információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
Az "Egy bolond százat csinál" a "Gyöngyössy Bence - Kabay Barna" páros sorrendben negyedik olyan remake-je, amely régi és sikeres magyar filmet dolgoz fel. A Hyppolit, a Meseautó és az Egy szoknya, egy nadrág sikere bebizonyította: a hazai közönség vevõ az egykori fekete-fehér mozik felfrissített változataira, így aztán ebbe a produkcióba már igazán magabiztosan vághattak bele. A szereplõgárdának is van már gyakorlata ezen a téren - Gáspár Sándor, Oroszlán Szonja, vagy épp Ullmann Mónika mind dolgoztak már velük.
Gyöngyössy Bence és Kabay Barna már a ’90-es évek elején elkezdtek azon gondolkodni, hogy hogyan lehetne feléleszteni a közönségfilm mûfaját. Elõttük volt a Nyugat-Európai példa, amely azt mutatta, hogy a Hollywood-i szuperprodukciókkal csak a hazai sztárokkal, hazai helyszíneken játszódó vígjátékok vehetik fel a versenyt.
"Nem véletlen az sem, hogy a 30-as évekhez nyúltunk vissza, hiszen az volt a magyar film aranykora és annak az idõszaknak komoly vígjátéki hagyományai vannak. Ráadásul ma is hasonló társadalmi folyamatok játszódnak le, új polgári réteg alakul ki." - mondja Gyöngyössy Bence, akitõl megtudjuk az is, hogy "Az egy bolond százat csinál"-nak a ’43-as filmváltozaton kívül eredeti irodalmi háttere is van. Egy egyszerû történet, amely egy mondatban elmesélhetõ - folytatja a rendezõ:
"A régi vígjátékok többségében olyan ötletes a dramaturgiai alaphelyzet, amilyen ritkán pattan ki a mai forgatókönyvírók fejébõl. Bár néhol nem volt egyszerû a konkrét jeleneteket mai környezetbe átültetni, végül sorra jöttek az ötletek, és mindent sikerült megoldani. Azt gondolom, a filmünkre mindent lehet mondani, csak azt nem, hogy poros lenne."
A színészek is egyetértenek abban, hogy a remake nem csak hálás, de igen hasznos mûfaj is. Amellett, hogy a közönség élvezettel nézi ezeket az alkotásokat egyúttal a régmúlt idõk filmkészítõinek profizmusára is ráterelik a figyelmet.
Ulmann Mónika: "Régi formájukban is nagyon kedveltek voltak ezek a filmek, így nem véletlen, hogy a mai közönség is szereti õket. A fiatalok azonban nemigen ülnek le egy fekete-fehér felvétel elé, ezért is jó dolog a remake. Én személy szerint egyébként a régi filmeket is nagy áhítattal nézem, hiszen valódi színészóriásokat láthatok bennük."
Gáspár Sándor: "A jó filmek maradnak sikeresek; amibõl remake készül, azok mind, kivétel nélkül kiemelkedõ alkotások. Ha a mai fiatalok ezek hatására megnézik az eredeti változatokat, akkor azt gondolom, már megérte õket újraforgatni. Ha jobban belegondolunk, ez teremt folytonosságot a mi szakmánkban."
Oroszlán Szonja: "Valószínûleg azért érdemes hozzányúlni ezekhez az ismert történetekhez, mert nagyon széles réteget képesek megérinteni. Az idõsebbek azért nézik meg, mert emlékeik fûzõdnek hozzá, és kíváncsiak hogy néz ki a film új köntösben. A fiatalabbak pedig mivel jórészük nem látta az eredetit egy teljesen új filmet kapnak."