információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
HIT, MEGVÁLTÁS ÉS A MOZI
Abel Ferrara rendezõ mélyen spirituális munkásságát a Mária Magdolna tovább bõvíti. Ezúttal még nyilvánvalóbban teret kap a spirituálitás, hiszen Ferrara hõse az egyik apostol maga: Mária Magdolna. "A film hûen követi az Evangéliumot - mondja Fernando Sulichin producer. Számos Mária Magdolnáról szóló tévhitet akartunk tisztázni, többek között azt, hogy egyszerû prostituált lett volna."
A Mária Magdolna más Ferrarát foglalkoztató témákat is megmutat: a talajt vesztett mûvészt, a filmkészítés kulisszák mögötti, illúzióktól lecsupaszított világát - témákat, melyekkel már a SNAKE EYES-ban és a Filmszakadásban (BLACKOUT) is vászonra vitt. "Kockázatos mûfaj, de ebben a témában vagyok igazán otthon. Mindig nagyon érdekelt, hogy egy film befejezése után hogyan tud a színész visszarázódni a mindennapokba." Ezúttal egy színésznõ nem képes megszabadulni szerepétõl, miután Mária Magdolnát megjeleníti a vásznon. Marie (Juliette Binoche) a filmbeli hármas központi figurája, Tony (Matthew Modine) a film rendezõje, Jézus megformálója és Ted (Forest Whitaker) a súlyos személyes krízist átélõ televíziós újságíró mellett. A két ambíciózus férfira mély, és kitörölhetetlen hatással lesz Marie útja.
"Marie azért dönt úgy, hogy az evangélisták hazájába megy, mert szerepe rávilágítja olyan dolgokra, melyekrõl eddig nem vett tudomást, érzésekre, melyeket képtelen volt vállalni" - mondja Juliette Binoche.
Binoche a forgatás elõtt nyolc napot töltött Jeruzsálemben, hogy belemerüljön a szerepbe, melyet nagyon is a szívén viselt. "Jean-Yves Leloup Mária Magdolna evangéliumának fordítója szintén meg akarta filmesíteni a történetet, és fel is kért a szerepre, de aztán mégsem került sor a forgatásra. Hogy ez a szerep másodszor kopogtatott az ajtómon, azt hiszem nem lehetett véletlen... Lehetséges, hogy úgy volt, ahogy évezredek óta tanítják, hogy Mária Magdolna (Magdalai Mária) nem prostituált volt, hanem halász, de a korszak értelmezésében rossz szemmel nézhettek rá, hiszen se feleség, se anya nem volt. Azt is mondják, hogy Jézus hét ördögöt ûzött ki belõle. Az evangélium tanulmányozása közben lenyûgözött a megkínzott lélekrõl szóló leírása, mely az érzések, és a tudat különbözõ szintjein megy keresztül. Fülöp evangéliuma is érdekfeszítõ olvasmány, ha Jézus életére egy másik nézõpontból is kíváncsiak vagyunk: Hárman voltak mindig az Úr mellett: Mária, az anyja; az anyjának testvére és Magdalai Mária, aki a társa volt, mert Mária testvér, anya és feleség volt számára.
Ösztönzõ karakter. Az egyik legfontosabb dolognak tartottam, hogy olyan filmben játszhassak, mely a nõiséget az egyetemességbe helyezi vissza, mely nem kötõdik egy valláshoz sem, csakis a legmélyebbrõl fakadó hithez."
"Mit jelent hívõnek lenni? Miért hiszünk? Ki volt Jézus? Hogy lehet ekkora véleményeltérés vallások között? Ezeket a kérdéseket veti fel a film - teszi hozzá Sulichin. Kérdések, melyeket Ferrara védjegyévé vált moralitás érzékével tár fel: amivel a történéseket kezeli múlt és jelen között csakúgy, mint realitás, fikció és képzelet között.
New York-tól Rómáig
"A Mária Magdolna féle filmek elkészítése, az Everest megmászásához hasonlóak - vallja Fernando Sulichin. Amikor minden az ember ellen fordul." De még ennél is több kellene a kihívást jelentõ projektek (Spike Lee MALCOLM X , Oliver Stone Nagy Sándor, a hódító ALEXANDER) edzett producerének eltántorításához, aki már ezt megelõzõen is dolgozott együtt Ferraraval a THE ADDICTION címû film során. "A médiával túlfûtött világban, melyben a felszínes sztárkultusz és a divat diktál, Ferrara úgy küzd a túlélésért, hogy közben hû marad önmagához és elképzeléseihez. Az ilyen filmrendezõknek igen nehéz a dolguk."
Ahogy máskor is, Ferrarának szûk költségvetéssel, és limitált forgatási idõpontokkal kellett dolgoznia. A film forgatása New York-ban indult és Jeruzsálem óvárosában csúcsosodott ki, nagy részben azonban Rómában folyt, ahol a rendezõ jelenleg él. "Szeptember 11-ét követõen New York-ban a dolgok a feje tetejükre álltak. - vallja az olasz-amerikai rendezõ. Idõre volt szükségem, hogy visszazökkenjek a rendes kerékvágásba. El kellett szöknöm, ezért úgy döntöttem, hogy Európában készítek filmet. De bárhol is vagyok, a filmjeim mindig New York-ról szólnak."
Binoche-Ferrara: a találkozás
Az embert próbáló forgatási feltételek ellenére Ferrara ismét lenyûgözõ színészeket gyûjtött maga köré személyiségének és a filmterv erejének köszönhetõen. Juliette Binoche hosszan és alaposan átgondolt mindent, mielõtt belevetette volna magát a kockázatos vállalkozásba. "Azt kérdeztem magamtól lehetséges -e Jézus és Mária Magdolna kérdésének megvitatása egy filmben, mely Ferrarát ismerve bõvelkedik majd improvizációban és utolsó perces változtatásokban. Egész egyszerûen azt gondoltam ehhez hit kell! (nevet) Azután Harvey Keitel-lel beszéltem Abel-rõl. Harvey nagy csodálója, és a szívébõl beszélt. Ekkor döntöttem el, hogy belevágok. Késõbb tudtam meg, hogy Abel még nálam is jobban tartott a közös munkánktól!"
Binoche és Ferrara egyformán hihetetlen sokat nyertek egymás szögesen eltérõ munkamódszerébõl. Ahogy Fernando Sulichin magyarázza: "Abel számára igazi kihívás volt Binoche-al dolgozni."
Másfelõl Binoche ellenérzései hamar serkentõ kreativitásba csaptak át. "Abel-lel forgatni megkívánja a vele és energiáival való teljes szinkront. - magyarázza a színésznõ. A színész számára ez igen nehéz. Az ember úgy érzi, nem irányítják. Nem állhatsz elé, hogy megkérd, mondja el mit vár pontosan. Mérhetetlen bizalomra és türelemre van szükségünk, hogy megértsük mit is csinál. Abel elvárja színészeitõl, hogy saját világukat magukkal hozzák. Ferrara folytatja: "Nem vagyok jazz õrült, de a jazz az, ami a filmezésrõl elsõként eszembe jut. Meg kell ragadni a pillanatot, amikor megtörténik. Amikor minden együtt van, és mûködik a dolog. Újra és újra felveheted, mégsem lesz jó, ha az a valami nem történt meg."