microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
A Por (2002)
Spun

. . . . . . . . . . 8.13
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 3
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 101 perc
nemzetiség:  amerikai, svéd
műfaj:  drog, dráma, vígjáték
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 18+

c  cikk 1  |  cikk 2  |  cikk 3 tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A film fõszereplõje Max (Jason Schwartzman), aki a drogkészítõ Szakács (Mickey Rourke) sofõrjének szegõdik. Max a metamfetamintól felpörögve alvás nélkül három napig fuvarozza a Szakácsot, s ez idõ alatt számtalan excentrikus alakkal találkozik; ott van Nikki (Brittany Murphy), a Szakács barátnõje, aki leginkább zöld pincsije egészsége miatt aggódik, miközben Max-szal flörtöl. Spider Mike (John Leguizamo), a paranoiás dealer, aki - miközben barátnõjével, Cookieval (Mena Suvari) él együtt - különösen kedveli a telefonszexet. Frisbee (Petrick Fugit), az anyjával együtt egy lakókocsiban élõ videójáték-függõ srác. April (Chloe Hunter), a sztriptíztáncos, akinek randevúja emberrablásba torkollik. És persze ott vannak még az ütõdött, nagy fogásra váró rendõrök (Peter Stormare és Alexis Arquette), az egyszerre két fiatal fiúval kacérkodó kuncsaft (Eric Roberts), a Szakács fõ beszerzõhelyének számító bolt két alkalmazottja (Elisa Bocanegra és Julia Mendoza), valamint a gyakran hallgatózó szomszéd (Deborah Harry).
A klipjeirõl és reklámfilmjeirõl (valamint az azokat követõ botrányokról és betiltásokról) elhíresült svéd rendezõ, Jonas Akerlund elsõ játékfilmje a független alkotások színészeinek legjobbjait szedte össze, hogy elkészítse a legjobb drogfilmet a Rekviem egy álomért óta.
A filmet nem csupán merész képi ötletei, vizualitása és különös humora teszi egyedivé, hanem merész, szókimondó, ugyanakkor szellemes dialógusai is.
Akerlund eredetileg dokumentumfilmet szeretett volna készíteni a metamfetamin készítõinek, terjesztõik és fogyasztóinak világáról, A Szakács címmel, ám végül Will De Los Santos forgatókönyvét vitte vászonra. Santos - aki egyébként a film társproducere is - saját élményeit vetette papírra, mikor 1995 nyarán a fõhõshöz hasonlóan õ is három napig fuvarozott egy drogkészítõt. A végleges szkripthez egyébként számos interjút is rögzítettek kábítószeresekkel.
Akerlund különös vonzódása a zenéhez (kliprendezõ múltja mellett maga is játszott együttesben) a filmben is tetten érhetõ. Nem csupán a zenei hátteret választotta meg igen nagy körültekintéssel (Ozzy Osbourne, a T-Rex, a Mötley Crüe, a Roxette és a Yes dalai hallhatók a filmben), de a zeneszerzést is a jelenkori rockzene egyik emblematikus figurájára bízta, Billy Corganra, a The Smashing Pumpins egykori frontemberére (akiknek egyébként korábban két klipet is rendezett). Corgan a filmzene megírása mellett két különös feldolgozást is készített; az Iron Maiden Number Of The Beastje lecsupaszítva, két szál akusztikus gitáron a film fõcímében szólal meg, Irving Berlin klasszikusa, az Always pedig a stáblista alatt hallható. Akerlund emellett filmje szereplõi közé is zenei ikonkat választott; a fent említett Billy Corgan orvosként bukkan fel, a Judas Priest énekese, a homoszexualitását néhány éve nyilvánosan is felvállaló Rob Halford meleg pornóbolti eladóként tûnik fel, a szomszéd szerepében pedig a Blondie egykori énekesnõje, Deborah (Debbie) Harry látható (eredetileg egyébként Akerlund Madonnát szerette volna megnyerni a szerepre, ám õ amerikai koncertturnéja miatt lemondani kényszerült a szereplést).


A rendezõrõl:

Jonas Akerlund 1966-ban született Svédországban. Rövid zenei karrierje után (melynek során a legendás Bathory együttesben dobolt) 1986-tól az úttörõnek számító Anders Skog rendezõ asszisztenseként dolgozott, majd hamarosan önállóan próbálkozott filmkészítéssel. 1992-ben a televízió számára készített dokumentumfilmet a Roxette énekesnõjérõl, Marie Fredericksonról, a következõ évben pedig Lars Petersson producerrel közösen alapította meg közös filmgyártó vállalatát. Igazán elismert a 90-es évek elejétõl gyártott videoklipjei és reklámfilmjei (többek között a Smirnoff, az OAS, a Zdega Coffee és az FCUK számára) révén lett, melyekbõl a mai napig több mint 250-et rendezett. Videoklipjei közül a legfontosabbak : Per Gessle : Kix, Roxette: Anyone, Iggy Pop: Corruption, The Smashing Pumpkins: Everlasting Gaze és Try, Try, Try, Whale: Pay For Me, Moby: Porcelain és James Bond Theme, Jamiroquai: Canned Heat, Madonna: Music és Ray Of Light, U2: Beautiful Day és Walk On, The Cardigans: My Favourite Game, The Prodigy: Smack My Bitch Up, Metallica: Whiskey In The Jar és Turn The Page, Mcy Gray: Still. Klipjei számos helyen botrányt váltottak ki; a Cardigans-klipet, melynek végén az énekesnõ által vezetett autó karambolozik, négy különbözõ verzióban kellett elkészítenie, a Smack My Bitch Up és a Turn The Page címû klipeket pedig a bennük szokatlan nyíltsággal ábrázolt szexualitás miatt számos országban betiltották, vagy csak este 11 óra után játszhatták a televíziók. A felháborodások mellett azonban díjesõ is fûzõdik az alkotásokhoz; a Ray of Light 1998-ban Grammy- és MTV-díjat kapott, a Smack My Bitch Upot pedig az MTV Video Music Awardson a legnagyobb mûvészi áttörésként értékelték. Akerlund 1997-es The Hidden címû rövidfilmje után, mely a tánc világába vezet minket, 2002-ben forgatta elsõ nagyjátékfilmjét, A port. Jelenleg - miközben produkciós cége mellett Stockholmban egy cirkusztársulatot is vezet - második filmjén dolgozik; az Oskur Fishman az Óz, a csodák csodájának szürreális változata lesz, Ben Kingsley és Winona Ryder fõszereplésével.


szereplők:
Jason Schwartzman ... Ross
Mickey Rourke ... A Szakács
Brittany Murphy ... Nikki
John Leguizamo ... Spider Mike
Patrick Fugit ... Frisbee
Mena Suvari ... Cookie
Chloe Hunter ... April Love
Elisa Bocanegra ... Giggles
Julia Mendoza ... La Sadgirl
China Chow ... Escort
Nicholas Gonzalez ... Angel
Deborah Harry ... Szomszéd
Josh Peck ... Kövér Srác
Charlotte Ayanna ... Amy
Eric Roberts ... A Férfi
Larry Drake ... Dr. K
Rob Halford ... Pornó eladó
Peter Stormare ... Mullet Cop
Alexis Arquette ... Bajuszos Zsaru


fényképezte:
Eric Broms

vágó:
Johan Söderberg
Jonas Akerlund

látvány:
Richard LaSalle

jelmez:
B.

zene:
Billy Corgan

művészeti rendező:
Jason Hamilton

szereposztó:
Renita Whited

díszlet:
Lisa Tong

producer:
Chris Hanley
Timothy Wayne Peternel
Fernando Sulichin
Danny Vinik
Creighton Vero
Will De Los
David Hillary