információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Paige Morgan (Julia Stiles), a Wisconsin állambeli orvostanhallgató jó úton halad, hogy olyan életet éljen, amit mindig is szeretett volna. Edvard, becenevén Eddie (Luke Mably), Dánia trónörökös hercege, viszont olyan élet elõl menekül, amit nem õ választott magának. Az ifjú hölgy egy tejgazdaságban nõtt fel a Manitowoc nevet viselõ faluban, és apja lepukkant autójával közlekedik. Az ifjú herceg az elõkelõ koppenhágai királyi kastélyban nevelkedett, és amikor már éppen unja a száguldozást a Lamborghinivel, édesanyja, a királynõ limuzinját veszi kölcsön egy kis kocsikázásra.
Mi történik, ha õk ketten összetalálkoznak? Szerelem elsõ látásra... vagy mégse? Edvard, hogy kitérõt tegyen az elkerülhetetlennek tetszõ királyi szerep elvállalása elõtt, és hogy "megtalálja magát", beiratkozott a wisconsini egyetemre. A nagyon is tudatosan cselekvõ Paige is erre az egyetemre jár, hogy aztán a tekintélyes John Hopkins egyetemen folytathassa orvosi tanulmányait. A köztük kialakult szerelem azt jelenti-e majd, hogy a herceg szembeszáll a monarchia intézményével, vagy netán azt, hogy a lány lemond nagy álmáról, hogy orvos legyen?
A történet
Paige Morgan tökéletesen megtervezte a jövõjét; keményen dolgozik, hogy olyan orvos váljék belõle, aki körbeutazza a világot, hogy a szegények sorsán javítson. Az eltökélt orvostanhallgató biztos abban, hogy nem állhat semmi sem álmainak útjába. Amire azonban nem számíthat Paige, az az Eddie-vel való találkozás. Ez a megnyerõ fiatalember valójában Dánia trónörökös hercege: Edvard Valdemar.
Edvard, aki nem igazán szeretne Dánia királya lenni, fess, rámenõs playboy; szereti a gyönyörû nõket és a gyors sportkocsikat. Menekül a felelõsség elõl, és Wisconsin zöld legelõiig meg sem áll. Ott, Eddie-nek adva ki magát beiratkozik az egyetemre... és szerelmes lesz Paige-be. Paige lassan, de biztosan viszonozza a szerelmet, ám amint odaadja a szívét Eddie-nek, kiderül a fiatalemberrõl a valódi mivolta, majd váratlanul az is, hogy vissza kell térnie Dániába vigyázni betegeskedõ édesapjára. Paige némi habozás után belátja, hogy a tanulmányainál fontosabb számára Eddie, és mellette van a helye. Így azonban hirtelen belecsöppen a pompás, fényûzõ életbe, ami egyebek mellett ruhapróbákból és gyakori fényképezkedésbõl áll. Valószínûleg az összes lány ilyen életrõl álmodik, de Paige nem átlagos lány - õ továbbra is orvos szeretne lenni, illetve olyan fiatal hölgy, aki a szerelmet is és a karriert is meg kívánja tartani. A kérdés az, hogy sikerülhet-e neki?
"A történet azt sugallja az igaz szerelemrõl, hogy egyszerûen vállalni kell a kockázatot - állítja a rendezõnõ, Martha Coolidge. - Adva van két ember, aki keresi a szerelmet, de nincs ennek tudatában. Mindannyian félünk a szerelemtõl, ugyanakkor vágyunk is rá, és ez a film õszinte módon próbálja bemutatni ezt a küzdelmet."
Mark Amin producer egyetért a rendezõvel, és hozzáteszi: "Olyan filmet akartunk készíteni, amely az álmok beteljesülésérõl szól, de úgy, hogy ez hihetõ legyen a közönség számára. Én úgy gondolom, hogy két karizmatikus sztárunk, Julia és Luke, és a forgatáson kialakult kapcsolatuk azt az érzést kelti bennünk, hogy egy ilyen szerelem nem csak az álmainkban létezhet."
Paige-et Julia Stiles alakítja, aki a 2001-es évi amerikai Tini Választások Díját kapta meg A szíven érte rapes címû filmben nyújtott alakításáért, ezenkívül a Mona Lisa mosolya címû filmben volt látható Julia Roberts mellett. Stiles rengeteg hasonlóságot vélt felfedezni közte és a filmben látható lány között. "Amikor elõször elolvastam a remek forgatókönyvet, azt hittem, hogy az írók valamiféle háttérmunkát végeztek rólam, annyira hasonlítok ehhez a karakterhez. Emiatt egyszerû számomra megérteni Paige gondolkodását, illetve a döntéseit."
A relatíve újoncnak számító Luke Mably (28 nappal késõbb) azt állítja, hogy hihetetlenül élvezte a forgatást. "Kiforratlan színész létemre lehetõségem volt a dán herceget alakítani; lovagolni, gyönyörû nõkkel csókolózni, gyors autókkal száguldozni, ráadásul mindezt egy olyan színésznõ mellett, mint Julia Stiles... ez mind tündérmesébe illõ számomra."
Stiles a maga részérõl azt állítja, hogy le volt nyûgözve Mably színészi alakításától. "Luke nagyon eredeti, õszinte ember, aki mindig rendkívüli módon ’jelen van’ minden egyes jelenetben. Õ nem a saját kis világában jár, mint sok más színész. Nagyon élveztem a munkát vele".
A film Amerikán kívül két helyszínen is játszódik (Csehország és Dánia), és több mint 50 beszélõ szerepet tartalmaz. Nem csoda, hogy a filmkészítõk Los Angelesben, New Yorkban, Torontóban, Londonban, Koppenhágában és Prágában is keresték a megfelelõ embereket.
"Már kezdetben tisztában voltunk azzal, hogy Julia Stiles remek lesz a független és modern fiatal hölgy, Paige szerepére - emlékezik vissza Mark Amin, a film producere, akinek akkor fordult meg elõször a fejében egy Én és a hercegem típusú romantikus komédia forgatása, amikor az egyik barátnõje elmesélte neki, hogy a fõiskolán az egyik osztálytársáról kiderült, õ Hollandia hercege. - Luke-kal kapcsolatban akkor derült ki egyértelmûen, hogy jó döntést hoztunk, amikor az irodámba különféle ürügyekkel bejárkáló fiatal hölgyek száma mindig megtriplázódott, mikor õ is ott volt."
A rendezõ, Martha Coolidge szerint Stiles nagyon intelligensen közelített a szerephez. "Julia megérti azokat a problémákat, amelyekkel Paige szembesül. Tud az érzelem és az értelem konfliktusáról, ami az olyan fiatal hölgyeket érinti, akik gyorsan akarnak karriert építeni."
Cami Winikoff executive producer hozzáteszi: "Juliát és Luke-ot is Martha Coolidge javaslatára választottuk ki. Martha nagyon jó munkát végzett az új tehetségek felfedezésében. Fölhívott minket Angliából és azt mondta, hogy megtalálta a hercegünket, óriási nagy sztár lesz! Teljesen igaza volt."
Coolidge így emlékezik vissza: "Mindig azt szerettem volna, hogy a hercegünk kicsit rosszfiús legyen. Emellett fontosnak tartottam azt is, hogy elegáns legyen, és az életben is legyen jártas. Luke-ban megvan mindez, sõt még több is."
A Julia és Luke közötti kapcsolatról Coolidge a következõket mondja: "Egy ilyen jellegû filmben a legfontosabb dolog azt eltalálni, hogy milyen mértékû legyen a vonzódás, a szerelem a két szereplõ között. Julia és Luke nemcsak jól mutat együtt, hanem érzõdik, hogy vibrál közöttük a levegõ. És ez szerencsére látszik a vásznon is."
A másik executive producer, Robin Schorr szerint az teszi a filmet igazán különlegessé, hogy Coolidge-nak remek érzéke van a romantikához. "Martha óriási tehetséggel mutatja be az elsõ szerelem ártatlanságát, gyönyörûségét és izgalmát" - így Schorr.
A producerek elégedettek a többi kiválasztott színésszel is: Ben Miller játssza a herceg személyi titkárát, Sorent, James Fox a betegeskedõ Haraald királyt, a kétszer is Oscar-díjra jelölt Miranda Richardson alakítja a lenyûgözõ és fejedelmi Rosalinda királynét.
"Ben Millernek kiváló, száraz humora van, és ez nagyszerû kontraszt az Eddie által képviselt kékvérû stílushoz képest - állítja Amin. - Miranda Richardson és James Fox pedig remekül alakítja a királyi párt."
Kétségkívül Ben Miller a legviccesebb szereplõ a filmben. Az angol származású Miller nagyon elégedett azzal a változással, amin Soren karaktere keresztülmegy. A film elején látható visszafogott Sorenbõl a film végére az egyetemista herceg haverja lesz. "Onnantól fogva, hogy Soren és a herceg kikerül Amerikába, rengeteg humoros jelenet van - emlékszik vissza Miller. - Soren és a herceg szerepe felcserélõdik; míg Sorennel egy kicsit elszáll a ló, addig a felelõtlen, rosszcsont hercegbõl érett férfi lesz, aki méltán lehet majd király."
Millerrel kapcsolatban Coolidge egyszerûen annyit mond: "Annyira komoly volt, hogy az szinte nevetséges. Õ volt az egyetlen, aki meg tudott nevettetni."
Hitelesség és etikett
A filmnek bizonyos jeleneteit (amikor Paige-et a családjával látjuk a farmjukon) egy igazi, mûködõ családi farmon vették fel, mert csak így lehetett egy tökéletesen autentikus, hiteles falusi légkört létrehozni. Komoly egyetemi tanulmányai és félállása mellett Paige-nek nem sok ideje marad pihenni, de amikor mégis akad egy kis ideje, ezen a farmon tölti el jól megérdemelt szabadságát.
A farm tulajdonosainak élete pontosan olyan, mint amilyet a forgatókönyvírók elképzeltek. Éppen ezért a rendezõ kifejezetten szorgalmazta, hogy a két fõszereplõ minél több idõt töltsön a családdal, hogy jobban megismerhessék a vidéki életet.
Stiles nagyon izgalmasnak találta ezt a kalandot. "A legkirályabb dolog a színészkedésben, hogy olyan dolgokat tapasztalhatsz, amit máskülönben nem. New Yorkban nõttem fel, ezért eddig fogalmam sem volt, hogyan mûködik egy farm. Most már tudom, hogy kell kézzel, illetve géppel tehenet fejni, és bár valószínûleg soha többé nem fogok tejet inni, legalább tudom, hogy honnan származik."
Luke inkább kihagyta ezt az élményt, mondván, inkább autentikusan "Marsról érkezettnek" akar látszani.
A farmon való filmezés nem volt egyszerû, ugyanis a producer, Schorr szerint "létfontosságú volt, hogy a stáb teljes mértékben alkalmazkodjon a tehenek életritmusához."
Egy izgalmas gyepkaszálógép-verseny is látható a filmben, amelynek során Eddie megmutatja tudását a helybélieknek. A látványtervezõ, James Spencer (aki valaha maga is versenyzett) építette meg a versenypályát. A gyepkaszálógép-verseny egyébként népszerû hobbi Észak-Amerika közép-keleti és déli részein; a feltúningolt kaszálógépek akár 90 km/h sebességgel is tudnak száguldani.
A jelenetet az tette még eredetibbé, hogy a filmkészítõk meghívtak 10 igazi gyepkaszálógép-versenyzõt, akik nemcsak jól versenyeztek, de hozták magukkal a saját kistraktorjaikat, és megjavították õket, amikor lefulladtak.
"Az egyik legérdekesebb dolog a filmben az, hogy nemcsak két teljesen különbözõ emberrõl szól, hanem két homlokegyenest különbözõ világról is" - mondja a rendezõ, Coolidge, aki többek között Prágába és Koppenhágába is elvitte stábját. Ebben a két városban forgatták le azokat a jeleneteket, amelyek a hercegi életét ábrázolják.
Valamennyi színésznek bele kellett tanulnia az etikettbe; az étkezési szokásoktól kezdve a kézfogás illemtanán át egészen addig, hogy hogyan illik be- és kiszállni egy autóból. A felkészülésben etikett-, mozgástechnikai- és beszédtechnikai szakemberek segítettek.
Ben Miller, aki Sorent játssza, nagyon meglepõdött, amikor megtudta, hogy az udvaronc szerepe nem merül ki abban, hogy a herceg titkárának kell lenni. "Az udvari hivatalnoknak például néha közvetíteniük kell a királyi udvar és a nép között - mondja Miller. - Udvaroncként például be kell avatnom a látogatókat, hogyan üdvözöljék a fejedelmi személyt. Az Edvard herceggel való találkozáskor meg kell hajolni, nem szabad addig leülni, amíg õ nem ül le, csak akkor szabad kezet fogni vele, hogyha azt õ felajánlja, és ha megteszi, akkor nagyon finoman kell vele kezet fogni. Ezekkel a dolgokkal is foglalkoznom kellene, hogyha udvari alkalmazott lennék."
Luke Mably (és Miller is) heteken keresztül tanulta, hogy miként kell elõkelõen járni, beszélni, állni, enni és inni. Amikor már Mably és Miller úgy érezték, hogy eleget gyakoroltak, akkor gondoltak egyet és kipróbálták újonnan szerzett tudásukat.
"Egy étteremben odamentem a tulajdonoshoz és elõadtam neki a következõket: ’Elnézést kérek. Remélem, nem veszi rossz néven, hogy szólok, hogy velem van Dánia trónörökös hercege, aki nagyon szívesen fogyasztana el ebben az étteremben egy teát.’ Elképesztõ volt a hatás - állítja Miller. - Az emberek nem tudták, mit csináljanak, meghajoljanak-e, netán tisztelegjenek, vagy csak álljanak egyhelyben."
A számtalan fejedelmi privilégiumok közül az egyik az, hogy részt lehet venni magán sportversenyeken, eseményeken. Edvard herceg számára - aki imádja a gyors kocsikkal való versenyzést - meghatározó élmény volt a saját gyorsulási versenyének a megszervezése.
Edvard, alias Eddie riválisa egy igazi autóversenyzõ, egy volt Formula 1-es gyõztes, Eddie Irvine volt, aki most elõször lépett a kamerák elé színészként. "Irvine nagyon hitelessé tette a versenyt, - emlékszik vissza a rendezõ. - Olyan nemes egyszerûséggel száguldott végig a szûk dán utcákon BMW-jével, hogy valószínûleg az egészben az lehetett számára a legnehezebb, hogy szándékosan elveszítse a csatát!"
A fejedelmi helyszín megteremtése
Számtalan fontos jelenet játszódik a királyi palotában. Hosszú kutatás után a rendezõ és a látványtervezõ úgy döntött, hogy a Dániában lévõ fredericksburgi kastély alapján kell megtervezni a filmben látható palotát. A kastély eredetileg reneszánsz stílusban épült a 12. században, de az évszázadok során új elemekkel bõvítették, a barokk korszaktól egészen a 19. századig. Ez lehetõséget adott Spencernek, hogy kísérletezzen a leendõ filmbeli kastéllyal.
A Cseh Köztársaságban több mint 900 kastély van, tehát nem mondhatni, hogy nem volt választási lehetõsége a filmkészítõknek. Spencer, miután számtalanszor végigutazta Csehországot, döntött a kastély domináns stílusáról - ami barokk lett. Elég gyorsan kiderült viszont, hogy egyetlen helyszín önmagában nem tudja kielégíteni a filmesek igényeit, ezért végül Spencer két kastélyt, két palotát és egy monostort vett igénybe a filmezéshez.
A híres valticei kastélyban található a legtöbb terem, ami a filmben szerepel; többek között a királyi dolgozószoba, a királynõ dolgozószobája, Edvard hálószobája és az étkezõ terem. A kastélyt az 1960-as években gyönyörûen felújították, így ma is fantasztikus hely, az útikönyvek szerint, "a barokk építészet gyöngyszeme".
Prágában a Strahov Monostor két könyvtára (amely eredetileg a 12. században épült és a 17-18. században lett barokk stílusban felújítva) adta a filmnek a királyi palota könyvtárát és a dán parlamenti termeket.
Falusiból fejedelmi
A jelmeztervezõ, Magali Guidasci szerint az Én és a hercegem egy ruhatervezõ álma, hiszen egyfelõl megtervezhette Paige falusi gönceit, másrészt a fejedelmi család elegáns ruháit. "Ez a film egy valóságos ’kosztüm-paradicsom’ - magyarázza Guidasci. - Nem mindennap van lehetõségem fejedelmi felvonulásokra, koronázásra és bálokra ruhát tervezni."
Guidasci végig arra törekedett, hogy a kosztümök a lehetõ legeredetibbek legyenek, ezért is importálta a királynak és a hercegnek szánt ruhaanyagot Anglia egyik legelismertebb szövetkészítõjétõl, az Abimelech Hainsworth cégtõl.
Egy tündérmese - legyen az modern vagy régi - sem lenne tökéletes királyi ékszerek nélkül. A híres ékszerész cégnek, Harry Wilsonnak köszönhetõen néhány lélegzetelállító és igen értékes darabot kapott kölcsön a film néhány jelenet erejéig. Például Paige eljegyzési gyûrûje, amelyet három 6 karátos drágakõ díszít (értéke kb. 100 ezer dollár) szintén ettõl a nemzetközileg elismert ékszerész cégtõl származik. Érdemes még megemlíteni azt a 200 ezer dollár értékû 24 karátos nyakláncot, amelynek a közepén egy rózsaszín drágakõ van. Az összesen körülbelül 5 millió dollárra becsült ékszerekre végig felügyelt egy biztonsági cég.
Igazi fejedelmi esküvõk
2003. október 8-án, amikor már nagyban zajlott az Én és a hercegem forgatása, arról értesülhetett a világ, hogy Dánia valódi hercege megkérte szerelme kezét. Fredrick herceg 2004. május 14-re tûzte ki az esküvõjét, és feleségül vette a nem nemesi származású Mary Donaldsont, akivel a 2000-es Sydneyben tartott olimpiai játékokon ismerkedett meg.
Májusban volt még egy másik királyi esküvõ, nevezetesen a spanyol trónörökös, Felipe herceg és Letizia Ortiz esküvõje. Egyébként nemrégiben házasodott meg Monaco hercegnõje, Stephanie is, aki egy portugál cirkuszi akrobatához ment feleségül. Az esküvõt 2003 szeptemberében tartották Svájcban. És végezetül: John Friso, a holland herceg tavaly június 30-án jelentette be, hogy össze fog házasodni Mabel Wisse Smittel.