microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Híd Terabithia Földjére (2007)
Bridge to Terabithia

. . . . . . . . . . 8.44
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 6.4
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 94 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  fantázia, mese
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár 12+
tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A történet egy kisvárosban élõ két ötödikes tini, Leslie Burke (AnnaSophia Robb) és Jess Aarons (Josh Hutcherson) barátságáról szól, amely mindkettõjük életét megváltoztatta. Ketten együtt létrehozzák Terabithia képzeletbeli és mitikus világát, melynek királyává és királynõjévé nevezik ki magukat, s számos kalanddal teli órát töltenek el a varázslatos világban. Hogy belépjenek Terabithia földjére, amely az erdõ mélyén bújik meg az otthonuk közelében, elõbb át kell lendülniük egy kötélen a patak felett.

Jessnek négy lánytestvére van. Az apja, Jack (Robert Patrick) keveset van otthon, keményen dolgozik, hogy kenyeret tudjon tenni az asztalra, a fiú anyját pedig lefoglalják a lányok, azaz egyik szülõnek sincs túl sok ideje Jessre. Leslie nem rég költözött vidékre, családjával azért költöztek ide, hogy új életstílust teremtsenek maguknak, s ez a váltás hamarosan a szülõk mániájává válik. Leslie szülei sikeres mûvészek, s arra bátorítják lányukat, hogy maga is élje ki mûvészi hajlamait. Egyik tinédzsernek sincs barátja, nem nagyon tudnak beilleszkedni környezetükbe; Leslie-t nem fogadják be osztálytársai, mivel teljesen másképp gondolkodik, mint a többi diák: otthon nincs tévéjük, az öltözéke sokkal feltûnõbb, mint a többieké - általában kézzel festett ruhákban jár, s ezekhez hasonló ruhákat a diákok még soha nem láttak. Jess titokban nagy érdeklõdést mutat a mûvészetek iránt, s arról álmodik, hogy egyszer õ lesz az iskola leggyorsabb futója.

Kezdetben Jess nem igazán kedveli Leslie-t, különösen azt követõen, hogy a lány egy csapásra tönkreteszi álmát, mikor a lány lekörözi õt és valamennyi versenytársát egy olyan futóversenyen, amire csak fiúk nevezhettek be. Azonban a késõbbiekben e két kívülálló, akiket az iskola bajkeverõi is kipicéztek maguknak, hamarosan nagyon jó barátok lesznek. Leslie tehetséges, kreatív elme, s gyakran felvázolja õ és Jess szerepét egy titkos birodalomban. Treabithiában menedékre lelnek a való világ szörnyûségei ellen, s képzetbeli ellenfelek ellen küzdenek oldalukon Terrien herceggel, azaz egy kutyával, amit Jess ajándékozott Leslie-nek.

A dolgok akkor kezdenek el bonyolódni, mikor Jess elkíséri Ms Edmundsot (Zooey Deschanel), a zenetanárát egy közeli városban rendezett mûvészeti kiállításra, s Leslie egyedül indul Terabithia felfedezésére. Azonban mikor átlendülne a patak felett, a kötél elszakad és a lány az esõ által megduzzadt patakba zuhan. A lány megfullad. Barátságuk tragikus véget ér, s Jess nehezen tud megbirkózni a bûntudattal és a gyásszal. Idõvel azonban megtanulja kezelni érzéseit, barátja emlékébõl merít erõt és barátságot, s elhatározza, hogy szépséget és örömöt visz a világba azáltal, hogy hidat emel a patak fölött: hidat Terabithia földjére, melyen keresztül húga és utódja, May Belle is megközelítheti a varázslatok földjét.

A könyvrõl

1976-ban, a tehetséges és számos díjat nyert írónõ, Katherine Paterson kisfiának meghalt egy közeli barátja. Az írónõ úgy érezte, a tragikus esetrõl meg kell emlékeznie, s segítenie kell fiának abban, hogy túltegye magát a gyászon, ezért elhatározta, hogy megírja a Híd Terebithia földjére címû könyvet. Eredetileg egy gyerekeknek szóló fantasy-t képzelt maga elé, végül aztán egy sokkal varázslatosabb világot vázolt fel tele mitológiai lényekkel, akik õsi harcukat vívják a gonosz ellen.

A könyv 1977-ben jelent meg elõször, s 1978-ban elnyerte a Newbery Medalt.

A regény óriási hatással volt fiatal olvasóira, s hamarosan nagy rajongótáborra tett szert világszerte, a legtöbb iskolai- és magángyûjtemény részévé vált.

A Híd Terabithia földjére c. könyvben szereplõ képzeletbeli világot Terabithiának hívják, ugyanígy nevezik Narnia egyik szigetét is, melyet C.J Lewis két regényében is megemlít.

A könyvben Leslie említést tesz Narnia krónikáiról, mikor átadja Jesse-nek a történeteket, melyekbõl megtanulhat királyként viselkedni.


PRODUKCIÓS JEGYZETEK

Leslie a Terabithia nevet adta a titkos birodalmuknak, s kölcsönadta Jessnek az összes valamennyi könyvet, ami Narniáról szólt, hogy a fiú megtudja, hogy mennek a dolgok egy varázslatos birodalomban: hogy kell megóvni az állatokat és a fákat és az uralkodónak hogy kell viselkednie.
Részlet Katherine Paterson: Híd Terabithia földjére c. könyvébõl

A Walden Media és a Walt Disney Pictures bemutatja a HÍD TERABITHIA FÖLDJÉRE címû filmet, amely Katherine Paterson nagysikerû családi könyve alapján készült.

A mû a 10. század amerikai irodalmának egyik legközkedveltebb modern regénye, amely az elmúlt 30 évben világszerte számos rajongót szerzett magának. A varázslatos történet kalandról, bátorságról, barátságról, veszteségrõl és egy egész életre kiható utazásról mesél, s eme egészestés filmnek köszönhetõen most a vásznon is életre kel az a könyv, amelybõl több mint kétmillió darabot adtak el világszerte. Az 1978-ban megjelent regény történetét a film napjainkba helyezi át.

Paterson 14 könyvet publikált az évek során, ezek közül számos gyerekeknek szóló ismeretterjesztõ kötetet, valamint olyan meséket, mint a Híd Terabithia földjére és a Jacob Have I Loved: mindkét kötet elnyerte a neves Newbery Medált (1978-ban, illetve 1981-ben). Regényei több mint 5 millió példányban keltek el, s világszerte két tucat nyelven adaptálták.

A HÍD TERABITHIA FÖLDJÉRE c. filmmel mutatkozik be a rendezõi székben az Oscar- és Emmy-jelölt Csupó Gábor (FECSEGÕ TIPEGÕK, A THORNBERYY CSALÁD).

A filmet a hetvenes években írták, a film mégis a jelen korba helyezi át a történetet, méghozzá egy nem megnevezett városba.

A film elkészítésében az angliai születésû Lauren Levine producer-asszonynak oroszlánrésze van, akinek egy barátja ajánlotta figyelmébe gyermekei kedven könyvét.

Lauren Levine: "Elolvastam a Terabithiát, s azonnal átéreztem a történetet. Ahogy egyre többet és többet beszélgettem amerikai barátaimmal, nem tartott sokáig, míg rájöttem, hogy ez mennyire jelentõs kötet Amerikában." Lauren nem olvasta a könyvet gyerekkorában, de mikor késõbb valaki a figyelmébe ajánlotta, olyan nagy hatással volt rá, hogy évekig küzdött azért, hogy megszerezze a jogokat. Így kerül kapcsolatba az írónõ fiával, Daviddel. A páros közösen vitte el az ötletet a Walden Mediának.

Lauren Levine úgy gondolta, hogy a történet tökéletes lesz a Walden Mediának. "Életem egyik legjobb idõszaka volt, mikor a Walden Mediával közösen elkészítettük az I AM DAVID-et. Úgy éreztem, a stúdió tökéletes lesz, s izgatottságom Cary Granatra, a cégvezetõre is átragadt, miközben filmre vittük a történetet.


Hogy a könyv fantáziadús története a filmvászonról is visszatükrözõdjön, a készítõk tudták, hogy egy rendkívül kreatív rendezõre lesz szükségük, aki a fantázia világát össze tudja házasítani a való világgal, méghozzá úgy, hogy az autentikus és érzelemileg erõteljes legyen. Így jutottak el Csupó Gáborhoz.

Cary Granat: "Szerencsének mondhatjuk magunkat, hogy együtt dolgozhattunk Csupóval. Számos tehetséges rajzoló próbálta ki magát a filmszakmában, pl. Andrew Adamson a Narniával, s most Csupó is. A hozzájuk hasonló filmmûvészek sajátos szemszögbõl közelítenek a filmekhez: elképzeléseik egyedülállóak, tele vannak ötletekkel, melyeket a nézõk könnyen magukévá tehetnek, ugyanakkor maximálisan tisztelik a szakmájukat. Gábor nagyon is jól tudja, mi kell a fiatal közönségnek, s pontosan ezt varázsolta elénk a képernyõn."

A filmben a fantasy-elemek sokkal nagyobb szerepet kapnak, mint a könyvben, mivel a producerek úgy vélték, a nézõk másfajta élményt várnak, mint az olvasók, ezért bizonyos részeket kibõvítettek, mindezt úgy, hogy végig hûek maradtak a könyv szelleméhez. Egy "valós" történetbe szõttek "mesét".

A HÍD TERABITHIA FÖLDJÉRE története két fiatal, Jess Aarons (Josh Hutcherson) és Leslie Burke (Anna Sophia Robb) történetét meséli el, akik ketten együtt létrehozták Terabithia világát, ezt a varázslatos birodalmat, amely tele van különleges teremtményekkel. Miközben a család és az iskola való világa folyamatos kihívások elé állítja õket, addig Terabithia lakói királyként és királynõként tisztelik õket.

Josh Hutcherson (ZATHURA, POLAR EXPRESSZ) játssza a 11 éves Jess Aaronst, aki azt a célt tûzte ki maga elé, hogy õ lesz az iskola leggyorsabb diákja, ám ez az álom egy csapásra elillan, mikor egy új lány az összes fiút lekörözi. Anna Sophia Robb (CHARLIE ÉS A CSOKIGYÁR) alakítja az új lány, Leslie Burke szerepét, aki eme kellemetlen incidens ellenére hamarosan összebarátkozik Jesszel. A lány varázslatos világ kapuját nyitja meg a fiú elõtt, mikor bevezeti Terabithia földjére.

A szereplõkhöz csatlakozik Zooey Deschanel (GALAKTIKUS UTIKALAÚZ STOPPOSOKNAK, MI A MANÓ?) Ms Edmunds, a zenetanár szerepében, aki felismeri a Jessben rejlõ theteséget és ösztönzi a fiút, valamint Robert Patrick (A NYUGHATATLAN, TERMINATOR 2.: AZ ÍTÉLET NAPJA), mint Jess Apja, Jack.

Fantasztikus lények, gyönyörû paloták és varázslatos erdõk: Terabithia birodalmát Matt Aitken látványeffektus specialista és csapata hívta életre az Oscar-díjas WETA DIGITAL wellingtoni mûhelyében. A stúdió készítette az Oscar-díjas A GYÛRÛK URA TRILÓGIA trükkjeit, valamint a NARNIA KRÓNIKÁI és a szintén Oscar-díjas KING KONG speciális effektusait, s tulajdonosai között találjuk Peter Jackson rendezõt, Richard Taylor látványspecialistát és Jamie Selkirk vágót. A szerzõ fia, David Paterson Jeff Stockwellel és Kevin Wade-del közösen írta a film forgatókönyvét.

A film producere Hal Lieberman, a Universal Pictures korábbi produkciós elnöke (80 NAP ALATT A FÖLD KÖRÜL, TERMINATOR 3.: A GÉPEK LÁZADÁSA), valamint Lauren Levine (I AM DAVID) és a szerzõ fia, David Paterson (LOVE LUDLOW), aki a forgatókönyv írásában is részt vett.

Katherine Paterson regénye alapján a forgatókönyvet David Paterson írta Jeff Stockwell és Kevin Wade közremûködésével.

Hollywood egyik legtehetségesebb rajzolója és látványeffektus-specialistája, Csupó Gábor nézõk millióit bûvölte el A THORNBERRY CSALÁD c. elbûvölõ és vizuálisan lenyûgözõ rajzfilmmel. Annak ellenére, hogy korábban még nem forgatott élõszereplõs filmet, Csupó látványtervekkel kiegészített ötletei meggyõzték a producereket arról, hogy a direktor különleges hangulattal vértezi majd fel a filmet.

A HÍD TERABITHIA FÖLDJÉRE c. filmek olyan rendezõre volt szüksége, aki naprakész a legújabb filmezési technológiák terén, elképesztõen élénk fantáziával bír és érzékenyen reagál a gyermeki képzelõerõre. Gábor mesélõ stílusa sajátos jegyekkel bír, s könnyedén egyensúlyoz a valóság és a gyermeki fantázia között, amely ahhoz kell, hogy a fiatalok átvészeljék a gyakorta problémákkal teli gyermekkor viszályait.

Cary Granat. "Gábor a kezdetektõl fogva nagyon odaadó volt, nem csupán szenvedélyesen beszélt, hanem felkészülten jött el a megbeszélésekre: fantasztikus terveket, vázlatokat hozott magával, s már az elsõ találkozáskor tudtuk, hogy õ lesz a megfelelõ ember a feladatra."

Gábor elkötelezettsége saját élettapasztalatiból ered: õ is maradéktalanul hisz abban, hogy érdemes küzdeni az álmokért.

Hal Lieberman: "Imádom Gábor munkáját; hihetetlenül tehetséges és elképesztõen lelkes. Annak ellenére, hogy felnõtt férfi, pillanatok alatt képes elmerülni egy gyermek képzeletében, s az õ szemeivel látni a világot, s varázslatos lényekkel benépesíteni a környezetét. Különösen Jess figurájával tudott azonosulni. Gábor mûvész, s azt hiszem, ezért tudott együtt érezni a fiúval, ezért akarta leforgatni ezt a filmet."

Csupó Gábor: "Mikor a Terabithiában játszódó jeleneteket látjuk, ezek sokkal többet jelentenek puszta menekülésnél a való világból. Ekkor engedik szabadjára képzeletüket, s így próbálnak szembesülni és megbirkózni a valóság problémáival. Ez az egyetlen módja annak, hogy kifejezzék érzéseiket és barátságukat egymás iránt, csak Terabithia varázslatos birodalmában képesek teljesen megnyílni. Valójában a Híd egy metafora, amely a valóság és a fantáziavilág közötti kapcsolatot jelképezi, valamint az életmentés fontosságát."

Josh Hutcherson és Anna Sophia Robb játssza Jess Aarons és Leslie Burke szerepét, míg a filmvásznon most debütáló Baillee Madison bújik Jess húga, May belle bõrébe.

A Paterson által kreált nem létezõ, ám organikus világ megalkotásához Csupó olyan szakemberek segítségét kérte, mint az Oscarra jelölt operatõr, Michael Chapman, továbbá Robert Gillis látványtervezõ (A VILÁG LEGGYORSABB INDIANJA), valamint Barbara Darraghét, aki innovatív jelmezterveirõl híres.

A HÍD TERABITHIA FÖLDJÉRE c. filmet teljes egészében az újzélandi Aucklandon forgatták. A forgatás 2006. januárjában kezdõdött, és április közepén fejezték be. A régión belül számos helyen zajlottak a felvételek, többek között a riverheadi általános iskolában, amely a forgatás során átkeresztelõdött Lark Creek Általános Iskolára. Aucklandtól egy órányi autóútra található Conifer Grove, a Woodhill erdõben: ez a hely adott otthont Terabithiának. Aucklandtól észak-nyugatra egy farm adott otthont a pataknak, illetve a fölötte átívelõ hídnak. A belsõ tereken játszódó jeleneteket az aucklandi Hobsonville stúdióban vették fel. A stáb engedélyt kapott, hogy forgasson az Auckland Memorial Múzeumban, ahol a Leonard Da Vinci által tervezett gépezetek voltak kiállítva: itt egy közös jelenetet vettek fel Jesszel és Ms Edmundsszal.


szereplők:
Josh Hutcherson ... Jesse Aaron
AnnaSophia Robb ... Leslie Burke
Zooey Deschanel ... Miss Edmunds


fényképezte:
Michael Chapman

vágó:
John Gilbert

látvány:
Robert Gillies

jelmez:
Barbara Darragh

zene:
Aaron Zigman

szereposztó:
Stephanie Corsalini

producer:
Lauren Levine
Hal Lieberman
David Paterson
Tim Coddington
Kevin Halloran