microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Csak Tudnám, Hogyan Csinálja (2011)
I Don't Know How She Does It

. . . . . . . . . . 5.67
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 5.5
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 108 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  normál-film
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár 12+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Ismerjük meg Kate Reddyt (Sarah Jessica Parker), aki egyszerre feleség, anya, karrierén dolgozó nő és par excellence zsonglőr. Kate élete hektikus, ugyanakkor boldog. Van egy csodálatos férje, Richard (Greg Kinnear), a nemrég önállósult építész. Van továbbá két imádnivaló gyermeke, a lassan hatodik életévét töltő Emily (Emma Rayne Lyle) és az anyjáért teljes odaadással rajongó totyogós, Ben (Theodore és Julius Goldberg). Kate ráadásul a munkáját is szereti: befektetési menedzserként dolgozik egy New York-i illetőségű pénzügyi cég bostoni alvállalatában. A munkája miatt sokat utazik, de ugyanolyan figyelemmel képes kísérni lánya iskolán kívüli tevékenységeit, mint bármelyik otthonülő anyuka. Kollégái, ismerősei és rokonai egyforma meggyőződéssel formálnak véleményt, amikor csak szóba kerül Kate képessége élete különböző területeinek zökkenőmentes menedzselésére: "Nem tudom, hogy csinálod."
Erre a mondatra Kate leginkább csak udvarias mosollyal reagál, míg legjobb barátnője, a szintén dolgozó anyuka Allison (Christina Hendricks) unottan felvonja a szemöldökét. Az a helyzet, hogy Kate már nem is emlékszik arra, hogy mikor volt utoljára része zavartalan éjszakában, ráadásul a teendőit összegyűjtő lista egyre hosszabb és hosszabb. Néha úgy esik be a munkahelyére, hogy a kollégái számára kiderül, mit ettek a gyerekei aznap reggelire - ennek láttán munkamániás, gyerekfóbiás kolléganője, Momo (Olivia Munn) mindig elborzad -, férfi munkatársai közelében ugyanakkor nem hozza szóba a családi életét. Persze így egy Richarddal elköltött bensőséges vacsorát a mikró főzi, aztán ott van Emily iskolai sütivásárra kért házikészítésű pitéjének problémája is... Kate néha ugyan bűntudatot érez, de mindig feltalálja magát.
Hosszú évek kitartó robotolása után Kate kulcsfontosságú sikert arat: az új befektetési tervezetre vonatkozó ötletét a New York-i fejes, Jack Abelhammer (Pierce Brosnan) nagy lelkesedéssel fogadja. Sőt: Jack be akar vonni a projektbe egy fontos ügyfelet. A munka véghezvitelére azonban nagyon kevés idő áll rendelkezésükre, ez pedig azt jelenti, hogy Kate-nek még több órát kell távol töltenie az otthonától, hogy az utolsó simításokat is elvégezzék Jackkel. Eközben Richard is jó hírt kap: megköti önálló karrierje első igazán komoly szerződését, ami vékony jégre sodorja a két embert.
Kate Reddy zsonglőrködésének tehát most igazán nagy lesz a tétje...


A FILM KÉSZÍTÉSÉRŐL



A walesi születésű újságíró Allison Pearson bemutatkozó regényét jelentő Csak tudnám, hogy csinálja egy Londonban élő feleség, anya és befektetési menedzser naplószerű beszámolója. A feltűnően öntudatos és lefegyverzően őszinte, egyes szám első személyben írt könyvvel Pearson lerántotta a leplet a "mindenben jó akarok lenni" néven ismert életformáról, és amikor az Alfred A. Knopf kiadó 2002-ben megjelentette a regényt, az olvasók rögtön nagy lelkesedéssel reagáltak rá. A kötet 23 hetet töltött a New York Times keményfedeles műveket összegyűjtő bestseller-listáján, és a mai napig közel négy millió példányban kelt el világszerte. Oprah Winfrey szerint a könyv "a dolgozó anyák Bibliája". A regény mind a kritikusok, mind az olvasók körében meleg fogadtatásra talált. "Végre itt van a dolgozó anyák életmódjának tökéletes komédiája", írta róla a The Washington Postnál dolgozó Marjorie Williams, míg a regényíró Claire Dederer az Amazon.com weboldalon publikált kritikájában úgy fogalmazott, hogy "Kate ellenállhatatlan figura, és mindannyian szurkolunk neki, hogy összejöjjenek a dolgai. A könyv végső soron nem csupán frappáns egysorosok gyűjteménye a dolgozó anya-témakörben, hanem gazdag, életerős történet egy imádnivaló karakterről."
Míg a főhős Kate Reddy mindennapi életét értelemszerűen a női olvasók tudják igazán átérezni, a könyv mindkét nem képviselőinek szól. Ami azt illeti, a Csak tudnám, hogy csinálja olyan nagy olvasótábort verbuvált magának a férfiak körében is, hogy végül új borítót kellett tervezni egy második kiadáshoz. - A férfiak eleinte vonakodtak kézbe venni a könyvet, főleg mert élénk rózsaszín borítója volt - emlékszik vissza a kezdetekre a regényíró Pearson. - A kiadó aztán előállt egy kék fedeles változattal is, amit a férfiaknak sem kellett újságok mögé dugnia a metrón.
A Csak tudnám, hogy csinálja filmverzióját készítő csapat úgy érezte, hogy Kate Reddy története a vásznon is épp olyan szerethető és friss lesz, mint a papíron. Az Oscar-díjas Donna Gigliotti producer arra hívja fel a figyelmet, hogy a forrásmű relevanciája töretlen. - Nyugodt szívvel állíthatjuk, hogy az élet a világ Kate Reddyjei számára csak zaklatottabb lett. Szerintem Allison regénye tökéletesen illeszkedik a társadalmi komédiák vonulatába, hiszen pontosan arról szól, hogy hogyan élünk. Én pedig a vásznon is látni akartam ezeket a helyzeteket és karaktereket.
Aline Brosh McKenna, Az ördög Pradát visel BAFTA-ra jelölt forgatókönyvírója már a regény rajongói közé tartozott azelőtt is, hogy megkeresték volna a szkript megírásának ötletével. A történet eredeti helyszínét jelentő Londont Bostonra cserélték, a lényegen azonban nem változtattak. - A könyv számomra igazi kedvenc, úgyhogy amikor lehetőséget kaptam a forgatókönyv megírására, egyből ugrottam - mondja McKenna, aki egyébként a film főproduceri teendőit is ellátta. - Úgy gondolom, hogy a Csak tudnám, hogy csinálja remekül érzékelteti, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak annak, ha egy szülő próbál karriert is fenntartani. Ráadásul nagyon jellegzetes és szellemes stílusban íródott. Részben azért használtunk a filmben hangalámondást, mert mindenképpen meg akartam őrizni Allison egyedi hangvételű narrátorát, aki zseniálisan számol be arról, hogy milyen, ha egyszerre egy millió irányba húzzák az embert.
A filmben társproducerként közreműködő Pearson szerint McKennaáék verziója teljesen kompatibilis az eredetivel. - Aline-nél nagyon jó kezekbe került a könyv - véli az írónő. - Hasonló a komikusi érzékenysége az enyémhez, és érdekes volt látni, hogy egy másik ember képzeletében miként születik újjá az alapanyag.
McKenna megmutatta az elkészült forgatókönyvet a rendező Douglas McGrathnak, aki korábban - a népszerű Emma 1996-os debütálásától kezdve - mindig maga írta filmjei szkriptjét. - Egyből magával ragadott az anyag - állítja McGrath. - Soha korábban nem rendeztem más forgatókönyvéből filmet, Allison regényében és Aline forgatókönyvében viszont van valami igazán ellenállhatatlan, aminek hatására egyből szoros kapcsolatba kerülünk a történetben lévő dolgozó szülőkkel. Ez idáig nem került a kezembe olyan szkript, ami ennyire pontosan megragadta volna, hogy mi mindennel kell megbirkóznia a robotoló szülőknek, ráadásul ezt rendkívül bájos, vicces és érzelmes módon teszi. Egyből arra gondoltam, hogy filmet szeretnék készíteni ebből a forgatókönyvből.
McKenna szerint McGrath érdeklődése egyszerre volt örömteli és váratlan. - Nagy örömmel fogadtam a hírt, hogy elvállalta, hiszen tudtam, hogy Doug az ideális személy a feladatra. Ő képes volt belevinni valami pluszt a történetbe. Tehát egyrészt meg tudta ragadni mindazt, amivel Kate-nek meg kell küzdenie - a stresszt és a különböző felelősségekkel való zsonglőrködést -, másrészt hamisítatlanul szórakoztató filmet forgatott, amiben okos emberek szellemes párbeszédeket folytatnak. Okos emberek és szellemes párbeszédek - ez Doug McGrath világa.
A Csak tudnám, hogy csinálja újra egyesíti McGrathot és Gigliottit Harvey és Bob Weinsteinnel, akik az Emma főproducerei is voltak (a film a Weinstein-fivérek előző cégét jelentő Miramax produkciója). A Csak tudnám, hogy csinálja egyúttal Gigliotti első olyan munkája, amit a The Weinstein Companynél betöltött új posztjából, a gyártásért felelős elnökként felügyelt. - Harvey, Bob és én egyaránt lelkesen üdövöltük Dougot a fedélzeten - mondja Gigliotti. - Az Emmán szerzett tapasztalataink alapján biztosak voltunk benne, hogy Dougnak remek érzéke van a nemek közötti viszonyok komikus bemutatásához, és azt is jól tudtuk, hogy milyen kellemes együtt dolgozni vele.
A filmkészítők ugyancsak örömmel fogadták a hírt, hogy Sarah Jessica Parker igent mondott Kate Reddy szerepére. - Sarah Jessica azonnal képes megnyerni magának a közönséget, és az ő játéka láttán talán arra gondolhatunk, hogy mi sem könnyebb a komédiázásnál, miközben persze ez nincs így - mondja McGrath. A szintén anya Parker remekül tudta hasznosítani saját élettapasztalatát a karakter megteremtésében. - Sarah Jessica keményen dolgozik anyaként és színésznőként is, csakúgy, mint élete minden más területén. Tökéletesen értette, hogy Kate mi mindenen megy keresztül a filmben, így alázattal tudta megközelíteni a figurát, miközben pontosan meg tudta fogni az egyes szituációk humoros oldalát.
Parker nagyon rokonszenvezett a film Kate körülményeire és perspektívájára vonatkozó ábrázolásmódjával. - Szerettem a forgatókönyvet: vicces volt, ugyanakkor őszinte is a mindent akarás témájával kapcsolatban - véli a színésznő. - Szerintem mindaz, amit Kate akar magának - hogy jó anya, szerető és támogató társ, plusz a munkában is sikeres nő legyen -, egyáltalán nem szokatlan. Kate élete azon pontján jár, amikor rengeteg örömet talál a munkájában. Iszonyú bűntudata van azzal kapcsolatban, hogy valamelyest háttérbe szorul a családja a karrierje javára, ugyanakkor persze egyáltalán nem hanyagolja el a szeretteit. Nagyon könnyű viszonyulni a film témájához; úgy gondolom, hogy ez a történet sokak számára valós problémákat dolgoz fel.
Kate a történet kezdetén a Reddy-család elsődleges kenyérhozója. Építész férje, Richard (akit Greg Kinnear alakít), otthagyott egy bostoni céget, hogy saját vállalatot alapítson, és a zsúfolt piacon való érvényesülési kísérletei sok energiáját felemésztik. A házaspár mindkét tagja karrierje fontos pontjánál jár: Kate befektetési tervezete nyitott fülekre talál a munkahelyén, és Richard életébe is remek munkát sodor az élet. Amikor bebizonyosodik, hogy mindketten tudnak élni az előttük megnyíló lehetőséggel, egyértelművé válik, hogy nem hagyhatják ki az alkalmat a továbblépésre.
- Richard célegyenesbe kerül, és nem akar lemaradni, miközben férjként és apaként is igyekszik a maximumot nyújtani - magyarázza Kinnear. - Szerintem Kate és Richard között volt egy kimondatlan egyezség, hogy ha a férfi lehetőséghez jut az építőiparban, akkor a nő átveszi az otthonuk irányítását. De persze ez nem ilyen zökkenőmentesen alakul.
A Kate előtt megnyíló karrierlehetőség azt vonja magával, hogy kénytelen még több időt távol tölteni a családjától. Persze távolról sem arról van szó, hogy a munka számára egyenlő a nyomorúsággal, hiszen a cége főhadiszállásául szolgáló New Yorkban, a pénzügyi világ központjában kell utazgatnia. Ráadásul a vállalat legendás alakjaként ismert (Pierce Brosnan által alakított) Jack Abelhammerrel kell együtt dolgoznia. - New York amolyan menekülési útvonal Kate számára az őrjítő teendőitől - véli Parker. - Itt teljes figyelemmel koncentrálhat a munkájára, és a Föld egyik legpazarabb városában járhat elegáns éttermekbe. Plusz nem jár olyan rosszul Jackkel sem, aki elegáns, szellemes, és nagyra értékeli Kate szakmai tudását. Persze az, hogy Kate jól érzi magát a bőrében, fokozza a családjára vonatkozó bűntudatát.
A viszony, ami kialakul Kate és Jack között, teljesen váratlanul éri az egyébként fegyelmezett befektetési menedzsert. - Munkamániás özvegy, amolyan magányos farkas - jellemzi Brosnan az általa alakított figurát. - Jack felkapaszkodott a szakmája csúcsára, New York városát pedig úgy ismeri, akár a tenyerét. Olyan messzire jutott el, amilyen messzire csak lehetett, és változatlanul arra esküszik, hogy a kulcs mindig az egyszerűség és a magabiztosság. Aztán besétál az életébe ez a csodálatos nő, aki egyből elcsavarja a fejét.
Kate a ranglétrán való felkapaszkodás során két nőtől kap segítséget: a legjobb barátját jelentő Allisontól (akit Christina Hendricks játszik), és zseniális fiatal kollégájától, Momótól (akit Olivia Munn alakít). A karcos humorú ügyészként megjelenő Allison gyakran élcelődik kedvesen Kate maximalista hajlamán, miközben ő maga sokkal gyakorlatiasabb figura. - Azt hiszem, Allison soha az életben nem kelne fel hajnali háromkor azért, hogy sütit süssön a lányának egy iskolai vásárra - nevet Hendricks. - Allison és Kate két nagyon eltérő jellem, ugyanakkor persze nagyszerű barátok, teljesen őszinték tudnak lenni egymással, és mindig képesek megnevettetni a másikat.
Momóban sem merül fel a gondolat, hogy ilyen sütemény-sütő vásár közelébe kerüljön. A koraérett és száz százalékosan karrierista lány a legkevésbé sem tudja megérteni az olyan dolgokat, mint a Kate ruhájának hajtókáján látható palacsinta-tésztadarabok. - Momo nem azon lányok közé tartozik, akik babákról, férjekről és frissen festett kerítésekről álmodozva nőttek fel - véli Munn, és ezzel még igen finoman fogalmaz. A szerepre való felkészüléshez a színésznő egyszerű bubifrizurát csináltatott hosszú hajából. - Doug McGrath gyakran nevezte Momoót "aerodinamikusnak". Úgy gondoltam, Momo mindenképp röviden hordja a haját, mert így könnyen és gyorsan lehet kezelni. Ő olyan lány, aki nem szereti, ha bármi akadályozza az előrejutásban.
- Momo jellegzetes álláspontot képvisel, ami így összegezhető: "Nem akarok gyerekeket. Láttam, mi történt a tieiddel, úgyhogy kösz, de nem, kösz" - teszi hozzá McGrath.
Kate mindent akaró hozzáállása meglehetősen zavarba ejtő a rokonai számára. Marla és Lew Reddy (akit Jane Curtin, illetve Mark Blum alakít) egy korábbi generáció szülőmodelljeit képviselik. Bár jó viszonyt ápol vejével és menyével, Marla számára egy percig sem kérdéses a Kate döntését illető álláspontja. - Amikor Marla és Lew nevelt családot, a már jól bevált stratégiát tették magukévá: az anya otthon nevelte a gyerekeket, a férj pedig pénzt keresett - magyarázza Curtin. - Úgyhogy van egy bebetonozott elképzelésük arról, hogy miként kéne működnie a dolgoknak, ugyanakkor nem ítélkeznek. Vagyis inkább csak csendesen ítélkeznek.
Miközben Kate magán- és szakmai életének bemutatása között ingázik, a Csak tudnám, hogy csinálja egyszerre tartalmas és játékos portrét vázol fel a pénzügyi világról. Noha már számos nő érvényesült ezen a területen, Kate nagyon jól tudja, hogy anyai státusza sebezhetővé teszi a szakmai elkötelezettségére vonatkozó észrevételekkel szemben. Bizonyítékként pedig nem kell messzebbre tekintenie kollégájánál, a folyamatosan mosolygó Chris Bunce-nál (akit Seth Meyers formál meg). Bunce soha egy alkalmat nem hagy ki, hogy megemlítse Kate anyai kötelességeit, kivált ha a főnökük is jelen van. Kate szurkálása Bunce számára egyszerre élvezetes és szakmai előnnyel kecsegtető tevékenység, vagyis pont olyan, mint az ügyfelekkel való sztriptízbár-látogatás. - Szerintem minden irodában van egy Bunce-hoz hasonló alak - véli Meyers. - Ő egy kicsit mindenkinél ambíciózusabb. Persze nem biztos, hogy olyan jó, mint hiszi. És erősen hajlamos a féltékenységi rohamokra.
A felettesüket jelentő Clark Cooper (akit Kelsey Grammer játszik) ugyanakkor nem teljesen vak Bunce machinációit illetően. Grammer szerint a karaktere szigorú, de lelkiismeretes főnök. - Clark egyfelől fenyegető figura, hiszen kiváló híre van - magyarázza a színész. - Hisz abban, hogy jó példát kell statuálni a nőknek, és a legkevésbé sem szívesen beszél a női alkalmazottakkal, mondjuk úgy, személyes dolgokról. Ezzel együtt jó és igazságos főnöknek tartom.
McGrath nagy szavakkal nyilatkozik a regényíró Pearsonról és a forgatókönyvet jegyző McKennáról, szerinte ugyanis nagyon alapos munkát végeztek a különböző figurákkal, akik nem feltétlenül értik meg Kate motivációját és jellemét. - Allison és Aline sikeresen kikerülték a gonosz anyós, a zsémbes öreg főnök és az idióta hivatalnok sztereotípiáit. Bunce persze idióta hivatalnok, de sikeresen álcázza az efféle tulajdonságait, így nem teljesen sematikus, hanem sokkal élőbb figura.
Parker nagy elvárásokkal látott neki a munkának, hiszen a film színészgárdájában veteránokat és ígéretes újoncokat egyaránt találunk, és a színésznő nem csalódott. A legnagyobb meglepetést ugyanakkor éppen legfiatalabb színészkollégái (az Emmát játszó Emma Rayne Lyle, illetve a Ben szerepét magukra öltő Theodore és Julius Goldberg) elkötelezettsége és tehetsége jelentette számára. - A gyerekek a történet fontos részét képezik, ennek megfelelően a filmben is komoly szerephez jutnak - mondja Parker. - Az ember gyakran aggódik a gyerekekkel való közös munka kapcsán: félünk, hogy elfáradnak vagy elveszítik az érdeklődésüket. Most nem ez történt. Emma Rayne élénk, tehetséges és villámgyors. Az ikrek, Theodore és Julius pedig egyszerűen imádnivalóak voltak. A stáb többi tagja nevében mondhatom, hogy a gyerekekkel való munka nagyon sok örömet adott.
A Csak tudnám, hogy csinálja forgatása 2011. január 17-én kezdődött New Yorkban, és a nyolc hetes munka március közepén fejeződött be. Noha a történet Bostonban és Manhattanben játszódik, a forgatás nagy részére New York városában került sor. A veterán látványtervező Santo Loquasto feladata volt elérni, hogy a New York-i helyszínek meggyőzőek legyenek a nézők számára bostoni színterekként, és erős vizuális kontrasztot alkossanak a manhattani jelenetekkel. - Santo Loquasto a mozi és a színház világának egyik legnagyszerűbb látványtervezője. Szerintem még a rendőröknél is jobban ismeri New Yorkot. Elképesztően éles szeme van, és megtalálta számunkra a lehető legjobb helyszíneket. - A Reddy-család bostoni környékét Brooklyn Heights lombos, lakóházakkal szegélyezett utcái képviselték, míg Kate bostoni munkahelye egy a Madison Square-re néző impozáns irodaépület lett, amit a huszadik század elején építettek.
A jelmeztervező Renee Ehrlich Kalfus azzal a kihívással szembesült, hogy kapott egy ikonikus New York-i karakterről ismert színésznőt, akiből most teljesen más személyiséget kellett varázsolnia. Kate Reddy igencsak eltér Carrie Bradshawtól, és Sarah Jessica Parker nagyon örült a szereppel járó kihívásnak. - Sarah Jessica jól tudja, hogy a megfelelő ruhák sokat tesznek hozzá a figurához - véli Kalfus. - Kate nagyon elfoglalt, és ezzel összefüggésben elég felületesen öltözködik. A ruhák nem a prioritási listája élén állnak, úgyhogy inkább csak felkap magára pár cuccot, és útnak áll. Ezzel együtt vonzzák azok a ruhák, amik kihangsúlyozzák nőiességét a pénzügyi közegben.
Parker és Brosnan számára a forgatás egyik csúcspontját az jelentette, amikor a clevelandi bowling-pályán dolgoztak. A stáb egy hóviharos éjszaka után átkelt Manhattanen és Queensen, hogy eljusson erre a hatvanas éveket idéző helyre, ahol a színészek a nap nagy részét a különböző bowling-fogások gyakorlásával töltötték. - Ez volt a forgatás egyik legkellemesebb napja - emlékszik vissza Douglas McGrath. - Pierce azzal érkezett, hogy "Nem tudok bowlingozni, nem tudok bowlingozni, ez szörnyű lesz..." - vagyis úgy viselkedett, mint a karaktere. Én ugyan nem tudom, mit gondolnának erről a nagy bowlingosok, de végül Pierce-ből lett a pálya Fred Astaire-je. Sarah Jessica pedig, amint golyóhoz jutott, lökött és tarolt. Nagyon jól szórakoztunk.
A forgatás utolsó tíz napjára a brooklyni Cine Magic Riverfront Studios területén került sor, ahol a látványtervező Loquasto megépítette Kate és Richard bostoni házának teljes földszintjét. Az ízlésesen berendezett bostoni lak minden egyes részletére ügyelt, semmilyen apróság nem kerülte el a figyelmét. - Van egy jelenet, ahol Kate és Richard együtt vacsoráznak, miután a gyerekek végre ágyba bújtak - idézi fel a filmet McGrath. - Itt a szülő státuszú nézőket átjárhatja az ismerős érzés: "Huhh, végre lefeküdtek!" A jelenet első felében Sarah Jessica leszedi az asztalt, amin a családosoknak ismerős káosz uralkodik. Összegyűjti a gyerekek újságjait és cuccait, és mindent a székekre rak, amiket aztán az asztal alá tol. Greg kiveszi a kajájukat a mikróból, és nekilátnak az evésnek. Szerintem sokan tudnak majd azonosulni ezzel a jelenettel.
Parker reményei szerint a Csak tudnám, hogy csinálja a forrásműhöz hasonlóan képes lesz majd szórakoztatni mindkét nem képviselőit. - Szerintem ehhez a történethez férjek és feleségek, fiúk és lányok, fiúk és fiúk, lányok és lányok egyaránt tudnak majd viszonyulni - véli a színésznő. - Doug őszinte vígjátékot akart forgatni munkáról, szeretetről és a szülői feladatokról, és szerintem kiváló munkát végzett.


szereplők:
Sarah Jessica Parker ... Kate Reddy
Pierce Brosnan ... Jack Abelhammer
Greg Kinnear ... Richard Reddy
Christina Hendricks ... Allison Henderson
Kelsey Grammer ... Clark Cooper
Seth Meyers ... Chris Bunce
Olivia Munn ... Momo Hahn
Jane Curtin ... Marla Reddy
Mark Blum ... Lew Reddy
Busy Philipps ... Wendy Best
Sarah Shahi ... Janine LoPietro
Jessica Szohr ... Paula
Emma Rayne Lyle ... Emily Reddy
Julius Goldberg ... Ben Reddy


fényképezte:
Stuart Dryburgh

vágó:
Kevin Tent
Camilla Toniolo

látvány:
Santo Loquasto

jelmez:
Renee Ehrlich Kalfus

zene:
Rachel Portman

művészeti rendező:
Doug Huszti

szereposztó:
Douglas Aibel

díszlet:
Regina Graves
Matt Perry Thomas

producer:
Donna Gigliotti
Allison Pearson
Aline Brosh McKenna
Bob Weinstein
Harvey Weinstein