információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Allan Quatermain (Sean Connery), a világhírû kalandor ezúttal egy olyan missziót vezet, amelynek minden egyes tagja szuperhõs: ez a különleges férfiak szövetsége. A Szövetségben találjuk Nemo kapitányt (Naseeruddin Shah), Mina Harkert, a nõi vámpírt (Peta Wilson), Rodney Skinnert, a láthatatlan embert (Tony Curran), Sawyert, az amerikai titkos ügynököt (Shane West), Dorian Grayt (Stuart Townsend), valamint Dr. Jekyllt és Mr. Hyde-ot (Jason Flemyng). A titokzatos M-et, aki a Szövetség tagjait összeverbuválja, Richard Roxburgh alakítja.
A Szövetség minden tagja megrögzött individualista; valójában a társadalom számkivetettje, érdekes és mozgalmas múlttal, valamint egy-egy rendkívüli adománnyal, mely egyszerre áldás és átok számára. Most meg kell tanulniuk bízni egymásban, és közösen dolgozni a civilizáció jövõjéért. Épphogy felkészülnek - nincs vesztegetni való idõ -, majd azonnal Nemo kapitány különleges tengeralattjárójára, a Nautilusra szállítják hõseinket, ami az olaszországi Velence partjainál horgonyoz. Ott a Fantom néven ismert álarcos õrült éppen szabotázsakciót tervez a világ vezetõinek konferenciája ellen: egy dominó-elven alapuló robbantássorozatot készül útjára indítani, amely a tengerbe süllyesztené az egész várost. Katasztrófa fenyeget, a kockázat óriási. A Szövetségnek 90 óra áll rendelkezésére, hogy megmentse a világot...
A TÖRTÉNET
A XIX. század végén egy kegyetlen zsarnok, ördögi terve részeként, kifejlesztett egy újfajta, félelmetes fegyvert, melynek segítségével az egész világot a saját uralma alá akarja vonni. Vele kell megküzdenie a Szövetségnek.
"Õk tulajdonképpen mind a mai értelemben vett szuperhõsök - mielõtt a szuperhõs fogalma megszületett volna - mondja Stephen Norrington rendezõ. - Természetfölötti képességeik mellett pozitív emberi tulajdonságaik - mint a bátorság, a lojalitás, a becsület és a lemondás - teszik számukra lehetõvé, hogy megsemmisítsék a Fantomot és a nevével fémjelzett technikai terrort."
"Ez egy eleven fantázia szülte, szórakoztató történet, de egyben megmutatja a veszélyeit annak, ha egy ember, vagy egy ország vakon hisz saját legyõzhetetlenségében" - mondja a forgatókönyvíró, James Dale Robinson.
Robinson - maga is jól ismert képregény-szerzõ, mellesleg Alan Moore jó barátja - kapva kapott a lehetõségen, hogy egy kolléga munkáját adaptálhatja.
"Alannak megvan a tehetsége ahhoz, hogy a létezõ dolgokat újragondolja, azokat ide-oda forgassa, a fejük tetejére állítsa és a visszájukról mutassa meg - állítja Robinson. - Kiindulópontja mindig sötét és kissé amorális tónusú, nagy adag angol érzékenységgel, ami igen közel áll a szívemhez. A Szövetség meglehetõsen extrém és össze nem illõ egyedei mindannyian megszokták, hogy saját környezetükben õk a legfelsõbb lények, az uralkodók; most pedig egy szövetséget kellene összekovácsolniuk."
A Szövetség tagjai eleinte gyanakodva figyelik egymást. Quatermain úgy tekint Nemóra, mint a nyílt tengeren leselkedõ veszedelemre, míg az indiai tengernagy annak a gyûlölt brit imperializmusnak a megtestesülését látja benne, ami Nemót magát a nevezetes tengeralattjáró megépítésére és a rejtõzködésre kényszerítette. A halhatatlan Dorian Gray korábban, mielõtt annyira elhidegültek egymástól, Mina Harker szeretõje volt. Skinner és Dr. Jekyll a társadalom torzszülöttjei - a tudományos és technikai fejlõdés ellenõrizetlenségének és erkölcstelenségének metaforái. Kellemetlen alakok, annyi szent.
Talán nincs senki a Szövetségben, akit annyira meghatározna a múltja, mint Quatermaint; Connery szerint "ösztönös, régi vágású karakter, egy letûnt kor szimbóluma". Valaha egyike volt azoknak a közismert személyeknek, akik Õfelsége, a királynõ kormányát támogatták; mára azonban csak egy illúzióit vesztett, állástalan "élõ legenda". Quatermaint Nairobiban ismerhetjük meg a porlepte, napfényben úszó Britannia Clubban, ahová egy rövid pihenõre menekült be a könyörtelen afrikai forróság elõl. Ott, ahol a britek érzelgõsen és terjengõsen emlékeznek régmúlt dicsõségeikre és gint iszogatnak kifakult, szõrevesztett trófeák alatt, melyek mintegy elõre vetítik a Birodalom dicsõségének lehanyatlását.
Aki nyíltan siettetni kívánja ezt a pusztulást, az a Fantom néven ismert és ördögien kegyetlen megalomániás. M-re, a rejtélyes brit hírszerzõre hárul a feladat, hogy szembeszálljon a Fantommal szokatlan kis csapata élén, melynek tagjait felbujtással, fenyegetéssel vagy más szimpatikus módszerrel verbuválja.
Quatermaint vonzza a harc lehetõsége: talán ez lesz a végsõ, a mindent eldöntõ küzdelem, a jó gyõzelme a rossz felett. Nemónak felmentést kínál a felségárulásért járó büntetés alól, Mina Harkernek pedig beígér egy fantasztikus kezelést, annak meglehetõsen sajátos egészségügyi állapotára való tekintettel. Rodney Skinnernek, a láthatatlan "úri betörõ"-nek hasonlóképpen. Dorian Grayt megint teljesen elbûvölik Mina bájai, akivel, reméli, újból sikerül a régi, meghitt kapcsolatba kerülnie. Persze nem Gray az egyetlen csodálója Minának. A fiatal és rámenõs amerikai titkos ügynök, Sawyer, aki önszántából csatlakozik a Szövetséghez, azonnal belehabarodik, bár még nincs tudomása a kisasszony éjszakai szokásairól.
Robinson egyik fõ ötlete volt, hogy kibõvítse Alan Moore sztoriját Sawyer figurájával. A fiatalember életében Quatermain afféle apaszerepet kezd betölteni, és a különleges kötelék, ami kettejük közt kialakulni látszik, a csapat legéletszerûbb viszonyává válik.
A történet legdinamikusabb kapcsolata nyilván a kettõs személyiségû Dr. Jeykllé és Mr. Hyde-é. A filmváltozat Hyde-ja egy több mint 2,5 méter magas, félelmetesen erõs hústorony. A félénk és visszafogott Dr. Jekyll alteregójaként Mr. Hyde brutális, gátlástalan szörnyeteg, akit a legalantasabb ösztönök és az emberi lélek legsötétebb vágyai irányítanak.
Az is kiderül, hogy nehéz és veszélyes dolog egy szörnyet megfosztani örömeitõl. Hyde kegyetlensége és vadsága féktelen haragjának tanúit tisztelettel és rettegéssel tölti el.
A FIGURÁK
ALLAN QUATERMAIN (Sean Connery) rettenthetetlen vadász, kalandor és harcos. Küzdött már minden elképzelhetõ ellenséggel, emberrel és szörnyeteggel, így nagy tapasztalattal rendelkezõ és precíz halálosztóként lép a Szövetségbe. Az õ feladata összetartani a csapatot, bármilyen lehetetlennek is tûnik ez.
Az afrikai vadászpuska, amellyel Quatermain oly ügyesen bánik, éppen olyan, mint a gazdája: elképesztõen veszélyes. Minden idõk egyik leghosszabb puskája, nagy hatótávolságú, hihetetlenül gyors sorozatlövõ fegyver; akit lepuffantanak vele, azt a golyó darabokra tépi, és 400 méterrõl, egy lövedékkel eltalál bármilyen mozgó célpontot.
Quatermain régebben hatalmas szerencsevadász-csapatokat kalauzolt keresztül az Afrika õsi dzsungeleiben megbúvó, ismeretlen és titokzatos tájakon. Most visszatért, hogy elmesélje nekünk a történetet. Ritkán hibázik, és szinte sohasem téved el, még a legvadabb, legfurcsább helyeken sem.
Quatermain személyében a Szövetség egy kötélidegzetû, mindenre elszánt és remek vadászösztönnel megáldott vezetõre tesz szert. Minden erejét és tapasztalatát össze kell szednie, hogy együtt elkaphassák a világ legrettegettebb gonosztevõjét.
Tudós, mérnök, tervezõ, feltaláló, szabadságharcos és kalóz: ez NEMO KAPITÁNY (Naseeruddin Shah), aki kívülrõl és belülrõl, alulról és felülrõl ismeri az egész földgolyót.
Nemo már fiatalon világutazó lett, amikor elhagyta hajóépítõ apja házát, és nekivágott a nagy ismeretlennek. Kalandos utazásai során olyan csodákat látott, amelyek mások elõl rejtve maradtak, olyan teremtményekkel csatázott, amelyek csak a képzeletünkben léteznek, és olyan utakra tévedt, amelyeket addig nemlétezõnek hittünk.
Nemo a semmibõl alkotta meg a világ legnagyobb találmányait, köztük a Nautilust, az "Óceán Kardját". Lenyûgözõ ez a víz alatti jármû: gyors és elegáns.
A zsarnokság igazi ellenségeként Nemo egyszemélyes háborút indított maga a "háború" ellen. Gyakran bélyegezték kalóznak azok, akik hallottak az angol flottára mért csapásairól, de Nemo valójában szabadságharcot vívott a Brit Birodalom gyengítéséért és szülõföldjének, Indiának az önállóságáért. Mostanra nem csak csodálatos szerkentyûket és hatalmas fegyverarzenált gyûjtött össze, de egy kisebb hadsereget is. Õk adják a hajó legénységét, és biztosítják a védelmet.
Ha csak a Nautilus lenne az egyetlen dolog, amit Nemo a Szövetség rendelkezésére bocsátott, az is elég lenne. De fegyvereinek és szerkezeteinek száma végtelen, embereinek lojalitása határtalan, az ökölharcban alkalmazható titkos technikái, melyeket a földkerekség legjobb harcosaitól tanult, megdöbbentõek.
Nemót a szabadságba vetett hite hajtja, a Szövetség iránti érdeklõdése merõben praktikus jellegû. Ha missziója sikeres lesz, azt reméli, képes lesz népét kiszabadítani Britannia béklyóiból.
Szöget üthet a fejünkbe, mit keres MINA HARKER (Peta Wilson) ezeknek a különös férfiaknak a klubjában, mit tehet egy törékeny nõ a Fantom ellenében? Quatermain is felteszi magában ezt a kérdést. A lány azonban azt állítja magáról egy ellenséges katonának, hogy "hiba lenne azt gondolni: a Szövetségre van szükségem, hogy megvédjem magam".
Mina az egyetlen túlélõje egy, a vészjósló londoni köd leple alatt történt borzalmas esetnek. Amikor kibukkant a sötétségbõl, az éjszaka hatalmas, rémisztõ teremtményeként született újjá.
Valaha Mina Murraynek hívták, tanítónõ volt, és egy fiatal és törekvõ banktisztviselõhöz, Jonathan Harkerhez ment férjhez. Egy végzetes üzleti útján Harker Erdélybe indult, hogy véglegesítsen egy, a brit állam és Drakula gróf között létrejött szerzõdést. Amikor valamivel késõbb Drakula megérkezett Angliába, iszonyú gyilkosságok sorozata vette kezdetét. Mina és Van Helsing doktor megpróbálták ártalmatlanná tenni a vámpírt - de annak elõbb sikerült a lány nyakába mélyeszteni fogait.
Azóta Drakula, a vámpírkirály vére csörgedezik Mina Harker ereiben, természetfeletti hatalommal és számtalan biológiai fegyverrel ruházva fel õt. Roppant nagy akaraterejével Mina megtanult uralkodni ösztönein, s így egy vámpír-nagymester erejét volt képes magába szívni. Egy szempillantás alatt tud helyet változtatni, széttép húst, fát és vasat; kommunikálni képes a denevérekkel, bármilyen sima falon felmászik, és túlél szinte minden támadást.
Mina újból lángra lobbantja a közte és Dorian Gray között még mindig parázsló szenvedélyt, hogy elcsábítsa a férfit - a Szövetség számára. Ezt a döntést hamarosan talán mindketten meg fogják bánni.
RODNEY SKINNER (Tony Curran), vagy ahogyan magát nevezi: úri betörõ, azt gondolta, aranybányára bukkant, amikor eltulajdonított egy adag láthatatlanná tevõ szert. De sajna, elmulasztotta számba venni a következményeit annak, ha a végtelenségig ebben az állapotban marad: Skinner tulajdonságai és méltóságteljes viselkedése éppúgy láthatatlanná lettek, mint a teste. A Szövetség missziójában kizárólag önös érdekbõl vesz részt. "Megkapom az ellenszert, ha jó fiú leszek" - jelenti ki Quatermainnek.
Ahogy Skinner a láthatatlanságával árthat a Fantomnak és ostoba katonáinak, éppúgy veszélyeztetheti a Szövetséget is. Õ a Nautilus kabinjain keresztülhatoló, észrevétlen tekintet - olyan gyorsan él vissza a szíveslátással, mint amilyen sebesen a tengeralattjáró szeli az Atlanti-óceán vizét.
"Nem egészen világos, hogy Skinner jó vagy rossz fiú - mondja Tony Curran. - De titokzatossága mindenkiben félelmet ébreszt, és a megfélemlítettség mindenkibõl a legrosszabbat hozza ki."
Ha túl tudja élni társai ellenszenvét, Skinner lehet a Szövetség leghatékonyabb fegyvere. Vagy a legsebezhetõbb pontja.
Halhatatlan. Elragadó. Veszélyes. DORIAN GRAY (Stuart Townsend) nem akart megöregedni, se meghalni... de vajon mivel fizetett az örök életért?
Gray, a beképzelt úrifiú, fiatal korában készíttetett magáról egy arcképet. Saját halálától való félelmében azt kívánta, bárcsak a kép öregedne, míg õ örökké fiatal maradna. Egy sötét, okkult módszer segítségével ez a vágya valóra is vált. Titokzatos képességének kulcsát hatalmas képgyûjteménye rejti. Az arckép minden évben öregebb lesz, s minden egyes bûntettel egyre borzalmasabb lelket mintáz.
Grayt egyszerûen nem lehet megölni. Még a Fantom hadseregének gépfegyversorozatai sem tudják leteríteni, akárhány golyó szaggatja szét a testét. Tiszta lelkiismerettel párosult emberfeletti fizikai ereje teszi Grayt tökéletes gyilkológéppé. Azzal a tudással, amit szokatlanul hosszú élete alatt tudott felhalmozni, Gray talán a Szövetség legveszélyesebb tagjának számít. A Szövetség viszont megadhatja az esélyt a vezeklésre: ha meg tudja védeni a Brit Birodalmat, talán megmentheti saját magát is.
SAWYER (Shane West) ügynök éveket töltött a Mississippi környékén, súlyos testi sértéseket leplezett le vagy éppen követett el, gyilkossági ügyeket oldott meg, és elásott kincsek után kutatott. Mindenben a veszélyt és az izgalmat kereste, úgyhogy amikor az amerikai kormány levadászta, nem tudta visszautasítani ajánlatukat a nemzetközi kémkedésre vonatkozólag.
Mint az újonnan alakult amerikai titkosszolgálat embere, Sawyer ügynök részt vehet bármilyen titkos küldetésben a világon.
Sawyer akkor kapcsolódik a történetbe, amikor a Fantom éppen lecsap a Szövetségre. Bátorsága - néhányan biztos vakmerõségnek neveznék - magától értetõdõ, ahogyan beleveti magát a rettenetes tûzharcba. Jóllehet, kisegítette õket a bajból, a Szövetség tagjai Sawyer megjelenését általában gyanakvással fogadják. Ügyesen bánik ugyan a fegyverrel, de a többiektõl eltérõen nem rendelkezik semmilyen természetfölötti képességgel, ezért kissé kívülállóként kezelik. Mégis, független szellemére és akcióéhségére szüksége van a Szövetségnek, hogy csatát nyerjen a félelmetes ellenféllel szemben.
Sawyer és Quatermain között jó kapcsolat alakul ki, mindketten látják a küldetésüket veszélyeztetõ frakciók kibontakozását a csoportban. Sawyer rettenthetetlen ember, aki itt érik felnõtté, itt esik át a tûzkeresztségen. Ahogy Quatermain megjegyzi: "És a fiú férfivá lesz. Késõbb talán más férfiak vezérévé is."
DR. JEKYLL (Jason Flemyng) vézna testében hatalmas méretû és bestiális szörnyeteg lakozik. Õt MR. HYDE-nak hívják (Jason Flemyng).
A jóravaló londoni patikus, Dr. Henry Jekyll életének nagy részét az ember kettõs természetének tanulmányozásával töltötte, az emberi szívben lakozó gonosz okát kutatva. Abban a hitben, hogy megtalálta a kulcsot a Jó és a Rossz szétválasztásához, önmagát használta állatorvosi lóként teóriája bizonyítására.
Ám, sajnos, valahol hiba csúszott a számításba.
Jekyll egy szérumot állított elõ, ami õt Mr. Hyde-dá változtatta: hihetetlen erejû, telhetetlen és brutális lénnyé, aki a londoni éjszakában portyázik. Bár a szérum lehetõvé tette az állandó transzformációt, idõvel az erõs és gonosz Hyde felülkerekedett a gyengébb Jekyllen, és Jekyll Hyde rabszolgája lett.
Mint a legtöbb kétélû fegyvert, a Dr. Jekyllben lakó szörnyeteget használni is nagyon kockázatos. Hyde, a mindannyiunkban létezõ brutalitás megtestesítõje, nem érez bûnt, sem félelmet, és nincsen lelkiismeret-furdalása, hogy támadása a legkisebb összeütközésben is gyilkos erejû. Mr. Hyde szerepe a Szövetségben eléggé egyértelmû: vasakat zúz szét, fejeket ver be, és még a golyók is visszapattannak kõkemény testérõl.
A FORGATÁSRÓL
A Szövetség látványterveinek megvalósítása 58 különbözõ helyszínt igényelt, nem számítva a Los Angelesben felépített maketteket és a több száz vizuális effektet, amelyek segítségével új környezetet alkottak, vagy létezõ helyszíneket alakítottak felismerhetetlenné az animátorok. A Carol Spier látványtervezõ által filmszalagra álmodott legjelentõsebb hátterek közé tartozik a híres Nautilus tengeralattjáró és a három - Velence, London és Párizs homlokzatain és tetõin pásztázó - hatalmas látkép. Csak ezeken több mint 200 építõmunkás dolgozott.
A Nautilus belsejét egy átalakított, régi hajóépítõ mûhely raktárában építették meg a Vltava folyó partján. A masszív építmény magában foglalta a tengeralattjáró hídját, pazar dísztermét, a kapitányi szállást, a vendégszobákat, a hûtõkamrát, a folyosókat és a rakétakilövõ helyiséget. Az alabástromszínben úszó, indiai relikviákkal és berendezési tárgyakkal teli Nautilus éppen olyan csodálatos, mint amilyennek Jules Verne leírta.
"A Nautilus Nemo világa, az indiai elemek az õ személyiségét és spiritualitását szimbolizálják, erõsítik. Nemo fennkölt gondolkodású ember, ezt tükrözi a különbözõ tárgyak harmonikus elrendezése is" - magyarázza Carol Spier.
"Olyan, mint egy víz alatti Taj Mahal: gyönyörû fehér és titokzatos. Végig a hajón lenyûgözõ faragványok és csodaszép tárgyak vannak, és Nemo büszke is e sok szépségre és hatalmára" - mondja Naseeruddin Shah a tengeralattjáróról.
A sors iróniája, hogy a Prágát kora augusztusban elborító hatalmas árvizet legjobban a tengeralattjáró sínylette meg. A vízszint 6 méter magasra emelkedett a raktárépületben, amelyben a hajó állt, s a víz belül szinte mindent lerombolt. Az árvíz (állítólag 130 éve nem fenyegette Prágát ilyen árvíz, és az elmúlt ezer év második vagy harmadik legszörnyûbb áradásának is titulálták) szinte a világ összes napilapjának címoldalára került, Sean Conneryt pedig arra indította, hogy egy televíziós felhívásban kérjen segítséget az elöntött város számára. A színészek és a stáb nagy részét máshová kellett költöztetni, legtöbbjüket az éjszaka közepén, amikor a víz váratlanul növekedni kezdett.
"Nautilus-jelenetünk helyszíne Prága egyik legveszélyeztetettebb körzetében volt - meséli Michael Nelson társproducer. - Ugyanez az épület adott helyet a produkciós központnak is, ott voltak a speciális effektekhez szükséges cuccok, a kellékeink, a ruhatárunk... lényegében minden odaveszett."
Szerencsére a társulat már elõ volt jegyezve egy egyhetes máltai forgatásra augusztus közepére, így folytatni lehetett a filmezést egy szárazabb, melegebb éghajlaton; ezalatt a Cseh Köztársaságban lassan visszatértek a dolgok a normális kerékvágásba.
A stáb augusztus 18-án érkezett meg a Máltával szomszédos Gozo szigetére. A Nautilus gigantikus parancsnoki tornyát itt rakták össze egy elképesztõ sziklacsúcson, Xlendi városában.
A tornyot forgóállványra építették, és egy sziklaszirt szélére helyezték, ahonnan széles panoráma nyílik a vízre és az égre. Így olyan hatást értek el, mintha a színészek a tengeren lennének. A gozói hatóságok ezalatt arra ügyeltek, hogy a hajóforgalom ne zavarja a filmezést.
Négynapi gozói munka után a forgatás két hétig szünetelt, amíg a prágai helyszíneket újraépítették, és az elveszett vagy megrongálódott felszerelést kipótolták. A stáb tagjai hazatérhettek, majd szeptember 8-án újból találkoztak, és a Britannia Club külsõ felvételeivel folytatták a megkezdett munkát.
Mikor Quatermain felajánlja szolgálatait a Szövetségnek, M-mel és három leendõ társával találkozik a londoni Albion Museum alagsorának egyik titkos kamrájában. Váratlan, feszült helyzet: õ, a szûkszavú Nemo kapitány, a csábos Mina Harker és a szúrós Rodney Skinner méregetik egymást és a közös küldetést. Ezt a jelenetet négy napig forgatták a káprázatos Strahov Könyvtárban, ebben a 900 éves épületben, amely a prágai vár kolostorának területén található.
A láthatatlan Rodney Skinnert alakító Tony Curran ebben a jelenetben az egész testét és arcát eltakaró kék festékkel bekenve játszik - ez teszi lehetõvé, hogy az utólagos munkálatokkor a figura kiretusálható legyen, és csak viharkabátja, napszemüvege és kalapja váljon láthatóvá a filmvásznon. "Mivel a filmben nincsen se szemöldököm, se homlokom, amelyek nagyon fontos vizuális elemei a kommunikációnak, egyéb fizikai kifejezõeszközeimre és a hanghordozásomra kell nagyobb súlyt fektetnem. Ez roppant teátrális szerepjátszás, ami kimondhatatlanul sok örömet és szórakozást nyújt a színésznek" - mondja Curran.
A Szövetség másik négy tagjának élete a történetet és a forgatást is egy új helyszínre irányítja: a londoni Tiger Bay egyik, kikötõhöz közeli, sejtelmes nemesi birtokára, Dorian Gray szülõházába. Ez az említett három városkép - London, Párizs, Velence - egyike, amely a prágai CKD-ban (volt nehézgépgyár) épült föl. Ennek a hatalmas komplexumnak az egyik sarkában, a borongós vízparton áll a raktár, ami remek háttérül szolgál a köd mögül elõtûnõ Nautilus parancsnoki tornyának lassú felemelkedéséhez; Nemo fantasztikus-futurisztikus képi világa mellé rendelõdik Dorian régimódi, düledezõ városrésze.
A történet Gray homályos könyvtárszobájában folytatódik, ahol a Szövetséget a Fantom csapdába ejti, majd onnan Sawyer váratlan közbelépése szabadítja ki. Ez a film egyik legmozgalmasabb jelenete, kegyetlen fegyveres összecsapásokkal és szédítõ harcmûvészeti bravúrokkal. A forgatás több mint két hétig tartott Lazne Tousenben, Prága mellett, és volt benne minden: egy rakás kaszkadõr, pirotechnika, fémkötélzet és szabadesés. A több ezer kötetnek és antik holminak helyet adó könyvtárat robbanások és golyózáporok szaggatják darabokra.
Miután a Fantom rohamát szerencsésen kiállta, a Szövetség elindul, hogy becserkéssze hiányzó, hetedik tagját, Quatermain karrierjének legnagyobb kihívását, a sem nem ember-sem nem állatot, aki rettegésben tartja Párizs utcáit: Dr. Jekyll túlméretezett alteregóját, a Mr. Hyde-ként ismert szörnyeteget.
Hyde figurájának képi megvalósítása nagyon bonyolult feladat volt, viszonylag hosszú idõt is vett igénybe és több munkacsoport dolgozott rajta. Mesterségesen megváltoztatott perspektívát a jelenet-beállításban, elforgatott kamerákat, számítógépes alakítást, modelleket, vágásokat, sõt törpe színészt is - egyszóval mindent - kipróbáltak, míg végül egy protézisekkel teli jelmezbe bújtatott, 1 m 80 körüli színész tûnt a legalkalmasabbnak a 2,5 méternél is magasabb Hyde megformálására. A Steve Johnson tervezte Hyde-jelmez, amit Jason Flemyng viselt, 20 és fél kilót nyomott, és irdatlan nagy, rugós bábkarokkal volt felszerelve, amelyeket különbözõ emelõkkel és fogantyúkkal lehetett irányítani a jelmez belsejébõl. Több mint 12 hétig építette 30 technikus, 8 habszivacsból formázott rész és 5900 apró alkatrész kellett ahhoz, hogy a mûcsukló és az ujjak valóban gesztikulálni tudjanak. Két másik, kicsivel egyszerûbb jelmez is készült, amelyet a kaszkadõrök viseltek a durvább jelenetekben.
Hét órába tellett, amíg Flemynget felöltöztették és elkészült a sminkje is; õ ezalatt videojátékokkal szórakoztatta magát, hogy gyorsabban teljen az idõ. Minden egyes hajszál, amelyet a fejrészen visel, egyenként, kézzel lett befûzve. Ezeket a részeket mindössze egyszer lehet használni, és kb. 5000 dollárba kerülnek. Súlyuk miatt a karokat csak közvetlenül a jelenet elõtt helyezték fel a színészre, ráadásul ezekkel a protézisekkel mozogni is alig lehetett. Flemyng számára - saját bevallása szerint - ez a procedúra egyszerre volt kimerítõ és felvillanyozó.
Stephen Norrington rendezõ és Dan Laustsen operatõr a Hyde-epizódokat két külön szakaszban vették fel: az A-változat, amikor Hyde látható a kamerában, a B-változat, amikor nem. Elõször az A-változatot forgatták le, amin Janek Sirrs és a vizuális effektekért felelõs csapat még sokat alakított: vázlatokat készítettek a B-változathoz, megtervezték a követõfelvételeket, korrigálták a kameramozgást stb.
A B-változat legnagyobb részét egy IMAX formátumú kamerával forgatták, majd úgy vágták bele a Hyde-rõl készült képeket, hogy azon az alak még nagyobbnak tûnjön fel.
Az IMAX-os operatõr-csoporttal együtt egy tíztagú jelmeztervezõ team is érkezett Prágába, akik csak Hyde-dal foglalkoztak, vagyis lerajzolták a testen végbemenõ deformáció és növekedés minden egyes fokozatát. Mindezeket abban a nyomasztó, a Nautilus fedélzetén játszódó jelenetben hasznosították, amelyben tanúi lehetünk Jekyll gyötrelmes átalakulásának.
A film egyik legkáprázatosabb és legszínesebb jelenetsora kétségkívül a híres Velencei Karnevál utcabálja. Több mint ötszáz elképesztõ maskara kavarog a tûznyelõk, zsonglõrök, gólyalábon járók és egyéb színpompás mutatványosok között. Az ünnep éjjelét több mint két éjszakán keresztül vették fel. A Karnevált is a CKD-ban felépített Velencében forgatták, ebben a négy futballpálya méretû, nyolcvan házhomlokzatot, több száz üzletportált és három vízzel teli csatornát is magában foglaló díszletvárosban.
Amikor a Szövetség a Nautilus fedélzetén Velencébe érkezik, és Nemo tengerészeitõl és egy csapat jól felszerelt mélytengeri búvártól kísérve partra száll, a tengeralattjárón kívül még egy lélegzetelállító jármûvel találkozhat itt a nézõ, amely a Szövetség tagjait elképesztõ sebességgel repíti keresztül Velence utcáin. A vakítóan fehér, csillogó, ezüst tartozékokkal díszített, látványosan hivalkodó kocsit, a "Nemobile"-t, Nemo kapitány a "jövõ autójának" nevezi.
Az alvázat a londoni Retromotoring gyártotta le, amibe egy Range Rover LSE 4.2 V8-as motort építettek bele, önálló felfüggesztéssel; hidraulikus emelõ segíti az autó emelkedését és süllyedését, elõl pedig dupla kerekei vannak. Az üveggyapot kaszni Prágában készült, amit késõbb igazítottak hozzá a kocsi mûszaki tulajdonságaihoz. A kb. 7 x 2,7 méteres jármû, amely eléri az óránkénti 90 km/ó sebességet, gyönyörûség a szemnek, bár vezetni egy kicsit nehézkes.
A filmben hatalmasnak tûnõ hátterek, a tágas városképek valójában makettek, és a Los Angeles-i New Deal Studioban készültek. A stúdió egy csodálatos, 1:5-ös léptékû díszletvárost alkotott, amely harminc velencei épületmodellbõl áll. A legnagyobb makettek öt és fél méter magasak, és több mint 450 kg-ot nyomnak. A díszlet 1 m 80 cm-rel a föld fölött, hidraulikus liftek tetejére épült, így szimulálni tudták, ahogyan a házak saját alapjaikba omlanak össze.
A velencei díszlet bõvelkedik az apró részletekben: cserepes virágokat tartó ablakpárkányok, balkonok, esõcsatornák, gondolák, hidak, asztalok, székek, lámpák; még az ablakokban száradó ruhákat is megcsinálták kicsiben.
A New Deal Studio készítette el a 30 cm mély és 50 méter hosszú kanálist is, amely 42 tonnányi vizet tárol. A csatorna festõi háttérül szolgált a különbözõ jelenetekhez, illetve azokhoz az elképesztõ képsorokhoz, amelyekben a Nemobile száguld egy keskeny vontatóúton, miközben a háta mögött épületek dõlnek össze, mint a dominó. Ehhez a jelenethez a kocsinak két kicsinyített változatát építették meg. Az egyik egy tökéletesen kormányozható, távvezérlésû, szabadon mozgatható jármû, mûködõ elsõ és hátsó világítással, a másik egy kötélen húzható, 11,5 m/mp-es sebességre is felgyorsítható változat, amelyet a Velence-makettben felvett száguldozós jelenetben használtak. Az autó belsejében ülõ, színészeket helyettesítõ bábokat távirányítóval lehetett mozgatni.