microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


::: kult -> művészet, pop, vizuális kultúra, kultúr-stratégia

2010-01-15

Elfogtak 2 graffitist !!

Budapesten elfogtak 2 graffitist, a kár 100e forint, a két tettes szabadlábon védekezhetnek. Sajnos, ez még mindig a Hülyeség Kora :)


(Gyõri Ipari Park transzformátorállomás - fotó: Bárdos Dezsõ, WIKIPEDIA)

A graffitisek óriási károkat okoznak a nagyvárosoknak, egy-egy graffiti eltávolítása nem kis összegekbe kerül, a graffitisek pedig újra és újra elõjönnek, hogy ...
Hogy mit is csináljanak? Hogy kéretlen mûalkotásaikkal borítsák be az aluljárók szürke vagy egyszínû betonfalait? Budapestnek határozottabban kellene fellépnie a graffitikkel kapcsolatban. Végre fel kellene állítani egy mûvészeti bizottságot, hogy ha valahol ízlésromboló graffitit hord fel valaki, akkor azt a graffitit gyors lefedésre (átfestésre, update-re) ítéljék, mondjuk egy a graffiti közepére festett zöld vagy lila spot (telített kör) segítségével. Egy 50 cm sugarú zöld folt odafújása kijön pár száz forintból, eltakarításra többet nem is kellene áldozni. A graffitik által ellepett aluljárókat pedig graffiti szabályozási ábrákkal kell ellátni, hogy egyértelmû legyen, mi a graffitizés rendje az adott területen. Lehetne olyat, hogy talajra tilos, csak óriásposzter formátumú graffitiket üdvözöl a környék, tilos elszórni szignókat, tag-eket, és esztétikai megfontolásokból akár egyes kombinációkat, mint fekete-ezüst, adott esetben ki lehetne tiltani az adott területrõl, vagy annak egy-egy részérõl. Egy-egy graffiti zónához kuratóriumot lehetne rendelni, amely esztétikailag felügyeli azt. A graffitik rongálása tiltott dolog lehetne, ha valaki egy graffitit megrongál, a kép eszmei értékét nem, de az anyagköltségét meg kellene térítenie.

Ha valakit, mint most a Kacsóh Pongrác úti aluljáró graffitiseit elkapnak, akkor közmunkára kell ítélni õket, amely egy meghatározott helyen egy "szép" graffiti létrehozásából áll, saját költségen (a szép nem közízlés alapján értendõ, de a kuratóriumok valamelyike el kell, hogy fogadja szépnek).

Graffitiseket tilos azonban megbilincselni, hiszen fiatalok, és a megbilincselés lelki sérülést okozhat náluk. A graffitisek a város ösztöndíjas mûvészei, akiknek senki sem ad pénzt, sem figyelmet, de õk mégis itt élnek és alkotnak, itt járnak mûvészeti egyetemre - az utca egyetemére.


Gondoljunk bele, mit szeretnénk? Azt-e, hogy színpompás, változatos falfelületek közt sétálhassunk reggelente (már ha valaki BKV-vel közlekedik bringa helyett:)), vagy azt, hogy szigorú, egyhangú falfelületek övezzenek bennünket az aluljárókban, mintha egy kórház, hullaház vagy börtön lakói lennénk? Van rá példa, hogy gyermekotthonok graffitiseket kérnek fel, hogy fessék ki barátságosra a kicsik lakóhelyét. A graffitisek ingyen adnak mûvészetet, ingyen adnak esztétikai teljesítményeket. Biztos, hogy nagyon szép Amerigo Tot mûve a Gödöllõi egyetemen, de az is biztos, hogy egy-egy graffitivel borított falfelület is nagyon szép tud lenni - ha nem is mindenki, de legalább a fiatalok számára. Miért ne hagynánk, hogy a városunk egyes részei ne az idõsebb, kispolgári ízlésû rétegek esztétikai ízlése alapján legyenek kidekorálva, óriási pénzekbõl, rossz minõségben, hanem friss, fiatal graffitisek alkotásai boríthassák a falakat? Demokrácia van, nemde?
Az elfogott graffitisek értünk dolgoznak, mindannyiunkért. Kilövi náluk a biztosítékot a börtön-állam stílus, és szeretnék, ha mindannyiunk élõhelye szebb és derûsebb lehetne - és ezért pénzt és idõt nem kímélve, veszélyeket megvetve végzik áldozatos munkájukat a közért. Ne legyünk hülyék, a természetet sem tudjuk tisztelni, sem megbecsülni, és ugyanígy a fiatalok lázadó mûvészetét sem, pedig jó lenne, ha elnyomás helyett a pártolás módszerét alkalmaznánk. Nem a primitív reklámokat kellene néznünk nap, mint nap, vagy a szürke falakt, hanem olyan felületeket, amiket emberek borítanak be vizuális tartalommal. A graffiti jó dolog - 20 év múlva a városokat graffitik fogják borítani, az önkormányzatok horribilis eszközöket fognak fizetni, csak hogy a fiatalok életvidám felületekkel borítsák be az környékeket, és egy-egy város számára presztízs lesz, hogy milyen a graffiti kultúrája, a virágzás fokmérõje lesz a gyönyörû graffitik elburjánzása, a várostervezõk pedig lélegzetvisszafogva fogják várni egy-egy új környék átadása után, hogy a fiatal mûvészek vajon milyen szín-tónusokban gondolkodnak majd, hogy a környék milyen színvilágot ihlet majd ...


Addig is, minden szimpátiánk a fiatal graffitiseké, ahogy a Zenebirodalom Visszavág-ban mondják Warren-nek: ne hagyjátok, hogy megtörjenek titeket !!!:) Forduljatok a TASZ-hoz, ha ráéérnek, biztosan segítenek védeni titeket !:)

Címkék: