információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Ha lekövérezel valakit, nem leszel soványabb.
Ha lehülyézel valakit, nem leszel okosabb.
És elég volt abból, hogy libának meg ribancnak hívjátok egymást.
Ezzel csak szentesítitek azt, hogy a srácok is így hívjanak titeket.
Cady Heron (Lindsay Lohan) afrikai vidékeken nõtt fel zoológus szülei mellett, és 15 éves koráig csak hírbõl ismerte az iskolát. A család azonban visszatér Chicagóba, és Cady egy átlagos gimnáziumban találja magát, ahol hamar megtanulja az elsõ leckét: semmit sem tud azokról a vad dolgokról, melyek az úgynevezett civilizációban - esetünkben egy középiskolában - elõfordulnak. Ami itt folyik, az valóságos pszichológiai hadviselés és intrikák sora, és mindezek élén Regina George (Rachel McAdams) áll, a legmenõbb és legrafináltabb csaj az iskolában. Õ a Királynõ, a lányok bálványa, szinte mindenki rá akar hasonlítani, az õ szavát lesi. Nem tanácsos az útjába kerülni, ám az új lány alig teszi be a lábát, máris a lehetséges riválisaként tartják számon. Cady csak kapkodja a fejét, próbál kiigazodni az iskola világában, és elhelyezni magát ebben a kis társadalomban. Arra is rá kell jönnie, hogy az élet a dzsungelben sokszor semmi ahhoz képest, ami egy gimiben történik.
A film alapjául Rosalind Wiseman könyve, a Queen Bees and Wannabes: Helping Your Daughter Survive Cliques, Gossip, Boyfriends, and Other Realities of Adolescence szolgált, mely teljesen lenyûgözte Tina Fey-t, az Egyesült Államokban nagy népszerûségnek örvendõ "SNL" tévésorozat egyik forgatókönyvíróját. Olyannyira megtetszett neki a téma, hogy kapcsolatba lépett az írónõvel, aki az Empower Program nevû nonprofit szervezet alapítója is, mely kamaszoknak nyújt segítséget, és céljai között szerepel a kamaszkori erõszak megfékezése. Fey szerint a Lányok Világa, a tizenévesek iskolai hierarchiája és az összes ehhez kapcsolódó jelenség érdemes a behatóbb vizsgálatra, és a könyv remek alapanyagot szolgáltat egy idõszerû és mulatságos filmhez.
"Szerintem a lányok rendkívül találékonyak, ha arról van szó, hogyan szúrjanak ki egymással, méghozzá igen rafinált és fájdalmas módon - mondja Fey. - A könyvben leginkább azok a történetek tetszettek, melyeket a megszólaltatott lányok meséltek el. Rosalind, jogosan, nagyon komolyan vette õket, de szerintem ezek egyúttal igen szórakoztatóak is. Ezek a lányok alighanem ösztönösen, de roppant okosan és ravaszul kezdik ki egymást."
Egy könyv átdolgozása filmre legjobb esetben is összetett feladat, ám ezúttal még nehezebb volt Fey dolga, mivel nem-fikciós mûvet kellett elképzelt sztorivá alakítani. Wiseman könyvének koncepciójából és történeteibõl indult ki, hozzátette saját középiskolás emlékeit, és ebbõl kerekített egy mulatságos forgatókönyvet, mely Mark Waters rendezõ figyelmét is felkeltette.
"A forgatókönyv okos, vicces, tele van humorral, ugyanakkor nagyon emberi is, így a nézõ érzelmileg is kapcsolódni tud hozzá - mondja Waters. - Nem az átlagos, megszokott gimi-mozi. Tina hús-vér szereplõk kis világát teremtette meg, melyre érdemes odafigyelni."
Cady szerepét az elmúlt években felfedezett Lindsay Lohan kapta, akit legutóbb Waters Nem férek a bõrödbe címû vígjátékában láthatott a közönség. Lohan nemcsak a rendezõ miatt vállalta a szerepet, hanem vonzotta a forgatókönyv stílusa, humora és karakterei. "Szerintem Tina nagyon jól belelátott a tinilányok fejébe - mondja a 17 éves színésznõ. - Írása rendkívül realisztikus, hûen tükrözi a középiskolás légkört és az ott folyó rivalizálást. Minden fiatal, lányok és fiúk egyaránt egy sor fejlõdési szakaszon mennek át, míg rátalálnak önmagukra, és az iskolai környezet nem túlságosan segít ebben.
Cady két csoport között találja magát új iskolájában: az egyik a jó tanuló Matléták köre, ahol minden a jó tanulmányi eredményrõl szól, a másik pedig a Plasztik világ, ahol a közkedveltség a legfontosabb. Szerintem ez a helyzet minden középiskolás lánynak ismerõs, de azoknak is, akik még nem, illetve már nem részei ennek a világnak. Nekem legalábbis nagyon ismerõs volt."
"A fõszereplõ Cady elszigetelt körülmények között cseperedett fel, így aztán fogalma sincs, mit jelent egy modern kultúrában élni - teszi hozzá Waters. - Belecsöppen a közép-nyugati gimnázium õrült közegébe, és a különféle csoportok igyekeznek õt megnyerni maguknak. Ezt nagyon nehéznek találja, és végül olyan "sötét" vonásokat fedez fel magában, melyekrõl egyáltalán nem tudott. A közönségnek el kell hinnie Cady átváltozásait: elõször ártatlan lányból gonosszá, majd olyanná, akiben igazi emberség van. Lindsay nagyszerûen érzékeltette a fokozatos átalakulást."
A bálványozott Királynõ, Regina George szerepében Rachel McAdams tûnik fel, aki legutóbb a Tökös csaj-ban játszott fõszerepet. Õ maga a középiskolában nem tartozott igazán egyetlen csoporthoz sem, de most nagy kedvvel affektálta végig a forgatást a Királynõ szerepében. "Regina a ranglétra csúcsán áll, népszerûségéhez kétség sem férhet - mondja. - Lényegében õ és a barátnõi irányítják az iskolát, õk mondják meg, mi a menõ és mi nem, hogyan kell viselkedni, és õk diktálják a divatot is. Regina rendkívül okos, és második találkozásuk után pontosan tudja, hogy Cady veszélyezteti egyeduralmát. Észreveszi, hogy Cady elég csinos és elég okos ahhoz, hogy népszerû legyen, és azt is tudja, hogy amint hozzászokik a középiskola világához, minden adott lesz, hogy letaszítsa õt trónjáról. Ezt nem engedheti. Haladéktalanul cselekszik tehát: pártfogásába veszi, és állandóan rajta tartja a szemét."
Mark Waters rendezõ jól látja, mennyire nem hasonlít a színésznõ a szereplõjére. "Szerintem éppúgy igaz, hogy kedves lánynak kell eljátszania egy gonosz lányt, mint ahogy érdemes okos embert választani, hogy eljátsszon egy butát. Rachel keményen dolgozik, nagyszerû lány. Bár ördögi tud lenni a kamera elõtt, a valóságban nagyon is kedves teremtés. Ami nagy szerencse nekünk - teszi hozzá mosolyogva -, mert ha tényleg hasonlítana Reginára, a forgatás valóságos rémálom lett volna."
A filmesek hosszasan keresték a megfelelõ színészeket Janis, Damian, Grethcen, Karen és Aaron szerepére. Számtalan 15 és 25 év közötti jelentkezõt hallgattak meg New Yorkban, Los Angelesben, Torontóban, Vancouverben és Chicagóban .
Gretchen szerepét végül Lacey Chabert kapta, aki szerint ez a lány "csak a társaság miatt rossz", és mert hajlamos kifecsegni mindenki titkát, ami sokszor bajba sodorja. "Borzasztóan gazdag, mert az apja a Toaster Strudel feltalálója, és ezt szereti mindenkivel tudatni - mondja Chabert. -Ugyanakkor nagyon bizonytalan is, állandóan azon görcsöl, hogy Regina kipenderíti a csapatából, és fél, hogy elveszíti státuszát. Ezért aztán tart Reginától, miközben bálványozza is. Tudja, hogy ha egy napon valamit elszúr, nem megfelelõ színû ruhában jön vagy valami ilyesmi, akkor neki vége."
Karent az újonc Amanda Seyfield játssza, aki nagyon örült, mikor megkapta a szerepet, és azt sem bánta, hogy õ lesz a csapat ostobája. "Karen talán buta, de jó kedélyû és energikus is" - mondja.
A három lány alkotja az iskola elitjét, Aaron Samuels pedig a legmenõbb srác, jóképû és okos is. Õ az elsõ, akibe Cady beleszeret, de sajnos õ Regina ex-barátja, és a Királynõ nem tûrheti, hogy a riválisa oldalán lássa. A szerepet Jonathan Bennett játssza, aki bevallotta, hogy Aaron nem sokban különbözik attól, aki õ is volt középiskolás évei alatt. "Jó fej, laza srác - mondja. - Egyformán jó a sportokban, és megállja a helyét a matekban is, de sem nem sportoló, sem nem "matléta"; inkább amolyan "mindenki barátja" típus. Teljesen át tudom élni a szerepét, mert én sem akartam soha klikkekhez tartozni, ezért könnyû volt a bõrébe bújni."
Lizzy Caplan és Daniel Franzese alakítják a két "kívülállót", akik nem hajlandóak beszállni a gimnazista "hierarchiába". "Janishez és Damianhez hasonló fiatalok minden iskolában vannak - magyarázza Caplan. - Kívülállónak tartják õket, és õk maguk is elfogadják ezt a címkét, mert tudják, hogy értelmesebbek a többieknél. Tisztában vannak vele, micsoda ostobaság az egész felhajtás, és tudják, hogy négy év múlva a saját életüket élhetik."
"Damian és Janis egy pár - teszi hozzá Franzese -, mert õk azok, akik tényleg megértették, mirõl van szó. Tudják, hogy nem az iskola a világ közepe, és rájönnek, hogy nem az itteni pozícióktól függ, hogy mi lesz a következõ lépés, és hogyan alakul késõbb az életük."
Kis útmutató a Lányok Világához
Igaz, hogy mindig vannak Janishez és Damianhoz hasonló bátor és független kívülállók, a tinédzserek egy része azonban a klikkek tagja lesz, és akár akarja, akár nem, a Királynõ udvartartásának részévé válik. "Meg kellett különböztetnünk a lányokat, hogy érthetõvé váljon hierarchiájuk rendszere - írta Rosalind Wiseman. - Legjobb politikusaink és diplomatáink sem érthetnék jobban egy tinilánynál a hatalomhoz vezetõ társadalmi intrikákat és a politikai színteret."
Íme, a legfontosabb pozíciók a Lányok Világában:
A Királynõ: Barbie és a Szív Királynõ (Alice Csodaországban) karizmatikus keveréke; a hatalom, a pénz, a külsõ megjelenés, az erõ, az akarat és a manipuláció sajátos elegye. Övé a legfõbb hatalom, a lányokat és a fiúkat egyaránt el tudja hallgattatni egyetlen pillantásával. Népszerûségének alapja a félelem és az ellenõrzés. Kedves? Nem!
A Barát: Az önkéntes szolga és az alázatos cseléd kombinációja; mindent megtesz, amit a Királynõ mond. Azt hiszi, hogy õ a Királynõ legjobb barátja, ez azonban óriási tévedés, mert az uralkodó lenézi alattvalóját, aki ennek ellenére bálványozza õt. Jusson eszünkbe a talpnyaló!
A Bankár: Egy szélhámos és egy besúgó veszett el benne. Magához édesgeti a lányokat, bizalmukba férkõzik, kiszedi belõlük a titkaikat, majd ezeket az információkat késõbb a maga javára használja fel, vagy egyszerûen kifecsegi õket. Majdnem olyan jól manipulál, mint a Királynõ, és a tudatosan adagolt pletykákkal csak tovább erõsíti "jólértesült lány" státuszát. Vigyázni kell vele... sok ártatlan áldozata van, akik szerencsétlenségükre megbíztak benne.
A Törekvõ: Legfõbb célja, hogy a Királynõ kedvében járjon, és bármit megtenne, hogy a kegyeibe férkõzzön. De túl keményen próbálkozik - ez nagy hiba a Lányok Világában -, és gyakran egyszerûen szánalmasnak tartják. Bár a Királynõ elvégeztet vele piszkos munkákat - például olyan üzenetet küld vele valakinek, mely garantáltan tönkreteszi a másikat (egy napra mindenképpen) -, a számító Királynõ csak tetteti, hogy szárnyai alá vette, amíg a sötét ügyletet el nem végezi. Végsõ soron egy senki!
A Célpont: Rosszabb a helyzete, mint a Törekvõé, mert õt a Királynõ és köre arra szemelte ki, hogy megalázza, nevetségessé tegye vagy kiközösítse. Általában olyan lány, aki egyszer kihívta a Királynõt, s most a ranglétra legalján van. Gyakran azért kerül oda, mert egyszerûen csak megpróbált feljebb kerülni.
A Vívódó Nézõ: Állandó konfliktusban van magával, mert tudja ugyan, hogy a Királynõ rossz, de nem száll vele szembe. Hogy miért? Mert nem akar Célponttá válni. Általában rosszul érzi magát, akkor is, ha cselekszik, akkor is, ha nem. Mivel kétségbeesetten próbál mindenkinek megfelelni, nincs annyi önbizalma, hogy azt tegye, amit valóban akar. Hogy mit akar valójában? Szegényke, túlságosan szét van esve ahhoz, hogy tudja.
Az Öntudatos: Azon kevés lányok egyike, akiben van önbizalom, és nem a mások véleményétõl teszi függõvé önértékelését. Egyetlen csoporthoz sem igazodik, de szinte mindegyikkel megtalálja a hangot - akik pedig nem fogadják el, azokkal nem akar szövetkezni. Ha a Királynõ sarokba szorítja, akkor hajlandó és képes is szembeszállni vele, de nem gyakorol olyan hatást, mint a másik, mert õt a barátság érdekli, és nem a bálványimádás.
A divat mindenek felett
Mivel a divat fontos részét képezi a tinédzserek életének, nagy gondossággal állították össze a szereplõk ruhatárát. Mary Jane Fort jelmeztervezõ felelt azért, hogy a ruhák tükrözzék a szereplõk egyéni stílusát és érzésvilágát, ugyanakkor példázzák a mai középiskolák kultúráját. Cady számára több mint 40 különbözõ jelmez készült, a három Plasztik-lánynak pedig több mint 30 fejenként. Fort beismerte, hogy komoly feladat volt, hogy a lányok ruhái mindig különbözõek és egyediek legyenek. Bár a forgatókönyv szerint a Plasztik-lányoknak megvan a maguk saját szabályrendszere az öltözködés és a viselkedés terén - szerdán például csak rózsaszínt hordanak -, Fort még így is meg tudta oldani, hogy viseletük kicsit túlmutasson a normális divaton. "Bármit vegyenek is fel, az feltétlenül ragyogóbb és csinosabb, mint a többieké - magyarázza Fort. - Ezek trendi lányok, gazdagok és bármit megengedhetnek maguknak, amit a divatmagazinokban látnak, tehát mindent bele kellett adnom."
Fort szerint Cady és Plasztik-lányok határozzák meg a divatot a filmben, de más szereplõk is kifejezik önmagukat az öltözékük által. "Janis éppolyan kreatív, ha öltözködésrõl van szó, mint Regina. A két lány tökéletesen különbözõ nézetet vall arról, hogyan kell kinézni. Regina a legutolsó divat szerint jelenik meg, Janisnek viszont megvan a saját divatja - maga szabja a ruháit, összetûzi és átalakítja õket."
A film zenéje
A Mean Girls meglehetõsen eklektikus zenei anyaggal rendelkezik, a dalok között szerepel például Katy Rose és "Overdrive" címû sikerszáma éppúgy, mint a Grammy-díjra jelölt Blondie és klasszikus rock száma, a "One Way Or Another". Az "Overdrive" videoklipjében egyébként a film jelenetei is láthatók.
A Boomkat nevû hip-hop rock csapat játssza a "Rip Her to Shreds" címû Blondie-szám új verzióját. A csapat frontembere, Taryn Manning számára nem ismeretlen a filmzeneszerzés, korábban a "The Reckoning" címû számát lehetett hallani Az olasz meló címû filmben, továbbá játszott a 8 mérföld-ben is, és "Wastin’ My Time" címû dala felkerült a film soundtrakcjére is.
A filmben 19 dal hangzik el, az elõadók között van például Missy Elliott, The Donnas, Pink és Janis Ian.