Kergetnek – posztposztmodern “coolness”, avagy egy vadiúj Trabant videó 2023-ban…
kép a videóból
Zene+ videó: Lukin Gábor, zeneszöveg: Víg Mihály
Prózai bemutató volt :) Illetve, picit sem volt prózai. Finom, érzékeny, a Trabant szellemiségének megfelelő “távolságtartó” videó premier volt! NAhTe53 (Vető János) feltöltötte Yt csatornájára, és voila! Hello, world! A világ-premier meg is történt!
a videó linkje: https://www.youtube.com/watch?v=9VaLqz4ihdA
De véletlenül sem azt hangsúlyozom, hogy pompa nélküli bemutató lett volna. Ami más volt e premierben, az ugyanaz, mint ami más volt anno is. Például az FMH-beli koncert, amely nem koncert volt végül, hanem egy vetítés! Film vetítés.
// note:
FMH, nem FMK (!)... a vetített film pedig itt látható (2 darabban azért, mert amikor Vető János feltöltötte, még nem lehetett hosszabb videókat feltölteni a YT-ra)
a film első fele | a film második fele
a filmet kb. 10 éve meghívták a Berlini Filmvesztiválra, és le is lett vetítve...
// --------------------------------
A filmvetítés egy lépés visszafelé, a párkánytól befelé, egy élő koncerthez képest. Egy szemérmes távolságtartás. Rezignált finomság. A nem-tolakodás, a nem-prezentálás finom attitűdje. Lukin Gábor volt a visszafogottság “akarnoka” – ő akarta, hogy így legyen koncert helyett. A zene a film zenéjeként ment.
kép a videóból
Zene+ videó: Lukin Gábor, zeneszöveg: Víg Mihály
Tekinthetjük úgy is, hogy a zenét, amit akkoriban létrehoztak, azt Lukin Gábor speciel nem egy közönségnek írta, hanem maguknak, a Trabantnak, és a tökéletes előadási forma az volt, amikor együtt zenéltek. De tekinthetjük úgy is, hogy "a" tökéletességre törekedett. A fellépés ezzel együtt abszolút benne volt a képben. Ezért tudott létrejönni az Eszkimó Asszony Fázik is… De az együttes saját tempójának megfelelően.
a videókép és a zene
A Kertgetnek 2023-as videójában a “fő kép” (Yt thumb) nagyon finom – lány maszkban. Önmagában is egy KÉPzőművészeti telitalálat. Benne van a korunk. De nemcsak mit a járvány, hanem az az "utániság", aminek ajárvány kitörése a kezdete volt "anno", 2020-ban. Vicces, bár inkább Vető pioneer-ságára jellemző, hogy Vető már 2011-ben is, Marietta és a Trabant Gödörbeli fellépése idején is időnként maszkot viselt, 9 évvel azelőtt, hogy “divatba jött volna” globálisan és végérvényesen… A maszk így vált egy új Trabant motívummá…
A fúvósok alkalmazása az elején meglepő, a Final Cut c. Roger Waters album jut az eszembe… És a Hooverphonic Eden c. videóklipje / zenéje… De nyomban előjönnek a vonósok, és a női hang... Teplán Lili... és ez már "esztrád" – stilizálva, idézőjelben, a “radio song” műfajának egyik típusaként… (amilyen például a Groove Armada At the River c. remix-száma, amely ugyancsak beugrik hasonló elő-élményként)... fülbemászó dallammal, amit az ember örömmel dúdolgat napközben, és felderül, amikor ismét meghallja a rádióban...
A “radio song” létrehozásnak alapértelmezett szándéka már ott van a Jó reggelt c. számban is (aka: “Bearanyozza”). Annak a szövegét (a verset) Vető János írta, de/és teljes az áttűnés, mert simán lehet azt is gondolni, hogy Víg Mihály írta :) Elmosódnak a határok, a különbségek pedig nem annyira különbségek, mint személyiségbéli finomságok… Finom határvonalak,… Így néz ki az, amikor zseniális művészek egy családot alkotnak. Az egyik arca áttűnik a másikéba, és így tovább…
A zene, mint hangsáv felépítése Lukin Gábor élettörténetét tükrözi, nem-meglepő módon :) Úgy hangzik – de simán tévedhetek, ahogyan szoktam is –, hogy az egész alján ott van egy régi felvétel... egy régi gitár sáv... Ha tényleg így van, annak oka az, hogy e videó gyökerei egészen az alapokig nyúljanak vissza, amikor még együtt voltak ők, a Trabant "band"... A szám hangulata végül abszolút más lett, mint anno volt… Mert ez egy interpretáció. Egy újbóli rátekintés – az idő másik oldalán…
Az énekeslány, Teplán Lili meglepő módon “téríti el” az egészet… Amikor belép az elején, erőltetettnek tűnik… De mire a feléig elérünk, már meg is vagyunk véve… Már vevők vagyunk az újra… Már rá vagyunk hangolva…. a régire…
"ha nem vágysz semmire,
mondd meg, mire vársz?”
Új jelentést kap a szám eredeti szövege az utániság életélményével megküldve. Szinte úgy jön ki, hogy: "ha nem vársz semmire, mondd el, mire vársz" :) Ez a posztmodern életérzés lényege: nincs mire várni, mert már megtörtént minden.
idők utáni turizmus
Az utánisághoz évtizedeken keresztül az atomháború utániság tartozott, amely legelőször a Final Cut c. Pink Floyd (Waters) albumban és hónapokkal később a The Day After c. tévéfilmben nyilvánult meg, amit az ABC network sugárzott… Aztán pedig a sci-fi filmek özönében, amiket sivatagban forgattak, a poszt-atom korban, “az atomháború” után :) Ezekben mind az volt ott, ami a mai hétköznapjainkban nonstop jelen van: az utániság. Az, hogy már minden megvolt. Az, hogy már nem nem fordulhat elő valami új, ami mindent megváltoztat.
kép a videóból
Zene+ videó: Lukin Gábor, zeneszöveg: Víg Mihály
Az “utániság” mindent elborít… A Trabant ’80-as évekbeli zenéjében a “túliság” volt a domináns… Ez most átalakult utánisággá… Minden az utániságban úszik... finoman… Teplán Lili hangja a ’80-as évek földi valóságából egy “túli” valóságba emeli át az egész számot.
A vokálozás-szerű énekhang révén pedig olyan élmény a szám, mintha kivonták volna belőle az eredeti énekhangot – mint ahogyan igen.
A lány telefonnal mászkál a hegyek közt… kezdetben fotó kamerával, de az is "ugyanaz" – turizmus. Látszólag semmi különös, de ott van az utániság… Ott van az, hogy valamit elvileg kereshetne is… De nem keres semmit… Miközben mégis, hiszen mindenfelé mászkál… és végig ott van a kezében a telefon, ami a maszkhoz hasonlóan kor-motívum… a kívüliség megtestesülése…
elegáns világpremier
Pazar rendezvény-helyszín, elegáns vendégek és fotóriporterek helyett egy sima Yt videó feltöltés alakját öltötte a Kergetnek 2023-as világpremierje. Nem volt bejelentve sem sehol… Egyszer csak ott termett, látszólag a semmiből… Az elegancia éppen ez az egészben… Nem magyarázza, nem helyezi reflektorfénybe a tényt, hogy ez egy majd’ 40 éves zene feldolgozása, s videóklipje… Mi, akik ismerjük a Trabant zenekart / művészeti csoportot, szavak nélkül is tökéletesen értjük e videó jelentőségét… Értékeljük a finom gesztust, és érezzük az esemény fényét, amit a megtiszteltetés ad, hogy a barátaikként tekintenek minket, akikkel megosztják…
ez a kép a "régi" Trabant felvétel videójából való (lásd)