microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Én, a Nő és Plusz egy Fő (2006)
You, Mee and Dupree

. . . . . . . . . . 5.66
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 4.4
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 108 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  vígjáték
eredeti nyelv: angol
formátum: szinkronizált
korhatár 12+
c tr tr


információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Valamikor életünk során mindannyian találkoztunk már egy Dupree-vel. Randevúztunk vele, vagy kisegítettük pénzzel, vagy kihoztuk a börtönből, vagy befogadtunk a házunkba. Mindannyiunknak van egy bogaras barátja, aki a saját törvényei szerint él, de legalábbis ismerünk egy Dupree-t: egy jószívű bizalmast, aki a partik királya, és képes az asztal alá inni minket, miközben megállás nélkül osztja az észt... hobbija pedig a kanapén heverészés és a távirányító nyomkodása, miközben mindenki más húzza az igát.
Az Én, a nő és plusz egy fő (You, Me and Dupree) című filmben Carl (MATT DILLON, Keresd a nőt!; There’s Something About Mary, Ütközések; Crash) és Molly (KATE HUDSON, Hogyan veszítsünk el egy pasit 10 nap alatt; How to Lose a Guy in 10 Days, A titkok kulcsa; The Skeleton Key) szerencsétlenségükre friss házasokként élvezik Dupree társaságát - aki (OWEN WILSON, Ünneprontók ünnepe; Wedding Crashers), egy költői vénájú naplopó, először kivesz egy hét szabadságot, hogy tanú lehessen Carl és Molly Hawaii-on tartott esküvőjén, majd miután főnöke kirúgja, a nyakukon ragad egy pár napra... pontosabban kábé egy hónapra.
Carl-t hamar kikészíti a kanapén táborozó vendég, de Molly megtanul kijönni vele. Amikor pedig Carl visszatér stresszes munkájához, egyre inkább nehezére esik Dupree jelenléte mellett jó férjként is viselkedni. Az idő múlásával a vendég végtelen szabadidejének köszönhetően Molly társává válik, amire a munkamániás Carl-nak nincs lehetősége. Sőt, még Molly édesapja MICHAEL DOUGLAS (Tőzsdecápák; Wall Street, A rózsák háborúja; The War of the Roses) is megkedveli Dupree-t gondtalan életszemlélete miatt, ami persze Carl-t igencsak idegesíti.
Nemsokára mindenki (kivéve Carl-t) azt szeretné, ha Dupree maradna. Ám ez a három ember természetesen nem férhet meg békében egy házban, ami viccesen tragikus helyzeket teremt. Ahogy a pár nyugodt házasságról szőtt álmai szertefoszlanak, lassan ráébrednek, hogy a boldog élet egyik titka rátalálni a mindannyunkban rejtőző Dupree-re.


A FILM KÉSZÍTÉSÉRŐL

Dupree beköltözik a filmkészítők otthonába

- Az ötlet a másfél évvel ezelőtti esküvőmön jött - mondja a forgatókönyvíró, Michael Le Sieur. - Akkor házasodott sok más barátom is, és a tanúm a legtöbbjük esküvőjén szintén ott volt. Ő volt az, aki "mindig tanú, de sosem vőlegény", aki segít kiválasztani a porcelánt - az úgynevezett árva a csapatban. Eszembe jutott, hogy nagyszerű alapja lenne egy filmnek: két pasas, akik legjobb barátok, amíg egyikük meg nem szegi a szabályt és feleséget nem talál.
Miközben Le Sieur írta a történetet, Dupree életre kelt, és a forgatókönyvíró felismerte, hogy Dupree univerzális karakter, hiszen szinte nincs olyan ember a világon, aki ne találkozott volna egy Dupree-val életében.
- Éreztem, hogy az Én, a nő és plusz egy fő univerzális témákat érint meg - mondja Scott Stuber producer. - Vicces volt, egyedi és tökéletes szerep Owen Wilson számára. Nehéz olyan vígjátékot találni, ahol az alapelképzelésban van folytonosság és egyúttal mélységgel is rendelkezik. Ez egy remek történet házasságról, barátságról és családról. Az első dolog ami eszembe jutott az volt, hogy "Ismerem ezt a Dupree-t... és nagyon sokan másoknak is ismerős lesz".
- Ami nekem tetszett a szövegben az az, hogy nem csak az egyik oldalát meséli el a történetnek - veszi át a szót Mary Parent producer. - Látjuk elmozdulni a nézőpontot - a férfi és a nő véleményét a házasságról és azt, hogyan változik meg egy pár és a barátaik élete azután, hogy kimondják az "igent". A történetnek több rétege van, ami hozzájárul a humorhoz és a film érzelmi részéhez is. Bemutatja, hogyan megy keresztül egy barátság egy próbatételen, ahogy Dupree próbálja megtalálni a hivatását az életben, Carl pedig azzal küszködik, hogy hű maradjon önmagához a házassága és a karrierje által rárótt feladatok közepette.
A szerep megközelítésekor Wilson egyetértett Le Sieur-rel, hogy a film hitelességének egyik kulcsa az, ha Dupree sohasem látszik álnoknak, annak ellenére, hogy alaposan felforgatja Carl és Molly életét.
Wilson számára a szöveg olyan vígjátékot mutatott, amellyel könnyen tudott azonosulni. Éppen akkor fejezte be a munkát 2005 egyik legsikeresebb vígjátékán, az Ünneprontók ünnepe (Wedding Crashers) című filmen, és hamar ráérzett karaktere bogaras személyiségére. - Szórakoztató volt ötleteket gyűjteni ehhez a szöveghez - mondja a színész/producer. - Mike és én ugyanazokat a dolgokat találtuk viccesnek, úgyhogy sokat nevettünk. Jó füle van a párbeszédhez és hihetetlenül természetes volt a folyamat, ahogy új ötletekkel álltunk elő és a karakterek szájába adtuk azokat.
- Az egyik mutatója Dupree karakterének az, hogy hogyan viselkedik a környékbeli gyerekekkel - folytatja Wilson. - Amikor beköltözik Carl és Molly házába, sokkal inkább a gyerekekkel barátkozik, mint a felnőttekkel. Ért a nyelvükön, mert ő maga is egy nagy gyerek. Ehhez nem kellett megerőltetnem magam, hiszen bennem is megvan ez a tulajdonság.
- Dupree több mint csak egy naplopó vagy bolond - veszi át a szót Le Sieur. - Egészen szerény, aranyból van a szíve és soha nem tenne semmit tudatosan, amivel árhat ennek a házasságnak. Annyira ártatlanok az indítékai és olyan jószívű, hogy nehéz nem megbocsátani neki. Owen úgy játssza el, hogy Dupree akaratlanul is bölcsnek tűnik fel.
Miután a produkciós csapat összeállt és elkészült a forgatókönyv, Wilson, Stuber és Parent feladata volt rendezőt találni a filmhez. Először több különböző név is felmerült, de amikor a Russo fivérek érdeklődést mutattak a projekt iránt, a producerek tudták, hogy tökéletesen megfelelnek a feladatra. Anthony és Joe Russo munkája a Széftörők (Welcome to Collinwood) című filmen és a kritikusok által nagyra értékelt Arrested Development című tévésorozaton megmutatta, hogy érdekes, újszerű ötleteik vannak a vígjátékokkal kapcsolatban.
- Éppen annyira drukkolsz Molly és Carl kapcsolatának, mint amennyire Carl és Dupree kacsolatának. Ez remek egyensúlyt teremt a filmben - mondja Anthony Russo.
- Érdekes együttműködés volt ezekkel a fivérekkel dolgozni - mondja Wilson. - Majdnem olyan, mintha kihallgathattam volna, ami a fejükben lejátszódik. Mindketten részt vesznek a rendezés minden mozzanatában. Mivel nem mindig értenek egyet, hallhattuk őket meghozni a döntéseket - különleges előny, amely nem lehetséges egy rendező esetében. Soha nem hallhattam még, hogy mi zaljik le egy rendező agyában, amikor meghoz egy döntést, de Anthony és Joe betekintést adtak nekünk erre a privát területre, miközben megbeszéltek valamit egymással. Családias ritmusuk van, ami természetes és nagyon jól működik a filmben.
A fivéreknek kellemes és együttműködő légkört kellett teremteniük annak érdekében, hogy rendet tartsanak a díszletek (és a nevetgélő színészek) között, ami nem mindig egyszerű, ha két rendező irányít egy projektet.
- Szerencsére jól tudunk partnerekként együtt dolgozni - mondja Anthony Russo.
Joe Russo egyetért. - A tekintetünkkel és a gesztusainkkal is tudunk kommunikálni. A kettőnk közt születő legjobb ötlet tör a felszínre. De... olaszok vagyunk, úgyhogy néha leállunk veszekedni. Akinek jobbak az érvei, az nyer.


A komikusok csatlakoznak a szereplőgárdához

Mituán Owen Wilson elvállalta a címszerepet, a produkciós csapat a többi kulcsszereplő megtalálásán kezdett dolgozni. Wilson és Le Sieur egyetértett Stuber-rel, Parent-tel és a Russo fivérekkel, hogy alapvetően fontos Molly szerepére olyan színésznőt találni, aki ellenállhatatlanul szerethető.
- Az első nevek egyike, akit Molly szerepére megemlítettünk, Kate Hudson volt - mondja Le Sieur. - Molly könnyen tűnhetne házsártosnak. Sok mindent kell elviselnie - főleg mivel friss házasok -, és nem akartuk, hogy ez legyen. Kate annyira szerethető, hogy ez különleges szikrázást ad a karakternek. Ragyogó színésznő, akit látva a közönség azonnal megérti, hogy Carl miért szerelmes belé.
Anthony Russo egyetért, hogy a csapat soha nem tekintett egyik főszereplőre sem antihősként, különösen nem Molly-ra. - Mindannyiuknak van olyan jelenete a filmben, amelyben antihősnek látszanak, de ugyanakkor együttérzőek is - mondja a rendező.
- Ez az első eset, hogy a józan szerepét játszhatom el egy vígjátékban - mondja Hudson nevetve. - Sokkal nehezebb, mint gondoltam, mert ha nem állsz egészen szilárdan a földön, akkor nem működik. Molly arca legtöbbször merev és Owen-nel játszani annyira nevetettő, hogy nehéz volt számomra józanul játszani és nem elnevetni magam.
Matt Dillon karaktere, Carl, kétségtelenül a legnehezebb utat járja be a történet során. Kezdetben megvan mindene: magabiztos, szexi, az alfa hím a csapatban és a főnöke lányát vesz feleségül. Ám ahogy a helyzet megváltozik körülötte, ő is azt teszi... sajnos rossz irányba.
- Carl a főszereplője a történetnek. Ez az ő utazása - mondja Dillon. - Carl reakciója a körülötte kibontakozó felfordulásra teszi a dolgokat érdekessé - még akkor is, ha a cselekedetei csak rontanak a helyzeten. A közönség csak abban az esetben képes nevetni a szerencsétlenségén, ha tudják, hogy olyan fickó, aki ki fogja bírni.
Miután Wilson, Hudson és Dillon aláírták a szerepeiket, a filmesek következő feladata az volt, hogy megtalálják a színészt a nagyhatalmú örömapa, Mr. Thompson szerepére. A filmesek álma vált valóra, amikor Michael Douglas elvállalta Molly édesapjának szerepét.
- Thompson egy elképesztően gazdag ember, úgyhogy olyan apa-lánya párost akartunk találni, akik tulajonképpen megfélemlítenek egy olyan valakit, mint Carl - mondja Anthony Russo. - Ekkor lépett a színre Michael Douglas.
- Nem valami gyakran szerepelek vígjátékokban - vallja be a kétszeres Oscar-díjas színész. - Ezért amikor megkaptam ezt a szöveget, sok szórakozásra láttam benne lehetőséget. Őszintén tetszett az, hogy nem kellett a hátamon vinni a filmet; így volt módom élvezni és szórakozni. Egy nagyon sikeres dél-kaliforniai ingatlanfejlesztő cég fejét alakítom, aki özvegy és imádja egyetlen leányát, aki sajnos pont Carlhoz megy feleségül. Az én dolgom az, hogy Carlt addig piszkáljam, amíg kiderül, milyen vő lesz belőle a végén.
- Nem hiszem, hogy sokan fognak szeretni ennek a karakternek a bőrében, de kit érdekel? - teszi hozzá nevetve.


Az Én, a nő és plusz egy fő forgatása

A film forgatása 2005. október 7-én kezdődött egy napsütötte ananászföldön Kaawa-ban, ami Hawaii egyik szigetén, Oahun fekszik. A hangulat a forgatáson olyan volt, mint egy gondtalan nyaraláson, köszönhetően annak, hogy a filmkészítők úgy döntöttek, Carl és Molly esküvőjét, a fogadást és a nászútjukat veszik fel a forgatás első tíz napja alatt.
- Mindenkinek megadta a megfelelő indítást az, hogy a filmet Hawaii-on kezdtük el - jegyzi meg Wilson. - Mindannyian tudtunk barátkozni a munkán kívül is egy nagyszerű környezetben, és mivel egy baráti társaságot alakítunk, akik évek óta ismerik egymást, ez megalapozta a hangulatot, amely aztán a vászonra is átkerült.
A szereplők és a stáb szépen lebarnulva érkezett vissza Los Angeles-be. A filmkészítők négy napot töltöttek a kaliforniai Irvine-ben, ahol egy irodaépületben a Mr. Thompson cégénél játszódó jeleneteket forgatták. Itt köt üzleteket és kínozza vejét/beosztottját, Carlt, véget nem érő passzív-aggresszív sértésekkel.
- A karakterem teljesen otthon érzi magát ebben a környezetben - mondja Douglas. - A mindenfelé elhelyezett spirituális szobrok a rengeteg üveg és acél között tökéletes hátteret adnak Mr. Thompson-nak, ahol megalázhatja és sértegetheti újdonsült vejét. Nagyon jól aláfesti a karakterét.
Egy gyönyörű, régi ház Los Angeles történelmi negyedében adta a helyszínt, ahol a Carl és Molly otthonában játszódó jeleneteket vették fel. Szintén Los Angeles-ben forgatták a jeleneteket az iskolában, ahol Molly tanít, valamint a San Pedro-i kikötőben azt a jelenetet, amelyben a hétszeres Tour de France-győztes Lance Armstrong feltűnik.

****
A forgatás és a vágás befejezése után eljött az idő, hogy a filmkészítők elgondolkozzanak azon, mit tanultak Randolph Dupree-tól.
- A film úgy kezdődik, hogy azt hisszük, kapcsolatok felbomlását fogjuk látni. Ám a végére ezek a kapcsolatok még mindig ugyanúgy megvannak, illetve olyan irányban változtak, ami minden karakter számára nagyon jó - mondja Anthony Russo.
Testvére, Joe Russo, így zárja le a beszélgetést: - Remélhetőleg a közönség számára az fog átjönni és azt szűrik le a filmből, hogy Dupree mennyire törődik a legjobb barátjával. Komoly konfliktusba kerülnek, de visszatalálnak egymáshoz. Ez mind Dupree szívében történik.


szereplők:
Owen Wilson ... Randy Dupree
Kate Hudson ... Molly Peterson
Matt Dillon ... Carl Peterson
Michael Douglas ... Mr. Thompson
Seth Rogen ... Neil
Amanda Detmer ... Annie
Ralph Ting ... Toshi
Keo Knight ... Carl sógora
Todd Stashwick ... Rod
Bill Hader ... Mark
Lance Armstrong ... Önmagaként
Jason Winer ... Eddie


fényképezte:
Charles Minsky

vágó:
Peter B. Ellis

látvány:
Barry Robison

jelmez:
Karen Patch

zene:
Rolfe Kent

művészeti rendező:
Kevin Constant
Paul M. Sonski

szereposztó:
Deborah Aquila
Mary Tricia Wood

díszlet:
Barbara Munch

producer:
Mary Parent
Scott Stuber
Owen Wilson