információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Ma Magyarországon évente kb. 200 ember válik baleset következtében mozgásképtelenné. Ezeknek az embereknek a 90%-a távol van az öregkortól, többnyire aktív életet él, lételeme a mozgás.
A tény, hogy mozdulatlanná válnak, nem pusztán egy állapot, valamiféle végeredmény, hanem egy folyamat kezdete, amelynek számos következménye van életfunkcióik, társas kapcsolataik, szocializációjuk, önrendelkezésük szempontjából.
Bénulásuk érzelmi és mentális életüket is teljesen átalakítja. Milyen érzelmi megpróbáltatásokat kell bejárniuk azoknak, akik egyik pillanatról a másikra mozgásképtelenné válnak, milyen esélyeik vannak, milyen menekülési útvonalakat választanak, hol és miért veszítenek játszmát?
Vannak-e esélyeik a lelki sérülések kiheverésére?
Ezek a kérdések foglalkoztatják a film alkotóit.
A Kerékbe Törve rendezõje Vincze Zoltán öt éve egy baleset következtében deréktól lefelé lebénult. Tizenkilenc hónapot töltött kórházakban, már otthon van, újból dolgozik.
Bár a film nem az õ történetét kívánja elbeszélni, nem is szerepel benne, de az hogy a filmet õ rendezi lehetõséget, nyújt az alkotók számára, hogy egy olyan mozit készítsenek, ami nem ragad meg a sajnálat vagy szánakozás szintjén, nem hiszi el a hivatalosan kialakított vélekedéseket és nemcsak meri, hanem kötelességének érzi az éltért vívott valódi harc bemutatását.
A film az õ szemléletén keresztül, a lehetõ legbelsõbb módon próbálja bemutatni azt az állapotot, amikor a térbeli, szociális, érzelmi koordináták - amelyek sokszor nem is tudatosulva határozzák meg mindannyiunk életét - egyszer csak megkérdõjelezõdnek, eltûnnek, újra értelmezendõvé (sõt, újra alkotandóvá) válnak.