microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Johnny English (2003)
Johnny English

. . . . . . . . . . 7.34
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 6.9
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 100 perc
nemzetiség:  angol
műfaj:  vígjáték
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár minden korosztály látogathatja
c tr tr

a Johnny English sorozat részei:
Johnny English   Johnny English Újratöltve  
információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Változó világunkban kevés olyan megbízható intézmény létezik, mint a Brit Titkosszolgálat. Világszerte elismert tekintélyét annak köszönheti, hogy ügynökei tévedhetetlenek, a felhasznált technológia a jövõt idézi, és nemzetközi hálózata mindig naprakész információval szolgál. Ez a testület a becsület utolsó bástyája, mert tagjai az igazságra esküdtek fel.
Amikor fény derül arra, hogy el akarják rabolni az ország szeretve tisztelt koronaékszereit, a Szolgálat legrátermettebb tagja, minden kémek krémje, sõt habja a tortán, a hihetetlen képességû Egyes Számú Ügynök ered a gazemberek nyomába.
...de sajnos azonmód fûbe is harap.
A Brit Titkosszolgálat balszerencséjére hamarosan az összes többi ügynök is követi a túlvilágra az Egyest. Milyen galád dolog levegõbe röpíteni egy temetést!
Ki állhat egy ilyen ördögi merénylet mögött? Csak nem ugyanaz a beteg elme, amelyben a koronaékszerek elrablásának ötlete is megszületett?
Most már csak egyetlen ember maradt, aki a haza védelmére siethet, megbosszulhatja a Szolgálat tagjainak halálát, és leleplezheti azt a személyt, aki a valaha oly fényes napokat élt Brit Birodalom örökérvényû szimbólumai, a koronaékszerek megszerzésére tör.
Johnny English akcióba lép.
Nem tudja, mi a félelem.
Nem tudja, mi a veszély.
Nem tud õ az égvilágon semmit.
ROWAN ATKINSON, a brilliáns tehetségû komikus, Mr. Bean világhírû megformálója tér vissza a mozivászonra a Johnny English címû családi vígjátékban. Õ formálja meg azt a szerény képességû aktakukacot, aki hirtelen az események középpontjába kerül, amikor a londoni Towerbõl elrabolják a koronaékszereket, és a világ biztonságát fenyegetõ tervre derül fény. Talán egy kicsit kétbalkezes ügynök õ, de rettentõen lelkes, ráadásul megkapja a világ legjobb szuperautóját, különleges kémkütyükkel fegyverezik fel, és hozzáférhet az ügynökség legtitkosabb aktáihoz is. Johnny English Anglia utolsó reménysége.
Nem õ a Szolgálat legrátermettebb tagja... egyszerûen õ maradt életben.
NATALIE IMBRUGLIA játssza Lorna Campbell különleges ügynököt, BEN MILLER, a népszerû komikus alakítja English barátját, Bough-t, a többszörös Oscar-jelölt JOHN MALKOVICH pedig a rettentõen francia és még annál is fifikásabb dúsgazdag üzletember, Pascal Sauvage szerepében látható.
A Working Title Films (Egy fiúról - About A Boy, Bridget Jones naplója - Bridget Jones's Diary, Sztárom a párom - Notting Hill, Négy esküvõ és egy temetés - Four Wedding and a Funeral) bemutatja a Johnny English címû kémkomédiát, amely izgalmat, humort és rengeteg meglepetést tartogat az egész család számára. A rendezõ Peter Howitt (A nõ kétszer - Sliding Doors), a forgatókönyvet Neal Purvis, Robert Wade és William Davies írták, a producerek Tim Bevan, Eric Fellner és Mark Huffam. A film világforgalmazója a Universal Pictures.


A produkció

Megszokott dolog a mozi világában, hogy más médiumok sikeres alkotásaiból (könyv, színdarab, tévésorozat, képregény, sõt népszerû slágerek) készülnek a filmes projektek. A Johnny English azonban valószínûleg az elsõ olyan film, amely egy... tévéreklámból készült.
1992 és 1997 között Atkinson, a közkedvelt komikus a brit Barclaycard hitelkártya tévéreklámjaiban egy kelekótya kémet alakított. Atkinsonnak már ekkor szöget ütött a fejében a gondolat, hogy mozifilmet kellene készíteni fõszerepben a reklámsorozat ütõdött hõsével.
"Ezek a reklámok, bár alig egypercesek voltak, kész filmekként hatottak - magyarázza Atkinson. - Kerek egészet alkottak, remek volt a hangulatuk, és rendkívül magas volt a színvonaluk, ami a beléjük ölt technikát és szellemi energiát illeti. Mini-moziként mûködtek, ezért nyilvánvaló lett számomra, hogy maxi-mozit kell belõlük készíteni."
A Working Title évek óta együtt dolgozott Atkinsonnal, amirõl A nagy balek (The Tall Guy) és a Mr. Bean - Az igazi katasztrófafilm (Bean) tanúskodik. Természetes volt, hogy újabb közös vállalkozásra készültek a komikussal.
"A kémkomédia ötletét tökéletesnek találtuk - emlékszik vissza Tim Bevan producer. - Ha megnézzük a brit filmet, két mûfaj a legsikeresebb: a kémtörténetek meg a vígjátékok - a mi produkciónk pedig ezt a kettõt ötvözi."
A forgatókönyv megírására Neal Purvist és Robert Wade-et kérték fel, akik amellett, hogy már számos mûfajban kipróbálták magukat, a kémfilmeket illetõen is profiknak számítanak: õk jegyzik A világ nem elég (The World Is Not Enough) címû Bond-mozi forgatókönyvét, meg a folytatásét is.
Atkinson korábban is együtt akart dolgozni Peter Howitt rendezõvel, de azt a projektet végül nem sikerült tetõ alá hozni. Amikor a Johnny English forgatókönyve elkészült, a komikus azonnal elküldött egy példányt a rendezõnek, hátha sikerül behozni, amit korábban elmulasztottak.
"Éppen Los Angelesben vágtam egy filmet, amikor Rowan felhívott, hogy itt ez a forgatókönyv, és kíváncsi, milyen képet vágok hozzá, mert engem szeretne rendezõnek - meséli Peter Howitt. - Nem volt nehéz válaszolnom, mert a karakterre jól emlékeztem: amikor a reklámok mentek, egész Anglia ezen a suta kémen nevetett."
Wade és Purvis egészen addig dolgoztak a forgatókönyvön, míg át nem kellett adniuk a munkát a következõ Bond-film miatt. William Purvis vette át tõlük a stafétabotot.
"Johnny annyira imád titkosügynöknek lenni, hogy folyton túlzásokba esik - mutatja be a figurát Akinson. - Sokkal többnek képzeli magát, mint ami valójában. Olyan gátfutóhoz lehetne õt hasonlítani, aki az elsõ akadályokat kiválóan veszi, de aztán leáll integetni a közönségnek, ezért az utolsó akadályon fönnakad. Johnny mindig az utolsó pár méteren teszi tönkre a dolgokat, de akkor aztán nagyon."
"Johnny nem buta, de folyton rosszul ítéli meg a dolgokat - veszi át a szót Howitt. - Nem az a tipikus csetlõ-botló figura, hanem inkább olyan fazon, aki rendre rosszkor nyit be a rossz szobába, de megy tovább rendületlenül, mert bízik önmagában. Amikor észreveszi, hogy elrontott valamit, csak legyint, és ügyel arra, hogy más meg ne tudja. Tehát ez jóval bonyolultabb figura Mr. Beannél, és Rowan zseniálisan játssza."
A forgatókönyv elkészültével színészeket kezdtek keresni a többi szerepre. Az egyik legfontosabb figura Bough, Johnny English állandó társa volt. "Nem könnyû eljátszani ezt a karaktert, mivel minden jelenetben English mellett szerepel - magyarázza Howitt. - Nem az a feladata, hogy a vicces Johnnynak õ legyen a komoly ellentéte - a saját jogán kell humorosnak lennie. A közönséget képviseli, tehát Johnny mellett van valaki, aki a nézõ szemszögébõl fájdalmasan megtapasztalja, milyen is a botcsinálta kém ámokfutása."
Számos színész meghallgatása után Ben Miller bizonyult ideálisnak a szerepre.
"Teljesen padlót fogtunk a próbafelvételen - folytatja Howitt. - Hatalmas gyakorlata van ebben a vígjátéki mûfajban, és fantasztikusan old meg minden egyes gesztust. Olyan egyedi karaktert formált Bough-ból, akivel együttérzünk, miközben mindvégig vicces tud maradni, de teljesen más módon nevettet meg, mint Rowan."
Miller nem titkolja, részben azért vállalta el a szerepet, mert Atkinsonnal játszhatott együtt. A forgatókönyv is azonnal elnyerte tetszését. "A stílusa az, ami azonnal magával ragadott - meséli Miller. - Pontosan félúton van a szuper-kémfilmek fantáziavilága és a kijózanító valóság között. Az egyensúlyt tökéletesen kicentizték, ezért rögtön ráéreztem a figurára."
A film alkotói eredetileg francia színészt kerestek Pascal Sauvage szerepének eljátszására, és csak akkor figyeltek fel John Malkovichra, amikor a menedzsere õt javasolta.
"John a drámák klasszikus gonosz-figurája, úgyhogy nem is értem, miért nem jutott magunktól eszünkbe - szabadkozik Bevan. - Amint találkoztunk, azonnal rádöbbentünk, hogy nála galádabb Pascalt nem is kívánhatunk magunknak."
"Pascal nem hétköznapi figura, ahogyan a fõgonoszoktól ezt joggal elvárhatjuk - ecseteli Howitt. - A jellemének van jó oldala is, de a szíve jégcsap, az elméje pedig bomlott. John könnyûszerrel játszotta el a figura jellemének összes oldalát úgy, hogy egy pillanat alatt váltott át egyikrõl a másikra. Tökéletesen érzi a kamerát, és gazdag tapasztalatainak köszönhetõen kiválóan beszél a film nyelvén, így aztán játszi könnyedséggel oldotta meg feladatát."
Malkovich több mint 70 filmmel és 100 színdarabbal a háta mögött is úgy érzi, hogy Pascalhoz hasonló figura bõrébe még soha nem kellett bújnia. "Szerepeltem már vígjátékokban, de fõleg színházban - magyarázza. - Gonoszokat pedig úgynevezett komoly filmekben alakítottam, ezért a kettõt nem volt egyszerû összehozni. Érdekes módon a francia akcentus volt a legegyszerûbb, mert van fülem az ilyesmihez: jó pár francia barátom van, aki többé-kevésbé tökéletlenül beszél angolul."
Malkovichnak is nagy élményt jelentett, hogy Atkinsonnal dolgozhatott együtt. "Mint a nagy komikusok általában, munka közben õ is halál komoly és pontos, és mindig tökélyre törekszik. Fantasztikus arca van, ami egyik legfõbb kifejezõeszköze. Abban, amit csinál, mély igazság és õszinte fájdalom rejlik, mert én úgy gondolom: a komédiákon részben azért nevetünk, mert felismerjük a fájdalmat. Felismerjük saját nevetséges voltunkat, hibáinkat és hiányosságainkat."
Sokáig keresték a megfelelõ színésznõt Lorna, a karakán kémnõ szerepére. Furcsák a véletlenek: Natalie Imbruglia ausztrál énekesnõ éppen akkor döntött úgy, hogy filmszereppel szélesíti a repertoárját, amikor megkapta a Johnny English forgatókönyvét.
"Rowan Atkinson és John Malkovich neve hallatán azonnal igent mondtam - emlékszik vissza az énekesnõ. - Aztán elolvastam a forgatókönyvet, és rájöttem, hogy a sztori önmagában is elég lett volna!"
"Natalie-nak ez az elsõ mozifilmje, de bõven vannak színészi tapasztalatai, hiszen a pályafutását ausztrál tévésorozatokban kezdte - magyarázza a rendezõ. - Jó néhány színésznõt meghallgattunk, de leginkább Natalie-ban volt meg az a plusz, ami Lorna megformálásához kellett. Szóval nem Natalie rajongói miatt választottuk õt - habár nem kétlem, hogy a rajongók imádni fogják ezt a filmet!".
"Egy kicsit szürreálisra sikeredett a forgatás idõszaka, mert éppen akkor jött ki az új single-m, a Top of the Pops, ezért felváltva dolgoztam a filmen, illetve koncerteztem - meséli Natalie. - A végére egészen jól belejöttem. Szeretném, ha ezentúl egyszerre csinálhatnám a kettõt, persze anélkül, hogy szétszakadnék."
"A film egyik alapvetõ mozgatóereje az, hogy Johnny English és a többi szereplõ között megfelelõ kapcsolat mûködik - világít rá egy lényeges momentumra Atkinson. - Érdekes a dinamika a határtalan önbizalmú Johnny és a kígyótermészetû fõgonosz között, és Natalie-vel is figyelemreméltóan alakul a fõhõs viszonya. Ez a lány a hétköznapi józan észt testesíti meg a mindig teátrális Johnnyval szemben, ami nagyszerû kontraszt."
Natalie számára a "nem teátrális" stílus volt a vezérvonal Lorna megformálásához. "Még a meghallgatás elõtt megtárgyaltam magammal, hogy komolyan fogok játszani - árulja el Natalie. - Szerintem ettõl sokkal viccesebb lett minden a filmben. A baj csak az volt, hogy Rowan oldalán nagyon nem könnyû megõrizni a komolyságot. Folyton a nevetéssel küszködtem. Nagyon nehéz ám úgy lenyomni egy forgatási napot, hogy az ember legszívesebben a padlón fetrengene a röhögéstõl!"
A forgatás kezdetére impozáns csapat gyûlt össze a kamera mindkét oldalán. A színészgárdát olyan tehetségek erõsítették, mint Tim Pigott-Smith (Napok romjai - Remains of the Day), Oliver Ford Davies (Star Wars: II. rész - A klónok támadása - Star Wars: Episode II - Attack of the Clones) és Greg Wise (Értelem és érzelem - Sense and Sensibility). A film operatõre Remi Adefarasin lett (Egy fiúról, Elizabeth), a látványtervezõ Chris Seagers (Kémjátszma - Spy Game), a jelmeztervezõ pedig Jill Taylor (A nõ kétszer, Alul semmi - The Full Monty).
A Johnny English forgatása 2002. júliusában kezdõdött. A munkálatok 14 hete alatt a Shepperton stúdióban, Londonban és St. Albansban forgattak, végül két napra Monte Carlóba települtek át az utolsó jelenet felvételéhez.
Atkinson és Imbruglia a kaszkadõrmutatványok egy részét maguk hajtották végre, Paul Jennings kaszkadõr-koordinátor irányításával. Atkinson lelkesen ugrott célba ejtõernyõvel, azt pedig talán nem kell külön megindokolni, miért ragaszkodott ahhoz, hogy a nyaktörõ autós üldözések során õ ülhessen az Aston Martin DB7 Vantage volánja mögött. A leglátványosabb akciójelenetben pedig órákon át függött a St. Albans székesegyház hatalmas kupolája alatt (A mûemlék épület a Westminster Abbey "dublõre" volt a filmben.)
"Nem vagyok az a típus, aki szívesen viszi vásárra a bõrét csak azért, hogy a klubban magasra emelt orral elmondhassa: a saját kaszkadõröm vagyok. Az autós törés-zúzás jeleneteiben azért én vezettem, mert imádom a kocsikat, és az életben óvakodnom kell a padlógáztól, mert a zsaruk lekapcsolnak, a filmben viszont elengedhettem magamat. Viszont volt egy jelenet, amit semmi pénzért nem vállaltam volna. Szerencsére nagyon jó dublõröm van, Rob Inchnek hívják. Fel kellett másznia egy magas hajódaru tetejére, végigaraszolni rajta, aztán a szélénél elõredõlni. A kamera ekkor föléúszik, és lenéz a földre. Fantasztikus felvétel. Rob késõbb elmondta, hogy majd’ a frász törte ki közben, pedig nem ma kezdte a szakmát. Erre én azt gondoltam magamban: anyám, ha te frászban voltál, mi lett volna velem e felvétel alatt?".
Imbruglia remek harcosnak bizonyult a verekedõs jelenetekben, csak a legnehezebb kunsztokat volt hajlandó hivatásos harcmûvészre bízni. A film készítõi eredetileg nem akarták megengedni a kistermetû énekesnõnek, hogy egy hatalmas Triumph motort vezessen, de Natalie nem hagyta magát. Egy kisebb motoron gyakorolt, aztán átnyergelt a nagyra, és úgy repesztett, hogy a Pokol Angyalai is belesápadtak volna.
"Natalie meglepõen bevált motorosként, ezért beadtuk a derekunkat - mosolyog Jennings. - Néhány esetben azonban mégis leparancsoltuk a Trimphról, például ha túl magasra kellett repülni vele. Azzal érveltünk, hogy a gázt jól nyomja, de pilótaengedélye még nincs, és õ belátta, hogy nekünk van igazunk.".
"A bunyózás nem esett nehezemre, mert kick-boxszal tartom a formámat - meséli Natalie. - Ennyit még soha nem pörögtem, pedig volt már egy-két rázósabb klipem. Egy kis szájbarugdosás, egy kis tánc, egy kis motorozás - minden porcikámat megmozgattam."


A film szereplõi

ROWAN ATKINSON (Johnny English) a világ egyik legismertebb komikusa. A Newcastle upon Tyne-ban született mûvész 1977-ben aratta elsõ komoly kritikai sikerét az Edinburgh Festivalon. Egy évvel késõbb a BBC-n futó Not the Nine O’Clock News címû komédiasorozat alapító tagja lett. A sorozat négy éven át futott hatalmas sikerrel, tucatnyi rangos szakmai díjat gyûjtött be, és Atkinsont a BBC Év Arcává választották.
1981-ben Atkinson lett a legifjabb komikus, aki a londoni West Enden, a Globe Theatre-ben egyszemélyes kabarémûsort adott elõ. A teltházas elõadások az Év Komikusa díjat hozták neki. 1983-ban Richard Curtis forgatókönyvíróval elindította a BBC-n a Blackhadder címû szituációs tragédiasorozatot. A széria öt év alatt három BAFTA-t kapott (a brit televíziós Oscar) és egy nemzetközi Emmyt, Atkinson pedig ismét a BBC Év Arca lett.
Atkinson következõ nagy tévés sikerét Mr. Bean figurájának megalkotásával aratta. A számos brit és nemzetközi díjjal elismert sorozat világszerte kultikus rangot vívott ki magának, és több mint 200 tévéállomás vásárolta meg. A sorozatot a Tiger Aspect produkciós cég készítette, amelynek Atkinson a partnere. Ugyanitt több dokumentummûsorban is szerepelt, amelyek a komédia mûfajáról, illetve hobbijáról, az autókról szóltak.
1995-ben Atkinson a Tiger új szituációskomédia-sorozatában, a The Thin Blue Line-ban lett fõszereplõ, amelynek forgatókönyvét Ben Elton írta. A széria elsõ lett a toplistán. Ugyancsak a Tiger készítette a díjnyertes, Rowan Atkinson on Location in Boston címû egyórás összeállítást, amely a komikus tengerentúli fellépéseinek legjobb perceibõl szemelgetett.
Atkinson fontosabb filmszerepei: Scooby-Do, Soha ne mondd, hogy soha (Never Say Never Again), A nagy balek (The Tall Guy), Boszorkányok (The Witches), Nagy durranás 2. (Hot Shots - Part Deux), Négy esküvõ és egy temetés, Patkánytanya (Rat Race), Bean - Az igazi katasztrófafilm (Bean - The Ultimate Disaster Movie).
2002-ben Atkinson a Mr. Bean rajzfilmsorozat munkálataiban vett részt, amelynek animációja magyar stúdiókban készült.

NATALIE IMBRUGLIA (Lorna Campbell) Berkeley Vale-ben, egy Sydney-tõl északra fekvõ kikötõvárosban nevelkedett. 16 évesen szerepet kapott a Neighbours (Szomszédok) címû ausztrál tévésorozatban. Három évvel késõbb szerzõdést kötött vele a BMG, ezért Londonba ment zenei karrierjét építeni.
1997-ben jelent meg Left of Middle címû elsõ albuma, amely több mint hatmillió példányban kelt el. Az album 12 dalából 9-nek Imbruglia volt a szerzõje vagy társszerzõje. A Torn címû single a toplista elsõ helyén landolt, és többmillió példányban fogyott.
Rövid szünet után jelent meg második, White Lilies Island címû albuma. Imbruglia tavaly a L’Oreal hivatalos arca lett, és szerepelt a Gap divatcég reklámaiban. A Johnny English az elsõ mozifilmje.

BEN MILLER (Bough) Cambridge-ben végzett, és a britek számára leginkább az Armstrong és Miller komikusduóból ismert. Sikeres televíziós karrierje mellett az utóbbi idõben a filmezésre összpontosít. Ismertebb filmjei: Doktor Zsiványok (Plunkett and Macleane), On-lány (Birthday Girl), Túlvilági járõr (The Parole Officer), The Actors.

JOHN MALKOVICH (Pascal Sauvage) nemzedékének egyik legkiválóbb színésze, a kortárs film egyik legismertebb alakja. 1976-ban azzal írta be magát a színháztörténetbe, hogy részt vett a híres chicagói Steppenwolf Theatre megalapításában. Jelentõs színpadi sikerek után már elsõ filmszerepe Oscar-jelölést hozott számára (Places in the Heart).
Egyik legismertebb szerepe Valmont márki megformálása a Veszedelmes viszonyokban (Dangerous Liaisons). Arany Glóbuszra és Oscarra jelölték a Tûzvonalban (In the Line of Fire) profi gyilkosának alakításáért.
További fontosabb filmjei: Gyilkos mezõk (Killing Fields), A Nap birodalma (Empire of the Sun), Egy hölgy arcképe (Portrait of a Lady), Oltalmazó ég (The Sheltering Sky), A vasálarcos (The an in the Iron Mask), A John Malkovich-menet (Being John Malkovich), A vámpír árnyéka (Shadow of a Vampire).


szereplők:
Rowan Atkinson ... Johnny English
John Malkovich ... Pascal Sauvage
Natalie Imbruglia ... Lorna Campbell
Ben Miller ... Bough
Douglas McFerran ... Vendetta
Tim Pigott-Smith ... Pegasus
Kevin McNally ... Miniszterelnök
Oliver Ford Davies ... a Canterbury érsek
Rowland Davies ... Sir Anthony Chevenix
Greg Wise ... One ügynök


fényképezte:
Remi Adefarasin

vágó:
Robin Sales

látvány:
Chris Seagers

jelmez:
Jill Taylor

zene:
Bond
Ed Shearmur

producer:
Tim Bevan
Jo Burn
Eric Fellner
Mark Huffam