Amerikai Pite 2. (2001)
információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
1999-ben a közönség világszerte szívébe zárta ezt a jókedvû társaságot, akik fergetegesen kínos helyzetek sorozatán keresztül igyekeztek felderíteni a szerelem, a szex és a barátság frontvonalait. Az Amerikai pite csakhamar kultuszfilmmé vált a nézõk körében, akik saját tapasztalataik tükörképét látták viszont a filmvásznon.
A társulat újra összeállt, méghozzá hiánytalanul, hogy a felnõtté válás küzdelmeinek újabb fejezetébe kalauzolják el rajongóikat. A fiúk, mióta egyetemre mentek, azaz már lassan egy éve nem találkoztak, és most elhatározzák, hogy kibérelnek egy tengerparti házat, ahol életük legszebb nyarát fogják eltölteni. Hogy az álom végül valóra válik-e, természetesen a lányoktól függ. A tomboló bulikkal és égõbbnél égõbb szitukkal teli nyár végül csak egy dolgot bizonyít: az idõk és az emberek változnak, de a barátság örökké tart.
A FILM KÉSZÍTÉSÉRÕL
A lényeg az íz
Az Amerikai pite 2 forgatása Dél-Kaliforniában folyt 10 héten keresztül. A folytatás ötlete sokak számára agyatlannak tûnhet, ám a vállalkozást a filmkészítõk részérõl átgondolt tervezés elõzte meg. "Mindnyájan büszkék voltunk arra, amit az Amerikai pitével elértünk, és nem akartunk az eredetihez méltatlan folytatást készíteni - mondja Chris Moore producer. - Elhatároztuk, hogy ha csinálunk Amerikai pite 2-t, akkor annak nagyon jónak kell lennie."
Ehhez pedig elengedhetelen volt, hogy az eredeti szereplõgárdát trombitálják össze újra. "Az emberek annyira megszerették ezt a bandát, hogy nélkülük ez csak Visszatérés az Amerikai pitébe lehetne" - véli Moore.
"Nem lett volna értelme ugyanazokat a poénokat - csak más környezetben - újra ellõni: például Amerikai pite Hawaiion - mondja Craig Perry producer. - Adam forgatókönyve nemcsak az eredeti film ártatlanságát és emberségét hozza vissza, de azt is megmutatja, hogyan változtak a szereplõk azóta, hogy utoljára láttuk õket."
"Kicsit aggódva tértem vissza a szerephez - mondja Jason Biggs -, de aztán Adam Herz fantasztikus forgatókönyvvel állt elõ. Olyan helyzetekbe kerülnek a szereplõk, amelyek számukra teljesen hihetõek, úgyhogy az elsõ próbanaptól kezdve ott tudtuk folytatni, ahol abbahagytuk."
A legfõbb hozzávaló
"A barátság volt az Amerikai pite legfõbb eleme - mondja Herz. - A barátság a humor forrása, a gyermekkori barátságok, az elsõ szerelmek, a barátok, akik szemtanúi annak, ahogy hülyét csinálunk magunkból, és akikkel, azt reméljük, örökké barátok maradunk."
"Az Amerikai pite 2 szereplõi ugyanazok, akiket az eredetiben megismertünk - folytatja Herz -, azzal a különbséggel, hogy egy kicsit már idõsebbek, és kezdenek rájönni, hogy nem is olyan könnyû fenntartani a barátságot. A kapcsolatokon dolgozni kell. A szeretet nehéz ügy tud lenni. Olykor felszabadít, máskor letör, de végül is ez a legértékesebb dolog a világon."
A sütés-fõzéshez megfelelõ fõszakácsra is szükség volt, és azt a producerek teljes egyetértésben meg is találták J.B. Rogers személyében, aki rendezõasszisztensként már az elsõ Amerikai pite forgatásán szoros kapcsolatba került a stáb tagjaival.
"Bírom J.B.-t - mondja Chris Klein, aki Rogers rendezõi bemutatkozásában, a Húgom, nem húgomban is játszott. - Ért hozzá, hogyan kell jó hangulatot teremteni a forgatáson, ami egy vígjátékhoz elengedhetetlen."
Rogers az elsõ film továbbfejlesztéseként képzelte el az Amerikai pite 2-t: "Egyfajta ritmus van abban, ahogy a szereplõk ugratják egymást, és ezt meg akartuk õrizni. Az elsõ filmbõl átvettünk néhány jellegzetes kameramozgást, amely azt érezteti a közönséggel, hogy ugyanabban a világban vagyunk. Másrészt ezt kiindulási pontnak is tekintettük, hogy valami egészen új irányba induljunk a szereplõinkkel."
A lányok...
Miként az eredeti Amerikai pitében, míg a fiúk azon törik magukat, hogy pontokat szerezzenek a szerelem nagy játszmájában, a szabályokat itt is a lányok diktálják. "A fiatalokról szóló filmekben a lányok gyakran nem kapnak elég figyelmet - magyarázza Natasha Lyonne. - Vagy meztelenek, vagy egy õrült gyilkos késsel üldözi õket, vagy mindkettõ. Ebben a filmben a nõk ugyanazt akarják, mint a pasik. Szórakozni szeretnének és kalandra vágynak. Flörtölni is készek, de nem adják magukat ingyen."
Az Amerikai pite 2 szexuális politikáját a "hármas szabály"-ban fogalmazzák meg, amelyet a fiúk és a lányok is gyakran idéznek. "Adam Herz ragyogóan játszik azzal, ahogy a pasik és a csajok hízlalgatják a jóhírüket - mondja Thomas Ian Nicholas. - A hármas szabály a lányoknak azt jelenti, hogy a fiúk mindig túloznak, úgyhogy ha valaki azt mondja, három csajjal is lefeküdt, akkor abból csak legfeljebb egy igaz. Eközben a srácoknak is megvan a saját verziójuk. Ha egy lány azt mondja, lefeküdt egy sráccal, abból tudni lehet, hogy hárommal feküdt le. Végül mindkét nem rájön, hogy ez az egész csak játék, elfelejtik a pontozgatást és megtanulnak egyszerûen önmaguk lenni."
Az Amerikai pite 2-ben a lányok sokat változtak az elõzõ rész óta. A romantikus Vicky már tapasztaltabb és kevésbé idealista. Michelle nem veszítette el lehengerlõ magabiztosságát, de már jobban képes megérteni Jimet. Heather kíváncsian várja, mit tartogat számára a világ, míg Jessica továbbra is a társaság legstabilabb tagja.
"Az Amerikai pite és folytatásának nõi szereplõi kontrollálni tudják szexuális energiáikat - folytatja Perry. - Tudják, hogy mit akarnak, maguk határozzák meg a kapcsolataik szabályait. Mikor most újra találkozunk velük, már nagyon magabiztosak, a srácoknak fel kell kötniük a gatyamadzagot - mint a való életben."
És a fiúk...
Négy archetipikus fiatalember áll a középpontban, akik jó barátok minden különbözõségükkel együtt. "Kevin a vezér - mondja Herz. - Jim az, akirõl tudni lehet, hogy biztosan elszúrja a dolgokat, Oz a romantikus, Finch pedig kész rejtély."
Kevin és Vicky viszontlátása egy félresikerült csókkal kezdõdik. "A lány puszira készül, a srác meg közben a szájára indul, aztán az eredmény egy ilyen béna félrecsók lesz - mondja Perry. - Látszik, hogy a lánynak ez csak egy baráti puszi, a srácnak meg valami több, vagy legalábbis azt szeretné. Ezt színészileg nagyon össze lehet hozni és nagyon el lehet szúrni. De õk itt pengén csinálták."
Jim az Amerikai pite 2 kedves, de szexuálisan reménytelen komikus hõse, aki rájön, hogy a nõi barátok hihetetlenül hasznosak tudnak lenni. "Jim rémálma az elsõ részben az volt, hogy szûzen fog meghalni - mondja Biggs. - Most már ugyan nem szûz, de szexuális tapasztalata azért még nincs." Eközben internetes vágyálmainak istennõje, Nadia, a cseh cserediák azzal a szándékkal jön vissza, hogy befejezze, amit elõzõ évben elkezdett.
"Jim élete a kínos pillanatok megszakítatlan sora - látja be Biggs. - Égés égés hátán. Ennek a valószínûsége nulla, de neki mégis sikerül minden lehetséges megalázó szexuális szituációt közönség elõtt elszenvednie."
Jim meg akar bizonyosodni afelõl, hogy tényleg olyan rossz-e az ágyban, mint hiszi, ezért egyetlen szexuális partneréhez, Michelle-hez, a banda stréberéhez fordul segítségért. "Michelle kemény munkára vállakozik, amikor gatyába akarja rázni Jimet - mondja Alyson Hannigan, aki Michelle szerepét játssza. - Megtanítja neki, hogyan kell boldoggá tenni egy nõt, és közben még neki is jó lesz."
Oz, más néven Nova (mint a Casanovában) egy klikken kívüli lányba lett szerelmes az Amerikai pitében és most meg kell lennie nélküle. "Heather külföldön tölti a nyarat, úgyhogy Oz szenved - mondja Klein. - Minél hosszabb ideig vannak távol egymástól, annál több ötletre van szükségük, hogy a kapcsolatukat életben tartsák."
Finch eközben tökéletes önuralomra törekszik, a tantrikus szexet tanulmányozza. "Arról álmodik, hogy a szexuális fegyelem mestereként újra összejön Stifler mamájával, ezért tanul keleti filozófiát - tartalékolja az energiáit" - mondja Eddie Kaye Thomas.
A nyár nem volna teljes Stifler nélkül, aki rossz fiúból idõközben még rosszabbá vált. "Az elsõ filmben Stifler csak egy idióta mókamester volt, és csak azt vártuk, mikor csinál megint valami marhaságot" - nevet Seann William Scott.
Stifler mamája mellett a legfontosabb szülõfigura az Amerikai pitében és folytatásában Jim megértõ apja, akit Eugene Levy alakít. "Eredetileg tipikus 50-es évekbeli, szigorú apának képzeltem el - mondja Herz -, de aztán jött Eugene, és zavart, komikus jelleget adott neki. Amikor elõször meglátjuk õt Jasonnal mint apát és fiát, azt gondoljuk: Úristen, Jimnek tényleg ilyen apja kellett, hogy legyen, hogy ilyenné váljon."
"Bolond lettem volna, ha nem hagyom, hogy Eugene játsszon a szereppel - mondja Rogers, a rendezõ. - Zseniálisan improvizál, minden egyes felvételben elõjön valami új vicces dologgal. Jasonnal együtt bombasztikusak voltak."
"A figura kulcsa az, hogy szereti a fiát, és mindenáron segíteni akar neki - mondja a színész. - Amikor a fiát valami elképesztõ helyzetben találja, arra gondol: ’Ez az én hibám. Nem magyaráztam el rendesen a gólya-szorit.’ Fantasztikus toleranciával figyeli fia kibontakozási kísérleteit. Csak azt nem tudja, hogyan segítsen anélkül, hogy mindent csak még jobban elrontana."
A zene
A zene minden filmben a helyszín, a korszak és a generációk meghatározója, és az Amerikai pite 2-ben is éppúgy az energia és az érzelmi töltés forrása, mint az Amerikai pitében. A Republic/Universal Record kiadásában megjelenõ lemezen 15 szám található napjaink néhány legnagyobb sztárjától.
A 3 Doors Down új változatot készített Be Like That címû slágerébõl, amelynek eredeti változata ötszörös platinalemezükön, a The Better Life-on hallható. Több dal kifejezetten a filmhez készült, például Uncle Kracker, az American Hi-Fi és az Alien Ant Farm számai. A Green Day Scumbagje is hallható a korongon, valamint olyan ifjú mûvészek dalai is, mint Angela Ammons, Lucia, Flying Blind, Jettingham, Left Front Tire és The Exit.