információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
A FORGATÁSRÓL
Anthony Minghella rendezõ az 1991-es Truly, Madly, Deeply óta most elõször forgatott saját forgatókönyve alapján. A Bûnös viszonyok szereplõi tõsgyökeres londoniak, illetve új jövevények, akik nemrég vándoroltak be a nagy átalakulás elõtt álló King's Cross negyedbe. A film alapötlete Minghella személyes tapasztalatai alapján született, ugyanis a London északi részén található irodáját a Hideghegy romániai forgatása alatt több alkalommal is kirabolták - 8 hét alatt 13 alkalommal törtek be. Ebbõl az élménybõl nõtt ki tehát a Bûnös viszonyok cselekménye. A rendezõ szerint "minden olyan esetben, amikor valakinek kárt okoznak, a kár elhárítása minden érintettet erõsebbé tehet".
Jude Law, aki a filmben a Bûnös viszonyok célpontjául szolgáló építésziroda tulajdonosát játssza, úgy látja, hogy a film alapvetõen az egymás mellett élõ különbözõ társadalmi csoportokról szól, olyanokról, akik a mindennapokban alig tudnak egymásról. "Szinte soha nem kérdezzük magunktól, vajon ki takarítja a lakásunkat, ki mossa le a kocsinkat, vagy ki fõz ránk az étteremben. Lehet, hogy sokkal tanultabb emberek nálunk..." - mondja a színész.
Amirát, a bosnyák bevándorló anyát játszó Juliette Binoche örült neki hogy Anthony Minghella az emigránsok problémájára irányítja a figyelmet. "Nehéz azt megértenünk, hogyan élik meg emberek, amikor rajtuk kívül álló okok miatt el kell hagyniuk hazájukat. Hogyan dolgozzák fel azt, hogy eredeti foglalkozásuk helyett, legyen az tanár, zenész, tudós, vagy bármi más, egyszer csak takarításból vagy szabás-varrásból kell eltartaniuk magukat." - mondja.
Minghella szerint a film egyik fõszereplõje maga London. "Londonban szerettem volna filmet forgatni Londonról. Azt szeretem legjobban ebben a városban, amit a legtöbben, akik itt laknak, hogy rengeteg nemzetbõl származó ember él itt együtt békésen. Kulturális értelemben igazi olvasztótégely ez. De ennek megvannak a maga árnyoldalai is. Ugyanis a társadalom átalakulásával szinte minden angol a középosztály felé mozdult el, ami ahhoz vezetett, hogy kialakult egy láthatatlan alsó népréteg, hiszen a fizikai munkások között ma már gyakorlatilag csak külföldieket találunk. Ebbõl is látszik, hogy az angol társadalom egyre jobban rá van utalva a bevándorlókra."
"A nagyanyám lengyel bevándorló volt, erõsen törte a franciát és varrónõként dolgozott - mondja Binoche. Éppen ezért elsõre nagyon megfogott a forgatókönyv, személyesen kötõdni kezdtem a filmhez. Érdemes beszélni arról, milyen áldozatot kénytelen hozni egy-egy generáció azért, hogy a leszármazottaiknak jobb életük lehessen."
"ISTEN HOZTA KING’S CROSSBAN"
A Bûnös viszonyok két fõ londoni helyszínen játszódik. Will Francis építész háza a város északi, zöldövezeti részében áll, míg irodája King’s Crossban. A híres pályaudvar környéke - mint a világon a legtöbb nagy pályaudvar környéke - nem a legszívderítõbb városrészek egyike. A 19. századig ez volt London legszegényebb környéke, s a piroslámpás negyed is egyben. Nagy pályaudvara miatt a múlt században szinte kizárólag az ingázók és átutazók tranzitállomásává vált. A viktoriánus kor utáni Nagy-Britannia legambiciózusabb városrehabilitációs projektjét indították be itt az utóbbi öt évben.
"Anthony, Jude és én is itt élünk Észak-Londonban" - mondja Tim Bricknell producer. "Szerettük volna bemutatni London valódi arcát, a viktoriánus negyedektõl a szerencsétlenül megépített zsúfolt lakónegyedekig. Szerencsések voltunk, hogy King’s Cross éppen megújuló részén forgathattunk, hiszen egyfajta metafora ez az átalakulás, mely az egész filmre jellemzõ".
"Az, hogy King’s Cross újjászületik, nem feltétlenül jó egy olyan nagy múltú város esetében, mint London. A fejlesztés ugyanis nem jár együtt feltétlenül társadalmi fejlõdéssel - errõl a kettõségrõl szól a film is" - mondja Alex McDowell látványtervezõ.
A SZÍNÉSZEK A FILMRÕL
"Sandy, az én karakterem nem olyan megbocsátó a betöréssel kapcsolatban, mint Will" - mondja Martin Freeman, a Will Francis munkatársát játszó színész. "Azt szeretné, ha megtérítenék az összes kárát. Nem felejt, bár igazából Will is csak egyszer bocsát meg feltétlenül, utána már nyomós oka van arra, miért ne jelentse fel a betörést elkövetõ fiút."
Juliette Binoche szerint a történet nagyrészt két anya története. Egyikük, Liv, Svédországból érkezett Londonba, s az autizmus határán élõ, komoly viselkedészavarral küszködõ, energiáit tornával levezetõ lányának, illetve férjének, Willnek szenteli életét. A másik nõ, Amira Boszniából menekült Angliába. Fia Liv lányával nagyjából egyidõs. Miro szintén akrobatikus képességekkel van megáldva, ám tehetségét nem gimnasztikára használja: betörésekben vesz részt, mivel egészen lehetetlen helyekre is be tud mászni.
"Will nem csak két nõ között, hanem két anya között is õrlõdik egyszerre" - mondja errõl Juliette Binoche. "Amikor úgy érzi, becsapták, elveszti a józan eszét. Ezt minden anya érteni fogja, hiszen õk tudják, hogy egy nõ bármit megtenne a gyermeke védelmében."
Juliette Binoche a szerepre való felkészülés érdekében elutazott Szarajevóba, hogy többet megtudjon az ottani emberekrõl, és szerepérõl, az onnan fiával Londonba menekülõ Amiráról. Ennek eredménye az lett, hogy még a stáb bosnyák tagjai is elámultak rövid idõ alatt elsajátított bosnyák akcentusán.