információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Sebõk (Cserhalmi György) belevaló és "belemenõs", keményfejû zsaru. Eredményessége azonban nem gátolja meg fõnökeit abban, hogy amikor megzavarja a felsõbb körök kétes ügyleteit, eltávolítsák a testületbõl.
Sebõk éjszaka teljesít szolgálatot, amikor az orra elõtt egy fekete Mercedes sofõrje elüt egy gyalogost, majd segítségnyújtás nélkül továbbhajt. Sebõk bepattan a kocsijába, és a gázoló után ered. A kapitányságtól kér segítséget, bediktálja az autó rendszámát, de azt az utasítást kapja, hogy hagyjon fel az üldözéssel. Õ azonban, mint pályája során már annyiszor, nem engedelmeskedik a parancsnak, nem hagyja, hogy az ámokfutó megússza, és megpróbálja leszorítani az útról. Az üldözött sofõr azonban rálõ Sebõkre, aki felborul autójával. Az eredmény: egy törött láb és egy szökött gyanúsított.
Másnap kiderül, hogy a Mercedest nem egy izmos fiatal férfi vezette, hanem egy idõs úr a feleségével, aki megijedt, mert Sebõk versenyzett vele, ráadásul a kórházi vizsgálat során Sebõk vérében alkoholt is találnak.
Sebõk fõnöke és egykori barátja, Rechák (Bubik István) elveszti a türelmét; elhatározza, hogy többé nem tartja a hátát a renitens rendõr miatt. Sebõk hiába bizonygatja igazát, nyugdíjazzák. Más belenyugodna az új helyzetbe, de Sebõköt hajtja a düh, és az igazság nyomába veti magát.
Kollégája, Bánk (Székely B. Miklós) megpróbál barátja lelkére beszélni, ám találkozójuk az "Itt a vendég-lõ" nevû kocsmában verekedéssel végzõdik. Bár Sebõk mankóval tud csak járni, nekiesik volt rendõrtársainak, a helyszínre érkezõ fõnöke pedig detoxikálóba viteti.
Az elvonóból szabadulva a férfi betör Rechák születésnapi partijára, ahol felfigyel a miniszterbõl lett bankvezérre, Gömörire (Ujlaki Dénes), és kezdi megérteni, milyen sötét ügyletek húzódhatnak meg az eset hátterében. Bizonyíték híján azonban tovább kell nyomoznia. Amúgy is zûrös helyzete akkor kezd véresen komollyá válni, amikor alkalmi barátnõje, Valerie (Rácz Valerie) lakásán rajtaütnek a rendõrök, és kábítószert találnak a férfi kabátja zsebében. A fogdában Sebõk érzi, hogy a pincérnõ nem véletlenül tartotta õt magánál reggelig. Kocsmabeli cimborája, a hivatásos piás és nagydumás Lecsó (Szilágyi István) segítségével rájön, megint igaza volt - alaposan felültették, és valószínûleg Gömöri és Rechák is benne van a buliban.
Székely ismét közbelép, és elbújtatja Sebõköt egy nyugdíjas kasszafúrónál, Mausz bácsinál. Noha az öreg szekrényébõl nyíló titkos zug igazán komfortos búvóhely, Sebõk nem nyugszik, és barátja szigorú utasítása ellenére ismét az utcára megy, hogy a végére járjon kálváriájának. Eközben a rendõrség elsõ számú közellenségként kezeli a rendõrbõr lett veszélyes "kábítószerest".
A mániákus igazságkeresõ ezúttal nem feleslegesen vállalja a veszélyt. Kideríti, hogy Gömöri a rendõrséghez beépült emberei hathatós segítségével fegyvert csempész ki az országból. Gömöri el akarja tenni láb alól a levakarhatatlan exrendõrt, de Sebõk Mausz bácsi segítségével ellentámadásba megy át.
Ozorai András, a film producere szerin Az ember, aki nappal aludt "a tinédzserektõl a felnõttekig mindenkinek nyújt valamit. Remélhetõleg minden korosztály felismeri majd a film (egyik) fõ mondanivalóját, mely szerint meg kell próbálni tisztességesen élni. Nem egyszerû feladat, de a végén mégis kattan a bilincs a rosszfiúk csuklóján..."
A FORGATÁS
A New Yorkban élõ Szabó László - a francia újhullám tevékeny részese - 1990-ben írta a film forgatókönyvét. Ozorai András gyártásvezetõ-producer 1992 óta készült filmet csinálni az írásból; megpróbálta francia kooprodukcióban tetõ alá hozni a projektet, ám mivel Szabó nem szerette volna, hogy bármelyik fõszerepet francia színész játssza, úgy döntött, kizárólag magyar pénzbõl készíti el a filmet.
"Érdekes, hogy Szabó körülbelül abban idõben írta ezt a könyvet, amikor az elsõ fegyvercsempészeti botrány volt Magyarországon - mondja Ozorai. - Azóta is számos, rendõri korrupcióval kapcsolatos ügyet láttunk, úgyhogy a kilencvenes évek elején született történet ma is legalább annyira aktuális, mint születése idején volt. De félreértés ne essék, a film nem egyszerûen a rendõri korrupcióról szól."
A 90 millió forintos költségvetésû Az ember, aki nappal aludt forgatása 2001 decemberétõl 2002 februárjáig tartott. A stáb és a szereplõk szerint mostoha körülmények között zajlottak a munkálatok. "Kevés pénzbõl kellett forgatnunk, igen rossz körülmények közt. Nagyon kemény tél volt, mínusz 30 fok körüli hideggel. A színészeknek sem volt egyszerû dolguk, de a stáb tagjai szenvedtek a legtöbbet, nekik ugyanis kevés lehetõségük volt elvonulni melegedni. A nagy hideg ellenére azonban jó hangulatban telt a forgatás" - mondja Ozorai.
A "mostoha körülmények" a Gömörit alakító Ujlaki Dénes emlékezetében is elevenen élnek. "A legnehezebb jeleneteket a rákosrendezõi pályaudvaron vettük fel. Két napig tartott az ottani forgatás. Nehéz volt a munka, fõleg a hideg miatt, de megérte - nagyon jól sikerült a jelenetünk Cserhalmi Gyurival, és a mankós bunyó is" - mondja Ujlaki.
A külföldön élõ Szabó László "turista szemlélete" meglátszik a film képi világán, Budapest különleges arcát mutatja, nem utolsó sorban Kurucz Sándor operatõr munkájának köszönhetõen. A stáb forgatott a Nyugati térnél, a Rózsadombon, a rákosrendezõi pályaudvaron, a nyolcadik kerületi Práter utca környékén, a Fény utcai piacnál, a hetvenes éveket idézõ, patinás Batthányi téri Casanova bárban és a Városligetben, de számos felvételt láthatunk az éjszakai városról, az Erzsébet hídról és a Lánchídról is.
"Laciban benne van a turista, aki ahányszor csak ide látogat, rácsodálkozik a városra. Az éjszakai autózások, a kivilágított helyszínek - Erzsébet híd, Lánchíd, a körút - ráadásul azért is hasznosak voltak, mert spórolhattunk a világításon. Igyekeztünk olyan helyeket találni, amik Budapestet több szemszögbõl láttatják" - mondja Ozorai.
A kocsma, ahol Cserhalmi összeverekszik rendõrtársaival, a nyolcadik kerületben áll. Az "Itt a vendég-lõ" nevû hely valaha valóban kocsma volt, de mára lehúzták a rolót. A frappáns kocsmanév a díszlettervezõ, Rauschenberger János "találmánya".
A SZEREPOSZTÁS
Sebõk Cserhalmi György
Valerie Rácz Valerie
Gömöri Ujlaki Dénes
Rechák Bubik István
Bánk Székely Székely B. Miklós
Mausz bácsi Sándor István
Klári Szirtes Ági
Lecsó Szilágyi István
Robi Szacsvay László
Engláner néni Tábori Nóra
"Szabó László kifejezetten Cserhalmi Györgyre írta Sebõk figuráját, de az egész szereposztás remek lett - mondja Ozorai. - Ujlaki Dénes fantasztikus, az ember nem tudja nem utálni a figuráját, és Bubik István alakítása is nagyszerû."
Cserhalmi a kilencvenes évek elején az Egyesült Államokba utazott nyelvet tanulni, és néhány hónapig Szabó Lászlónál lakott New Yorkban. Jó barátságba kerültek, és Szabó kifejezetten Cserhalminak találta ki ezt a szerepet, mankót pedig azzal a nem titkolt szándékkal rakott a hóna alá, hogy ne csinálhasson olyan kaszkadõr-mutatványokat, amilyeneket általában szokott.
"Mivel a törött lábú Sebõk állandóan mankóval jár, a verekedõs jelenetekbe kiválóan bele tudtuk illeszteni ezt a segédeszközt" - mondja Ozorai.
Cserhalmi a forgatás megkezdése elõtt már rengeteget gyakorolt, kaszkadõrökkel próbálta el, hogyan lehet mankókkal hatékonyan verekedni.
"Az óvintézkedések ellenére Gyuri számos kaszkadõrjelenetet maga csinált, például õ ugrott ki a mozgó autóból, és a kocsmában is õt dobják az asztalra. Jól odavágták, a túloldalt esett a székek közé, mi meg remegve néztük, fel tud-e kelni. Felkelt, csak kicsit összeverte a térdét" - mondja Ozorai.
A Gömörit alakító Ujlaki Dénes évtizedek óta ismeri a film rendezõjét, Szabó Lászlót, és az sem a véletlen mûve, hogy Szabó komoly szerepet adott neki filmjében. "Nagyon rég ismerem Szabó Lacit. Együtt szerepeltünk a Hajdúk címû filmben, Kardos Ferenc rendezésében. Lacit nagy szívû, jószándékú embernek ismertem meg, ráadásul folyton azt mondogatta, hogy ’fogunk mi még együtt filmet csinálni’. Nagyjából tíz évvel késõbb rendezte a Sortûz egy fekete bivalyért címû filmet, amelyben én szinkronizáltam Jean Rochefort-tot. Ekkor újból elõállt egy közös film ötletével. Ez most valósult meg, és nagyon örültem, hogy megkaptam Gömöri szerepét" - mondja Ujlaki.
"A figura, akit játszom, politikus volt, aki egykor szinte korlátlan hatalommal bírt. Mostanra a régi rendszerbõl a bankszakmába mentette át magát, ráadásul a fegyver- és kábítószerbizniszben is nyakig benne van. A régi kapcsolatai még mindig mûködnek, a rendõrkapitány (Rechák) is a kezében van, csak éppen a torkán akad ez a vagány hekus, a Cserhalmi György alakította Sebõk. Hiába szól úgy a film üzenete, hogy nem árt, ha tisztességesen él az ember, az én figurám meg sem próbál tisztességes lenni. Pórul is jár alaposan. Addig jár a korsó, ugye..." - mondja Ujlaki.
A Szilágyi István részérõl parádésan alakított Lecsó szerepét Szabó László magáról írta, mégpedig eredetileg saját magának. "A nagydumás, több nyelven beszélõ piás szerepét Laci szerette volna eljátszani - mondja Ozorai. - Mivel késõbb mégis úgy döntött, hogy két szerepet összevon ebbe az egy karakterbe, Szilágyinak adta a feladatot, aki valóban remekül hozza a figurát. Szinte felismerhetetlenül átalakult a szerep kedvéért."
Valerie-t, a pincérnõt, Sebõk barátnõjét, Rácz Valerie alakítja, aki szintén Szabó László ismerettségi körébe tartozik. Õ a Párizsban élõ volt diplomata, Rácz Lehel örökbefogadott lánya. Valerie hivatásos színésznõ, jelenleg épp egy televíziós sorozat fõszereplõje Franciaországban.
A Mausz bácsit alakító Sándor István Párizsban él, Szabó László barátja, Major Tamás tehetséges tanítványa volt a Filmmûvészeti Fõiskolán.