információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Az eldugott faluban meggyilkolnak egy idõs férfit ...
Az áldozatnál alkalmi munkát végzõ Suha Dénest tanúként idézik a rendõrségre, de rövidesen már õt vádolják az elkövetéssel. A gyanúsított mindvégig tagad, de a két rutinos vizsgáló tiszt végül is egy besúgó segítségével, és szabadulásának ígéretével beismerõ vallomást csikarnak ki belõle. Ártatlansága ellenére neki kell a bíróság elé állnia... Bár az ellene felhozott bizonyítékok nem igazán meggyõzõek, de a beismerõ vallomás birtokában a bíróság is az õ bûnösségét mondja ki... A jogerõs ítélet 8 év börtön. Suha két év négy hónapot tölt a hûvösön, amikor egy véletlen folytán megtalálják az igazi gyilkost... Hazatérhet, de faluja kiközösíti. Munkát nem kap senkitõl. Hogy életét fenntartsa néhány tízezer forintos adósságba keveredik, amit az állami kártérítésbõl szándékozik megadni. A kártalanítási per azonban egyre húzódik, végül jogorvoslatát elutasítják. Közben hitelezõi elveszik házát, már laknia sincs hol.
Végsõ kétségbeesésében felakasztja magát. Suha Dénes senkinek sem kellett, senkinek sem hiányzik, elszámolnia sem kell tehát senkinek egy tönkretett életért.
A film igaz történetet mutat be játékfilmes eszközökkel.
A Nincs kegyelem fõhõseként a modellül szolgáló Pusoma Dénes roma származású férfi élettörténetét követi nyomon hiteles pontossággal. A bûntény 1994 elején történt, amelyet követõen Pusoma Dénest letartóztatták. Egy év két hónapot töltött elõzetesben, majd a jogerõs ítéletet követõen további egy év két hónapot volt börtönben. Szabadulása után kártalanítási pert indított, amelyben a perindítási szak ugyancsak elhúzódott. Pusoma idegei felmondták a szolgálatot és fél évvel szabadulását követõen öngyilkos lett, még a per kezdete elõtt. Örökösei nevében Magyar Elemér ügyvéd tovább folytatta a kártalanítási pert. Az ügyben a bíróság minden fórumon jogerõsen elutasította Pusoma és örököseinek kárigényét.
Az eltelt esztendõk változást hoztak a hasonló ítélkezésekben, miután az Alkotmány Bíróság kimondta, azokkal a rendelkezésekkel, amelyekkel a Pusoma kártalanítási ügyben elutasító ítélet született, már indokolható a kártalanítás megtagadása.
Nem megnyugtató viszont az a tény, hogy az igazságszolgáltatás tévedései ma is számos ponton megjelennek hasonló ügyek (móri bankrablás, Burka-ügy, Gán-testvérek ügye, vagy más ül le valaki helyett büntetést, stb...) igazságszolgáltatási gyakorlatában.
A film forgatókönyvírója, Magyar Elemér volt Pusoma jogvédõje a kártalanítási perben. A film rendezõje a sajtóból és Magyar Elemér drámájából értesült Pusoma Dénes történetérõl. A Fekete fehér címû dráma magánkiadásban jelent meg könyv alakban, színházban soha nem mutatták be.
A fenti igaz történetbõl készült filmet A Tivoli Filmprodukció és az Objektív filmstúdió együttmûködésében Ragályi Elemér 2006 márciusában forgatta le. Az utómunkálatok után a film 2007 elején készült el.