információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
A Spiderwick krónikák (The Spiderwick Chronicles) az azonos címû, világszerte nagy sikert aratott gyerekkönyv-sorozat filmváltozata.
A történet szerint a Grace család - az ikerfiúk, Jared és Simon (Freddie Highmore), valamint nõvérük, Mallory (Sarah Bolger) és elvált édesanyjuk (Mary-Louise Parker) - a gyerekek dédnagybátyjának, Arthur Spiderwicknek (David Strathairn) ódon házába költözik New Yorkból. A beköltözés után megmagyarázhatalan eseményeknek lesznek tanúi, és a testvérek elhatározzák, hogy kiderítik, milyen titkokat rejt a ház. Így ismerkednek meg a láthatalan világot benépesítõ lényekkel, és találnak rá egy veszélyes könyvre, amelyet a bácsikájuk írt.
A gyerekek rájönnek, hogy a könyv tartalma nem csupán a bácsikájuk képzeletének szüleménye, hanem útmutató a csodálatos teremtményekhez, és elképzelhetetlen hatalmat ad annak, aki megtanulja megfejteni.
A gazdag fantáziával, érzelmekkel és izgalmakkal átszõtt film azt meséli el, hogyan próbálja a három testvér a Láthatatlan Világban lakó barátaik segítségével megvédeni az Útmutatót attól, hogy rossz kezekbe kerüljön.
A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL
Mark Waters rendezõ leginkább amiatt találta érdekesnek Tony DiTerlizzi és Holly Black A Spiderwick krónikák címû könyvsorozatát, mert bár fantasy regények, a mai Amerikában játszódnak, ami az ottani közönség számára vonzóvá teszi a történetet.
- Mindig is szerettem a fantasy-filmeket, és miközben ezeket a könyveket olvastam, eszembe jutott, hogy itt a lehetõség olyasmit csinálni, amit eddig még senki sem csinált - egy csodálatos lényekkel benépesített, kalandos fantasy-filmet, amely nem távoli vidéken játszódik.
A rendezõ úgy véli, a nézõk azonnal bele tudják majd élni magukat a filmbe amiatt, hogy a történet szerint ezek a furcsa lények most is körülöttünk élnek. Továbbá az egyik ok, amiért a gyerekek is bele tudják képzelni magukat a szereplõk helyébe, az, hogy a filmbeli család ugyanolyan gondokkal küzd, mint a családok napjainkban.
Jared Grace, akit a filmben Freddie Highmore alakít, komoly lelki válságon megy keresztül a szülei válása miatt, és ez a fantasztikus kaland segít neki abban, hogy feldolgozza az érzéseit.
- Jared dühös, lázadó, és nem leplezi a keserûségét, fõleg akkor nem, amikor az édesanyjával vagy a testvéreivel kommunikál. A hihetetlen utazás végére azonban, amikor megmenti a családját, sikerül a saját lelkét is meggyógyítania - magyarázza a rendezõ.
Helen Grace, akit Mary-Louise Parker alakít, éppen most vált el a férjétõl, és a család egyik õsének házába költözik a gyerekeivel. Ennek senki sem örül, de a lánya, Mallory, akit Sarah Bolger alakít a filmben, mellé áll.
- Mallory nagyon anyáskodó - mondja a rendezõ. - Õ tudja a legjobban, hogy miért váltak el a szülei, de ezt az öccseinek elõször nem árulja el. Védeni akarja õket, annak ellenére, hogy sokszor az idegeire mennek, fõleg Jared.
A SPIDERWICK-HÁZ MINT SZEREPLÕ
A Spiderwick-ház olyan a filmben, mint egy önálló szereplõ. Elsõ ránézésre csak egy düledezõ, vénséges épület, ám csakhamar kiderül, hogy lenyûgözõ és titokzatos történelme van. A falakban furcsa lények rejtõznek, és még náluk is furcsábbak próbálnak bejutni, hogy megkaparintsák az Útmutatót, egy könyvet, amely a ház eredeti tulajdonosa, Arthur Spiderwick élete munkája. Arthur egykor fiatal leányával, Lucindával élt itt, majd nyomtalanul eltûnt, és mindenki halottnak hiszi.
- Arthur Spiderwick a 20. század elején építette a házat - mondja Jim Bissell látványtervezõ. - A családja Új-Angliából származik, és Arthur természettudósnak tanult. Munkája során felfedezett egy láthatatlan világot, amelyrõl az európai mitológia tanulmányozása során olvasott, de addig nem tudta, hogy az Egyesült Államokban is létezik. Így kezdte el érdekelni ez a világ, majd a tapasztalatai alapján megírta mestermûvét, az Arthur Spiderwick útmutatója a minket körülvevõ fantasztikus világhoz (Útmutató) címû könyvet. Az otthona a hagyományos új-angliai értékeket tükrözi, ám egyedülálló abban, hogy egy torony áll a tetején, amit Arthur kilátónak használt. Onnan tartotta szemmel a házat körülvevõ erdõt, amelyet manók, tündérek és más lények népesítenek be. Volt továbbá egy titkos dolgozószobája is, ahol a megfigyeléseirõl jegyzeteket készített.
Bissell elmondja, hogy William Morris angol mûvész munkája, valamint maguknak a Spiderwick-könyveknek az illusztrációi ihlették a filmbeli ház kinézetét.
- A könyvek fantasztikusak. Jól ismertem õket, mert a gyerekeim imádják, és ezért is kezdett érdekelni a projekt. Tony illusztrációi, ceruza-, toll- és tintarajzai bámulatba ejtõek. Miközben a filmet terveztem, kitûztem õket a falra, hogy ihletet adjanak.
AZ ÚTMUTATÓ ÉS A LÁTÓKÕ
Míg a ház önmagában egy szereplõnek tekinthetõ, az Útmutató a legfontosabb kellék a filmben. Jared a dolgozószobában talál rá egy ládában, és ahogy belelapoz, rájön, hogy nemcsak arról a fantasztikus világról szól, amely körülveszi õket a házban, hanem a család gondjainak okozója is egyben. Miután Jared a Thimbletack nevû manószerû lény figyelmeztetése ellenére kinyitja a könyvet, a problémák csak fokozódnak.
A mûvészeti részleg Bissell terveit követve alkotta meg az Útmutatót, a dizájnhoz felhasználva 20. század-eleji naplókat és folyóiratokat. Korabeli kézírásmintákat tanulmányoztak, majd megalkottak egy új betûtípust, amelyet Arthur Spiderwick kézírásához használtak.
Az Arthur Spiderwick által leírt világ varázslatos segédeszközök nélkül láthatatlan az emberi szem számára. A filmben a második legfontosabb kellék a "látókõ", egy lyukas kõ, amely különféle lencsék segítségével megmutatja az embereknek az addig láthatatlan világot.
- Mindannyian találtunk már lyukas követ, és ha átnéztünk rajtuk, biztosan feltûnt, hogy a dolgok rajta keresztül kicsit másképpen festenek - magyarázza Bissell. - Arthur Spiderwick a mûszerekhez is értett. Épített egy tartót a "látókõ" számára, és különféle lencséket tervezett, amelyek különbözõ elvarázsolt lényeket engednek látni, mint például tündéreket vagy ogrékat. Ezek a speciális lencsék rendkívüliek, fõleg ahhoz képest, hogy Arthur Spiderwick melyik korban élt. Meinert Hansen, az egyik illusztrátorunk segített a megtervezésükben, és helyi kézmûvesek gyönyörûen megvalósították az elképzeléseit.
A LÁTHATATLAN VILÁG
A láthatatlan világ furcsa teremtményei között vannak kedvesek, mint a tündérek, de vannak köztük rémisztõek is.
- A film eleje kicsit szellemfilmre emlékeztet - mondja Karey Kirkpatrick forgatókönyvíró-producer. - Valami vagy valaki van a házban a Grace családdal és úgy, ahogy A rettegés házában, arra biztatja õket, hogy meneküljenek el.
Jared végül találkozik ezzel a rejtélyes valakivel, aki nem más, mint Thimbletack, a házimanó. A legendák szerint a házimanók a falakban élnek, és csillogó tárgyakat gyûjtenek.
- Megjelenik, amikor azt szeretné, hogy lássák, és eltûnik, amikor nem szeretné - magyarázza Kirkpatrick. A házimanók ezenkívül csintalanok is. - Szeretik megtréfálni az embereket. Mint például, amikor rejtélyes módon eltûnik egy zoknink, vagy bármikor, amikor azt mondjuk, hogy "Esküdni mernék, hogy ide tettem", az mindig azért van, mert egy házimanó elvette és elrejtette a falban.
A házimanók azonban rendkívül hûségesek is a gazdájukhoz, aki Thimbletack számára Arthur Spiderwick volt.
- Spiderwick azzal bízta meg, mielõtt elment, hogy védje meg a könyvet. Így ez lett az élete küldetése.
A Grace gyerekek ellensége egy Mulgarath nevû gonosz ogre, akinek Thimbletackhez hasonlóan egyetlen célja van: a könyv megkaparintása.
- Lucifer és a bukott angyalok mitológiáját vettük elõ - mondja Kirkpatrick. - Mulgarath tulajdonképpen elátkozott lény. Több hatalmat akar, mint amennyije van, és közben odáig süllyedt, hogy idióta manókkal körülvéve él. Ha a könyv titkait megismerhetné, a Láthatatlan Világ leghatalmasabb ura lehetne, és a hatalmát gonosz célokra használná.
Van még egy barátságos lény, aki az erdõben él: Hogsqueal.
- Õ hobgoblin, nem pedig goblin - emlékeztet a lényekért felelõs Phil Tippett, a Tippett Studio szakembere. - Nem szereti, ha goblinnak nevezik, mert azok alatta állnak.
Hogsqueal célja a bosszú - Mulgarath kiirtotta a családját, ezért hajlandó a gyerekeknek segíteni. Csak az a gond vele, hogy gyáva.
- Csak a bosszú vezérli, de valójában egy apró lény, aki túlbecsüli a saját képességeit - magyarázza Kirkpatrick.
A SPIDERWICK FIATAL SZTÁRJAI
A filmben Freddie Highmore egyedül alakítja az ikreket, Jaredet és Simont, Sarah Bolgert pedig a nõvérük szerepében láthatjuk.
- Az ikrek megkülönböztetését különbözõ hajviseletük és a ruháik rájuk jellemzõ színe segíti - mondja Highmore. - Jared farmert és fekete vagy piros ruhadarabokat visel, míg Simon visszafogottabban öltözik, és inkább zöldet vagy barnát hord. Angol vagyok, nem amerikai, ezért egy beszédtanárral gyakoroltam az amerikai akcentust, valamint azt is, hogyan szólaljak meg másképp a két iker szerepében. Jared vadabb, míg Simon csendesebb, és nem ugyanúgy reagáltak a szüleik válására.
Sarah Bolger azt mondja, hogy a Mallory, Jared és Simon nõvére, mindig is védelmezni akarta az öccseit, és ez a feladat még fontosabbá válik akkor, amikor az elvarázsolt világ befurakszik mindennapi életükbe.
- Mallorynak fel kellett dolgoznia a szülei válását. Tudja, hogy a szülei miért váltak el, az öccsei viszont nem tudják az igazságot. Anyaként kell óvnia õket, hiszen az édesanyjuk maga is súlyos gondokkal küzd éppen.
A fiatal színésznõ egy új készséget is megtanult a szerep kedvéért: a vívást. A vívás Mallory hobbija, és jó szolgálatot tesz, amikor a portyázó goblinokkal kell megküzdeni.
- Mallory elég harcias, és nagyon jó volt õt alakítani, fõleg a vívás és a kardozás miatt - mondja Bolger. - De leginkább mégis azt szeretem benne, hogy nagyon jó nõvér, és szerintem nagyon jó lánya is az édesanyjának.