információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Motorra, fater!
Mi lenne, ha egy napon felkerekednél egy útra, mely egy csapásra vad, szabad kalanddá változtatja szürke életedet? A Faterok motoron címû vígjátékban Hollywood legnagyobb sztárjai közül négyen - Tim Allen, a kétszeres Oscar-jelölt John Travolta, Martin Lawrence és az Oscar-jelölt William H. Macy - egy csapat középkorú kertvárosi úgy döntenek, együtt indulnak el az országot átszelõ vad motortúrára, hogy felpiszkálják kicsit petyhüdt életüket. Végre kiszabadulva a munka és a családi kötelességek szorításából már alig várják, hogy arcukba csapjon az országút szele. De amikor ezek a srácok belecsapnak a lecsóba, nem gondolnak arra, hogy az vissza is üthet... méghozzá keményen. Útközben összeakadnak egy nagyon is valóságos motoros bandával, a Del Fuegos-szal - és közben csapaton belül is akadnak konfliktusok. Kénytelenek rájönni, hogy ha az ember csak úgy nekivág egy útnak, olyan helyekre juthat el, amelyekrõl álmodni sem mert volna...
A "szelíd motorosok" idején élte fénykorát a Harley Davidson; a végeláthatatlan országút spontán nyakbavétele pedig a szabadság, a lázadás és a lazaság netovábbjának számított. Mint oly sok minden, mára ez is megváltozott, a tipikus motoros már nem így fest: sokkal inkább láthatunk kertvárosi apukákat, akik hétvégenként flangálnak egy kicsit a menedzseri fizetésbõl vásárolt chopperrel. Õk az úgynevezett "hétvégi harcosok", akik a dolgos hétköznapok után felpattannak egy-két órára a mocira, hátha megéreznek valamit abból a bizonyos szabadságból, és egy kis ideig nem kell apának, fõnöknek, kenyérkeresõnek lenniük.
A Faterok motoron azzal az ötlettel játszik el, hogy mi van akkor, ha ezek a "hétvégi harcosok" aztán tényleg komolyan gondolják, belepréselik magukat a bõrszerkóba, és nekivágnak Amerikának? Brad Copeland forgatókönyvíró pontosan ezt szerette volna bemutatni: a hét közben példamutatóan dolgozó apukák hétvégenként motoros banditának öltözve cikáznak az országutakon. Már az írás kezdetén kitalálta a négy Cincinnattiben honos karaktert, akikben csak annyi közös van, hogy mindnyájan úgy érzik, egy helyben toporog az életük.
"Az alapötlet az volt, hogy ezek a fickók a maguk módján mind a jólszituált kertvárosi polgárok életét élik - a bõrszerkós, motorbõgetõs vasárnapoktól eltekintve. Aztán egy nap egymás szemébe néznek, és azt kérdik egymástól: ’most akkor mi lesz, megyünk vagy nem megyünk?’ - magyarázza Copeland. "Szerintem fõleg arról van szó, hogy senki sem akarja túl nagy biztonságban érezni magát, mert az unalmas. Mindegyikük szereti a családját, a munkáját, de szeretnének már végre valami õrültséget csinálni." - folytatja.
Mike Tollin producer szerint "a film általános témákat jár körül. Elõször is az idõsödõ férfiak problémáiról szól, másodszor pedig a férfibarátságról. Négy felnõtt ember beszélget a problémáiról. De ami a legfontosabb: ez egy baromi vicces film".
Nem mindennapi egybeesés, hogy Walt Becker rendezõ édesapja - szintén nagy Harley-fanatikus - maga is részt vett egy hasonló utazáson, mint amilyenre a filmbeli faterok vállalkoznak. "Éppen bajai voltak az öregedéssel, ezért aztán a haverjaival átrepültek Los Angelesbe, vettek egy-egy új Harleyt, aztán két héten keresztül furikáztak keresztül-kasul az Egyesült Államokban. Annak ellenére, hogy baptista ministráns volt, fülbevalót viselt és fejkendõt kötött!" - meséli Becker.
NÉGY FATER
Doug, a fõfater (Tim Allen). Már csak azért is, mert az õ felesége varrta a bõrdzsekiket. Húsz évvel ezelõtt az aszfalt királya volt - a gumiégetõ lázadó, aki nem ismer félelmet, és akit csak Aranylovagként ismert az egész környék. Manapság fogorvos, nõs, egy gyermek édesapja. Most hogy a faterok motorra pattannak, vajon újra eljön az Aranylovag ideje?
Woody, a lázadó (John Travolta). Látszólag mindene megvan: pénz, megnyerõ külsõ, szupermodell feleség. Nincs üzlet, ami ne jönne be neki, és nincs, amit ne vehetne meg magának. Sármos, meggyõzõ és mindig eléri, amit akar. De mostanában kissé klausztrofób érzései támadnak a nyugodt kertvárosi élettõl. Unja már, hogy minden hétvégén a fõúton furikázik fel-alá, ezért aztán fogja a többi fatert és egy teljesen másfajta útra indul velük, ahol nem kell térkép, nincsenek gondok és szabályok.
Bobby, az álmodozó (Martin Lawrence). Elege van már a sok szemétbõl - szó szerint, és alig várja, hogy beszállhasson egy milliós könyvüzletbe. Igazán el van szállva magától, imádja húzatni a motorját és tépni a száját, ám otthon a családon uralkodó felesége hordja a gatyeszt. Ha Bobbynak egyszer az életben sikerül valami, végre kiállhat magáért és saját kezébe veheti az irányítást.
Dudley, a villám (William H. Macy). Igazi kockafejû számítógép-bûvész, aki még soha nem csalódott egyetlen html-programban sem. Ha csak fele annyira tudna bánni a nõkkel, mint a bináris kódokkal, nem kellene egy chatszobában töltenie a péntek estéit. Bár nem érzi olyan otthonosan magát egy motor ülésén, mint a számítógép elõtt, mégis mindig kapható egy jó kis országot átszelõs kalandra - már ha útközben akad idõnként egy-egy wi-fi hot spot.
RUTINVIZSGA
Miután összeállt a négy remek színész - Tim Allen, John Travolta, Martin Lawrence, William H. Macy - alkotta fõszereplõgárda, a szereplõknek meg kellett barátkozniuk a hatalmas krómmasinákkal, akikkel gyakorlatilag együtt játszanak a filmben. Márpedig Harley-t vezetni nem kifejezetten könnyû és nem is veszélytelen feladat - ahogy az öreg rókák mondják: "nem az a kérdés, hogy borulsz-e, hanem hogy mikor?". John Travolta maga is nagy Harley-rajongó, Tim Allen pedig sokáig sportmotorozott, tehát nekik viszonylag könnyû dolguk volt. Lawrence és Macy viszont életükben elõször ültek motorra. Jack Gill kaszkadõrmester eleinte crossmotorokkal trenírozta a srácokat, aztán a Malibu Canyon kanyargós útjain gyakorolták a chopperek vezetését.
Macy, aki abszolút újonc ebben a mûfajban, mindenkinél jobban belelkesült: "Óriási motorok ezek, de Istenem, micsoda érzés! Csak aki vezetett már ilyet, érezheti ezt a szabadságot és törvényen kívüliséget. Nem hasonlít semmire. Pedig teljesen legális, semmi köze a narkóhoz - remek szórakozás. Én függõ lettem."
De nem csak szakemberek, hanem valódi motorosok is adtak tanácsot a színészeknek. Az egyik jelenetben szép számmal képviseltette magát az amerikai motoros társadalom, ugyanis 1300 bõrbe öltözött statisztát hívtak meg. De egyébként sem volt csendes a forgatás, hiszen a legtöbb jelenet felvétele során akár 100 motor is bõgött egyszerre a helyszínen.