microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Pokolfajzat 2 - Az Aranyhadsereg (2008)
Hellboy II: The Golden Army

. . . . . . . . . . 7.13
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 5
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 110 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  sci-fi, akció, thriller, folytatás, képregény-adaptáció
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár 16+
c tr tr

a Pokolfajzat sorozat részei:
Pokolfajzat   Pokolfajzat 2 - Az Aranyhadsereg  
információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A 2004-es Hellboy folytatása a Hellboy II - Az Aranyhadsereg címû akcióthriller, amely a rendezõ legújabb filmje a 2006-os, 3 Oscar-díjas A Faun Labirintusa után.
Hellboy megbízást kap a szigorúan titkos Paranormális Kutatási és Védelmi Hivataltól, amely titkos technológiát és másvilági erõket hív segítségül ahhoz, hogy megvédje a földet az erõszakos természetfeletti erõktõl. Hõsünk azonban munka helyett szívesebben dõlne hátra egy szivarral, egy sörrel és múlatná az idõt "tüzes" barátnõjével, Liz Shermannal (Selma Blair) és a cicáikkal. Ám a sors nagyobb kihívásokat tartogat a számukra.
Amikor az emberiség és a Föld eredeti fiai közti õsi fegyverszünet véget ér, a világon elszabadul a pokol. Az alvilág ura, Nuada herceg (Luke Goss) az elmúlt évszázadok során ráunt arra, hogy tisztelettel kell fordulnia az emberek felé. Azt tervezi, hogy felébreszti a régóta szunnyadó gyilkos hadsereget, amely majd visszaszerzi népe jogos tulajdonát, és a varázslatos lények újra szabadon garázdálkodhatnak. Csak Pokolfajzat állíthatja meg a sötét uralkodót, és mentheti meg világunkat a megsemmisüléstõl.
A film további fõszereplõi között az elsõ Pokolfajzat-filmbõl visszatér a hivatalnak dolgozó empata, Abe Sapien (Doug Jones), a hivatalnok Tom Manning (Jeffrey Tambor) és Hellboy nevelõapja, Trevor Broom professzor (John Hurt).


A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL

Pokolfajzat visszatér

Pokolfajzat elsõ kalandjait a Dark Horse Comics jelentette meg 1994-ben, egy évvel azután, hogy Guillermo del Toro elsõ mozifilmje, a nagysikerû Cronos címû horror elkészült. Miközben del Toro munkájára világszerte felfigyeltek, a rendezõ Mignola munkáját kísérte figyelemmel, mivel egy lehetséges filmet látott meg benne.
A gyakorlatias Mignolát meglepte a rendezõ érdeklõdése és terve, hogy a képregényhõs démonból filmsztárt csináljon, hiszen mindig is biztos volt abban, hogy antihõseinek története örökre papíron marad.
- A legvadabb álmaimban sem gondoltam arra, hogy a Hellboyból filmet lehetne csinálni, és amikor elõször felmerült az ötlet, csak annyit mondtam: "Oké, miért ne? Sok sikert." De aztán találkoztam Guillermóval és rájöttem, hogy ha már valaki megfilmesíti, nagyon szeretném, ha õ lenne az. Abban is azonnal megállapodtunk, hogy Ron Perlmannek kell alakítania Hellboy-t.
- Hellboy nem a megszokott szuperhõs - mondja az egyik producer, Mike Richardson. - Szarvai és farka van, amitõl úgy néz ki, akár az ördög. Szarvait pont azért szokta lefûrészelni, hogy amennyire lehet, hasonlítson az emberekre.
A második Hellboy-filmben del Toro sokkal több teremtményt szeretett volna felvonultatni a Mignola által kitalált univerzumból. Ahogyan korábban, most is úgy tervezte meg a goblinok, trollok és más alvilági teremtmények körülbelül felét, hogy azokat mûvészien elkészített maszkot és protéziseket viselõ hús-vér színészek alakíthassák. Mozgásukat bábszínészek tették élethûbbé rádióirányítású animatronika segítségével.
Del Toro és Mignola azt is eldöntötték, hogy a második Pokolfajzat-film története többsíkú lesz, mint az elsõé, hiszen a háttértörténet felépítésével már nem kell foglalkozniuk, mivel az elsõ filmben azt részletesen bemutatták.
- A mitológia és a népmûvészet minden Hellboy-képregényben megtalálható, ám az elsõ filmbe nem szõttük bele - jegyzi meg Mignola. - Ezúttal Raszputyin, nácik, õrült tudósok és H.P. Lovecraft-féle témák helyett a természetfelettire helyeztük a hangsúlyt.
Miután del Toro Mignolával közösen kidolgozta a történetet, két és fél évet szánt a Hellboy II - Az Aranyhadsereg forgatókönyvének megírására. Figyelmen kívül hagyta a folytatásokra vonatkozó szabályokat, mivel a történet elõzményeit már részletesen tárgyalta az elsõ film. A második film sötét hangulatú tündérmese lett, amelyben az évszázadokig az emberek uralma alatt élõ varázslatos lényeknek egyszercsak elegük lesz és fellázadnak. Hellboy-nak pedig döntenie kell: melyik oldalra álljon a háborúban?


Szereplõválogatás

A Hellboy II nem lenne Hellboy II a címszerepbe visszatérõ Ron Perlman nélkül. A színész szerencsére szívesen vállalta el ismét kedvenc karakterének szerepét, akit úgy jellemez, mint "trehány, lusta, rendetlen alak... sört vedel, focit néz. Átlagos amerikai fickó, akinek semmi kedve szuperhõsködni."
Perlman annak a lehetõségnek is örült, hogy ismét együtt dolgozhatott a rendezõvel.
Del Toro tudta, hogy Hellboy szarkasztikus, pirokinetikus képességgel megáldott barátnõjének is vissza kell térnie a folytatásban. Perlman bajtársát, Lizt ismét Selma Blair alakítja, hiszen a rendezõ és a producerek úgy vélik, egyedül õ képes hitelesen megformálni a karaktert.
- A képregényben Liz mindig tûnõdik, mereng, távolságot tart és sosem nyugodt. Selma tökéletesen visszaadta ezeket a tulajdonságokat - mondja a rendezõ.
Blair tiszteletben tartotta, hogy a képregény és az elsõ film rajongóinak szívében Liz különleges helyet foglal el. A pirokinetikus képességû szépség megközelíthetetlen, hiszen mindenki retteg attól, hogy a nõ véletlenül megsebesíti... mígnem találkozik Pokolfajzattal.
Ahogy Liz és Hellboy kapcsolata elmélyül, ugyanazokkal a problémákkal szembesülnek, mint a legtöbb pár... és természetesen még néhánnyal, amelyek abból adódnak, hogy esetükben egy gyógyuló démon szeretett bele egy tûzgyújtóba.
- Az apróságok alaposan felértékelõdnek, ha szuperképességekkel rendelkezel - nevet Blair, akinek karaktere végre megtanulta irányítani pirokinetikus képességét, ami addig mindenkit megrémített. - Amikor Hellboy és Liz veszekednek, az nem úgy megy, hogy "Na, én most elmegyek sétálni, aztán majd jövök", hanem inkább "Felrobbantom ezt a rohadt konyhát, aztán majd jövök".
A záptojásevõ vízi lény és zseniális empata Abe Sapien szerepét ismét Doug Jones alakítja. del Toro ezt mondja a karakterrõl: - Abe félig hal, félig emlõs, és különleges, a delfinekéhez hasonló homloklebenye révén képes fogadni és továbbítani tárgyakba vagy embereke zárt információt és képeket.
Jones mindenekelõtt azért örült az újbóli felkérésnek, mert "ezúttal sokkal több tennivalóm volt".
- Abe-nek most sokkal több döntésben van része és a karaktere többet fejlõdik... sõt, még fegyvert is forgat. Én meg egy fegyver, ez vicces - teszi hozzá a színész nevetve.
Jones nem csak Abe-et alakítja, akinek a jelmezét napi öt órába telt magára öltenie, hanem Balor király kamarását és a titokzatos, sokszárnyú Halál Angyalát is, aki elképzelhetetlen választás elé állítja Lizt.
Rajtuk kívül visszatér még az elsõ filmben alakított szerepébe Jeffrey Tambor, aki Tom Manning ügynököt alakítja. A hivatalnok egyetlen feladata Hellboy kordában tartása. Tambornak gyerekkorában nem engedték, hogy képregényeket olvasson, így sok bepótolnivalója akadt, amikor elkezdett del Toróval dolgozni.

A Hellboy II - Az Aranyhadsereg megtervezése

A Hivatal küldetései olyan titkos helyszínekre vezetik a csapatot, melyek létezésérõl évek óta folynak a találgatások, de eddig sosem derült fény az igazságra. Mindezeket a világokat del Toro találta ki alapos részletességgel, és már jóval a forgatás megkezdése elõtt felvázolta õket jegyzetfüzetébe. Stephen Scott látványtervezõ feladata volt a rajzok életre keltése. A forgatás helyszínéül Magyarországot és Írországot választották.
A leglátványosabb díszlet kétségkívül a Trollpiac, amely a Brooklyn-híd alatt terül el, és egy hentesüzlet mögül lehet eljutni oda. Ezen a helyen még a legfurcsább szerzetek sem érzik magukat kívülállónak. A bájitalárusoktól és régiségkereskedõktõl hemzsegõ piacra csak a varázslatos lények juthatnak be. Évezredek óta létezik az emberek világától elzártan.
- A Trollpiac olyan, mint egy marokkói arab piac, azzal a különbséggel, hogy itt nincsenek emberek - magyarázza Ron Perlman. - Rajta keresztül Guillermo del Toro képzeletének legsötétebb bugyraiba nyerhetünk betekintést.
A látványtervezõnek egy korábban gombatermesztésre használt 4000 négyzetméteres barlangot kellett három hónap alatt átalakítania a nyüzsgõ piac díszletéhez. A barlangnak lámpákat, színészeket, kaszkadõröket, látványtrükköket (például csepegõ víz és gomolygó gõz), több száz tagú stábot, goblinokat és trollokat kellett befogadnia. Ezt a föld alatti helyszínt a filmkészítõk egy kõfejtõben találták meg a Pest megyei Tárnokon.
A Trollpiac és az Aranyhadsereg Csarnoka is éles ellentétet képez az emberek föld feletti világával.
- Az emberek világára egyenes vonalak és éles sarkok jellemzõk - mondja Scott. - Az alvilági formák ezzel szemben kanyargósak, akár az indiai, marokkói és észak-afrikai motívumok.
Az Aranyhadsereg Csarnokában egy tömegpusztító fegyvert õriznek, amely Balor király, az elfek uralkodójának megbízására készült több évszázaddal ezelõtt.
- A király így szólt: "Olyan hadsereget akarok, amelynek nincs szüksége élelemre, alvásra, innivalóra vagy pihenésre" - mondja a rendezõ. - Ezért a goblinok hatalmas hadsereget építettek öt méter magas, mechanikus katonákból, akik mindenkit válogatás nélkül legyilkolnak. Nem ismerik fel a különbséget férfi, nõ és gyermek, sem ártatlan áldozat és ellenséges katona között.
Amikor az uralkodó rájön, hogy parancsával miféle veszedelmet szabadított a világra, megérti, hogy az erõ nem egyenlõ a kegyetlenséggel, és örökre bezárja az Aranyhadsereget, hogy lehetõleg soha senkit ne bánthassanak többé. A király fia azonban most kiszabadítja õket.
Míg Guillermo Navarro operatõr kamerái a fenti és más helyszíneken forgattak Budapest környékén, éjjel-nappal lázasan folyt a munka a Korda Stúdióban, ahol a New York-i utcát építették fel a látványtervezõ utasításainak megfelelõen. A New York-i utca több kulcsfontosságú jelenet helyszíne volt, köztük azé, amelyben Hellboy a növényszerû, óriási erejû teremtménnyel csap össze. Hellboy csak úgy tud elmenekülni tekergõzõ nyúlványai és félelmetes csapásai elõl, hogy felmászik egy veszélyesen ingó neonfeliratra egy hotel tetején. Ebben a jelenetben a magyar gyorsmászó bajnok Komondi Csaba alakítja a hõst. A 72 kilós férfi 108 kilót nyomott, miután magára öltötte a csizmákat, a bõrnadrágot, a nehéz kabátot, a túlméretes lõfegyvert, az animatronikus farkat, a hámot, a védõpárnázatot és a végzet jobbkezét, így mászta meg egyetlen felvétel alatt az öt neonbetût egy csecsemõvel a karjában.
A Hivatal megbízottai az Óriások Útjához is elutaznak, egy mítoszokkal és legendákkal övezett õsi helyszínre, amelyet sokan a világ nyolcadik csodájaként tartanak számon. Bár a légi felvételeket a valódi helyszínen, Észak-Írország partjainál forgatták, a színészek az itt játszódó jeleneteket a Pest megyei Sóskút közelében elterülõ dimbes-dombos mezõn játszották el.
A furcsa lények ott élnek, ahol dolgoznak, a Hivatal székhelyén. Ezeket a díszleteket, melyekhez hozzátartozik Hellboy több tucatnyi tévével és ugyanennyi cicával felszerelt odúja is, szintén Budapesten és környékén építették fel.
Broom professzor pazar könyvtára és a hadibázison álló kis kunyhó, ahol a professzor felnevelte Hellboy-t, a Korda Stúdióban készültek.
Végül Bethmoorát, Balor király székhelyét tervezték meg. A várost egy óriási barlang belsejében képzelték el, ahol az épületeket a kõfalba vájták. A romos település már évezredek óta elhagyatott, és hamu borítja a környéket.


szereplők:
Ron Perlman ... Pokolfajzat
Selma Blair ... Liz Sherman
Doug Jones ... Abe Sapien / A kincstárnok / A Halál Angyala
James Dodd ... Johann Krauss
John Alexander ... Johann Kraus / Goblin
Luke Goss ... Nuada hercegnõ
John Hurt ... Trevor 'Broom' Bruttenholm
Jeffrey Tambor ... Tom Manning
Brian Steele ... Troll / Mr. Wink / Térképbolt tuljadonos / Fragglewump
Anna Walton ... Nuala hercegnõ
Roy Dotrice ... Balor király
Jamie Wilson ... Macskaárus
Elek Ferenc ... Dühös szomszéd
Kamarás Iván
Simor Oliver ... Gold ügynök/ Manning ügynök
Oroszlán Szonja


fényképezte:
Guillermo Navarro

vágó:
Bernat Vilaplana

látvány:
Stephen Scott

jelmez:
Sammy Sheldon

zene:
Danny Elfman

művészeti rendező:
Anthony Caron-Delion
Peter Francis
John Frankish

szereposztó:
Csutak Zsolt
Jeremy Zimmerman

díszlet:
Elli Griff

producer:
Lawrence Gordon
Lloyd Levin
Mike Mignola
Mike Richardson
Joe Roth