieres Pourpres), Farkasok szövetsége (Le pacte des loups), On-lány (Birthday Girl), "The Reckoning"


ALBERT DUPONTEL (PIERRE)

"Encore", "La bande des quatre", "Giorgino", "Chacun pour toi", "A Self-Made Hero", "Bernie", Ha szeretsz, meghalsz! (Serial Lover). "Le créateur", "La Maladie de Sachs", "Les acteurs", "Petites miséres", "L’origine du monde", "Monique"


JOE PRESTIA (LA TENIA)

"Rai", "Salut Cousin", "Louise", "Cantique de la racaille", "La vie revee des anges", "Ligne 208", "Total Western", "Les Morsures de l’aube", "Yamakashi", Femme Fatale


PHILIPPE NAHON (PHILIPPE)

"Le doulos", "Les camisards", "La communion solennelle", "Le pull over rouge", "La java des ombres", "Carne" - Legjobb színész díj a Clermont Ferrand-i Fesztiválon, Gyûlölet (Le haine), "Un heros tres discret", "Les visiteurs", "Le poulpe", "Comme une bete", "Seul contre tous" - Legjobb színész díj a Namuri Fesztiválon, "Les convoyeurs attendent", "Sauve moi", Bíbor folyók (Les Rivieres Pourpres), Farkasok szövetsége (Le pacte des loups)



GASPAR NOÉ (RENDEZÕ)

1963-ban született Argentínában. Rendezõ, forgatókönyvíró, producer, operatõr, vágó és színész. Elsõ játékfilmje, a "Seul contre tous" több díjat és jelölést kapott nemzetközi fesztiválokon.

Filmjei: "Carne" (rövidfilm; 1991), "Sodomites" (rövidfilm; 1998), "Seul contre tous" (1998), Irréversible - Visszafordíthatatlan (2002)



szereplők:
Monica Bellucci ... Alex
Vincent Cassel ... Marcus
Albert Dupontel ... Pierre
Philippe Nahon ... Philippe
Jo Prestia ... Le Tenia
Stéphane Drouot ... Stéphane
Jean-Louis Costes ... Fistman
Mourad Khima ... Mourad


fényképezte:
Benoît Debie
Gaspar Noé

vágó:
Gaspar Noé

látvány:
Alain Juteau

jelmez:
Laure Culkovic

zene:
Thomas Bangalter

producer:
Richard Grandpierre
Christophe Rossignon