információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Szinopszis
A Milarepa története igaz, amelyet szívbéli fia Rechungpa írt meg Mestere elmondása alapján. Milarepa 1052-ben született, a Vízi Sárkány évében, a Tisi hegy árnyékában Tibetben. Az apja halálát követõen a fiatal Milarepát, húgát és édesanyját minden tulajdonától megfosztja, és szolgasorba kényszeríti szívtelen nagynénje és nagybátyja. Az édesanyja kérésére Milarepa útnak indul, hogy kitanulja a fekete mágiát, és ezzel álljon bosszút a családjáért.
A tanulás során találkozik varázslókkal, démonokkal és ismeretlen misztikus erõket ismer meg. Milarepa találkozik a neves varázslóval, Yungton Trogyellel, akinek kivételes tehetségérõl tesz bizonyságot. Miután a mágikus hatalom birtokába jut, visszatér a falujába, ahol hatalmas villámlást és jégesõt idéz elõ, ami a kegyetlen rokonai, és családjuk vesztét okozza.
De nem talál semmi jót a bosszúban, és hamarosan a bûnbánat érzése lesz úrrá rajta. Ez a bûnbánat lesz a kiváltója Milarepa spirituális utazásának, aminek fõ célja, hogy találjon egy tanítót, aki megmutatja neki, hogyan tisztuljon meg a tetteitõl és vezeti õt a megvalósulás/megismerés útján.
Milarépa Tibet legnagyobb jógija és spirituális vezetõje lett.
Ki volt Milarepa?
A film üzenete idõszerûbb, mint valaha.
Ahogy a London Guardian írta, „Egy kötelezõen megnézendõ alkotás, mindenki számára, aki a mai világban jelenlévõ erõszak és megtorlás jelenségével foglalkozik”. A 11. században született Milarepa sem szentként kezdte az életét, és egyáltalán nem különbözne egy modern átlagembertõl sem. Ahogy a buddhista „szerzetes” és író Pema Chodron fogalmazta meg: „Milarepa története mindenkihez közel áll, mert mindannyian átéltünk hasonló problémákat, mindannyian szenvedtünk már a hibáinktól és kerestünk jobb megoldást a gondjainkra.”
A Milarepa címû film egy egyszerû ember Tibet legnagyobb szentjévé válását mutatja be. Észak-India lenyûgözõ Lahal-Spiti régiójában forgatott film az erõszak, a megtorlás és a szívbõl jövõ mély megbánást, útkeresést tárja elénk.
A Mila családnév apai ágon öröklõdött és a Thopa Ga, („öröm hallani”, „az öröm hangja”) keresztnevet kapta. Családjuk a környéken a leggazdagabb volt, de az apja halála után kegyetlen nagybátyja és nagynénje kisemmizte és szolgasorban tartotta édesanyát, húgát és Milát.
Láma és rendezõ: Neten Chokling
Neten Chokling a Milarepa rendezõje Terton Chogyur Lingpa, egy jelentõs tibeti buddhista család alapítójának negyedik reinkarnációja. Elõzõ életében Neten Chokling számos nagy tettet vitt véghez Jamyang Khyentse Wangpoval, akinek kulcsfontosságú szerepe volt a tibeti buddhizmus megújításában és megõrzésében.
Jamyang Khyentse Wangpo jelenlegi inkarnációja Dzongsar Khyentse Rinpoche, akit Khyentse Norbuként is ismernek és õ az elismert rendezõje a „Vándorok/Utazók és Mágusok”-nak és „A kehely”-nek. Neten Chokling az egyik fõszereplõ, másodrendezõ, kaszkadõr és akció koreográfus volt „A kehely” címû filmben.
A filmkészítés mûvészete, a hangokkal és mozgóképpel elmesélt történet által keltett érzelmi hatás nagy benyomást tett rá. Neten Chokling elsõ munkája Bernardo Bertolucci Kis Buddhája volt, amiben az õ kolostorában élõ szerzetesek szerepeltek. Filmes tanulmányai Khyentse Norbu „A kehely” címû filmjével folytatódtak. Ennek az elkészítésében Neten Chokling részt vett az elõkészületektõl egészen az utolsó hangfelvételek elkészültéig Ausztráliában. Számos rövidfilmet készített, de a tudásának jó részét Akira Kurosawa munkásságának tanulmányozásával szerezte meg. A klasszikus buddhista hagyomány szerinti nevelése, ami keveredett a film iránti mély érdeklõdésével, teszi õt a mai tibeti Buddhizmus egyedülálló értelmezõjévé.
Gyurmeling kolostor
Neten Chokling a hétköznapokban a Gyurmeling kolostor vezetõje, amelyhez több kolostor tartozik Tibetben és a festõi Észak-Indiában lévõ Birben. Ez a kolostor jelentõs központja a tanulásnak és gyakorlatnak, és ma a tibeti Himalája régió több mint 150 szerzetesének ad otthont. Továbbá a kolostor befogad többségében árva, szegény gyerekeket, akik valamilyen háborús övezetbõl jönnek. Bár a kolostor a tehetõs támogatóktól függ, biztosít ételt, ruhát, meleg takarót, egészségügyi ellátást és oktatást a gyerekek részére. Neten Chokling a Milarepa film teljes bevételét új diákotthonok és osztálytermek felépítésére akarja szánni.
A forgatásról
Az Indo-Tibeti határon fekvõ szépséges Spiti völgyben forgatták a Milarepat, nem hivatásos színészekkel, akiket az India körüli tibeti közösségekbõl válogattak ki. A 108 fõbõl álló stábhoz számos ausztrál, indiai, és amerikai szakember, valamint 50 szerzetes tartozott a Gyurmeling kolostorból. A szerzetesek alkották a szereplõk és a stáb jó részét, beleértve a fõszereplõt, a mellékszereplõket.