microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Neveletlen Hercegnő (2001)
The Princess Diaries

. . . . . . . . . . 8.56
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 6
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 115 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  vígjáték
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár minden korosztály látogathatja
c tr tr

a Neveletlen Hercegnõ sorozat részei:
Neveletlen Hercegnõ   Neveletlen Hercegnõ 2. - Eljegyzés a Palotában  
információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
A félénk San Franciscó-i tinilány, Mia Thermopolis (Anne Hathaway) élete fenekestül felfordul, amikor megtudja, hogy valójában egy igazi hercegnõ! A kicsiny európai hercegség, Genovia trónjának várományosaként Mia mulatságos utazásba kezd trónjának megszerzéséért, amikor megjelenik szigorú és félelmetes nagymamája, Clarisse Renaldi királynõ, hogy órákat adjon neki a "hogyan legyünk hercegnõk?" témakörében.
Elképzeléseik azonban nem találkoznak egymással. Miának nem áll szándékában feladni normális életét, hogy egy távoli ország uralkodója lehessen. A királynõ viszont kitart amellett, hogy Miának joga és kötelessége elfoglalni a trónt. Clarisse feladata, hogy ebbõl a kicsit nyers, csiszolatlan gyémántból tökéletes ékkövet faragjon annak érdekében, hogy a hercegnõ elfoglalhassa az õt megilletõ helyet a királyi örökösök és utódok sorában.
Az igazságot vonakodva fogadó hercegnõnek élete legnagyobb döntését kell meghoznia: családjával marad, vagy pedig mindent hátrahagyva, vállalja azt az óriási felelõsséget, ami Genovia kormányzásával jár?

A NÕK VÁGYAINAK BETELJESÜLÉSE

"Egyrészt azért tetszett meg ez a történet, mert az egész család számára nézhetõ és élvezhetõ - meséli Garry Marshall rendezõ. - Másrészt, mert egy fiatal lány nõvé válását mutatja be, és azt, hogy az ember képes pozitív hatással lenni a világ alakulására."
Mario Iscovich és Debra Martin Chase producert, továbbá Whitney Houstont, aki szintén producerként vett részt ebben a munkában, azonnal lenyûgözte a hétköznapi tinilány hercegnõvé válásának története. "Mindig is szerettem a nõk vágyainak beteljesülésérõl szóló filmeket - mondja Debra Martin Chase. - A Neveletlen hercegnõ pont ennek a témának a kedves és módfelett szórakoztató feldolgozása."
Marshall hamar hozzálátott a szereplõválogatáshoz, és a legjobb technikai személyzet felkutatásához. Anne Hathaway alakítja Mia Thermopolist, a ragyogó, de félénk kamaszlányt, akinek minden vágya, hogy túléljen egy-egy tanítási napot, és lehetõleg ne kerüljön a figyelem középpontjába. Ez a vágya persze rögtön meghiúsul, amikor kiderül róla, hogy királyi vér csörgedezik az ereiben. A több mint ezer jelentkezõ közül Hathawayt színészi adottságai, megjelenése és bájos kisugárzása miatt választották ki végül erre a szerepre.
Clarisse Renaldi királynõt, Mia szigorú apai nagymamáját a csodálatos Julie Andrews játssza. Õ közli Miával a sokkoló hírt, amely úgy felforgatja addigi életét. Hector Elizondót láthatjuk Joseph szerepében, Genovia biztonsági fõnökeként, aki egyben a hercegnõ személyes testõre és sofõrje is. Odaadó, kötelességtudó ember, amiben nem kis része van a királynõ iránt érzett tiszteletének.
A Caroline Goodall alakította édesanya, Helen, egy szabad mûvészlélek. Lányával való kapcsolata abban a pillanatban feszült viszonnyá alakul, mihelyst kiderül, hogy Mia valójában hercegnõ.
További szereplõk: Lana (Mandy Moore), Mia nemezise, a legnépszerûbb lány az iskolában; Michael (Robert Schwartzman), Lilly bátyja, akinek húga iránti érzelmeit keményen próbára teszi Mia hercegnõségének híre; Josh (Erik von Detten), Lana pasija, a legnépszerûbb srác a suliban; Gupta, helyettes elöljáró (Sandra Oh); Mr. O’Connell (Sean O’Bryan) tanár úr, aki erõs érzelmeket táplál Mia édesanyja iránt; Ms. Harbula (Mindy Burbano), a lányok atlétikaedzõje, aki mindent megpróbál, hogy segíthessen.
"Nem találkoztam ilyen izgalmas fiatal színészcsapattal A flamingó kölyök óta, ahol Matt Dillonnal, Fisher Stevensszel, Leon Robinsonnal, Bronson Pinchotval és Marisa Tomeijel dolgozhattam együtt - jegyzi meg Garry Marshall. - És mint mindenki, én is nagy rajongója vagyok Julie Andrewsnak, Hector Elizondo pedig minden filmemben szerepelt."

FIZIKAI, ÉRZELMI ÉS SZELLEMI ÁTALAKULÁS

Mia Thermopolis (Anne Hathaway) és legjobb barátnõje, Lilly (Heather Matarazzo) a középiskolások tipikus életét élik. Az örök kívülálló Mia boldog, ha el tud csusszanni a figyelõ tekintetek elõl, miközben a sporttagozatos osztály, az iskolai kasztrendszer és a helyi menõ srác iránti titkos szerelmének útvesztõit járja. Ám azonnal mindenki vele kezd foglalkozni, amikor megjelenik nagymamája, Clarisse Renaldi királynõ, aki azzal a meglepõ hírrel érkezik a városba, hogy a kis, európai hercegség, Genovia trónörököse nem más, mint Mia.
"Anne Hathaway nagy tehetség - mondja a rendezõ. - Két olyan emberre is emlékeztet, akiket nagyon szeretek: Judy Garlandra és Harpo Marxra. Elsõ hallásra furcsának tûnhet az összehasonlítás, de õ, amellett, hogy mosolyával beragyogja a szobát, vagy egy tökfilkó vigyorával tud nevetni, elképesztõ fizikai mutatványokra is képes. Nem ijed meg attól, ha pl. orra kell esni. A húgomon, Pennyn kívül soha nem dolgoztam még olyasvalakivel, aki ennyire a testével akart volna komédiázni."
A karakterrõl, a kissé esetlen, félszeg kamaszlányból elegáns, magabiztos fiatal nõvé kibomló Miáról Hathaway a következõket jegyzi meg. "Miának egész életében mindössze egy vagy két ember mondta, hogy különleges - eléggé felületes anyja, és Lilly, a legjobb barátnõje. Amikor nagyanyja irányításával elkezdõdnek a hercegnõi tanórák, Mia egyre többet tud meg magáról. Mia átalakulása messze nem csak fizikai, hanem tökéletes érzelmi és szellemi átalakulás."
Ahogyan Anne Hathawayben megtalálták az ideális Miát, úgy egy cseppet sem gondolkodtak azon, kié legyen a szigorú királynõ szerepe: Julie Andrews volt az elsõ és egyetlen választás. Garry Marshall majd kiugrott a bõrébõl örömében, amikor Andrews elvállalta a szerepet.
Andrews méltányolja Marshall rendezõi habitusát. "Hihetetlenül nagylelkû - magyarázza. - Annyi beleszólást enged a színésznek a karakter megformálásába, és minden másba is, hogy az valódi közremûködõként, alkotóként járulhat hozzá a filmhez."
Heather Matarazzo alakítja Mia legjobb barátnõjét, a véleményéhez mindig makacsul ragaszkodó Lillyt, akinek szociális és politikai ihletettségû, vehemens, támadó beszédeihez az iskolatévé "Fogd be és figyelj!" címû show-mûsora szolgáltat terepet.
"Garry egyike annak a kevés rendezõnek, akik kedvelik az improvizációt és engedik, hogy a színészt elragadja egy ötlet - mondja Matarazzo. - Ebbõl pedig sok varázslatos dolog jöhet ki. Garry színészeket irányít, de maga is színész. Ebbõl adódóan anélkül rendez, hogy pontosan, részletre kidolgozná a dialógusokat, vagy túlságosan végiggondolna egy jelenetet, annyira, hogy végül elvész benne a színész. A rendezõ nem azért van ott, hogy leckéket adjon színjátszásból; az vagy megvan benned, vagy nincs. És Garry tudja ezt."
A platinalemezes énekesnõt, Mandy Moore-t a gyönyörû Lana szerepében láthatjuk elõször filmen. Lana a hasonlóképpen puszta létezésével növeli a Miában kialakult kamaszkori szorongást.
"Azt hiszem, mindenki talákozott már ezzel a tipikus karakterrel a gimnáziumi évei alatt - mondja Moore Lanáról. - Én most is középiskolás vagyok, és tudom, hogy léteznek ezek az emberek, hiszen együtt járunk suliba. Szeretnek más gyerekeket diszkriminálni, kötekedni velük, hibát keresni bennük, amikor éppen úgy érzik, hogy nem elég biztosak magukban. Attól boldogok, ha kipécéznek valakit. Biztos vagyok benne, hogy minden tinédzser, ilyen vagy olyan formában, de találkozott már ezzel a típussal az iskolában."
Amikor Mia megtudja a hírt a nagymamájától, hogy hercegnõ lesz, elõször hitetlenkedik, majd dühöt érez. Dühöt anyja iránt, aki eddig titkolta elõle az igazságot, és dühöt az új rokon iránt, aki a hercegnõvé válás mûvészetére hivatott megtanítani a lányt. Mia kezdetben ellenáll, de lassacskán beleegyezik, hogy a nagymama kapjon egy utolsó esélyt. Az udvari etikettet, a helyes testtartást és a királyi protokollt oktató mulatságos órák során Mia mind magabiztosabbnak érzi magát. Ahogyan egyre több idõt töltenek együtt, Mia nem csak Clarisse-ról tud meg meglepõ dolgokat, hanem kezdi megismerni saját magát.
"Clarisse és a fiatal hercegnõ nagyon sokban hasonlítanak egymásra - jegyzi meg Julie Andrews. - Ez az, ami az elsõ idõkben olyan kibékíthetetlen ellentétnek tûnik köztük. Mindketten makacs, vitális személyiségek, akik elõször harcolnak egymás ellen, de mivel mindkettejüknek remek a humorérzéke, végül teljes egészében elfogadják a másikat, és nagyon erõs kötelék alakul ki közöttük."
"Én valami olyasmit játszom itt, mint Henry Higgins a My Fair Ladyben, amikor sétálni, beszélni, öltözködni és viselkedni tanítom Miát - mondja Andrews. - És végül sikerül rádöbbentenem õt az országa iránti felelõsségre."
Clarisse nem csak tanítómestere, de oltalmazója is a hercegnõnek. Genovia biztonsági fõnökét, Joseph-et jelöli ki Mia védelmére, aki el is kíséri õt, bárhova menjen is.

HIBÁT HIBÁRA HALMOZ

A Neveletlen hercegnõt számos kaliforniai helyszínen forgatták. Mia San Franciscó-i magániskolája, a Grove High valójában az Alverno Középiskola volt. Két hétig San Francisco különbözõ részein folyt a forgatás, pl. a város híres, történelmi vendéglõje, a Cliff House mellett található Technikai Múzeumban, amelynek furcsa, mechanikus szerkezetei szolgáltak hátterül néhány jelenethez. A Mia kedvenc 66-os Mustangját, egy drótkötélpályát és egy nagyon meredek hegyet mutató képsorok a Russian Hillen készültek.
Még Willie Brown, San Francisco polgármestere is feltûnik a genoviai nagykövetségen játszódó báli színben, ahol épp megérkezése alkalmából kérdezgetik a riporterek.
Amint kiszivárognak a hírek Mia királyi származásáról, Miáról és családjáról kezdenek beszélni még a legutálatosabb osztálytársak is. Mia titkos vágyainak tárgya, Josh Bryant (Erik Von Detten) hirtelen, úgy tûnik, beleszeret a lányba, és megkéri, legyen a partnere a Baker Beach-i bálon.
A malibui Zuma Beach egyik szakaszát alakították át a San Fransiscó-i Baker Beachen játszódó báli jelenet forgatásához, ahol Mandy Moore-Lana énekel egy dalt barátaival, Annával (Beth Anne Garrison) és Fontanával (Bianca Lopez). Josh csónakázni viszi Miát, a többiek az éjszakában táncolnak tovább. A partinak azonban vakuvillogás és a paparazzók helikoptereinek zúgása vet véget, így füstbe megy a fiatal hercegnõ álomrandevúja.
A régi Doheny Palota, vagyis a mai St. Mary’s College épülete (Los Angeles) adott otthont Genovia konzulátusának, ahol a film sok kulcsjelenete játszódik, így pl. Mia elsõ találkozása nagymamájával, Clarisse királynõvel, Mia táncórái, vagy a lány átváltozása a kissé dagályos ízlésû pompaszakértõ, Paolo kezei alatt.
"A Doheny Palota egy remekmû - jegyzi meg Mazne Berke látványtervezõ. - A fõépületet 1896 és 1903 között építették, az átriumot pedig 1917-ben csatolták hozzá. Az átrium gyönyörû kupoláját, ami alatt a báli jeleneteket forgattuk, maga Tiffany tervezte. A palota tele van a néhai Mrs. Doheny antik bútoraival, festményeivel, ezüsttárgyaival és porcelánjaival, amelyek a házban maradtak, amikor a tulajdonos az épületet, annak összes tartozékával együtt, az egyházra hagyta. Manapság a palota a St. Mary’s College egyik szárnyát képezi, amely az iskola vezetõségi irodáinak és lakásainak ad helyet. Ezek a helyiségek a forgatás ideje alatt végig a rendelkezésünkre álltak."
A Genovia konzulátusán játszódó más jeleneteket a Disney 2-es Stúdiójában vették fel, ugyanott, ahol Julie Andrews a Mary Poppinst forgatta. Itt készült az a nagy vacsora-jelenet, amelyen Mia szocializációjának tökéletlenségei igencsak kiütköznek.
"Ezen a színpadon állítottuk fel az utcát és a házat, amelyben a Banks család lakott a Mary Poppinsban - emlékezik Andrews. - Igen jól emlékszem az utcaképre, habár a Disney sokat változott az eltelt években - a legtöbb díszlet elrendezése és a térbeosztás ma teljesen más."
A Rocks Around The Clockban játszódó jelenetek eredeti helyszíne az L.A. Rock Gym nevû ismert sziklamászó hely Hawthorne-ban. Ez a csodás táj szolgál hátterül a Mia és édesanyja közt, valósággal ég és föld között zajló, megindító jelenethez éppúgy, mint ahogy ugyanitt kezd Mia egyre növekvõ vonzalmat érezni Michael iránt.
Lilly bátyja, Michael (Robert Schwartzman), amikor éppen nem Doc Motor autószervízében segédkezik, Fly Paper nevû rockzenekarával lép fel. Robert Schwartzman a meghallgatáson eleinte borzasztó ideges volt, de késõbb, amikor a szerep került szóba, azért megnyugodott.
"Elõször tényleg teljesen meg voltam rémülve, de miután Garryvel beszélgettem, lazult a helyzet - meséli Schwartzman. - Arról kérdezett, ki is vagyok én, mi a hobbim ...Én zenélek, és éppen ez az, amit kerestek Michael szerepéhez: egy zenészt." Schwartzman énekese és dalszerzõje egy Los Angeles-i bandának, a Rooney-nak, amiben zongorán és gitáron is játszik. Az általa játszott figurának, Michaelnek két szenvedélye van: egyaránt rajong a zenéért és... Miáért.
"Azt hiszem, Michaelt azért érdekli a lány, mert az nem tökéletes - mondja Schwartzman. - Mia hibát hibára halmoz, aztán úgy viselkedik, mintha mi sem történt volna. Michael szereti õt ezért a nem túl kiegyensúlyozott viselkedéséért."
A Lilly barátját alakító Patrick Fluegerrõl egy róla készült videókazetta nyomán szerzett tudomást Garry Marshall. Flueger addig csak a gimnázium színjátszó körében és a helyi kisszínházban próbálgatta szárnyait.
"Garrynek tetszett a kazetta, úgyhogy próbafelvételre hívtak. Így ismerkedtünk össze - meséli Flueger. - Mivel õ egy legendás ember, én eléggé be voltam rezelve. Azt hiszem, soha még ilyen ideges nem voltam!"
"Jeremiah, akit én játszom, meg van õrülve a számítógépért és a bûvésztrükkökért, ezenkívül fülbevalót és égõvörös hajzatot visel - mondja Flueger. - Kedveli Lillyt, mert azt gondolja róla, hogy végre valaki, aki õt jól seggbe tudná rúgni. Jeremiahnak ez bejön."

NAPJAINKBAN JÁTSZÓDÓ KOSZTÜMÖS FILM

A filmhez Mayne Berke tervezte a díszleteket, Mia és édesanyja meghitt, kissé bohém lakásától a szigorú és fenséges konzulátusi épületbelsõkig.
"Garryvel találtunk San Francisco egyik patinás negyedében egy átalakított tûzoltósági épületet: ez lett Miáék otthona. Az enteriõrt a Disney-stúdióban építettük fel - emlékszik Berke. - A házhoz torony is kellett, hiszen minden hercegkisasszonynak kell, hogy legyen egy tornya!"
A ház és a belsõ tér minden apró részletét kidolgozták. Berke és csapata Anne Hathaway és Caroline Goodall személyiségének, külsõjének figyelembe vételével próbálta megtalálni és kialakítani a megfelelõ hátteret.
"Anne és Caroline nagyon sokat segítettek a tervezésben, elláttak minket az életük különbözõ szakaszaiban készült fényképeikkel is - mondja Berke. - Ezek az apróságok nagyon fontosak. Egy régi kép a fridzsider oldalán rögtön valami autenticitást ad a helynek, és segíti a színészt, hogy sokkal kényelmesebben érezze magát a mesterséges környezetben."
A házban egy tûzoltólétra és egy lecsúszópózna emlékeztetett az épület eredeti funkciójára. "Néha, amikor reggel késésben van, Mia a lecsúszópóznán közlekedik - mondja Garry Marshall. - Amikor ott forgattunk, persze mindenki ki akarta próbálni a póznát, úgyhogy jó idõbe telt, mire mindenki kiélte gyerekkori vágyát a tûzoltóság iránt és elkezdhettük a munkát."
Clarisse Renaldi elegáns és rideg világa teljes ellentéte Mia lakájos otthonának, amit nem csak a berendezés, de a királynõ ruhatára is tükröz.
Gary Jones jelmeztervezõ, az iskolai egyenruhák és csodálatos báliruhák készítõje, már korábban is dolgozott együtt Marshallal, így nagyon várta az újbóli közös munkát a rendezõvel.
"Amit itt csinálni lehetett, az a jelmeztervezõk álma! - emlékszik Jones. - Van benne hercegnõ, van királyi bál, egyszóval kosztümös film... És Julie Andrewsnak tervezni... az egy álom! Úgy viseli a ruhát, hogy az még háromszázszor szebb annál, mint amilyenre én csináltam."
Jones és Andrews együtt találták ki Clarisse hétköznapi és alkalmi ruháit is, mint pl. amit a fogadáson vagy a bálon viselt.
"Több olyan ruhát is készítettünk számára, ami néhány ismert, klasszikus dizájner stílusát idézi. Volt pl. egy Chanel-szerû felöltõje, néhány Bill Blass inspirálta ruhanemûje, a báli szoknyája pedig Diorra emlékeztetett - magyarázza Jones. - Az a ruha, amit a vacsorán visel, egy kicsit hasonlít arra, amelyben Eliza Doolittle-ként megjelent a bálon a My Fair Lady színházi elõadásán, a Broadwayn."
"Mivel a történetben Mia egy félénk lány, aki a testét is szégyelli, Anne-nel úgy döntöttünk, hogy ezt hosszúujjú, zárt ruhákkal tudjuk kifejezni. Ezért van az, hogy Mia mindig sokkal jobban elfedi az alakját, mint az osztálytársai - mondja Jones. - Az elsõ alkalom, ahol igazán ragyoghat, az a konzulátusi vacsora - itt valóban lélegzetelállítóan néz ki."
A ruha elkészítésében Jonest egy, a fiatal svéd hercegnõn látott öltözék inspirálta; a kék selyemkreppbõl készült, állógalléros estélyi "a reneszánszot, Romeót és Júliát idézte" - tette hozzá Jones.
Királyokról szóló mese nincsen ékszerek nélkül. Jones és Harry Winston néhány csodálatosan egyedi darabot terveztek és készítettek el, amelyeket a forgatáson mindig egy biztonsági ember õrzött.
"Igazán a báli jelenet volt nagy teljesítmény - emlékszik vissza Jones. - Julie Andrews barackszínû taft báliruháját egy különleges gyémánt és platina nyakékkel díszítettük fel, ami majdnem száz karátos volt, négy sorban helyezkedtek el a kövek, hozzá pedig klasszikus »fürtös« fülbevalók tartoztak, egyenként három-három karátosak."
A vacsorán Andrews egy tizennyolc karátos, körte formájú, platina- és gyémántgyûrût viselt, ami olyan feltûnõ volt, hogy szerepet kellett kapnia a jelenetben. "Mindannyian megrökönyödtünk, amikor egy gyûrû csatlakozott a szereplõgárdához - nevet Jones. - Annak a gyûrûnek saját csapója volt, saját bevilágítása!"
Garry Marshall, akinek filmjeiben mindig artikulálódnak a magára találásnak, az egyéni kvalitások felismerésének különbözõ témakörei, reméli, hogy mostani filmje minden korosztályra hatással lesz. "Van egy nagyszerû szereposztás és egy elbûvölõ történet, no meg rengeteg nevetés - mondja Marshall. - Remélem, az emberek élvezni fogják a filmet. Azt kívánom a gyerekeknek és a tinédzsereknek, hogy merjenek különbözõk lenni, és higgyenek önmagukban!"


szereplők:
Julie Andrews ... Queen Clarisse Renaldi
Anne Hathaway ... Mia Thermopolis
Hector Elizondo ... Joe
Heather Matarazzo ... Lilly Moscovitz
Mandy Moore ... Lana Thomas
Caroline Goodall ... Helen - Mia Anyja
Robert Schwartzman ... Michael Moscovitz
Erik von Detten ... Josh Bryant - diák
Terry Wayne ... Clark
Patrick Flueger ... Jeremiah Hart - diák
Sean O'Bryan ... O'Connell - Tanárbá'
Sandra Oh ... Vice Principal Gupta
Kathleen Marshall ... Charlotte Kutaway
Mindy Burbano ... Harbula Tornatanárnõ
Kim Leigh ... Wells - Zenetanár


fényképezte:
Karl Walter Lindenlaub

vágó:
Bruce Green

zene:
John Debney