microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Nem Vénnek Való Vidék (2007)
No Country For Old Men

. . . . . . . . . . 7.86
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 6.5
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 122 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  művész-film, thriller, psycho-thriller
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 21+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A Nem Vénnek Való Vidék (No Country for Old Men) az Oscar-díjas rendezõpáros, Joel és Ethan Coen magával ragadó új thrillere a Pulitzer-díjas amerikai író, Cormac McCarthy regénye alapján. A történet napjainkban játszódik, amikor a Vadnyugaton a marhatolvajok korát felváltotta a drogfutároké, és a kisvárosokban már nem uralkodnak a törvények. A film fõszerepeiben olyan sztárokat láthatunk, mint az Oscar-díjas Tommy Lee Jones (A Szökevény, MIB), Josh Brolin (Grindhouse), az Oscar-jelölt Javier Bardem (A Belsõ Tenger) és az Oscar-jelölt Woody Harrelson (Larry Flynt, a Provokátor). A Nem Vénnek Való Vidék forgatókönyvét írta és a filmet rendezte Joel és Ethan Coen, a producerek Scott Rudin, Ethan Coen és Joel Coen, az executive producerek Robert Graf és Mark Roybal.

A történet úgy kezdõdik, hogy Llewelyn Moss (Brolin) talál egy rakás halottat egy kisteherautó mellett, a hátsó ülésen pedig rengeteg heroint és kétmillió dollár készpénzt. Moss magával viszi a pénzt, és olyan visszafordíthatatlan erõszakhullámot indít el, amelyet még a törvény - amit az öregedõ, kiábrándult Bell seriff (Jones) képvisel - sem tud megfékezni. Miközben Moss próbálja lerázni üldözõit - legfõképpen egy kegyetlen lángelmét, aki pénzfeldobással dönt emberi életekrõl (Bardem) -, a film az átlagos amerikai bûnügyi filmekkel ellentétben tágabb témákat is taglal, mint amilyen az õsi Biblia, vagy a reggeli újságok szalagcímei.


A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL

Cormac McCarthy már akkor modern legendának számított a változó amerikai Vadnyugatról írt népszerû történeteinek köszönhetõen, amikor 2003-ban megjelent No Country For Old Men címû regénye. A letehetetlen, érdekfeszítõ, homorral fûszerezett thriller egy becsületes férfi történetét meséli el, aki talál kétmillió dollár készpénzt Texas határában, és onnantól kezdve állandó menekülés az élete. A regény ezenkívül a jó és a rossz örök témáit is provokatívan közelíti meg, a helyszín pedig a mai Vadnyugat, amely napjainkra sokkal erõszakosabb és törvénytelenebb lett, mint a korabeli, misztikus határvidék.
Nehezen lehetett elképzelni megfelelõbb filmkészítõket arra a feladatra, hogy McCarthy összetett karaktereit és szimbolikus témáit átültessék a vászonra, mint Joel and Ethan Coen, akiket a mozinézõk a Véresen Egyszerû címû film noir-klasszikus rendezõiként ismertek meg. Azóta napjaink legeredetibb filmjeivel írták be magukat a modern filmtörténetbe, mint amilyenek az Arizoniai Ördögfióka, A Halál Keresztútján, a Hollywoodi Lidércnyomás, az Oscar-díjas Fargo, Az Ember, aki Ott Sem Volt és az Ó, Testvér, Merre Visz az Utad? Legújabb filmjükben a Coen fivérek McCarthy összetett, sokrétû és gyakran humoros írását ötvözik saját egyedi látásmódjukkal, aminek eredménye egy rendkívül lebilincselõ és akciódús film.


A SZEREPLÕVÁLOGATÁS

A történet középpontjában a gyorsan változó Vadnyugatot benépesítõ karakterek állnak. Ezen a vidéken teljes törvénytelenség uralkodik, elharapózott a nemzetközi drogbûnözés, és a régi szabályok már nem érvényesek. Ebben a világban Bell seriff testesíti meg az összetartó erõt - sztoikus, filozofikus, száraz humorú és sziklaszilárd erkölcsû ember -, akit elborzaszt a drogkereskedelemben mûködõ bûnözõk kegyetlensége. A seriff ebben az új világban a letûnt, dicsõséges idõk iránti fájdalmas vágyódást személyesíti meg.
- A film, ahogy a regény címe is utal rá, részben Bell seriff érzéseirõl szól a múló idõvel, az öregedéssel és a változással kapcsolatban - mondja Joel Coen.
- Azt hiszem, ez az egyik oka annak, hogy a regény 1980-ban játszódik, és nem szó szerint napjainkban - tesz hozzá Ethan Coen. - Akkor játszódik, amikor a határokon átnyúló drogbûnözés kezdett nagyon brutálissá válni, és ez ad okot a seriffnek arra, hogy visszatekintsen a múltba.
A texasi születésû Tommy Lee Jones azt mondja, hogy meghatotta a karakter küszködése az abszurd valóság elfogadásával, hogy az õt körülvevõ világ egyre rosszabb, pedig õ mindent megtesz azért, hogy jobb legyen. - A történet folyamán Bell seriff rájön, hogy nem tudja felvenni a harcot az elképesztõ méretû bûnáradattal szemben - mondja a színész. - De azt is megtanulja, hogy hiábavaló a csalódottság és az elkeseredettség.
A Coen fivérek viszonylag nehezen találták meg a megfelelõ színészt Llewelyn Moss szerepére. Moss vietnámi veterán, aki valószínûleg soha nem szegte volna meg a törvényt, ha szerencsétlenségére egy nap nem kerül az útjába nagy mennyiségû drogpénz, amely látszólag egy csoport halott férfié.
- Moss átlagos férfi, aki nem mindennapi helyzetbe kerül, és egy meggondolatlan pillanatában rengeteg pénzt tulajdonít el - magyarázza Ethan Coen. - A film további részében rossz döntésének kövekezményeit próbálja elkerülni. Így õ áll a film cselekményének középpontjában.
- Ebben a történetben van egy jófiú és egy rosszfiú, Moss pedig a kettõjük között áll - teszi hozzá Joel Coen.
A Coen fivérek úgy találták, hogy Moss karaktere szempontjából is fontos olyan színészt szerzõdtetni a szerepre, aki ismeri a vidékre jellemzõ életet. Végül Josh Brolin személyében találták meg ezt a színészt.
- Josh egy ranchen nõtt fel, ezért megértette Mosst, és természetesen tudott viselkedni a szerepeben - magyarázza Ethan Coen. Brolin vidéki környezetben nõtt fel Közép-Kaliforniában, és azonnal magáénak érezte a szerepet.
- Moss tulajdonképpen összessége több embernek, akiket fiatal koromból ismerek - mondja a színész. - Mindannyiuknak vannak elvei, mégis azt hiszem, hogy Moss helyében az adott helyzetben ugyanúgy cselekedtek volna.
A film feszes erkölcsi háromszögének harmadik oldalán Anton Chigurh áll, a hidegvérû gonosztevõ, aki soha nem hagy tanúkat maga után. A rendkívül sötét karakter megformálásához olyan színészt kerestek, aki képes kifejezni a végletességet.
- Chigurh-t a regény úgy jellemzi, hogy nincs humora - mondja Joel Coen. - De ezenkívül a hátterérõl csak vázlatos információkat kapunk. Könyörtelen és rejtélyes figura, akirõl nem lehet tudni, honnan jött.
- Olyan színészre volt szükségünk, aki Chigurh karakterét képes kitölteni anyaggal, de anélkül, hogy túl sokat elárulna róla, hogy megmaradjon körülötte a misztikum. Így esett a választásunk Javier Bardemre - folytatja a filmkészítõ.
Bardem gyorsan emelkedett a legtehetségesebb nemzetközi moziszínészek közé. Oscar-díjra jelölték a MIELÕTT LESZÁLL AZ ÉJ címû filmben a kubai költõ, Reinaldo Arenas szerepében nyújtott alakításáért, és átvehette a Velencei Filmfesztivál legjobb színésznek járó díját A Belsõ Tenger címû filmben nyújtott alakításáért. Chigurh karakterének megformálása Bardem számára az eddigi egyik legizgalmasabb kihívást jelentette - megtestesíteni egy rejtélyes bûnözõt, akinek a lelke nem engedi be a fényt.
- A film egyik témája a világon végigsöprõ erõszakhullám - mondja a színész. - Chigurh azzal személyesíti meg az erõszakot, hogy nincsenek gyökerei, mindig csak elõre tart, és megállíthatatlan.
A Coen fivérek segítségére voltak Bardemnek a karakter kidolgozásában. - Ahogy Joellel és Ethannel beszélgettem, a szemléletmódom egészen megváltozott, és a karakter izgalmasabb, összetettebb és humorosabb lett.

A FORGATÁS

A Nem Vénnek Való Vidék az Egyesült Államok egyik legvadabb táján játszódik, Texas és Mexikó határán, ahol a két országot csak a Rio Grande választja el egymástól. Ezt a napszítta, véráztatta vidéket a filmkészítõk Nyugat-Texas száraz alföldjeivel és Új-Mexikó sivatagaival tudták a legkönnyebben helyettesíteni. A Coen fivérek ismét együtt dolgoztak az ötszörös Oscar-jelölt Roger Deakins operatõrrel.
Deakins teremtette meg a zord látványvilágot, amely a helyszíneket életre keltette. - Számomra a Nem Vénnek Való Vidék olyan, mint egy Sam Peckinpah film - magyarázza. - A hangulata korabeli filmet idéz, de aztán közbeszól a jelenkor. Leginkább Peckinpah LESZÁMOLÁS MEXIKÓBAN - HOZD EL NEKEM ALFREDO GARCIA FEJÉT (BRING ME THE HEAD OF ALFREDO GARCIA) címû filmje jutott eszembe, ahol a karakterek még mindig a múlt szabályai szerint élnek, és nem találják helyüket a modern világban.
Az ebbõl fakadó feszültség felerõsítésére Deakins a fényt a film egészében a történetmondás eszközeként használta. - Nagy élvezet volt megteremteni a kontrasztot a fényes külsõ terek és a sötét belsõ terek, valamint a napszítta táj és a tompa éjszakai színek között.
Deakins ugyanakkor úgy gondolja, hogy a táj csak visszhangja annak, ami igazán számít egy-egy jelenetben - a karaktereknek.
- Minden film, amin eddig dolgoztam, elsõsorban karakterekrõl szólt. Számomra a helyszín csak háttér, és mindig úgy érzem, hogy a munkám elsõsorban a karakterek fényképezése. Ha egy felvétel szép, de nem teremt semmilyen hangulatot, és nem segíti a történet fejlõdését, akkor nincs értelme. Nagyon szeretek arcokat fényképezni, és ebben a filmben napjaink néhány legjobb színészével dolgozhattam.
Deakins Coen fivérekkel közös munkáit széles körben elismerték és rangos díjakkal tüntették ki, például Oscar-díjra jelölték a FARGO, a HOLLYWOODI LIDÉRCNYOMÁS és AZ EMBER, AKI OTT SE VOLT címû filmekért.
A forgatás egy kétezer lelkes texasi kisvárosban, Marfában kezdõdött, egy hírhedten elvadult környéken, három és fél órányira El Pasótól. A város leginkább arról híres, hogy ott forgatták az 1950-es években készült ÓRIÁS (GIANT) címû filmet. A helyi Hotel Paisano ma is úgy reklámozza magát, hogy benne szálltak meg a fõszerepeket alakító színészóriások - James Dean, Elizabeth Taylor, Rock Hudson és Dennis Hopper. Jess Gonchor fiatal látványtervezõ (AZ ÖRDÖG PRADÁT VISEL, Capote) itt kezdte meg a munkát a Coen fivérekkel, hogy megtalálják a megfelelõ helyszíneket a film legdrámaibb jeleneteihez. Gonchor számára a visszafogottság volt a leglényegesebb.
- A Coen fivérek olyan csodálatos munkát végeztek a forgatókönyvvel, hogy azt nem akartam semmivel sem háttérbe szorítani - mondja a látványtervezõ. - Csak hozzá akartam járulni a történetmeséléshez az általam megtervezett hátterekkel.
Gonchor számára az egyik legnagyobb kihívást Ellis kis házának megtervezése jelentette, ahol Bell seriff meglátogatja nagybátyját, a korábbi seriffhelyettest, hogy tanácsot kérjen tõle reménytelennek látszó helyzetében.
- A szerkezetet Santa Fében gyártottuk le, ahol Joel és Ethan láthatták a munka menetét, majd teherautón szállítottuk az egészet Texasba - mondja Gonchor.
A helyszínek közötti nagy távolságok, a perzselõ hõség és a veszélyes sivatagi élõlények ellenére helyes döntésnek bizonyult a történetben leírt tájhoz hasonló helyszíneken forgatni, amelyek vissza tudták adni az egyszerre vad és költõi texasi határvidék hangulatát.
Miután a munka Texasban befejezõdött, a produkció Új-Mexikóba költözött át, ahol a kevésbé ismert új-mexikói Las Vegasban forgattak.
A határátkelõ állomást a University Boulevard autópálya felüljáróján építették meg, amihez egy hétre le kellett zárni a hidat és az autópálya lehajtót, amíg a 22 tonnás acélszerkezetet a helyére szállították és rögzítették. A helyieket nem zavarta a felfordulás, az arra járó turistákat azonban elbizonytalanította, hogy a mexikói határ hirtelen annyival északabbra került, illetve elgondolkodtak rajta, hogy Új-Mexikó talán mégiscsak Mexikóhoz tartozik!


szereplők:
Tommy Lee Jones ... Ed Tom Bell seriff
Javier Bardem ... Anton Chigurh
Josh Brolin ... Llewelyn Moss
Woody Harrelson ... Carson Wells
Kelly Macdonald ... Carla Jean Moss
Garret Dillahunt ... Wendell képviselõ
Tess Harper ... Loretta Bell
Barry Corbin ... Ellis
Stephen Root ... A fickó, aki felbérelte Wells-t
Rodger Boyce ... El Paso seriff
Beth Grant ... Agnes - Carla Jean anyja
Ana Reeder ... Medencés nõ
Kit Gwin ... Molly - Bell seriff titkárnõje
Zach Hopkins ... Megfojtott képviselõ
Chip Love ... Ford-os fickó
Eduardo Antonio Garcia ... 'Agua' Man


fényképezte:
Roger Deakins

vágó:
Ethan Coen
Joel Coen

látvány:
Jess Gonchor

jelmez:
Mary Zophres

zene:
Carter Burwell

művészeti rendező:
John P. Goldsmith

szereposztó:
Ellen Chenoweth

díszlet:
Nancy Haigh

producer:
Ethan Coen
Joel Coen
Scott Rudin