információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
RENDEZŐI ELKÉPZELÉS
Ez egy önfelfedező utazás az emlékek között kutatva. A film szokatlan road-movie, ami tekinthető egyfajta társadalmi korrajznak is, hiszen teljesen különböző életeket és sorsokat ismer meg Piroska a volt tanáraival és osztálytársaival való találkozásai során.
Másfelől nézve a film belső utazás, fejlődéstörténet, aminek során Piroska kezdi megismerni önmagát, a valóság sokféleségét, illetve az emlékezés viszonylagosságát, személyességét.
A főszereplő személyisége a film látványvilágára is kivetül. Piroska az összes jelenetben szerepel, és fokozatosan az ő világában találjuk magunkat: elkezdünk az ő szemével látni. A film vizuális absztrakcióján keresztül is megmutatkozik Piroska belső világa.
A kosztümök, helyszínek és a díszlet együttes hatása rendezett világot hoz létre.
FESZTIVÁLOK ÉS DÍJAK
A Pál Adriennt számos díjjal jutalmazták a különböző filmfesztiválok zsűrijei. A filmet eddig Franciaország, Svájc, Lettország, Brazília, Litvánia, Lengyelország, Belgium, Egyesült Államok és Los Angeles közönsége láthatta.
A 63. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál Un Certain Regard (Egy bizonyos nézőpontból) elnevezésű rangos válogatásában 19 alkotás közül a kritikusok FIPRESCI zsűrije Kocsis Ágnes filmjét ítélte a legjobbnak. "A Pál Adrienn remek színészvezetésű, figyelmünket folyamatosan ébren tartó, drámaian (talán túlságosan is) szövevényes film, ami teljesen magával ragadó, annyira, hogy már szinte azt tanácsolnánk Kocsis Ágnesnek, a forgatókönyvíró-rendezőnek, hogy tegye félre a következő forgatókönyv-tervét és kezdje el újra a terápiát." (Cannes, Peter Brunette, AP)
A filmet siker övezte a miskolci CineFesten is, ahol teltházzal vetítették, illetve a nemzetközi kritikusok zsűrijének díját is elnyerte. A Rigában megrendezett Arsenals-on a nemzetközi seregszemle ökumenikus zsűrije elismerő oklevéllel jutalmazta az alkotást, majd a 6. Zürichi Filmfesztiválon (ahol idén vesz részt először magyar film) a svájci filmes újságírók szövetségének (SVFJ) kritikusi méltatását is kivívta. A Pál Adrienn a Cottbus-i Filmfesztiválon három díjat is bezsebelt: Kocsis Ágnes a legjobb rendezés díja mellett az ökumenikus zsűri díját is elnyerte, míg a főszereplőnek a legjobb női alakítás díját ítélte oda a nemzetközi zsűri. A főszereplő később Moszkvából is a legjobb alakítás díjával térhetett haza.
A film operatőrét is díjazták: Fillenz Ádám művészi teljesítményéért különdíjat nyert az operatőrök egyik legfontosabb seregszemléjén, a Manaki Fivérek Filmoperatőri Fesztiválján, melyet idén 31. alkalommal rendeztek meg a dél-macedóniai Bitolában.
A film diadalmenetéhez tartozik, hogy a berlini székhelyű Európai Filmakadémia díjaiért folyó versenyben Magyarországot a Pál Adrienn képviselte 2010-ben.