információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Luther Kranknek (Tim Allen) tele a hócipõje a karácsonnyal. Feleségével, Norával (Jamie Lee Curtis) egyetértésben úgy dönt, hogy fittyet hány a szomszédság elvárásainak meg a decembertáji közerkölcsnek, és melegebb éghajlatra utazik a szeretetünnep cirkusza elõl.
Már készen az utazólista, már haragosuk az egész utca, amikor a rebellis házaspár Peruban élõ lánya bejelenti, hogy nemsokára indul a repülõgépe hazafelé, és semmire sem vágyik olyan erõsen, mint a jól megszokott családi karácsonyozásra.
Luther és Nora Kranknek 24 óra áll rendelkezésére, hogy bepótolja mindazt a rengeteg tennivalót, amit novemberben és decemberben elmulasztott, ám ami nélkül nem karácsony a karácsony...
A TÖRTÉNET
A Revolution Studios legújabb vígjátéka, a KELEKÓTYA KARÁCSONY John Graham nagy sikerû "Skipping Christmas" címû regénye alapján készült.
Luther Krank egy görbe éjszaka után magányosan botorkál hazafelé Chichago utcáin, amikor megpillant egy trópusi álomutazást kínáló plakátot. Látja magát és a feleségét a forró homokban sütkérezve, koktélt szürcsölgetve a tengerparton... kettesben, szerelmük jól megérdemelt reneszánszán. Miért is ne? Miért is ne úszhatnák meg ilyen pompás kibúvóval a karácsonyi õrületet, a vérre menõ tülekedést az üzletekben, az órákig tartó tétovázást a kirakatok, majd a kasszák elõtt, a szomszédság kedvéért végzett esztelen nagytakarítást, a jópofizást a céges ünnepségen, a meglepetés-zoknit meg atlétatrikót, és mindezek tetejébe a szilveszterig tartó gyomorrontást?
Nora Krank kezdetben túlságosan merésznek találja férje ötletét, ám csakhamar maga is rádöbben, hogy mennyi elõnnyel jár a távolban töltött szünidõ. Végtére is a lányuk Peruban teljesít békemissziót, egyébként is csak kettecskén karácsonyoznának, s így szinte magányos volna az ünnep.
A szomszédok, mi több, az egész Hemlock utca - élén a minden lében kanál Frohmeyerrel (Dan Aykroyd) -, nem beszélve az elképedt barátokról, Salinóról (Cheech Marin) és Treenrõl (Jake Busey), a két rendõrrõl, valamint Walt Scheelrõl (M. Emmet Walsh), Luther edzõtársáról, mind megütközéssel fogadják a hírt, hogy a Krank család ki óhajtja vonni magát az idei ünnepi hûhó alól.
Tetejében Luther még a minden évben szokásos tetõdekorációt is hanyagolni szeretné az idén. Pedig a Hemlock utca városszerte híres hóembereirõl, melyek karácsony táján ott mosolyognak minden egyes ház tetején. Tegyük hozzá, a helyi napilap számos alkalommal Krankék utcájának ítélte a legszebb karácsonyi utcadíszítésért járó díjat. Megbocsáthatatlan bûn hát, amit Luther tenni készül: el akarja csúfítani az utcaképet azzal, hogy põrén hagyja házát, s ezzel csorbítja a Hemlock utca hírnevét.
A botrány épp tetõfokára hág, amikor megszólal a telefon, és Krankék távolba szakadt leánya bejelenti: odahaza szeretne karácsonyozni.
Krankéknak egyetlen nap leforgása alatt helyre kell hát állítania a békét az utcabeli családokkal és békés karácsonyi otthont teremteni - hóemberestül, ajándékostul, masnistul, szalagostul, süteményestül, cukormázastul...
A FILM ELÕKÉSZÜLETEI
A film rendezõje, egyúttal a Revolution Studios igazgatója, Joe Roth már akkor ismerte és szerette a KELEKÓTYA KARÁCSONY alapjául szolgáló könyvet, a "Skipping Christmas"-t, mielõtt az még nyomtatásba került volna. "Három évvel ezelõtt John Grisham ügynöke felkeresett telefonon, és - tudván, hogy mindig is nagyra tartottam a szerzõ írásait - figyelmembe ajánlotta legújabb kéziratát - meséli a rendezõ. - Azt mondta, fogadni merne, hogy a könyv megfilmesítésre kerül. És lám, nem tévedett: olvasás közben lehetetlen volt nem elképzelnem ezt a humorral teli, ugyanakkor megkapó történetet igazi karácsonyi családi moziként."
A "Skipping Christmas" egyfajta váltást jelentett Grisham írói pályáján, akit bûnügyi históriái tettek híressé. Szinte valamennyi korábban írt mûvét megfilmesítették, A cég, A Pelikán-ügyirat, Az ügyfél, a Ha ölni kell, Az esõcsináló, a Siralomház vagy Az ítélet eladó - mind világszerte ismert filmek. "Legújabb írása mûfaját tekintve homlokegyenest különbözik az eddigiektõl - mondja Roth -, színvonalában azonban éppoly erõs. Egyedül azért nem fogtam bele korábban a megrendezésébe, mert akkortájt, amikor a kezembe került, túlságosan lekötöttek az új cégem, a Revolution Studios körüli munkák. Három év elteltével teljes értékû hollywoodi stúdióvá váltunk, s olyan sikerekkel a hátunk mögött, mint a Ki nevel a végén?, az xXx, A Sólyom végveszélyben, az Oviapu vagy az Amerika kedvencei, már bátran hozzáfoghattunk Grisham regényének átiratához.
Valójában Roth egyik barátja, Chris Columbus vetette fel a "Skipping Christmas" feldolgozásának ötletét, az a Chris Columbus, akivel Roth annak idején együtt dolgozott a Reszkessetek, betörõk! és a Mrs. Doubtfire - Apa csak egy van címû vígjáték elkészítésénél. "Chris megkérdezte tõlem, ismerem-e Grisham könyvét. ’Hogy ismerem-e? Elsõ látásra beleszerettem!’ - válaszoltam. Ekkor elárulta, hogy már nála vannak a jogok, de azt szeretné, ha én rendezném meg a filmet."
Roth, miután elolvasta a forgatókönyvet, listát állított össze a szóba jöhetõ színészekrõl. Mint lehetséges Krank házaspár, a lista élére Tim Allen és Jamie Lee Curtis került. A rendezõ elküldte nekik a forgatókönyvet, és a két színész azonnal vállalta a szerepeket. "Kénytelen voltam sorsszerûséget gyanítani a dolgok mögött - mondja Roth -, annyira olajozottan ment mindent. Az elsõ két színész, akit kiválasztottam, szinte lecsapott a lehetõségre. Mióta a pályán vagyok, ritkán alakult ilyen szerencsésen egy produkció kezdete."
Ahogy Michael Barnathan producer, Columbus 1492 Pictures-beli munkatársa meséli: "Joe vasárnap elolvasta a forgatókönyvet, hétfõn visszahozta az irodába, kedden jelentkezett, hogy vállalja a film megrendezését, pénteken szóbeli megállapodást kötöttünk Timmel és Jamie Lee-vel, a következõ hétfõn pedig nekiláttunk az elõkészítési munkálatoknak."
A sorsszerûség mellett a két színész döntésében valószínûleg az is belejátszott, hogy nem ez volt az elsõ szakmai találkozásuk John Roth-szal. Allen és Roth együtt dolgoztak a Disneynél készült Télapuban és a Toy Story-filmekben is.
"Lenyûgözött a névsor: Joe, Chris, John Grisham és Jamie Lee Curtis! Ráadásul egy kiváló forgatókönyv - mondja a színész -, amely kapcsolódik is ugyan korábbi szerepeimhez, mégis egészen más: nem az a klasszikus karácsonyi mese, mint a Télapu volt, és egészen sajátos, õszinte hangnem és humor jellemzi."
Jamie Lee Curtist a felsoroltakon kívül a rendezõ lelkesedése is vonzotta: "Joe-nak csodálatosan tiszta, határozott elképzelései voltak. Ez rendkívül sokat, biztonságos hátteret jelentett számomra."
Roth-nak a további szerepekre is sokat próbált, kiváló színészeket sikerült megnyernie: Dan Aykroydot, Cheech Marint, Caroline Rheát, Tom Postont, M. Emmet Walsh-t, Jake Buseyt, Felicity Huffmant, Elizabeth Franzot, Austin Pendletont, továbbá a kevéssé ismert, de igen tehetséges Julie Gonzalót, René Lavant és Erik Per Sullivant.
A színészstábban uralkodó összhang és általános jókedv Joe Roth és a producerek csapatösszetartó tevékenységének, valamint annak volt köszönhetõ, hogy közülük sokan már szerepeltek együtt a filmvásznon. Így többek közt Tim Allen és Dan Aykroyd az ABC egyik sorozatában, Aykroyd és Jamie Lee Curtis a My Girl - Az elsõ szerelem, My Girl 2. - Az elsõ igazi kaland és a Szerepcsere címû filmekben voltak egymás partnerei.
AHÁNY SZOKÁS, ANNYI HÁZ
A KELEKÓTYA KARÁCSONY Chicago kertvárosában játszódik, a Hálaadás Napja és a szenteste közötti négyhetes idõszakban, egészen pontosan a Hemlock utcában, mely ekkortájt teljes pompájában díszeleg az ide látogatók elõtt. Miután a forgatás két hónapon keresztül tartott, Garreth Stover látványtervezõnek olyan helyszínt kellett keresnie, melynek klímája megfelel a novembervégtõl karácsonyig tartó idõjárásnak, ugyanakkor rendelkezik a Grisham által megfestett kertvárosi miliõ hangulatával. Egészen Minnesota államig keresgélt, mígnem úgy döntött, hogy egyszerûbb lesz megépíteni, semmint "bérbe venni" egy utcát. "Ezt a döntést az is indokolta - magyarázza a látványtervezõ -, hogy a forgatókönyv szerint a Hemlock utca valamennyi háza magán viseli lakóinak jellemvonásait, így markánsan különbözik egymástól Krankék, Scheelék, Frohmeyerék, Trogdonék vagy Beckerék otthona. Esetükben meg is fordíthatnánk a mondást: ahány szokás, annyi ház."
A Hemlock utca végül egy volt Boeing repülõgépgyár területén épült meg, a kaliforniai Downey városban, 28 km-re Los Angelestõl. A munkálatok az elsõ szög beverésétõl az elsõ forgatási napig pontosan 12 hetet vettek igénybe. Több száz szakember dolgozott az építkezésen: ácsok, festõk, kertészek, külsõ- és belsõ építészek munkája nyomán épült fel a tizenhat életnagyságú ház. Hivatalos közlekedési táblákat, kukákat, tûzcsapokat hozattak, cserjéket, bokrokat, fákat telepítettek az utcába, majd igyekeztek amortizálni az utcaképet annyira, amennyire ezt a mindennapos használat bármelyik utcával teszi.
A Hemlock utca csakhamar kezdett hasonlítani egy valóságos kertvárosi utcához. "Fantasztikus, milyen alapos munkát végeztek a látványért felelõs szakemberek - mondja Tim Allen -, ezeknek a házaknak vannak utcafrontra nézõ és hátsó kertjei is, fürdõszobái és gardróbjai, stabil, sõt, meleget adó falai, egyszóval olyan valóságosak, hogy ha a forgatást követõen valaki be akart volna költözni a tizenhat ház bármelyikébe, hát gond nélkül megtehette volna. Talán csak a csatornázást kellett volna önerõbõl megoldania... - teszi hozzá a színész. - Komolyra fordítva a szót, nagy szerencse, hogy Stoverék az épített díszlet mellett döntöttek. Nem hiszem, hogy bármelyik utca lakossága képes lett volna tolerálni az állandó éjszakai forgatásokat, megtetézve a rengeteg mûhóval..."
Karácsony közeledtével - Krankék kivételével - valamennyi ház ünneplõbe öltözik. Körös-körül megannyi télapó és kétszer annyi rénszarvas, csillag- meg masnirengeteg, fenyõfaregiment és szaloncukor-milliárd - s van, akinek ez sem elég. Vic Frohmeyer például az amerikai zászlót jelképezendõ, piros, fehér és kék színû égõkkel díszíti házának homlokzatát. Nem utolsó sorban pedig felkerül a háztetõkre Frosty, a hóember három és félméteres ikertestvérei. Nélkülük elképzelhetetlen a karácsony a Hemlock utcában...
"A legtöbb hollywoodi díszlettel ellentétben, a Hemlock utcát a forgatást követõen nem bontottuk le, új lakókra vár. Csak az utcatáblát hoztuk magunkkal" - mondja Michael Barnathan producer.
Amíg Stover és stábja létrehozta a Hemlock utcát, addig Susie DeSanto jelmeztervezõ a színészekkel együtt a kosztümökön dolgozott. Stovernek és DeSantónak azonban gondosan össze kellett hangolnia a munkáját. "Nem adhattam olyan színû ruhát a szereplõre, mint amilyen a fal volt a háta mögött, hiszen ez esetben a nézõ csupán egy fejet látott volna lebegni a szobában - mondja DeSanto. - Össze kellett dolgoznunk Garreth-szel. Ez nem esett különösképp nehezünkre, hiszen a Hirtelen 30 címû film is közös munkánk volt."
DeSanto úgy tekintett a KELEKÓTYA KARÁCSONY miliõjére, mint egy meseszép karácsonyi képeslapéra, vagy mondjuk inkább, úgy, ahogyan a Krank házaspár lánya Peruban visszaemlékezik a gyermekkori karácsonyokra. "Ennek a képeslapnak vagy nosztalgikus emlékképnek alapján válogattam össze a színeket és az anyagokat egyaránt. Joe Roth-szal nagy szerencsém volt, ritka az olyan rendezõ, aki szabad kezet ad a munkánkban!"
A jelmezeket nagyban meghatározta viselõjük karaktere: így kapott például kissé konzervatív, szinte uniformisra emlékeztetõ viseletet Luther Krank, tipikus közép-amerikai háziasszony-jelmezt a felesége, és military-szerelést az utca önjelölt felügyelõje, a túlbuzgó Vic Frohmeyer.