információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
TALÁLKOZÁS LAÏLA MARRAKCHI-VAL, FORGATÓKÖNYVÍRÓ ÉS RENDEZÕ
Elsõ filmemben ösztönösen az életem egyik legmeghatározóbb korszakáról akartam beszélni. Az érettségi ideje egybeesik a legmélyebb kamaszkorral, és számos "elsõ alkalommal". Az ember felfedezi önmagát és felfedezi a világot, tele van energiával, lázadással, kétségekkel és reményekkel.
Ez egy univerzális téma, de ahhoz, hogy a legõszintébben beszélhessek róla, ismét el kellett merülnöm mindabban, aminek tanúja voltam, vagy néha magam is átéltem, és ez Marokkóhoz kötõdött. Az én igazságom ott van. A film természetesen alakult ki, elegyítve azt a két témát, ami engem a legjobban érdekel: ezt a kort és ezt az országot.
Barátaimmal felidéztük mindazt, amit átéltünk, ebbõl született a forgatókönyv vázlata, amin aztán csaknem egy éven keresztül dolgoztam. A történetbõl három fõ szál bontakozik ki: egy szerelem története egy fiatal muzulmán fiú és egy zsidó lány között, húg és báty kapcsolata, amit én magam éltem meg, és három fiatal lány barátsága. De az egész történet egyetlen szereplõ, Rita köré összpontosul. A kezdetektõl fogva ennek a fiatal lánynak a történetét akartam elmesélni, aki úgy éli az életét, hogy nem hajlandó más lenni, mint ami. Tudtam, hogy nem akarok naiv romantikus komédiát forgatni, inkább egy romantikus rock filmet a serdülõkorról. A zsidó és a muzulmán közösség kapcsolata szintén egyik fontos aspektusa a filmnek. A film az arany ifjúság életét ábrázolja mindkét közösségbõl. Itt is szakítani akartam a klisékkel. A cím, MAROCK egy szójáték, ami számomra jól illusztrálja az ország paradox voltát. Egy olyan Marokkót akartam bemutatni, ami kevéssé ismert, a fiatalokét, akik az erõs nyugati minták és országuk tradíciói között õrlõdnek.
MORJANA ALAOUI - RITA
- Hol nõttél fel?
- Casablancában születtem, és ott is nõttem fel, az Anfa negyedben, mint Laïla és Rita. Amerikai iskolába jártam, és az érettségi után Floridába mentem, mivel az akkori barátom is Floridába ment. Én meg követtem... Fogalmam sem volt arról, mit akarok csinálni, egyetlen dolog érdekelt, felfedezni az életet. Három hónap múlva szakítottunk, és én visszajöttem Párizsba, mintha csak hazamennék.
- Mi volt az elsõ dolog, amit a szüleid háta mögött titokban csináltál?
- A cigaretta. De különösképpen emlékszem az elsõ alkalomra, amikor megszöktem otthonról. 15 éves voltam. A barátomnál töltöttem az estét. A szüleim mindenütt kerestek: a barátnõimnél, az unokatestvéreimnél, még a szomszédok is tudtak róla. Másnap reggel 10 óra körül érkeztem haza taxival. Az apám, aki magán kívül volt a dühtõl és az aggodalomtól, kint várt egy golfütõvel. De ez nem akadályozott meg abban, hogy újra megszökjek, és szórakozni menjek... Mennem kellett.
- Mi a különbség a te generációd és a szüleid generációja között?
- Azt hiszem, a szüleim álmodozóbbak voltak. Mi hamar megtapasztaljuk a valóságot. Ha az életük talán nehezebb volt is, az az érzésem, hogy szebb emlékeket õriznek, boldogabbak voltak. Ez paradoxnak tûnik, de azt hiszem, hogy az anyagi kényelem nem hozta el számunkra a boldogságot, messze nem. És aztán ma az emberek annyi idõt töltenek a látszattal, hogy közben elfelejtenek élni...
MAROKKÓ
MATHIEU BOUJENAH - YOURI
- Az érettségid?
- B típusú, de nem sokon múlt, hogy elbukjam! Ez volt az az év, hogy felfedeztem a színházat, és ez nem segített a tanulmányaimban, ellenben zseniális volt számomra! A játék segített kinyílnom, és megtaláltam az utamat. A színház megtanított a szöveg kultúrájára és az emberi kapcsolatok gyakorlatára.
- Mi volt az elsõ dolog, amit a szüleid háta mögött titokban csináltál?
- Egy füves cigi 13 éves koromban, de egy orvos apával ezt nem volt egyszerû eltitkolni... Ha a gyerekeim próbálkoznak majd ezzel, meg fogom kísérelni meggyõzni õket, hogy egy kicsit még korai, de nem vagyok biztos abban, hogy ez olyan sokat számít.
- Mi a különbség a te generációd és a szüleid generációja között?
- Érzésem szerint elvesztettük azt a politikai tudatosságot, amivel õk rendelkeztek. Kevesebb nagy gondolatunk, ideálunk van, cinikusabbak vagyunk. Jobban próbáljuk védeni magunkat. A vágy, hogy megváltoztassuk a világot, mindig ott van, de reménytelenebbek vagyunk. Pedig csak a televízióból ismerjük a háborút...
ASSAAD BOUAB - MAO
- Hol nõttél fel?
- Rabatban, Marokkó fõvárosában nevelkedtem. Amikor középiskolába jártam, a bátyám rávett, hogy foglalkozzak színházzal, de sohasem gondoltam volna, hogy ez lesz a mesterségem. És csakúgy, mint a filmben, amint letettem az érettségit, Párizsba jöttem környezetvédelmi gazdálkodást tanulni, de ez a terület nem nekem való volt. Beiratkoztam hát egy színiiskolába.
Mi volt az elsõ dolog, amit a szüleid háta mögött titokban csináltál?
- A dohányzás. Egy elsõ cigi 13 évesen, amitõl jó hosszú idõre megundorodtam! Ami a lányokat illeti, szó sem volt titkolózásról, ahhoz túl büszke voltam. 11 éves voltam, éppen visszajöttem a nyári táborból, és a lány három évvel idõsebb volt!
- Mi a különbség a te generációd és a szüleid generációja között?
- Minden szigorúbb volt a szüleim idejében. Ma sokkal többet járunk szórakozni, legalábbis én elég szabad voltam. A neveltetésük talán szintén kötöttebb volt. Az a benyomásom, hogy a generációk változásával egyre több mindenrõl, egyre szabadabban beszélünk.