információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
FÉLIX ÉS ROSE
AZ ALKOTÓK ÉLETRAJZA
Rendezõ / író - DANIÈLE THOMPSON
A film- és televíziós író Danièle Thompson már pályája elején szenzációt keltett a La Grande Vadrouille címû filmje fenomenális sikerével. A filmet társszerzõként közösen írta Franciaország egyik leghíresebb vígjáték-rendezõjével, Gérard Oury-val, az édesapjával. Ez az elsõ berobbanása a filmes világba annál is döbbenetesebb, mert a vígjáték az elmúlt 30 év során is megõrizte helyezését, mint Franciaország legnagyobb bevételt hozó filmje. Ez a film szinte már elõre úgy harangozta be Danièle Thompson-t, mint az ország majdan egyik legnagyobb íróját.
Gérard Oury munkatársaként 1968 és 1986 között további 5 film fûzõdik a nevéhez, egyik nagyobb kasszasiker, mint a másik. Tehetségét más neves mûvészek mellett is kamatoztatja, 1980 és 1997 között 6 film forgatókönyvének társszerzõje; Claude Pinoteau: Házibuli és Házibuli folytatódik, Patrice Chéreau: Margot királynõ (La Reine Margot) és a Ceux qui m’aiment prendront le train - e két filmjével a Legjobb Forgatókönyv kategóriában César jelölést érdemelt ki -, Alain Berberian: Paparazzi, Gabriel Aghion: Az anyósom (Belle Maman).
Tehetsége a vígjátékok és drámai dialógusok mûfajában átütõ: ezt egy Oscar jelölés Sógorok, sógornõk (Cousin Cousine, 1975) és a Cesar jelölések is jelzik.
A közelmúlt fejleménye a La Buche címû film, melyet fiával, Christopher Thompson-nal közösen írt, és - ezúttal elõször - rendezett is. A film nagy üzleti és kritikai sikert aratott: fiával együtt César Díjra jelölték a Legjobb Forgatókönyv kategóriában, õt magát a Legjobb Elsõ Játékfilmes Rendezõ kategóriában jelölték César Díjra, Charlotte Gainsbourg pedig elnyerte a César Díjat a Legjobb Nõi Mellékszereplõ kategóriában. A filmmel õ és fia elnyerték a Les Lumières de Paris (a Golden Globe francia megfelelõje) Díjat a Legjobb Forgatókönyv kategóriában.
A Félix és Rose Danièle Thompson második olyan filmje, amelynek írója és rendezõje is egyben.
Íróként összesen 22 filmjét jegyzik, ebbõl 10 forgatókönyv Oury-val közösen készült.
FÉLIX ÉS ROSE
JULIETTE BINOCHE (Rose)
Juliette Binoche, egy színésznõ és egy szobrász lánya, aki már kora fiatalságától színészetet tanult. Elõször Jean-Luc Godard Üdvözlégy Mária (Je Vous Salue Marie, 1985) címû filmjében, majd André Téchiné Randevú (Rendez-Vous, 1985) címû filmjében szerepelt.
Mindössze 22 éves volt, amikor A lét elviselhetetlen könnyûsége (The Unbearable Lightness of Being ) címû filmben, Daniel Day Lewis partnereként nyújtott átütõ erejû alakításával felhívta magára a nemzetközi kritika figyelmét. Emlékezetes volt ez az angol nyelvû bemutatkozás, mely megnyitotta az utat a nemzetközi karrier elõtt.
1991-ben Cathy szerepét játszotta az Üvöltõ Szelek (Wuthering Heights) címû filmben, Heathcliff szerepében partnere Ralph Fiennes volt. 1992-ben Jeremy Irons partnere a Végzet (Damage) címû filmben.
Krzysztof Kieslowski Három Szín: Kék (Three Colors: Blue, 1993) címû filmjében nyújtott alakításáért a Velencei Filmfesztivál és a César Legjobb Színésznõ Díját nyerte el.
1994-ben anyai örömök tartották távol a filmezéstõl, hogy 1995-ben minden idõk legköltségesebb (35 millió USD) francia filmjében Huszár a tetõn (Le Hussard sur le Toit) térjen vissza. Megkapó alakítása ismét kivívta a kritika elismerését.
Fõszerepet játszott a Kanapé New Yorkban ( A Couch in New York 1995) címû filmben, William Hurt mellett.
1997-ben karrierje csúcsára ért Anthony Minghella Az Angol Beteg (The English Patient) címû filmjében nyújtott alakításával: National Board of Review Díj a Legjobb Nõi Mellékszereplõ kategóriában, Berlini Filmfesztivál Ezüst Medve Díj a Legjobb Színésznõ és Oscar Díj a Legjobb Nõi Mellékszereplõ kategóriában.
Az utóbbi idõben (1998-2001) három francia filmben is szerepelt, köztük Lasse Hallström Csokoládé (Chocolat) címû filmje. Ezzel az alakításával az Európai Filmakadémia Legjobb Színésznõ Közönségdíját nyerte és Oscar Díjra jelölték Legjobb Színésznõ kategóriában.
London-ban (1998) és New York-ban, a Broadway-n (2001) színpadon is fellépett.
1985-2002 között 18 filmjét jegyzik.
FÉLIX ÉS ROSE
JEAN RENO (Félix)
Jean Reno 1948-ban született Marokkóban, Casablanca-ban, spanyol szülõk gyermekeként. 17 éves korában telepedett le Franciaországban, s kezdte meg tanulmányait dráma-szakon. A 70-es években színházban és televízióban játszott.
1981-ben, Raphael Delpard Les Bidasses aux Grandes Manoeuvres címû filmjének forgatása során ismerte meg Luc Besson-t. Ez a találkozás gyökeres változást hozott az életében, és a döntés, hogy együtt dolgozzanak, elindította Reno-t a sztárrá válás útján. Három film után a nagy áttörést 1987-ben a Nagy Kékség (The Big Blue) címû film hozta, mely a nemzetközi kritika elismerését vívta ki és óriási kasszasiker volt. 1989-ben a Nikita és 1994-ben a Léon, a profi is Besson rendezésében készült. Az utóbbi kultuszfilm lett. Ez az USA-ban forgatott film nyitotta meg az utat Reno számára Hollywood-ba.
De Reno nem hanyagolta el franciaországi karrierjét sem, és olyan tekintélyes rendezõkkel dolgozott, mint Bertrand Blier (Notre Histoire, 1984) és Jean-Marie Poiré Jöttünk, láttunk, visszamennénk (Les Visiteurs, 1993), ez utóbbi vígjáték a francia filmtörténet legnagyobb kasszasikere volt. Reno játszott a folytatásban (1997) és az amerikai változatban a Reszkess Amerikában (Just Visiting, 2001) is.
Ezzel egy idõben Amerikában kisebb szerepeket is játszott Lawrence Kasdan: Francia Csók (French Kiss, 1995) és Brian De Palma: Lehetetlen küldetés (Mission: Impossible, 1996) címû filmekben. Két újabb francia film után ismét az USA-ba megy, 1997-98-ban három filmben játszik (Roseanna’s Grave, Godzilla, Ronin - utóbbiban Robert DeNiro partnere).
Reno úgy nyilatkozott, hogy minden egyes Hollywood-i film mellé szeretne egyet Franciaországban is forgatni. Nem csoda, hogy 2000-be visszatért Franciaországba, és Mathieu Kassovitz Bíbor folyók (Les Riviéres Pourpres) címû filmjében játszott.
Legújabb filmjei: Rollerball-Könyörtelen játék ( Rollerball, 2000), Wasabi-már, mint a mustár (Wasabi, 2001), Bíbor folyók 2. (Les Riviéres Pourpres 2., 2003).
1978-2002 között 34 filmjét jegyzik.