microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Mission: Impossible III. (2006)
Mission: Impossible III.

. . . . . . . . . . 6.52
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 4.7
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 128 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  akció, folytatás
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 12+
c tr tr

a Mission Impossible sorozat részei:
Mission: Impossible - Lehetetlen Küldetés   Mission Impossible 2.   Mission: Impossible III.   Mission: Impossible - Fantom Protokoll  
információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Tom Cruise, a világ legizgalmasabb és legsikeresebb színésze, ismét feltûnik egyik legjellemzõbb szerepében. Ethan Hunt titkosügynök bõrébe bújva a Mission: Impossible III címû akció-thrillerben a leggátlástalanabb bûnözõvel kell megküzdenie, akivel valaha találkozott. A neve Owen Davian (az Oscar-díjas Philip Seymour Hoffman), egy nemzetközi fegyver- és információkereskedõ, aki nem ismeri a bûntudatot és nincs lelkiismerete.

A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL

Paula Wagner producer ezt mondja: - Tom Cruise és J.J. Abrams rendezõ olyan lélegzetelállító, akcióval és feszültséggel teli filmet készítettek, amely humoros, drámai és nagyszerûek a karakterei; a közönség még többet akar majd belõle.
Abrams kapva kapott az alkalmon, hogy a Mission: Impossible filmek legújabb részét életre kelthesse. - Amikor Tom felkeresett, hogy én rendezzem a filmjét, igent mondtam, még mielõtt feltette volna a kérdést - mondja Abrams. - Egy Mission: Impossible film ígérete egy író és rendezõ számára a legnagyobb lehetõség. Lehetõséged van - fõleg, ha olyanok vannak a szereplõk közt, mint Tom és a többi színész ebben a filmben -, hogy valódi, érzelemdús karaktereket ábrázolj.
- Tom és én a kezdetektõl beszélgettünk arról, hogy szeretnénk egy olyan filmet csinálni, amelynek meglepõen emberi és bensõséges a története - folytatja Abrams. - Amikor azt hallod, Mission: Impossible, tudod, hogy extrém helyzetekre, nagyszerû akcióra és hihetetlen trükkökre számíthatsz. Az volt az ötletünk, hogy kihasználjuk ezt a lehetõséget és vegyítjük egy bensõséges, romantikus történettel, és barátságokkal, amelyek valódi barátságok a karakterek között, akiket megismerünk és megszeretünk.
Ahhoz, hogy ezt elérje, a rendezõ feltett magának néhány olyan kérdést, amely Ethan Hunt karakterének eddig felderítetlen jellemzõire vonatkozott. - Hogyan lehet belenyugodni abba, ha úgy kell élned, mint Ethan Hunt? - kérdezi Abrams. - Nem úgy közelítettük meg, hogy egy kémrõl készítünk filmet, hanem úgy, hogy elmondunk egy történetet egy férfiról, aki kém. Talán úgy hangzik, ez csak jelentésbeli különbség, de amikor valóban hagyod, hogy ez vezéreljen, akkor kérdések merülnek fel, amelyekre a válaszok tényleg érzelmesek és megragadóak.
- Ami a Mission: Impossible III-at elkülöníti az elsõ kettõtõl, az az, hogy az IMF-en belül is több személyes kapcsolatot mutatunk meg - mondja Wagner. - Ethan Hunt és Luther Stickell már hosszú évek óta dolgoznak együtt. Kapcsolatuk szilárd barátságon alapul, amelyet ebben a filmben megvizsgálunk. Tom és Ving színészekként és J.J. rendezõként ezt a kapcsolatot csodálatos iróniával és humorral kezelik.
Egy másik kulcsfontosságú kapcsolat a filmben Hunt és a fõgonosz, Owen Davian (az Oscar-díjas Philip Seymour Hoffman) kapcsolata. - Ahány szerepet eljátszik, azt mindig magáévá teszi; soha nem az történik, amit várnál, így a karakterei sosem ugyanolyanok - mondja Cruise. - Amikor Ethan Hunt szembeszáll vele, az félelmetes - mivel Philip bármit ki tud hozni Davian-bõl, Davian bármire képes. Ethan még soha nem állt szemben olyan gonosztevõvel, aki annyira kegyetlen és félelmetes, mint akit Philip alakít.


ETHAN HUNT-RÓL

- Szerintem az egyik nagy kihívás, amivel sok ember szembesül a mindennapi élete során az az, hogy az otthoni életüket és a munkájukat egyensúlyban tartsák - mondja Cruise. - Hogyan felelj meg egy munkában, amit szeretsz, miközben a társaddal és a gyermekeiddel is idõt töltesz? Ethan-nek nem csak ezt a két világot kell egyensúlyban tartania, hanem, mivel õ egy kém, az otthoni életére közvetlen hatással van a munkája. Egy valódi problémából indultunk ki, és egy hihetetlenül szórakoztató és extrém szintre emeltük.
A filmkészítõk egy új életet alkottak meg Ethan számára. A film elején Hunt visszavonult a munkájából - most új IMF ügynököket képez ki. Ezzel a változással együtt megnyílik más, új lehetõségek felé, beleértve a házasságot is.
- Ebben a filmben Ethan-t néhány drámai és érzelmes jelenetben láthatjuk - mondja Michelle Monaghan, aki Julia-t, Ethan szerelmét alakítja. -Szerelmes és azt szeretné, ha ez tartós lenne. Julia valóban szereti, de nem tudja pontosan, hogy a barátja mivel foglalkozik; ahogy a film halad, kezdi észrevenni, hogy a férfi nagyon lehangolt, és elkezd gondolkozni, hogy talán van valami, amit eltitkol. A férfi arra kéri, hogy bízzon benne - és a nõ így tesz.

A FÕGONOSZRÓL

Hoffman - aki nemrég Oscar-díjat nyert a Capote címû filmben nyújtott alakításáért - játssza Owen Davian-t, Ethan Hunt eddigi legkegyetlenebb ellenfelét. Davian egy nemzetközi fegyver- és információkereskedõ, aki nem ismeri a bûntudatot és nincs lelkiismerete. Hoffman így jellemzi: - Az ilyen típusú tranzakcióknál mindig van egy jó zsaru és egy rossz zsaru. Davian a rossz zsaru - õ végzi el a piszkos munkát.
- Nem csupán gonosz, hanem valódi pszicopata - folytatja Hoffman. - Hihetetlen szimpátiát ébreszt Ethan iránt; minél gonoszabb, megátalkodottabb ez az ember a hõssel szemben, annál jobban akarjuk, hogy a hõs legyõzze õt.
- Soha nem szerepeltem még akciófilmben, de mindig is szerettem volna - teszi hozzá Hoffman. - J.J.-t évek óta ismertem, és dolgoztam már Tommal, a Magnólián. Amikor elolvastam a szöveget, nagy hatást tett rám három összetevõ - Tom, J.J. és a forgatókönyv - együtt. Úgy gondoltam, eljött a megfelelõ idõ, hogy ilyen projektbe kezdjek, ezekkel az emberekkel és ezzel a forgatókönyvvel.

A CSAPATRÓL

Az IMF csapatban Ethan Hunt mellett áll Luther Stickell (Ving Rhames) - az egyetlen csapattag, aki mindhárom küldetésben részt vett -, valamint Declan (Jonathan Rhys Meyers), Zhen (Maggie Q) és Lindsey (Keri Russell). Laurence Fishburne alakítja Brassel-t, az Impossible Mission Force igazgatóját, és Billy Crudup-ot láthatjuk Musgrave, Brassel jobbkezének szerepében.
Ving Rhames visszatér a számítógépszakértõ, Luther Stickell szerepében. Ebben a filmben, mondja Rhames, érdekes látni Luther és Ethan kapcsolatát olyan mélységeiben, ahogyan eddig még nem mutatták be. - Az elsõ két filmben soha nem beszélnek a magánéletükrõl - magyarázza Rhames. - Ez a két fickó munkatársai egymásnak és barátok; ezúttal olyan dolgokról beszélgetnek, amikrõl a barátok szoktak. J.J. emberivé tette õket, függetlenül mindattól, amit a megélhetésükért meg kell tenniük.
Jonathan Rhys Meyers csatlakozott a csapathoz Declan szerepében, aki a csapat szállítmányozási szakértõje: ha valamit el akarsz szállítani repülõn, autón, hajón, sárkányrepülõn, helikopteren vagy motoron, õ a legjobb a feladatra - furcsa szokásai ellenére. - Declan egy ösztönösen cselekvõ, õrült ír, - mondja Rhys Meyers, aki legutóbb Woody Allen Match Point címû filmjében alakított fõszerepet. - Az IMF következõ generációjának tagja - Ethan oktatja. Megvan benne az a kockázati tényezõ, amit Ethan szeret a csapattagjaiban.
Maggie Q Ázsia egyik legnagyobb küzdõsport sztárja. Miután Hongkongban az ottani mozikban igen népszerû Gen-Y zsaruk (Gen-Y Cops) címû filmmel debütált a filmvásznon, Amerikában a Csúcsformában 2. (Rush Hour 2) címû filmmel mutatkozott be.
- Zhen egy nagyon kemény nõ - cselekvõ, nem beszélõ típus - mondja Maggie a karakterérõl. - A díszletek mögött dolgozik; Ethan vezeti a hadmûveletet, Zhen pedig a háttérben azon dolgozik, hogy minden mûködjön.
Laurence Fishburne számára egy valóravált gyerekkori álom a Mission: Impossible III csapatához csatlakozni. - Amikor gyerek voltam, ezért a sorozatért rohantunk haza - mondja. - Impossible Mission Force-ot játszottunk, és úgy tettünk, mintha titkos ügynökök lennénk, énekeltük a tök jó zenét, és így tovább. Most én vagyok a fõnök, a fickó Mr. Phelps felett - én vagyok az, aki a borítékokat küldi. Hogyan mondhattam volna nemet?


A KASZKADÕR- ÉS AKCIÓJELENETEKRÕL

Miközben J.J. Abrams a Lost - Eltûntek és a Alias címû sorozatokat készítette, kialakította saját, személyes vizuális stílusát: mivel az akció szervesen Abrams nagyon emberi karaktereibõl ered, a természetes, reális és részletes megoldásokat jobban szereti, mint a túlzottan stilizált, lassított és erõsen szerkesztett harcjeleneteket.
Vic Armstrong legendás akciórendezõt bízták meg a feladattal, hogy megvalósítsa a J.J. Abrams-re jellemzõ akcióstílust a vásznon. - Az összes elõzetes megbeszélésen a stílusról beszélgettünk - mondja Armstrong. - J.J. rá akarta nyomni a bélyegét az akciójelenetekre; az én dolgom akciórendezõként az volt, hogy lemásoljam a rendezõ stílusát. Észrevehetetlen átmenetre van szükség az akció és a film többi része között - mind ugyanannak a világnak a része. Miután ebben megállapodtunk, nekiálltam megnézni a film akciójeleneteit, hogy megtudjam, mit kell elérni.
Abrams kihasználta a rendelkezésére álló technológiát a bonyolult akciójelenetek kidolgozásához. A rendezõ leírt egy akciójelenetet, úgy, ahogyan elképzelte, majd egy vizuális effekt szerkesztõ megjelenítette annak számítógép-generált változatát. Így minden részleg pontosan láthatta, hogy mik az elvárások.
- Amikor leülünk a rendezõvel és megnézzük például a hídjelenet pre-vizualizációját, látjuk az autókat leesni a hídról, bukfencezni, forogni - magyarázza Dan Sudick speciális effekt koordinátor. - Ezt az információt használjuk fel ahhoz, hogy megcsináljuk a valóságban. Fogjuk az autókat és pont úgy állítjuk át õket, hogy azt tegyék, amit a pre-vizualizáció mutat.
Miután az egyes részlegek vezetõi megnézik, a rendezõ mit vár el a jelenettõl, elkezdik a filmen való megjelenítéséhez szükséges bonyolult munkát. Sudick a hídjelenet példájánál maradva folytatja: - Nagyon sok autót kell átállítani. Sokat kaszkadõrök vezetnek majd; minden olyan autót bukóketreccel kell felszerelni. Azután ki kell dolgoznunk, hogyan fogják az autók eljátszani, amit kell: a forgásokat, bukfenceket és robbanásokat. Hetekig is eltarthat egy olyan jelenet forgatása, ami a filmen csak pár percig látszik.
Armstrong - a filmszakma veteránja -, mióta Tom Cruise-zal dolgozott a Világok harca címû filmen, felkészült arra, hogy a színész-producer szívesen játssza el saját maga a veszélyes jeleneteket. - Az, hogy már dolgoztam vele, tényleg segített, hiszen így rá tudtam szabni a veszélyes mutatványokat. Valami elképesztõ dolgokat csináltunk Tommal; többet és jobban teljesített, mint amit elvártam tõle.
Abrams számára elengedhetetlen volt, hogy a trükköket kamerával vegyék fel (ne számítógép generálja õket), és Cruise játssza el a lehetõ legtöbb mutatványt. - A legújabb számítógépes technológia csodálatos - de ha valamit a valóságban meg tudsz tenni, ha tényleg a színész játssza el a mutatványt és nem kell egy helyettesítõre hagyatkoznod, hát, az mindent üt - mondja Abrams.
- Számomra ez a filmkészítéssel járó egyik kihívás - veszi át a szót Cruise. - Nem vállalhatsz indokolatlan kockázatot, de ha edzeni tudsz és eljátszani egy mutatványt úgy, hogy az a filmet hitelesebbé teszi - "Fú, az tényleg õ, aki azt csinálja" -, akkor az a közönség számára szórakoztatóbb élményt nyújt.
A film egyik legfontosabb kaszkadõrjelenete az, ami a Chesapeake-öböl hídján történik. - A híd egy ponton felrobban, Ethan-nek egy négy és fél méteres távolságot kell átugrania - mondja Armstrong. - Éppenhogy csak sikerül, és a körmeivel kapaszkodik. Tomnak keményen kellett a másik oldalhoz csapódnia - az emberek tudják, hogyan néz ki a becsapódás, ha ekkora távolságot ugrasz át.
Egy másik drámai kaszkadõrjelenet az, amikor Cruise egy 25 méter magas épületrõl ugrik le. - Leugrik, és nagyjából 15 métert szabadesésben zuhan - folytatja Armstrong. - Lényeges volt, hogy Tom játssza el a mutatványt - nem csak azt látjuk, hogy ugrik és zuhan, hanem azt is, hogy Tom hogyan alakítja a karaktert zuhanás közben. Nem csak arról szólt, hogy bátorsága legyen becsukni a szemét és bungee-zni; Tomnak nem csak ugrania kellett, hanem szerepet alakítania is. Ez az egyik legelképesztõbb dolog, amit valaha láttam egy színésztõl.
- Tom zuhan, majd fél méterre a beton felett megáll, és azon kaptam magam, hogy a felvételek közben valaki mással társalgok - mondja J.J. Abrams. - Rájöttem, hogy túl nyugodt vagyok akkor, amikor Tom Cruise - aki teljességgel az én felelõsségem volt - egy daruról lóg le, nyaktörõ sebességgel lezuhan, és épp csak a talaj felett megáll. Emlékszem, hogy arra gondoltam: "Vissza kell térnem oda, amikor rémült voltam."
Egy másik veszélyes jelenetben Ethan Hunt egy felhõkarcoló tetejérõl egy másikra veti le magát. - Miután Tom leugrik a felhõkarcolóról, eléri a kötele végét, és az ingaeffektus egy másik irányba rántja - mondja Armstrong. - Lezuhan, és fennakad egy lámpaoszlopon fejjel lefelé; kicsatolja magát, és egy zsúfolt úton találja magát, amint egy kamion pont felé száguld.
- Ennél a mutatványnál Tom az úton feküdt, miközben egy összecsuklott, 12 méter hosszú kamion átment rajta - folytatja Armstrong. - Ha csak az egyik cilinder is tönkremegy, a kamion kiegyenesedik és kilapítja Tomot. Hogy teszteljem, egyszer alá feküdtem, és éreztem, hogy elmegy a fejem fölött; nagyon ijesztõ élmény volt. A valódi jelenet közben egy közeli dombon álltam az egyik kamera mellett, és onnan úgy tûnt, hogy a kamion egy örökkévalóságig száguld pont felé, mielõtt összecsuklik. El lehet képzelni, mit éreztem.
- Tom Cruise magasra teszi a lécet ebben a filmben azzal, hogy az eddigi legnehezebb és legelképesztõbb kaszkadõrmutatványait viszi véghez - mondja Wagner. - Nem csupán nagyszerû színész, producer és a világ legnagyobb filmsztárja, hanem kaszkadõr is. Nagyon precíz. Amikor ott állok producerként és látom, hogy Tomon átmegye egy kamion, az elég idegborzoló, de tudom, hogy teljesen irányítása alatt tartja, amit csinál.


szereplők:
Tom Cruise ... Ethan Hunt
Ving Rhames ... Luther Stickell
Keri Russell ... Lindsey
Philip Seymour Hoffman ... Owen Davian
Bahar Soomekh ... Ms. Kari
Laurence Fishburne ... Brassel
Billy Crudup ... John Musgrave
Simon Pegg ... Benji Dunn
Michelle Monaghan ... Julia
Jonathan Rhys-Meyers ... Declan
Maggie Q ... Zhen


fényképezte:
Daniel Mindel

vágó:
Maryann Brandon
Mary Jo Markey

látvány:
Scott Chambliss

jelmez:
Colleen Atwood

zene:
Michael Giacchino

szereposztó:
April Webster

díszlet:
Karen Manthey

producer:
Tom Cruise
Paula Wagner
Arthur Anderson