2009-11-09
1989 - Fotográfusok Szemével
November 10-én 17.30-tól nyílik meg a budapesti Cseh Centrumban az "1989 - Fotográfusok Szemével" c. dokumentumfotó-kiállítás, mely nem csak az 1989 november 17-én kitört "bársonyos forradalmat", és azt követõ eseményeket mutatja be, hanem az azt megelõzõ másfél esztendõ fontosabb történéseit, a rendõrség által szétvert rendszerellenes megmozdulásokat is, amelyek végül elvezettek november 17-ig.
1989. november 17-én a rendõrség Prágában brutálisan szétvert egy diáktüntetést.

A húsz fotós - húsz "szemtanú" - fényképeibõl összeállított drámai panoráma a diktatúrából a demokráciába vezetõ út történetét beszéli el. Idõben nem csak a vértelen jellege miatt "bársonyos forradalomnak" nevezett csehszlovákiai politikai fordulatot öleli fel, hanem az azt közvetlenül megelõzõ eseményeket is - az 1968-as szovjet megszállás, a csehszlovák állam 1918-as létrejötte és Jan Palach 1969-es öngyilkossága évfordulójának alkalmából tartott megmozdulások szétverését is, továbbá a kelet-németek tömeges menekülését Nyugatra Prágán keresztül, valamint a "vasfüggöny" jelképének számító berlini fal leomlását is.
...rohamrendõrök sorfala elõtt a kezükben virággal és gyertyákkal békésen tüntetõ diákok a Národní tøídán, akik demokratikus jogokat követelnek...
...így kezdõdött Prágában 1989. november 17-én az a folyamat, amely késõbb a bársonyos forradalom jelzõvel íródott be a történelembe...bár a közvetlen folytatás már nem volt ilyen békés, hiszen a rendõrök brutálisan szétverték a diáktüntetést, ez azonban olyan széleskörû felháborodást váltott ki a társadalom különbözõ rétegeibõl, amely az elkövetkezõ napokban lavinaszerû folyamatot indított el országszerte. A diákokhoz csatlakoztak a színészek, a képzõmûvészek, az értelmiség és a munkások is.
November 19-én megalakult a Polgári Fórum, amely

A bársonyos forradalom huszadik évfordulója kapcsán a Cseh Centrum munkatársai különbözõ programokkal szeretnék felidézni az egykori eseményeket, az azóta bekövetkezett változásokat. A programsorozat célja egyrészt a fiatal generáció tagjai számára közelebb hozni azt az idõszakot, amikor még egyáltalán nem éltek, vagy nagyon fiatalok voltak; az idõsebb generációnak pedig visszaidézni azokat a történéseket és folyamatokat, amelyeket korábban teljesen elképzelhetetlennek tartottak.
A kedden nyíló fotókiállítás a 89-es eseményekre való, a Budapesti Cseh Centrum (1063, Szegfû u.4. tel: +36-1-462-5066) által szervezett visszaemlékezés rendezvény-sorozatának egyik elsõ darabja.
A kiállítás 2010. január 8-ig látogatható.