információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
1956. december 6.
Egy rendkívüli nap.
A Kádár János behívja a szovjet csapatokat, akik 2000 tankkal vonulnak be Budapestre, megkezdõdik a Kádári terror. Ezalatt a világ egy távoli városában is szovjetek és magyarok néznek szembe egymással. A melbourne-i olimpián játszanak elõdöntõt, és itt egyenlõek az esélyek: heten néznek szembe héttel. A meccs a magyar szabadság melletti rokonszenvtüntetéssé változik. Amikor Zádor Ervint ellenfele, Prokop arcon vágja, és a magyar csapat legfiatalabb játékosa vérbe borult arccal mászik ki a medencébõl, a szovjet válogatott tagjait a rendõrségnek kell biztonságos helyre menekítenie. A tömeg tombol, a magyarok legyõzik a szovjeteket. Ezt a történetet filmesítette meg Megan Renay és Colin Keith Gray Freedom's Fury - a Szabadság Vihara címmel, amely dokumentumfilm Andy Vajnának a történetet kínálta. Erre a történetre montda azt Tarantino, hogy "a legjobb el nem meélt történet". A Szabadság Vihara címû dokumentumfilmben Andy Vajna is részt vett producerként, Lucy Liu (a film fõ producere), Tarantino és három másik producer mellett.
A SZABADSÁG, SZERELEM a megtörtént események ihlette játékfilm: fikció, amely nem független a valóságtól. Magyar stábbal, magyar színészekkel, magyar helyszíneken készül. Producere, Andy Vajna régi munkatársát Joe Eszterhás-t kérte fel a forgatókönyv megírására. Õ Eva Gardos segítségével készítette el azt a változatot, mely végül Bereményi Géza és Divinyi Réka közremûködésével nyerte el végleges formáját.
A rendezõ a Londonban és Los Angelesben filmezést tanult Goda Kriszta, akinek elsõ nagyjátékfilmje, a Csak Szex, És Más Semmi nagy sikert ért el a mozikban.
A film line producere Zákonyi Tamás, a látványt ifj. Rajk László, a jelmezeket Pásztor Beatrix tervezi.
A forgatás februárban indult, a díszbemutatóra pedig a forradalom ötvenedik évfordulóján, 2006. október 23-án kerül sor.
A film története
A történet az 1956-os forradalom eseményeit a magyar vízilabda-válogatott egyik ifjú sztárja, Karcsi és egy csinos mûegyetemista, Viki szemszögébõl mutatja be. A lány az elsõ naptól fogva aktív, lelkes részese az eseményeknek, a fiú azonban nem veszi komolyan az egészet; csak udvarolni akar, nemigen törõdik a lány politikai nézeteivel - lassacskán azonban ellenállhatatlanul magával sodorja a többiek lelkesedése. Viki nyomába járva ott van a Rádió ostrománál, a Kossuth téren, a ledöntött Sztálin-szobornál. Miközben az ország, ha csak néhány napra is, de fellélegzik, és új reményekkel telve tekint a jövõ felé, Viki és Karcsi egymásba szeretnek.
A fiú maradna, harcolni akar, de Viki meggyõzi, hogy utazzon a társaival, képviselje az olimpián az immár szabad Magyarországot.
Amikor a szovjet hadsereg másodszor is bevonul Budapestre, hogy eltiporja MAgyarország függetlenségét, tragikus szabadságharc veszi kezdetét. Viki is ott harcol a Kádár János által behívott szovjet tankok ellen. Eközben Karcsi azt teszi, amihez a legjobban ért: a medencében szerez dicsõséget hazájának. A világ két távoli pontján ugyanazért szállnak harcba. Viki a barikádokon, Karcsi a medencében...
Miért készül a film?
Az 1956-os melbourne-i magyar olimpiai csapat története alig ismert, mégis elképesztõ, izgalmas, fordulatos eseménysor. A csapat tagjai - köztük a vízilabdázók - november elején hagyták el Budapestet. Ettõl kezdve nem tudtak semmi biztosat az otthon maradottakról, csak annyit sejthettek, hogy hazájuk szempontjából sorsfordító, mindent megváltoztató napok ezek: és eközben mégis versenyeztek. Mindük közül a pólósok voltak a legesélyesebbek; a szovjet - magyar elõdöntõ pedig olyan szimbolikus eseménnyé vált, melyre az egész világ figyelt. A meccsen kibontakozó drámai küzdelem a világtörténelem valaha vívott leghíresebb vízilabda-mérkõzése lett.
Miközben az elõdöntõre, majd a - szintén a magyar csapat sikerével végzõdõ - döntõre sor került, Budapesten elbukott a forradalom. A vízilabdások azonban megmutatták, hogy nem lehetetlen a gyõzelem.
Ez a történet is azt bizonyítja, hogy az élet a legjobb forgatókönyvíró: az alkotók szinte készen kaptak a valóságtól mindent, amire egy emlékezetes filmhez szükség van. A hõsöket, a tragédiát és a bukásban rejlõ gyõzelem lehetõségét.
A SZABADSÁG, SZERELEM, Andy Vajna producer és Joe Eszterhas író szándéka szerint a fiataloknak fog szólni: az alkotók legfontosabb célja, hogy átélhetõvé, átérezhetõvé, újra fontossá tegyék a forradalmat azok számára, akik még nem éltek akkor; szeretnék, ha a fiatalok büszkék lehetnének a saját múltjukra. Történetük középpontjában az a két dolog áll, ami minden fiatal számára egyformán a legfontosabb: a szabadság és a szerelem.