microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Miami Vice (2006)
Miami Vice

. . . . . . . . . . 6.37
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 4.2
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 132 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  feldolgozás, akció, krimi
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár 16+
tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
ANTHONY YERKOVICH Miami Vice címû sorozata az 1980-as évek közepén forradalmian új jelenség volt a televízióban. A belõle készült film visszavisz bennünket Miamiba, ebbe ez "új Casablancába", ahol a harmadik világi kábítószerkereskedelem és a milliárd-dolláros ipari konszernek találkoznak - az új évezred elsõ kísérlete arra, hogy bemutassa, hogyan is néz ki a globális bûnözés, ezúttal a tévé adta korlátok nélkül. A miami rendõrök, Sonny Crockett és Ricardo Tubbs bõrébe COLIN FARRELL és az Oscar-díjas JAMIE FOXX bújnak.
A Miami Vice ott kezdõdik, hogy Crockett és Tubbs megtudják: két szövetségi ügynököt és egy informátor barátjuk családját lemészároltak. Amint dolgozni kezdenek az ügyön, a detektívek egyenesen az Árja Testvériséghez tartozó kegyetlen gyilkosok küszöbén találják magukat és illegális kereskedõk egész világra kiterjedõ hálójában, amit a legmodernebb technika véd.
Az akció során a társak találkoznak a kartel gyönyörû, félig kínai, félig kubai pénzügyi megbízottjával, Isabellával (GONG LI) - egy nõvel, aki pénzt mozgat, mos és befektet. A nõ megmutatja Crockett-nek, hogyan ûzheti el saját démonait, miközben a férfi megpróbálja õt megvédeni a sötétebb erõktõl... és a szerelmesek megtanulják, valójában ki-kinek játszik. Ugyanakkor a sztoikus Tubbs beépül a bûnszövetkezetbe, miközben védelmezi kolléganõjét és barátnõjét, Trudy-t (NAOMIE HARRIS).
Miközben Crockett és Tubbs beépített ügynökökként kábítószert szállítanak Dél-Floridába, egyszerre dolgoznak azon, hogy kiderítsék, melyik csoport felelõs barátaik meggyilkolásáért, és feldezik fel az "Új Alvilágrendet". Küldetésük során átlépnek bizonyos határokat, és a társak kezdik elfelejteni nem csak azt, hogy merre van a felfelé, hanem azt is, hogy a törvény melyik oldalán kéne állniuk...





A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL

Michael Mann író/rendezõ/producer azt mondja, egyszerû az oka annak, hogy miért tért vissza Miamiba: "vonzalom és idõzítés".
- A beépített ügynökök munkája, és az, hogy mi történik közben az emberrel... ez volt érdeklõdésem középpontjában - magyarázza a filmes. - Amikor elõször olvastam Tony Yerkovich forgatókönyvét az eredeti Miami Vice pilot epizódhoz, az ösztönöm azt súgta, ebbõl mozifilmet kell csinálni. De akkor már az NBC megvette tévésorozatnak.
Több évtizeddel késõbb, számtalan rajongók és kritikusok által elismert filmmel a háta mögött, Mann elérkezettnek látta az idõt arra, hogy tökéletesen kiteljesítse az általa megalkotott karaktereket és elkészítse a filmet, amely "felszabadítja mindazt, ami felnõtt, veszélyes és csábító a beépített ügynökök munkájában... fõleg akkor, amikor Crockett és Tubbs olyan helyen járnak, ahol a jelvényük semmit sem ér".
Mann örömmel fogadta a kihívást, hogy egy mozifilmben "veszélyes helyeken végbemenõ rossz dolgokat" mutasson be. - Mivel ez egy felnõtteknek ajánlott film, bemutathatunk benne olyasmit, amit a tévében nem tehettünk. Mindig korlátoztuk magunkat amiatt, hogy sorozatot készítettünk. Most kitárul egy érzéki világ Crockett és Isabella, Tubbs és Trudy számára.
Mann számára a legfontosabb az volt, hogy megrajzolja az ügynökök történetének ívét: mi történik, amikor a mûveletek olyan mélyre viszik õket a bûnszövetkezet alvilágában, hogy nehezen tudnak visszatérni a valóságba? Tudta, hogy ebben rejlenek a kulcsfontosságú drámai elemek... hogy bemutassa a filmben, hogyan merül el Crockett és Tubbs a veszélyben.
A Miami Vice arra is lehetõséget adott Mann-nak, hogy újra felfedezze a várost, amelyet a nyolcvanas években õ épített be Amerika tudatába. - Miami vonzereje máig megmaradt beleivódva a képzeletembe - mondja. - A városban a valóságot parfüm lengi be, tehát itt a dolgok nem egészen azok, aminek tûnnek. Nagyon vonzó és érzéki, és nagyon veszélyes is.
Olyan hely, ami a filmes szerint "nem Észak-Amerika legdélebbi csücske, hanem Dél-Amerika legészakabbi csücske".


A Miami Vice szereplõi

Mann arról híres, hogy a vele dolgozó színészeknek lehetõséget teremt új szintre emelni a képességeiket. A filmes olyan férfiakat és nõket keresett a Miami rendõrség dolgozóinak és ellenfeleinek szerepeire, akik ugyanolyan odaadással akarják megismerni karaktereik háttértörténetét, mint amilyennel a vásznon játszanak. Tudta, hogy mind a rendõrök, mind a bûnözõk szerepeiben megjelenõ színészeknek szigorú kiképzésre van szükségük.
Mann és Jamie Foxx, akit a filmes Ricardo Tubbs szerepére választott, többéves munkakapcsolatban állnak egymással. - Jamie zseniálisan használja a megjátszást arra, hogy azonnal, spontán és valóban az adott idõbe és karakterbe kerüljön. Tudja, hogy Tubbs-nak hogyan kellene viselkednie, és azt tökéletesen utánozza.
Miközben valódi beépített ügynököktõl kapott kiképzést, Foxx nyíltan beszélt velük foglalkozásuk csapdáiról. - Belekóstoltok a másik oldalba? - kérdezte tõlük, és megtudta, hogy "kísértést érzel erre és kísértést érzel arra". A színész azt mondja, munka közben az alvilág határán sétálni olyan, mint "házasként viszonyt folytatni. Házas vagy, de összeszûröd a levet valakivel a vad oldalról".
Colin Farrell alakítja a karizmatikus és csapodár Sonny Crockett-et, akit a színész - csakúgy, mint milliónyi másik rajongó - eredetileg a 80-as évek tévésorozatából ismert. Az ír származású Farrell-nek nem esett nehezére belebújni a déli-születésû Crockett bõrébe. - Crockett jó ember; kemény akár a szikla - mondja röviden, de velõsen a karakterérõl.
A színész osztotta rendezõje lelkesedését az alapos kutatómunka és felkészülés iránt. - Elképesztõ volt az információ mennyisége, amit Michael mindannyiunknak adott - mondja arról, hogyan ismerte meg a karakterét. - Elmentünk mindenhová, hogy rátaláljunk Crockett-ra... Atlantába, Memphis-be és Texas egy-két részére. Megtudtuk, ki volt az apja, és hogy az anyja elég fiatalon halt meg. Átnéztem anyagokat a Sonny születésekor divatos ruhákról - arról is, hogy mik voltak akkoriban a legnépszerûbb mûsorok, filmek és zenék. Mindez beléd ivódik és befolyásolja a döntéseidet.
A Miami Vice legfõbb nõi pólusát, Isabellát, a pénzügyi bûnözõt, aki egyben Crockett szerelme is, az elismert kínai színésznõ, Gong Li alakítja.
Ezt mondja a karakterérõl: - Nagyon jellegzetes. Nem mondhatjuk, hogy antihõs, de kábítószercsempész. Erõs személyiség, de ugyanakkor tényleg sebezhetõ is.
- Azóta szeretnék Gong-gal dolgozni, mióta láttam a Vörös lámpa az ajtó fölött (Raise the Red Lantern) ás a Vörös cirokmezõ (Red Sorghum) címû filmekben - mondja Mann. - Minél nehezebbé válnak a dolgok, õ annál jobban szereti õket.
Li dicséri Mann-t, amiért arra ösztönözte, hogy legyõzze saját korlátait. - Lehetetlen feladatokat tûz ki eléd, de azt mondja, képes vagy rájuk - mondja a színésznõ. - És a végén tényleg teljesíted õket.
Isabella történetének fordulópontja a váratlan románc Sonny Crockett-tel, amit az tesz bonyolulttá, hogy a nõ együtt van Montoyával - akit a filmben Luis Tosar spanyol színész alakít -, Latin-Amerika egyik legnagyobb hatalmú bûnözõjével. Crockett sem az igazi énjét mutatja Isabellának. Ennek a szerelemnek a sorsa, mivel hamis személyazonosságokra épül, az ezzel járó problémák szerint alakul.
- Isabella fél a valódi érzelmektõl. Még soha nem volt része olyan érzelmi kapcsolatban, aminek teljes lényét odaadta volna - magyarázza Li.
A kultúrálisan sokszínû szereplõgárda másik nõi tagja Naomie Harris angol színésznõ a Bronx-ból származó rendõrnõ (és Tubbs szerelme), Trudy szerepében. A színésznõ egyaránt könnyedén bánt pengeélû dialógusával és a fegyverével, amivel Mann-t már az elsõ nap meggyõzte. - Naomie lenyûgözõ. Farkasétvággyal kebelezi be az új tudást - mondja a filmes.


Kiképzés a profikkal

Mann fizikai, mentális és fegyveres kiképzésnek vetette alá a színészeket, hogy felkészítse õket az igazságszolgáltatás és a bosszú között vezetõ útra. - Az ügynökök ugyanolyan kiképzéssel készülnek fel a beépülés elõtt, mint ahogyan egy színész felkészül - mindent megtanulnak arról az emberrõl, akit eljátszanak. Elzárkóznak és befelé koncentrálnak - magyarázza a filmes.
Farrell és Foxx három hónapos kiképzést kaptak Miami-ban, milõtt Sonny Crockett és Ricardo Tubbs nyomozókká válhattak.
- Gyakoroltunk és gyakoroltunk... hetente négyszer két órára mentünk ki a lõtérre, és minden alkalommal kábé 500 töltényt lõttünk ki - emlékszik vissza Farrell. - Megmutatták, hogyan kell taktikusan tartani egy fegyvert, hogyan kerülhetjük el, hogy célponttá váljunk, és hogyan lehet szinkronba hozni a mozgásunkat, hogy eltaláljuk a célpontunkat.
Mann azt is biztosította, hogy a fõszereplõ rendõrök megtanulják, hogyan kell mozogni a beépített ügynökök világában. A filmes úgy jellemzi ezeket a megkoreografált próbákat, mint "utcai színház, de igazából". - Hét, nyolc vagy kilenc komoly bûnüldözõvel dolgoztunk egy szövetségi bûnüldözõ szervtõl, akiknek komoly tapasztalatuk van nagyon messzemenõ, nagyon veszélyes beépülésekben más országokban és az Egyesült Államokban. Néhány ilyen helyzet megdöbbentõen valóságossá vált.
- Michael filmjein senki olyan nem dolgozik, aki azt mondja, "elvben" - veszi át a szót Farrell. - Mindannyian nagyon képzettek abban, amit csinálnak vagy csináltak. Szerinte "miért tegyünk úgy, mintha, amikor igazából csinálhatjuk?" Nekik tíz percük van arra, hogy meggyõzzenek valakit, tényleg igaziak és azért vannak ott, hogy árut vegyenek vagy eladjanak. Egy rosszul eljátszott szerep következménye számukra nem az, hogy a jelenet hangulata megváltozik - hanem az, hogy golyót kapnak a fejükbe.
Az egyik ilyen gyakorlat alkalmával Farrell elkísért egy beépített ügynököt egy tudtával valódi kábítószer üzletre. A színésznek elmagyarázták, hogy már minden veszélyes lejátszódott, és biztosították róla, hogy "nem lesz semmi baj".
Valójában a jelenetet úgy építették fel, hogy az egyik kábítószerkereskedõnek álcázott tiszt le tudja tesztelni Farrell képességeit Crockett-ként azáltal, hogy teljesen kikel magából Farrell jelenlétében. A tiszt ezt meséli: - Az egyik beépített emberünket utasítottuk, hogy ugorjon ki az abkalon, amikor a fickók megjelennek. Colin saját szeme láttára bontakozott ki a káosz, és láttuk, amint meghátrál a helyzet elõtt. A másodperc egy töredékéig azt gondolta, "Úristen, mibe keveredtem?"
Végeredményben azonban a szövetségi tiszt dicsérettel illeti Farrell-t, amiért "használta a képességeit, hogy megpróbáljon kiszabadulni a szorult helyzetbõl". - Ragaszkodtam a véleményemhez, hogy biztos rendõr, és azt mondtam, "Bizonyítsd be, hogy nem vagy rendõr! Mutasd meg, hogy nem vagy bemikrofonozva!" És Colin letépte az ingjét és azt mondta, "Nézd, nem vagyok rendõr. Nem vagyok bemikrofonozva."
Ezután a tiszt megállapítja, hogy a gyakorlat sikeres volt, hiszen Farrell megtanulta, hogy beépített ügynökként bármi megtörténhet, bármikor.
A színészek a lehetõ legjobban azonosulni akartak karaktereikkel. - Tényleg Colin vezeti a Ferrari-t - árulja el Mann.


Forgatási helyszínek

Mann számára fontos, hogy valóban ott forgasson, ahol a karakterei élnek, dolgoznak és játszanak. A Miami Vice legnagyobb részét Miamiban és Key West-ben, Floridában vették fel.
Miami városa jelentõsen megváltozott az 1980-as évek eleje óta, amikor Mann tévésorozata új korszakot nyitott Miami turizmusa számára. A város sokat nõtt függõleges irányban, mivel rengeteg toronyház épült és jelenleg is épül mindenfelé. Az új Miamiról Mann azt mondja, hogy sokkal kozmopolitább, tehetõsebb és kifinomultabb, mint akkor volt, amikor a tévésorozatot forgatták. - Miami most sokkal izmosabb. Teljesen eltér attól, mint amilyen a korai 80-as években volt - az "új építésû Miami" átlátszó város. Láthatod a viharrendszereket kialakulni a Bahamák felett, és üvegfalakon nézhetsz ki magasan a levegõben. Eggyé válsz a természettel, és úgy érzed, magasan a miami kikötõ fölé emelkedsz.
A Katrina, Wilma és Rita hurrikánok hívatlan vendégként zavarták meg a forgatást, amíg a stáb a Karib-tengeren dolgozott. Összesen hét napot vesztettek a félelmetes erejû viharok miatt.
A város csillogása ellenére Mann azt is tudja, hogy ez a hely nagyon sötét titkok õrzõje. Nem hagyatkozott a jól bevált pasztellszínû, 80-as éveket idézõ South Beach-képekre, hanem új szemszögbõl mutatta be a várost, nem csak a különleges toronyházakat, hanem a kevésbé vonzó alvilágot is.
A produkciós csapat teljes valójában szerette volna bemutatni a kábítószer kereskedõk alvilágát, ezért a Karib-térségbe, Dél-Amerikába és Paraguayba is elutaztak.
A film egyik nyitójelenetében egy futár egy különleges helyen kézbesít árut. Mann úgy döntött, hogy a képsort a Paraguay-beli Ciudad del Este-ban veszi fel, amelyhez fogható hely nincs a világon. A várost, amely kizárólag a kereskedelemre (nem csak legálisra) épült, sokan hangyabolyhoz hasonlítják, ahol szinte hemzsegnek az emberek, és mind a saját üzletük után futnak. A helynek veszélyes aromája van, és a lakosok sokféle nemzetisége csak fokozza a misztikusságát.
Santo Domingo partmenti városában, a Dominikai Köztársaságban, Mann a terület bizonyos részeit (ennek a Karib-szigetnek a keleti felét) arra használta, hogy Haiti helyébe lépjen, ami túl veszélyes ország a filmforgatáshoz. Azért, hogy fokozza egy feszültséggel telt éjszakai jelenet hatását, Mann a város legveszélyesebb részét választotta helyszínül - ez a Mercado Nuevo.
Ezeken a helyszíneken igen körültekintõen kellett biztosítani a forgatás védelmét, és a szereplõk és a stáb érezte, hogy mindez mennyi realizmust ad a filmhez. Ahhoz, hogy Santo Domingo Haiti egyik városává váljon, a csapat minden spanyol nyelvû feliratot franciára cserélt le. A színekre is ügyeltek, hogy hûen utánozzák Haitit. - Valami elképesztõ a színválasztás az épületek festésénél Haitin, ami úgy néz ki, mint sehol másutt - mondja Mann.
Amikor Mann helyszínt keresett a Havannában játszódó jelenetekhez, ahol Crockett és Isabella tiltott románca játszódik, eszébe jutott a hasonlóság, amit felfedezett Havanna és egy Brazíliától délre fekvõ part menti város között, ahol évekkel azelõtt járt, úton a Paraguay-beli Montevideóba. A mûvészeti csapatot arra utasította, hogy építsenek egy házat Uruguay Atlantida nevû részén, hogy helyettesítse a Havanna északi partján elterülõ Vedado nevû városrészt. Nehéz feladat volt hitelesen ábrázolni ezt az otthont, mind kívülrõl, mind belülrõl.
- Ez Isabella családjának az otthona - magyarázza Jim Erickson díszletrendezõ. - A külsejével Mann azt akarja érzékeltetni, hogy a nõ nem akar kilógni a sorból, mert a kábítószer kereskedelemben dolgozik. Ám a belsõ egyszerû és ápolt, hiszen Isabellának nyilván lenne pénze arra, hogy ezt megtegye.


szereplők:
Colin Farrell ... Sonny Crockett
Jamie Foxx ... Ricardo Tubbs
Li Gong ... Isabella
Naomie Harris ... Trudy Joplin
Ciarán Hinds ... Fujima FBI ügynök
Justin Theroux ... Larry Zito nyomozó
Barry Shabaka Henley ... Castillo
Luis Tosar ... Montoya
John Ortiz ... Jose Yero
Elizabeth Rodriguez ... Gina Calabrese
Domenick Lombardozzi ... Stan Switek nyomozó
Eddie Marsan ... Nicholas
Isaach De Bankolé ... Neptune
John Hawkes ... Alonzo Stevens


fényképezte:
Dion Beebe

vágó:
William Goldenberg
Paul Rubell

látvány:
Victor Kempster

jelmez:
Janty Yates

zene:
Jan Hammer
John Murphy

művészeti rendező:
Carlos Menéndez
Seth Reed

szereposztó:
Francine Maisler

díszlet:
Jim Erickson

producer:
Pieter Jan Brugge
Michael Mann
Michael Waxman
Anthony Yerkovich
Bryan H. Carroll
Gusmano Cesaretti