Star Wars III. Rész - A Sith-ek Bosszúja (2005)
információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Réges-régen, egy messzi-messzi galaxisban...
Valamikor a STAR WARS: III. RÉSZ - A SITH-EK BOSSZÚJA címû filmben Anakin Skywalker Jedi-lovag sorsdöntõ elhatározásra jut. Két út áll elõtte: vagy elveszíti a nõt, akit szeret, vagy lelke eladásával megszerzi a képességet, amivel megmentheti õt. Így esik Anakin áldozatul az Erõ sötét oldala gonosz csábításának.
Éppen Anakin döntése az - amiért ezt meghozza és ahogyan ez a döntés végül arra kényszeríti, hogy magára öltse rémisztõ fekete páncélruháját - ami a STAR WARS-legenda központi problémáját képezi. Közel 30 évnyi várakozás és találgatás után a mozinézõk végre megtudhatják az igazságot, amint A SITH-EK BOSSZÚJA bemutatásra kerül a mozikban világszerte.
Pontosan megtapasztalhatják, hogy a hõs Anakin Skywalker - akit a próféciák Kiválasztottként, az egyetlen lényként említenek, aki majdan egyensúlyt teremt az Erõben és biztosítja a békét az egész galaxisban - miért és hogyan válik a rettegett Darth Vaderré, az Uralkodó jobbkezévé.
Megtudhatják, hogy Anakin mentorainak, a kardvirtuóz Obi-Wan Kenobinak és a pöttöm Yoda mesternek hogyan sikerül megmenekülni a Jedi Rend legendás kiirtása elõl, hogy életük hátralévõ napjait távoli, zord bolygókon bujdosva töltsék.
Kideríthetik, hogy a látszólag jóindulatú és megfontolt Palpatine kancellár hogyan válik a félelmetes Galaktikus Birodalom diktatórikus vezérévé.
Kiderül az is, hogy Anakin gyermekei, Luke Skywalker és Leia Organa hogyan születnek meg és hogyan választják el õket, hogy végül a Felkelés vezetõiként a Birodalom ellen forduljanak.
"A részek összeállnak, a kapcsolatok kiépülnek." - ígéri az író-rendezõ George Lucas, aki teljessé teszi a mondát, amit 1977-ben a CSILLAGOK HÁBORÚJA: IV. RÉSZ - ÚJ REMÉNNyel kezdett el. "Végre az utolsó fejezetet is elmesélhetjük."
A SITH-EK BOSSZÚJA a galaxisszerte dúló Klónháborúk utolsó, katasztrofális csatáinak képeivel kezdõdik. Az egyik ilyen ütközet éppen a Coruscant város-bolygó, a lassan szétesõ Köztársaság székhelye, a Jedi-lovagok otthona fölött zajlik. Palpatine szenátort túszul ejti a Szeperatista Szövetség robothadseregének, a droidseregnek vezére, az aljas Grievous tábornok.
Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) és Anakin Skywalker (Hayden Christensen) elkeseredett kísérletet tesznek a hatalmas túlerõvel szemben Palpatine kiszabadítására és Grievous elpusztítására. A küldetés veszélyekkel teli, de ez még csak az elsõ a III. részt, a leginkább akciódús STAR WARS-filmet kitöltõ megdöbbentõen látványos csaták és Jedi-küzdelmek hosszú sorában.
A film elején lévõ csata olyan események sorát indítja el, melyek elhozzák Anakin számára az igazság pillanatát. Féltve õrzött titkára, mely régóta nyomasztja, most fény derül: Jedi-lovagként és Padmé Amidala szenátor (Natalie Portman) titkos hitveseként kettõs életet él. Anakin Padmé elvesztése miatt kesereg, ezzel Palpatine prédájává válik, aki megmutatja neki az Erõ másik oldalát, ami eleddig tiltott volt az ifjú Jedi számára, és olyan képességek elsajátításával kecsegtet, melyekrõl nem is hitte, hogy léteznek.
Obi-Wan érzékeli Anakin lelki vívódását, végül pedig fénykardpárbajra kényszerül egykor ígéretes Padawan tanítványával a Mustafar vulkanikus bolygóján. "Ez az epizód messze a leggyorsabban pörgõ, legdrámaibb, legintenzívebb a STAR WARS-filmek közül." - mondja a film producere, Rick McCallum. "Mivel a STAR WARS-rajongók már régóta ismerik a film történetének mozgatóelemeit, George olyan élményt akart létrehozni, ami még õket is meglepi."
A végsõ párbaj Anakin és Obi-Wan között csak egy A SITH-EK BOSSZÚJA megdöbbentõen hatásos cselekménysorai közül. "Bámulatos, hogy mennyi akció van ebben a filmben." - mondja McGregor. "Állandóan pörög, sosem áll le a cselekmény."
Az egyik csúcspont a film elején játszódó ûrcsata, ami a IV. rész felütésére emlékeztet, bár igazából ez a küzdelem nem is az ûrben, hanem a Coruscant külsõ atmoszférájában folyik. "Ez a tény lehetõséget adott számunkra, hogy igazán látványos dolgokat mutathassunk be, mint amilyenek az óriási robbanások és az ûrhajókból áradó tûz és füst." - jegyzi meg McCallum.
Parázs közelharcot láthatunk Obi-Wan és Grievous között, aki a droid és emberszerû lény kombinációja, akárcsak az eljövendõ Anakin Skywalker maga.
"A SITH-EK BOSSZÚJA cselekményében a Klónháborúk az egész galaxisban folynak, mindenki teljes harckészültségben van, feszülten vár, tudva, hogy bármi megtörténhet." - mondja Lucas.
A SITH-EK BOSSZÚJÁnak cselekménye egyben fontos kapcsolóelem az ÚJ REMÉNYhez, amelynek felejthetetlen nyitójeleneteiben Darth Vader és rohamosztagosai elfoglalják a Lázadók egyik ûrhajóját. Ez a rész volt az utolsó abban a történetben, amit Lucas az 1970-es évek elején készített el. "Felvázoltam a szereplõk elõtörténetét, fõleg arról írtam, hogyan kerültek a IV. RÉSZ - ÚJ REMÉNYben bemutatott helyzetükbe." - emlékszik vissza Lucas. "Bár nem kezdtem el megírni az elõzményeket húsz évig, annak az eredeti sztorinak a szerkezete alig változott; mindig létezett ez az epikus történet, amelyben az apát gyermekei váltják meg. A III. RÉSZ sok tekintetben meg fogja változtatni a közönség látásmódját, ami eddig az ÚJ REMÉNY, A BIRODALOM VISSZAVÁG és A JEDI VISSZATÉR története alapján alakult ki bennük. Egészen más élmény lesz végignézni a filmeket az I. RÉSZtõl kezdve a IV-kel bezárólag." - állítja Lucas. "Ami végig hajtott engem, miközben az I., II., és a III. RÉSZt rendeztem, az volt, hogy bemutassam Anakin teljes történetét, aki jó emberként kezd, de gonosszá válik, végül pedig gyermekei váltják meg. Izgalmas látni, hogy ez az egész végre összeállt."
A kör végre bezárul
A STAR WARS: III. RÉSZ - A SITH-EK BOSSZÚJA elkészítése csak globális mércével mérhetõ
Lehetetlen pontosan megjelölni, hogy a STAR WARS: III. RÉSZ - A SITH-EK BOSSZÚJA elkészítése mikor kezdõdött. Ha úgy nézzük, ez a film már majdnem 30 éve készül, amióta George Lucas elõször vetette papírra feljegyzéseit a Skywalker családról, amely körül iszonyatos háború dúl egy távoli galaxisban.
A filmfelvételek a Sydney-beli Fox Studios Australiá-ban kezdõdtek Új-Dél-Wales-ben, 2003. június 30-án, reggel 8 óra 3 perckor, amikor az író-rendezõ George Lucas, Rick McCallum producer, a III. RÉSZ két fõszereplõje - Hayden Christensen és Ewan McGregor - R2-D2-vel (Artu Detu) és egy több, mint 100 fõbõl álló stábbal elkezdték a forgatást.
"A III. RÉSZ készítése figyelemre méltóan simán és élvezetesen folyt." - állítja McCallum. "A forgatás legelsõ köre 55 napig tartott, ami átlagosnak tekinthetõ, ha egy STAR WARS-filmrõl beszélünk, és sokkal rövidebb idõt vett igénybe, mint más nagy lélegzetû filmek esetén. Ez George, a szereplõk és a stáb professzionalizmusának testamentuma. Nagyon szerencsések voltunk, mert minden fennakadás nélkül zajlott."
Az Ausztráliában és az Egyesült Királyságban folyó hangmunkálatokon kívül a filmet Kínában, Thaiföldön, Svájcban és Tunéziában forgatták, ami A SITH-EK BOSSZÚJÁban felvonultatott sokféle bolygó bemutatására szolgált. 2002-ben a stáb egy része már Olaszországba utazott, hogy életüket kockáztatva bámulatba ejtõ felvételeket készítsenek Szicíliában az Etna tûzhányó kitörésérõl.
Az elsõ felvételek még csak a kezdetet jelentették A SITH-EK BOSSZÚJA hosszú gyártási folyamatában. Lucas különleges stílusára jellemzõ, hogy a forgatókönyvet csupán tervezetként használja a képzeletében megalkotott film felépítéséhez. "A forgatókönyv, ami alapján elkezdtünk forgatni, sokban különbözik a filmtõl, amit a nézõk a mozikban láthatnak." - magyarázza a rendezõ. "Amikor megnézem felvétel után a jeleneteket, azok gyakran új ötleteket adnak a történet bonyolításához, így a vágás és az újabb felvételek folyamán kedvemre alakíthatom az anyagot. A filmkészítésben ezt élvezem leginkább: egyszerû vágással és az utómunkálatok sorával kezdõdik a folyamat, aztán mindent a végletekig variálok."
Ben Burtt, a film vágója és hangtervezõje meg van gyõzõdve arról, hogy Lucas liberális filmkészítõ stílusa kiválóan illik a filmekhez. "A STAR WARS-mozik egyáltalán nem tükrözik a kortárs stílustechnikákat." - mondja Burtt. "Jobban hasonlítanak az 1930-as, 40-es évek filmjeihez. Paradox módon a folyamat, amely során eljutunk a történetszövés klasszikus fomájához, egyáltalán nem nevezhetõ hagyományosnak. George ízekre szedi a filmet, majd újra összerakja a darabokat, és megnézi, mit sikerült összeraknia. Ez olyan, mintha egy animációs filmet készítenénk, mert a folyamat annyira képlékeny."
A 2004. közepén zajló utómunkálatok közepette A SITH-EK BOSSZÚJA az angliai Shepperton Stúdióban egy 11 napig tartó, szigorúan megtervezett kiegészítõ forgatáson formálódott tovább a nyár végén. (Korábban abban az évben már volt egy rövid bluescreen-felvétel Sydney-ben, ebben a vukik egyik csatajelenetét vették fel.) 2005. januárjában került sor az utolsó felvételekre az angliai Elstree Stúdióban, Borehamwoodban.
Hayden Christensen szerepel A SITH-EK BOSSZÚJA legutoljára felvett jelenetében, amint õrjöngve rohan keresztül egy platformon. Amikor George Lucas nyugodtan azt mondta a stábnak: "Ennyi, leáll!", az volt az utolsó alkalom, hogy egy kamera STAR WARS-filmet forgatott. Stílszerûen mindez az Elstree Stúdió 8-as színpadán történt, ugyanott, ahol Lucas elõször jelenetet forgatott az ÚJ REMÉNYhez 1976-ban. "A kör teljes lett," - mondja McCallum, - "és ennek George mérhetetlenül örült."
A zseniális BOSSZÚ
Egy csapatnyi tehetséges mûvész megteremti a STAR WARS: III. RÉSZének látványvilágát
Ha George Lucas-t tartjuk a STAR WARS atyjának, a JAK Mûvészeti Részleg minden bizonnyal a dadus, aki szépen táplálta és segítette Lucas lassan felcseperedõ ötleteit. A Skywalker-farm egyik impozáns Viktória-stílusú házának harmadik emeletén a Lucas által leírt vagy száján kiejtett ötletei vázlatokban, rajzokon, festményeken vagy szobrokban kelnek életre.
A fantázia-mûvészet mindig is fontos szerepet játszott a STAR WARS-filmek elkészítése során már a '70-es években is, amikor például a híres Ralph McQuarrie mûvészi illusztrációi segítették Lucas-t, hogy bemutathassa a Twentieth Century Fox producereinek a leendõ filmek látványvilágát, ezáltal kapott az egész projekt zöld utat.
A Mûvészeti Részleg munkája A SITH-EK BOSSZÚJÁban fontos alapként szolgált Gavin Bocquet produkciós tervezõ, Trisha Biggar jelmeztervezõ és az Industrial Light & Magic minden effekt-mûvésze számára a látványvilág megteremtéséhez. Ryan Church és Erik Tiemens vezetésével a Mûvészeti Részleg már akkor elkezdett dolgozni A SITH-EK BOSSZÚJÁn, amikor A KLÓNOK TÁMADÁSA munkálatai még be sem befejezõdtek.
"A munka megkezdése a kedvenc részem az egész folyamatban." - vallja Rick McCallum producer. "Úgy kezdünk dolgozni, hogy George még mindig írja a forgatókönyvet, és bármi, amit a Mûvészeti Részleg lerajzol vagy elképzel, benne lehet a filmben. George nyitott mindenre. Semmi sem végleges vagy megváltoztathatatlan."
12 tehetséges mûvész alakította ki a produkció arculatát, megtervezve Anakin és Obi-Wan végsõ fénykardpárbajától elkezdve Utapau undorító bolygóját vagy éppen Anakin hajviseletét. Számos elképzelésük finom látvány-szálakkal kapcsolódik az ÚJ REMÉNY világához, amit még 30 évvel ezelõtt hoztak létre. A mûvészek majdnem egy évet töltöttek a különbözõ jármûvek, helyszínek, bútorok, egyenruhák megtervezésével - mindazzal, ami a közönség szeme elé kerülhet.
Hatalmas kihívást jelentett A SITH-EK BOSSZÚJA új gonosztevõjének, Grievous tábornok külsejének a megtervezése. Még mielõtt pontosan eldöntötte volna Lucas, hogy Grievous milyen is legyen, a Mûvészeti Részleghez fordult ötletekért. A következõ választ kapta: legyen Grievous droid és idegen lény keveréke, és hogy legyen félelmetes. "Ahogy elõrehaladsz, megváltoztathatod az elképzeléseket, a magadévá teheted õket és az ötletek maguktól fejlõdnek tovább." - mondja a látványtervezõ Warren Fu, akit megragadott egy élõ idegen lény ötlete, ami egy droid belsejében él. "Ennek a lénynek a képe összecseng azzal, amivé Anakin válik majd." - mondja Lucas, megmagyarázva, hogy miért is vonzotta annyira ez az elképzelés.
Az I. és II. RÉSZ elkészítésén szintén résztvevõ Gavin Bocquet produkciós tervezõ és Trisha Biggar jelmeztervezõ munkáját is nagyban befolyásolta a Mûvészeti Részleg tevékenysége. Bár a kihívások, amelyekkel szembe kellett nézniük, más jelleggel bírtak, de az alapvetõ cél közös volt: a III. RÉSZnek vizuális láncszemként össze kell kapcsolnia a BALJÓS ÁRNYAK és A KLÓNOK TÁMADÁSA érzelmes, romantikus világát a keményebb, klasszikus STAR WARS-trilógiával.
Bocquet-nak az volt a feladata, hogy megtervezzen és felépítsen 72 fõbb díszletet (ez 50-el több, mint más nagy filmek esetében). Néhányon közülük nem kellett változtatni, de néhánynak a látványát hónapokkal késõbb az ILM mûvészei digitális effektekkel módosították. Padmé pazar lakhelyétõl a Kereskedelmi Szövetség ûrhajójának pilótafülkéjén át a Mustafar olvadt magma-bolygójának baljóslatú tárgyalóterméig minden helyszínnek, díszletnek hatásosan kellett támogatnia a történetet, ráadásul olyan elemeket kellett felvonultatnia, amelyek az elsõ három részt idõrendben a korábban leforgatott három részhez kapcsolják.
Az egyik ilyen "kapcsolódó" díszlet egy Lázadó ûrhajó fõfolyosójának újbóli elkészítése, egy olyan hajóé, mint amilyenen az ÚJ REMÉNY kezdõ képsoraiban elõször megpillantottuk R2-D2-t (Artu Detu), C-3PO-t (Szi Thripio) és Darth Vadert. "Imádtam ezt a munkát." - mondja Bocquet. "Ez a helyszín lényeges kapcsolóelemként funkcionál a III. és a IV. RÉSZ között, ezért fontos volt mindannyiunk számára, hogy pontosan úgy nézzen ki, mint annak idején." A feladat nehéznek bizonyult: az eredeti díszletet a forgatás után azonnal szétszedték, Bocquet-nak néhány megmaradt tervrajz alapján kellett apránként rekonstruálni az egészet.
Biggar jelmeztervezõnek szintén újra kellett alkotnia valamit, amit a nézõk elõször 1977-ben láttak: Darth Vader ruháját. Ennek a jelmeznek pontosan úgy kellett kinéznie, mint régen, de szerencsére Biggar képzelete szabadon szárnyalhatott, amikor más szereplõknek több tucat különféle gyönyörû jelmezt tervezett.
A SITH-EK BOSSZÚJA több, mint 500-féle titokzatos és egzotikus jelmeze közül néhányat közvetlenül a cselekmény teremtett. "Tudtuk," - mondja Biggar - "hogy Padmé az egész film alatt áldott állapotban lesz, és ezt a körülötte lévõk közül senki sem sejtheti. Egyfajta puhaságot, finomságot akartam érzékeltetni a ruhákhoz felhasznált anyagokon keresztül. Késõbb a háború elhúzódik, Anakin elmegy, Padmé helyzete sokkal komolyabbá válik (mint amilyen A KLÓNOK HÁBORÚJÁBAN volt). Tervezõként lehetõségem nyílt bemutatni akkori életének sötétebb, komorabb oldalát azáltal, hogy kissé sötétebb színeket használtam. Csodálatos élmény a jelmezeken keresztül érzelmeket és személyiségeket ábrázolni egy ilyen nagyszerû epikus történetben."
Bár Amidala vált legtöbbször jelmezt a film során, Biggar szerint Palpatine öltöztetése bizonyult a legnagyobb kihívásnak. "A cselekmény elõrehaladtával a hat jelmeze egyre sötétebbé és díszesebbé válik. Szürkét és barnát visel, késõbb már szinte feketébe hajló színeket, ezzel is közelebb kerül a sötét oldalhoz."
Vader ruháját is módosítani kellett kissé az eredetihez képest. "Kicsit gépiesebbnek próbáltuk bemutatni, a páncél is vadonatújnak látszik - persze az is, ha ragaszkodunk a történethez." - mondja Biggar. "A változtatások miatt kissé bizonytalanabb lett Vader mozgása is, ami érthetõ, mivel Anakin elõször viseli ezt az öltözetet."
Az operatõr Tattersall beleborzongott, amikor elõször meglátta Vadert - de nem Vader gonosz mivolta miatt. "Azon törtem a fejem, hogy hogy a fenébe fogjuk megvilágítani azt a fekete sisakot a fekete ûr háttere elõtt?" - meséli nevetve.
A SITH-EK BOSSZÚJA jó néhány logisztikai akadályt állított Tattersall és csapata elé. "Nem az a rendhagyó a III. RÉSZben, hogy végig nagyteljesítményû digitális eszközökkel forgatunk, hanem az, hogy megszámlálhatatlanul sok effekttel kell foglalkoznunk, sok a virtuális díszlet és helyszín, ahol az események részben vagy teljesen green screen vagy blue screen elõtt kerülnek felvételre. Ezek nagyon sok odafigyelést igényelnek. De hála George jó szemének, kitartásának és támogatásának, a végén minden a helyére került."
Párbajozó Jedik
A SITH-EK BOSSZÚJA sorsdöntõ párbajának vizuális megvalósítása önmagában is felért egy epikus kalanddal
A filmezés 100 éves történetében számtalan epikus csatát vívtak hõsök és gonosztevõk. De egyiket sem várták annyira, és egyiket sem fogják annyit boncolgatni a mozinézõk, mint azt a végsõ leszámolást, ami Anakin Skywalker és Obi-Wan Kenobi között a STAR WARS: III. RÉSZ - A SITH-EK BOSSZÚJA csúcspontjaként ölt formát.
Ez nem az elsõ fénykardos leszámolás a két szereplõ között, de Nick Gillard, a kaszkadõr-koordinátor és vívómester szerint ez lesz az eddigi legmegdöbbentõbb. "Már a végletekig fejlesztettük a Jedi harcmodort," - mondja - "de ebben a filmben az eddigi legkáprázatosabb párbajt kellett produkálnunk."
Hogy megtervezhesse és koreografálhassa a sok-sok akciódús jelenetet, Gillard elõször is megvitatta az író-rendezõ George Lucas-szal, hogy vitézségük, képzettségük szerint a különbözõ szereplõk egy 1-tõl 10-ig terjedõ Jedi-skálán hová sorolhatók be.
"Obi-Wan a 8-as szinten áll, ott, ahonnan Anakin indul. De Anakin felugrik a 9-es szintre - és a különbség a két szint között hatalmas. Egy Jedi eljuthat a 9-es szintig, de ez a világos és sötét oldal esetén különbözõ. A párbaj sokat elárul a karakterekrõl, mert ugyan Anakin nagyon jól vív, nagyon tehetséges, de a harc mentális oldalát még nem sajátította el. Ezen információk birtokában már sokkal könnyebb volt számomra a mozgássorok összeállítása." - vallja Gillard.
Hayden Christensen, aki Anakint játssza és Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi) félelmetes feladatot kaptak, amikor az ausztráliai Sydney-be érkeztek, hogy eddzenek és próbáljanak. Christensennek különösen fárasztó volt a felkészülési terve.
"Hayden nagyon keményen dolgozott." - mondja Gillard. "Hat órányi kardvívás minden nap, aztán két óra edzés - egy óra súlyzókkal, egy óra erõnléti edzés. Ráadásul egy nap hatszor kellett étkeznie!"
Lucas szerint Gillard munkája nagyban hozzájárul A SITH-EK BOSSZÚJA sikeréhez. "Akciójelenetet csinálni nagyon nehéz feladat. Nick Haydenbõl és Ewanbõl hihetetlenül ügyes vívókat nevelt. Rendkívül gyorsan jutottak el erre a szintre, és mindent õk maguk adnak elõ, amit a nézõ a vásznon lát."
Sötét oldal, világos oldal
A SITH-EK BOSSZÚJA új kihívások és tapasztalatok elé állítja a színészeket
Anakin Skywalkernek a sötét oldalra vezetõ útja A SITH-EK BOSSZÚJÁnak sokkal sötétebb, tragikusabb tónust kölcsönöz, olyat, amilyet eddig a STAR WARS-mondakör egyetlen filmjében sem tapasztalhattunk. A színészek számára, akik azonosulnak karaktereikkel, ez a tény jóval több kifinomultságra és magasabb szintû színészi játékra ad lehetõséget.
"Anakin döntésének okai a valóságban gyökereznek, olyan dolgokban, melyeket mindannyian megtapasztalhatunk és megérthetünk." - mondja Hayden Christensen, aki azt az embert játssza, aki végül Vaderré válik. "Nagyon szerteágazó területet kell felfedeznem Anakinnel, és ezt színészként roppantul izgalmasnak találom."
Az író-rendezõ George Lucas szerint Christensen érzelmileg igen intenzív alakítást nyújt. "Ebben a részben mutatkozik meg az õ saját Darth Vader-oldala. Haydennek határozottan létezik egy sötét oldala, részben ezért is választottam õt erre a szerepre. Másrészrõl viszont kedves és jóképû, ami fontos, hiszen ki lenne rá kíváncsi, ha Anakin mindig csak Darth Vader lenne? Ez az átváltozás igen nehéz feladat, de Hayden csodálatosan megbirkózik vele."
Christensennek, aki már régóta STAR WARS-rajongó, nem csupán mentális síkon kellett átváltoznia - a Sydney-beli forgatások végeztével fizikális átváltozása is befejezõdött. "Azóta vártam már, hogy magamra ölthessem az új Vader-jelmezt, mióta a szereplõválogatáson engem választottak." - mondja Christensen, hozzátéve, hogy több, mint 10 kilónyi izmot kellett növesztenie ahhoz, hogy eljátszhassa a szerepet. Az öltözékbe egyébként beépítettek egy speciális szerkezetet, ami Vader felejthetetlen gépies légzéshangját emulálta. "Enélkül a Vader-jelmezem és a színészi játékom nem lett volna teljes."
Amikor Christensen elõször megjelent a színen Darth Vader-ruhájában, Rick McCallum emlékei szerint az egész Fox Stúdióban megállt az élet. Mindenki hallott már a jelmezrõl, de úgy tûnik, mindenki tanúja akart lenni a pillanatnak. "Sok száz ember gyûlt össze a díszletnél, hogy megnézzék Haydent. Erre a pillanatra vártunk már régóta, és most ez lett az egész forgatás legjelentõsebb és legköltõibb napja."
Az élmény Christensen számára kicsit mást jelentett. "Eleinte rettentõen izgatott voltam, hogy végre viselhetem az öltözéket, aztán pedig azért küzdöttem, hogy egyáltalán talpon maradjak, nehogy összetörjem a jelmezt." - meséli nevetve. "Aztán amikor a kamerákat bekapcsolták, és George azt kiáltotta: 'Felvétel!', az hihetetlen érzés volt. Abban a ruhában tényleg erõsnek és gonosznak érzi magát az ember. Még most sem tudom azt az élményt elfelejteni és szavakba önteni, pedig azóta már két év telt el."
Anakin a sötét oldalra zuhan Jedi-mentora és legjobb barátja, Obi-Wan Kenobi minden kétségbeesett erõfeszítése ellenére, aki próbálja megakadályozni az elkerülhetetlent. "Ebben a filmben" - magyarázza George Lucas író-rendezõ - "Obi-Want sok szempontból elárulják. Ahogyan szembesül ezzel, és válaszol az árulásra, nagyban befolyásolja késõbbi döntéseit a IV., V. és VI. RÉSZben."
Ewan McGregor, aki már harmadjára játssza Obi-Want, A SITH-EK BOSSZÚJÁban játszott szerepében szerzett tapasztalatot tartja az eddigi legkielégítõbbnek. "Obi-Wannak sokkal több tennivalója akad ebben a filmben," - mondja - "és George úgy írta meg a történetet, ahogy én mindig is reméltem. Obi-Wan tényleg szereti Anakint, és mélységes csalódottsággal és szomorúsággal nézi, amint Anakin a sötét oldal rabja lesz. Ezt nagyon érdekes volt eljátszani."
Obi-Wan utolsó fellépésére készülve McGregor beleásta magát Sir Alec Guinness alakításaiba, aki ezt a szerepet eredetileg játszotta az 1977-es ÚJ REMÉNYben. "Most korban kicsit közelebb állok hozzá, és ez volt az utolsó lehetõségem, hogy megfeleljek a játéka által támasztott elvárásoknak. Három hétig inspirációként egyfolytában a három részben nyújtott alakítását néztem az öltözõmben."
Az Oscar-jelölt színésznõ, Natalie Portman, aki szintén harmadszor jelenik meg STAR WARS-filmben, az idealista Padmé Amidala szenátort alakítja, aki titokban feleségül ment Anakinhoz és utódaikat hordja a szíve alatt. A SITH-EK BOSSZÚJÁban Padmé kétségbeesetten figyeli, ahogy férje elillan mellõle és hogy a Köztársaság, amit mindig híven szolgált, most átalakul Galaktikus Birodalommá.
"Igazán hálás vagyok azért, hogy felnõttként is eljátszhattam Padmét." - mondja Portman. "Ebben a filmben már érett nõ, nem csak egy fiatal, aki szerelmes lett. Padmé egész életében próbálta pozitív módon megváltoztatni a világot maga körül, és most itt áll Anakin és a Köztársaság vesztével szembesülve. A SITH-EK BOSSZÚJA a puzzle utolsó darabja és tökéletesen átvezet az ÚJ REMÉNYbe. Ugyanakkor ez a legdrámaibb rész a hat közül és ennek van a legnagyobb hatása Padmé életére."
A legtöbb említett esemény kiváltója Palpatine kancellár, akinek végre igazi énje is napvilágra kerül. Ian McDiarmid veterán színész még utoljára eljátssza a titokzatos politikus szerepét, aki a periféria felõl a központi pozícióra tör, ahol már nem csupán vezetõ karakterré, hanem az események irányítójává válik. "A SITH-EK LÁZADÁSÁban BUMM!, egyenesen elõretör, bele a dolgok sûrûjébe, elkezdi Anakint a politika felé csábítani, aztán bátorítja az ifjú Jedit, hogy egy Faust-i paktum során eladja a lelkét." - mondja McDiarmid.
Palpatine már a BALJÓS ÁRNYAKban elkezd közeledni Anakinhez, amikor az még csak 9 éves volt: barátságosan megveregeti a vállát a gyõzelmi felvonuláson.
"Mint minden politikai pragmatista, Palpatine is a legtöbbet igyekszik kihozni egy helyzetbõl azáltal, hogy megtalálja és kiképzi ifjú tanítványait." - mondja McDiarmid. "Teljesen meglepett, hogy George Lucas mennyire koncentrált Palpatine és Anakin viszonyára A SITH-EK BOSSZÚJÁban. Haydennel együtt játszva lehetõségünk nyílt arra, hogy csendben és nagyon drámaian beszélhessünk egymással. Palpatine sok lehetõséget ajánl fel Anakinnak, aztán csak hátradõlve várja, melyiket választja majd Anakin, melyik csábításának képtelen ellenállni."
Palpatine egyik nagyon fontos jelenetében szembekerül Mace Windu Jedi-mesterrel, akit újra Samuel L. Jackson alakít. Mace sokkal többet szerepel ebben a részben, mint az elõzõ STAR WARS-epizódokban. "Nagyon örülök ennek a jelenetnek." - lelkendezik Jackson. "Tulajdonképpen egész életemben egy ilyen szerepre vártam. Már gyerekként is Errol Flynn-szerû kardforgatónak képzeltem magam, amikor botokkal vagdalkoztunk. Ez hihetetlen!"
Mivel már három részben is szerepelt, Jacksont nem nevezhetjük újoncnak a STAR WARS univerzumában. Van azonban egyetlen színész, akinek mind a hat részben volt szöveges szerepe: õ Anthony Daniels, aki a fontoskodó protokoll-droidot, C-3PO-t játssza.
"Soha nem hittem volna, hogy 12 hétnyi munkából végül 28 évnyi kalandos utazás kerekedik." - mondja Daniels. "Örömömre szolgál bejelenteni, hogy Thripio A SITH-EK BOSSZÚJÁban ismét egyben van, miután váratlanul elveszítette végtagjait és fejét A KLÓNOK TÁMADÁSÁban. Újra a régi... végre!"
Az õs-STAR WARS-fanok örömére a nyugodt óriás Csubakka hosszú kihagyás után újra szerepel a STAR WARS-mondában. Ismét Peter Mayhew játssza, jelenléte a filmben szintén fontos kapcsolóelemként szolgál az ÚJ REMÉNYhez. "Mindig is szerettem volna visszamenni a vukik szülõbolygólyára, a Kashyyykra és ott meglátogatni Csubakkát." - mondja Lucas. Mivel a Klónháborúk egyik döntõ ütközete ezen a trópusi bolygón játszódik, erre van is esélye.
Mayhew számára a szerep olyan fantasztikus lehetõséget jelentett, amire nem is számított. "Majdnem elejtettem a telefont, amikor Rick McCallum felhívott, és felkért, hogy játsszam el Csubit újra. Ahogy a jelenethez szólítottak, úgy éreztem, mintha egy percre sem lettem volna távol a STAR WARS-tól."