információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Van Wilder (Ryan Reynolds) már hét kemény évet lehúzott a Coolidge Fõiskola padjaiban, s ha rajta múlna, nem is siettetné különösebben az államvizsgát. A fõiskolai bulik szervezését mesteri szinten ûzõ Vant tudománya az intézmény szinte legendás alakjává emelte, aki tevékenységét mindenki megelégedésére folytatja. Kivétel ez alól saját apja, Vance Wilder (Tim Matheson), aki fia életmûvészi ambícióival kapcsolatban komoly kétségeket táplál, s ennek hangot is ad az atyai apanázs megvonásával.
Hõsünkre nehéz idõk járnak, s mindennek tetejébe még a nyakára küldik Gwen Pearsont (Tara Reid) is. A komoly, öntudatos diáklány újságírói karrierre készül, s gyakorlati feladatként interjút kell készítenie a "Partik Királyá"-val. A lány persze éppoly kevéssé lelkesedik a feladat iránt, mint az interjúalany, akinek komoly fejtörést okoz, hogyan oldja meg anyagi gondjait. A megoldás azonban nem késik soká: barátaival, Hutch-csal (Teck Holmes) és a külföldi cserediákok programját koordináló Taj-dzsal (Kal Penn) remek ötletük támad: partiszervezésbõl teremtik elõ a tandíjra szánt pénzt.
A folyamatosan pörgõ Van sarkában mindeközben ott lohol Gwen, aki hamarosan betekintést nyerhet a fiú legrejtettebb titkaiba és hamarosan rálel az emberre a mítosz mögött.
A KEZDETEK...
A BULISZERVIZ alapötlete a Tapestry Films producerétõl, Andrew Panaytõl származik, aki így mesél a film keletkezésének történetérõl: "Egy olyan srácról szerettem volna filmet készíteni, aki már évek óta nyüvi a fõiskolát. A sztorinak - képzeltem el - meg kell majd ragadnia a fõiskolai élet lényegét, de egyben szembesíteni kell a kõkemény valósággal, hogy egyszer majd eljön a búcsú ideje. Ezekkel az elképzelésekkel kerestem fel Robert Levyt és Peter Abramst."
A producerként szerepet vállaló Levy és Abrams azonnal ráharaptak az ötletre, melynek kidolgozását Panay egy fiatal, tehetséges szerzõpárosra bízta. A Brent Goldberg és David Wagner alkotta duóra egy népszerû rövidfilm kapcsán figyelt fel, mégpedig az interneten. A "Saving Ryan’s Privates" címû, genitális humorral operáló film - a Ryan közlegény megmentése címû Spielberg-filmre utaló szójáték Ryan intim testrészeinek megmentésére utal - az atomshockwave.com oldalán tekinthetõ meg.
Panayt lenyûgözte a fiatal páros humora, Goldberg és Wagner pedig szinte azonnal ráharaptak az ötletre, amellyel véleményük szerint bárki azonosulni tud. "Szerintem mindannyiunkban lakozik egy kicsi Van Wilderbõl" - vélekedik Wagner.
"Mi csupán azt írtuk meg, amit mindenki tud errõl a témáról - teszi hozzá Goldberg. - A fõiskola maga a biztonság, a buli, és ha olyan vagy, mint Van, Te magad lehetsz a legnépszerûbb srác."
A Tapestry Films feladata a következõkben egy olyan rendezõ felkutatása volt, aki képes azonosulni tud a film mûfajával. A kiszemelt, Walt Becker rendezõ, aki nem sokkal korábban fejezte be "Buying The Cow" címû debütáló alkotását a Columbia Pictures égisze alatt, így mesélt a kezdetekrõl: "A BULISZERVIZ forgatókönyvét több alkalommal is megkaptam különbözõ emberektõl, de soha nem volt alkalmam elolvasni. Amikor végre átrágtam magam rajta, úgy éreztem, a történet jó, így leülhettünk átbeszélni Andrew Panayjel. Tudtam, hogy érdekelni fog a dolog, ha közvetlenül a szerzõkkel finomíthatunk néhány részletet, és ha Ryan Reynolds lesz a fõszereplõ. Az elõzõ munkámban is vele dolgoztam, és miután átolvastam a szkriptet, nem tudtam mást elképzelni a szerepre. Ryan maga Van Wilder."
Miután a rendezõ és a szerzõpáros összedugta a fejét, hogy megtegye a kívánt javításokat, a kész szöveg átkerült a Myriad Films fõnöke, Kirk D’Amico asztalára, aki nem csupán a szerzõk sajátos humorát értékelte, de meglátta a lehetõséget ebben az egykor sikeres mûfajban is. A Beckerrel történt megbeszélés és a "Buying the Cow" megtekintése pedig minden kétséget eloszlatott. Ryan Reynolds személye egyöntetû helyeslést váltott ki a Myriad részérõl is, amely a stáb többi tagjának kiválasztásában oroszlánrészt vállalt.
A Myriad és a Tapestry között folyó kreatív egyeztetések nem voltak zökkenõmentesek, de mint Philip von Albensleven, a Myriad elnökhelyettese, s egyben a film executive producere megjegyzi, az erõfeszítések kifizetõdõnek bizonyultak, mert az eredménnyel végül mindenki elégedett volt.
A SZEREPLÕK KIVÁLASZTÁSA
Reynolds kiválasztását követõen a fõszerepek bámulatos gyorsasággal találtak gazdára Tara Reid, Tim Matheson és a többiek személyében. "Ryan és Tara remekül kiegészítik egymást, és a karakterükben rejlõ különbségek ellenére hasonló energiák mozgatják õket" - vallja a rendezõ.
"Remek szereplõgárdánk volt, sok tehetséges és mókás emberrel, akik a mindennapi munkát szórakozássá varázsolták - teszi hozzá a fõszereplõ, Reynolds. - Szerencsére Tara Reiddel sokat tudtunk improvizálni és könnyen alkalmazkodtunk egymás szerepéhez."
Reynolds számára nem okozott különösebb nehézséget, hogy Van személyiségét magáévá tegye. "Azonnal megkedveltem ezt a lélekkel teli figurát. Kezdetben hajlamos voltam a komikumra összpontosítani, de végül is a karakter általános jósága érintett meg - állítja a színész. - Vanben van valami átlagos, mégis azokhoz is megtalálja az utat, akik ellenállnak a kisugárzásának."
Bár Gwen Pearson, a diákújságíró személyisége mindkettõjük szerint gyökeresen eltér a férfikarakterétõl, a lányt játszó Tara Reid benne is lát lehetõséget a fejlõdésre: "Gwen tipikus jókislány, aki kiváló tanuló. Sokan válnak ilyenné, akik korán kezdenek a karrier felé orientálódni. Õ a fõiskolát az utolsó akadálynak tekinti a való életbe való kilépés elõtt. A mozi elején teljesen más a hozzáállása, de ahogy egyre több idõt tölt Van megfigyelésével, felfedezi, hogy a szórakozásra vágyó énje erõsebb, mint azt valaha is gondolta volna."
Természetesen a jó komédia elengedhetetlen "kellékei" a kiváló karakterszínészek. A szereposztást felügyelõ Barbara Fiorentino munkájának köszönhetõen a mellékszereplõket megszemélyesítõ színészek remekül ragadják meg karakterük lényegét. A veterán Tim Matheson alakítja Van tehetõs apját, aki fia tanulmányi eredményeivel való elégedetlenségében elzárja az addig bõségesen folyó pénzcsapot. Hutch, a hûséges cimbora szerepében Teck Holmesszal, Richard, Gwen korábbi barátjának szerepében pedig Daniel Cosgrove-val találkozhatunk. További fergeteges alakításokat láthatunk Emily Rutherfordtól és a Van asszisztenseként bemutatkozó Kal Penntõl, de olyan ismert komikusok is feltûnnek egy-egy rövid jelenet erejéig, mint a Szerepcserébõl ismert Paul Gleason vagy Curtis Armstrong ("Revenge of the Nerds").
MUNKÁRA FEL!
Bár az eredeti tervek szerint a forgatás januárban kezdõdött volna Los Angelesben, az elhúzódó válogatások miatt az indulás két hónapot csúszott. A képzeletbeli Coolidge Fõiskola helyszínét olyan patinás intézmények campusai adták, mint a UCLA vagy a Northridge-i Kalifornia Állami Egyetem. "Nem filmezhettünk le mindent, amit akartunk, így nem kis kreativitást igényelt, hogy a különbözõ épületek a filmben egy campust alkossanak" - meséli a rendezõ, Becker. Szerencsére az idõjárás segítette a stáb munkáját, így a külsõ jelenetek szinte megszakítás nélkül kerültek leforgatásra. A forgatási napok jelentõs részét a bulijelenetek tették ki, amelyekhez számos statisztára és gyakori jelmezváltásokra volt szükség. "A filmben minden egyes parti különbözik a másiktól, és a stábnak készen kellett állnia az improvizációra. Több száz statisztát egybõl a megfelelõ munkaritmusba hozni soha nem könnyû feladat, és mivel több mint 80 beszélõ szereplõnk volt, ez jelzi, milyen komoly szervezést és elõkészületeket igényelt minden jelenet" - sorolja a nehézségeket Becker.
A ZÜLLÉST MEGNYITOM!
Az impozáns hatás kedvéért a fenti jelenetek között rögzítésre került egy úszómedencés parti, egy polinéziai luau, valamint egy hetvenes éveket idézõ, belsõséges hangulatú görkoris buli is, egyenként csaknem kétszáz statisztával. Robert Levy producer így emlékszik vissza: "Van elsõszámú célja, hogy állandóan bulikat hozzon tetõ alá, amelyek remekül mutatnak a vásznon, de a valóságban rengeteg idõbe telik ezeket megszervezni. A munkálatok vége felé forgattunk egy hatalmas partit, amely egy meleg, balzsamos éjszakán játszódott. A valóságban azonban azon az éjszakán rendkívül hideg volt Altadenában, és a színészek elkékült ajakkal rohantak a kabátjukért, valahányszor Walt kimondta a megváltó szót: »Ennyi!«."
Becker számára ugyanakkor a görkoris parti tûnt a legnehezebb feladatnak: "A korcsolyapálya akusztikája nem segítette a munkánkat, mivel Van kulcsfontosságú párbeszédeit szüntelen elnyomta a korcsolyák monoton zörgése..."
A jelmezek Alexis Scott munkáját dicsérik, aki számára a feladat afféle szórakozást jelentett: "Különösen a görkoris jelenet esetében, mert itt végre beleáshattam a saját gyûjteményembe, amelyet évekkel ezelõtt kezdtem összeszedegetni, mivel úgy éreztem, remek darabok válhatnak belõlük. Akad köztük poliészter trapéznadrág éppúgy, mint többszínû paróka, frottír sort vagy éppen velúr kezeslábas."
A LÁNGOLÓ EMBER, A KOSARASOK, SZEXI CSAJOK ÉS KUTYÁK...
Mint a legtöbb sikerre áhítozó film esetében, ezúttal sem kell nélkülözniük a nézõknek a különleges effektusokat. Van indiai származású asszisztenseként Kal Penn élhetett át forró perceket: "Az elsõ három napban volt egy jelenetem, ahol el kellene vesztenem a szüzességemet, de végül lángra kapok, miközben egy lányt próbálok elcsábítani. A kaszkadõrcsapattal átbeszéltük, hogy milyen védõfelszerelést fogok használni, és megnyugtattak, hogy a tûz a valóságban nagyjából negyedakkora lesz, mint amekkorának látszik. Ahogy azonban elkezdtük forgatni és lassan meg kellett fordulnom, egyre csak azt a perzselõ hangot hallottam, és amikor átnéztem a vállam fölött, láttam, hogy az egész hátam lángokban áll."
Van, mint a Coolidge Fõiskola legnagyobb sportrajongója, komoly feladatának tartja, hogy megfelelõen motiválja az intézmény kosárlabdacsapatát. A csapat tagjai között találkozhatunk olyan NBA-sztárokkal, mint Quentin Richardson, Lamar Odom, Michael Olowokondi vagy Darius Miles, akik civilben a Los Angeles Clippers csapatát erõsítik. A játék mellett a Coolidge Chickadees csapata mellesleg Van bulijainak lelkes látogatója. "A film legemlékezetesebb pillanatai közé tartozik, amikor a jó kétméteres NBA-sportolók nõi fehérnemûben jelennek meg Van egyik õrült partiján - mesél Reynolds. - Nagyszerû volt ezekkel a srácokkal dolgozni, és a jelenetek közötti szünetekben remekül szórakoztunk."
A mozi másik humoros eleme Richard személye. A Daniel Cosgrove által alakított figura Gwen fiújaként eltökélten próbálja megóvni barátnõjét Van Wilder csábító aurájától. Becker így mesél róla: "Egy alkalommal Gwen afféle bosszútréfát eszel ki Richard ellen, és a csomag hashajtó ráadásul épp az orvosi egyetem felvételijén kezd hatni. Azt kell, hogy mondjam, hogy Daniel tökéletesen tette a feladatát, mert az egész stáb hisztérikus röhögésben tört ki, valahányszor az õ jelenete került sorra, amelyben kétségbeesetten próbál egy kukát keríteni sürgetõ gondja enyhítésére."
A film gyakori szereplõi a gyönyörûbbnél gyönyörûbb, hiányos öltözetû lányok, akikkel különösen Kal Penn-nek akadt sûrû dolga: "Az általam játszott figura, Taj, elszántan keresi a módot, hogyan vesztheti el szüzességét, mielõtt visszatérne hazájába. A humanitárius Van bulijain hemzsegnek a gyönyörû lányok, és õ tesz róla, hogy mindig legyen körülöttem jó egy tucat közülük. Persze a dolog soha nem úgy sül el, ahogy szeretném, sõt pont ellenkezõképpen, de a jelenetek fantasztikusak lettek."
Egy komédiából persze az állatjelenetek sem hiányozhatnak, A BULISZERVIZ sikeréhez nagyban hozzájárul Colossus, Van kutyája. "Számos jelenetet forgattunk a kutyával - meséli Andrew Panay producer. - A legjobb közülük, amelyben Van és a jószág forró fürdõt vesz a fiú kiszuperált kollégiumi szobájában, és Colossus nagy, ballonszerû szervei a víz felszínén lebegnek. Ehhez azonban látni kell a filmet."
VAN LELKE
A BULISZERVIZ a humor mellett mindazonáltal nem nélkülözi a mélyebb érzelmeket sem. Bár elsõ látásra Van a partik ördöge, végig a jó szándék vezeti, hogy a körülötte élõ embereknek segítsen. "A velejéig emberbarát" - jellemzi hõsét Andrew Panay.
"Feleannyi kihívást sem jelentett volna Van Wilder szerepe, ha nem akarna annyit tenni másokért. Benne megvan az a belülrõl jövõ optimizmus, amire mindannyian vágyunk, és hiszem, hogy a nézõk a film nyomán megtalálják magukban õt" - vélekedik Reynolds.
A rendezõ, Walt Becker egyetértõen bólogat: "Azt hiszem, az embereknek az fog legjobban tetszeni ebben a filmben, hogy, szemben a mûfaj sok más darabjával, nem fél esetenként komolynak mutatkozni. A BULISZERVIZ alapvetõen egy lélekkel teli komédia, és a stáb megvalósította ezen tervünket. Remek lesz látni, ahogy a vásznon is életre kel mindez."