microcspv    "time is not money"
logo Marilyn


keresés:
search
Ocean's Eleven - Tripla Vagy Semmi (2001)
Ocean's Eleven

. . . . . . . . . . 9.12
(a cspv olvasók szavazata)  itt szavazz !

. . . . . . . . . . 4.8
(a cspv szerk-ek szavazata)

hossza: 116 perc
nemzetiség:  amerikai
műfaj:  krimi, vígjáték, remake
eredeti nyelv: angol
formátum: feliratos
korhatár 14+
c tr tr

a Ocean's sorozat részei:
Ocean's Eleven - Tripla Vagy Semmi   Ocean's Twelve - Eggyel Nõ A Tét   Ocean's Thirteen - A Játszma Folytatódik  
információ:

vissza a rövid leíráshoz

bővebb info
Dapper Danny Ocean (George Clooney) az akciók embere. Kevesebb mint 24 órán belül feltételes szabadlábra helyezése után egy New Jersey fegyházból, már újabb terven töri a fejét. Három alapelvhez ragaszkodik: senkit nem bánt; csak olyantól lop, aki megérdemli; és úgy játszik, mintha nem lenne vesztenivalója. Danny a történelem legkidolgozottabb, legbonyolultabb kaszinórablását tervezi.
Egy éjszaka Danny 11 tagú, specialistákból álló bandája megkísérel 150 millió dollárt elrabolni három las vegasi kaszinóból, melyeket a kíméletlen vállalkozó, Terry Benedict (Andy Garcia) tart kézben, aki mellesleg Danny volt feleségével, Tessel jár (Julia Roberts).
Véletlen egybeesés vagy motiváció? Csak Danny tudja biztosan. A pénz megszerzéséért kockáztatja az életét és a lehetõséget, hogy kibéküljön Tessel. Ha minden Danny fantasztikusan kitervelt, majdnem kivitelezhetetlen terve szerint megy, akkor nem kell választania a zsákmány és Tess között...


A produkcióról

Danny célpontja Las Vegas három legkáprázatosabb kaszinója: a Bellagio, a Mirage, és az MGM Grand. 600 méterrel a Vegas Strip alatt egy páncélterem rejtõzik, amely a három kaszinó összes pénzét õrzi. Terry Benedict, a könyörtelen tulajdonos, nem válogat az eszközökben, hogy célját elérje, bármi legyen is az: egy hotel, vagy egy nõ. Esetünkben Reuben Tishkoff (Elliot Gould) imádott hoteljérõl és Danny Ocean volt feleségérõl, Tessrõl van szó, aki Las Vegasba költözött új életet kezdeni a Bellagio Mûvészeti Galériájának vezetõjeként.
Benedicttel nem érdemes ujjat húzni, így teljesen biztos benne, hogy páncélterme bevehetetlen, kapcsolata Tessel pedig megingathatatlan. Dannyy Ocean ezt másklépp látja. Összehozza kis csapatát, a legtehetségesebbeket a szakmában:
Ocean Rusty Ryanban (Brad Pitt) bízik meg a legjobban, õ foglalkozik a részletekkel. Lindus Caldwell (Matt Demon) fürge ujjai bármely zsebet megkönnyítenek. Basher Tarr (Don Cheadle) a robbantás szakértõ. Reuben Tishkoff (Elliot Gould), akit Las Vegas új királya megszabadított hoteljétõl, most esélyt lát az egyenlítésre. A Malloy fivérek, Virgil (Casey Affleck) és Turk (Scott Caan) autószerelõk és sofõrök. Frank Catton (Bernie Mac) profi kártyás. Saul Bloom (Carl Reiner) már visszavonult az átverésekbõl. Livingston Dell (Eddie Jemison) a csapat szeme és füle: képes a legrafináltabb biztonsági rendszerekbe is beférkõzni. Yen (Shaobo Qin) egy kínai akrobata, aki lélegzetelállítóan kicsire össze tudja préselni magát.
Az akció idõpontja a Lennox Lewis- Vladimir Klitschko nehézsúlyú boxmeccs éjszakája.
A Nevada Kaszinótanács elõírja, hogy a kaszinóknak elegendõ készpénzzel kell rendelkezniük bármilyen nyeremény kifizetéséhez, így a meccs éjszakáján a páncélteremben minimum 150 millió dollárt tartanak majd.
150 millió osztva 11-el: ennyiért már megéri.




A film terve

1959-ben Jerry Weintraub producer zenei területen tevékenykedett, és éppen Frank Sinatrával dolgozott, amikor az OCEAN’S ELEVEN korábbi változatát forgatták. "Az emberek Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis, Peter Lawford és Joey Bishop kedvéért nézték meg az eredeti filmet - vélekedik Weintraub. - Ha csak annyi lett volna a szerepük, hogy a telefonkönyvet olvassák fel, akkor is sikert arattak volna."
Weintraub felkereste Ted Griffin forgatókönyvírót, és megbeszélték, hogy az új adaptációban nagyjából csak annyi lesz a változás, hogy napjaink Las Vegasában játszódik a történet. Griffin számára az jelentette a kihívást, hogy mind a 11 szereplõ érdekes legyen és emlékezzenek rájuk a nézõk. Weintraub a kész forgatókönyvet megmutatta Steven Soderbergh rendezõnek, aki elolvasása után már alig várta, hogy munkához kezdhessen. " A trükk a rablás kitervelésében az volt, hogy a nézõ elõre azért ne tudja kitalálni, mi fog következni- osztja meg velünk Soderbergh. - Meg kellett találnunk ezt a kényes egyensúlyi pontot. Ted nagyon jól ráérzett erre. A forgatókönyv gördülékeny, mert mindenkivel találkozunk, jól megismerjük õket, és kialakul bennünk egy kép a rablás menetérõl. De amikor már benne vagyunk a témában, felbukkannak újdonságok is. Van ami másképp sikerül, és ezt a szereplõk nem tudhatták elõre. Izgalmas, ahogy improvizálnak és próbálnak kimászni a csávából."

A szereplõk megtalálása

Soderbergh egy olyan filmet szeretett volna készíteni, amelyben senkit nem ölnek meg, aláznak meg, vagy gúnyolnak ki ok nélkül. Egy könnyû szórakoztató filmre vágyott, amely sziporkázik. Az egyik kulcskérdés a megfelelõ szereplõk megtalálása volt. Soderbergh úgy vélte, hogy a film elbír több sztárt is egyszerre, mert valóban csapatmunkáról van szó a történetben. Fontos volt, hogy a szereplõk között egyfajta bajtársiasság alakuljon ki, hogy jól érezzék magukat egymás társaságában.
A szereposztás George Clooneyval kezdõdött, aki egyébként Steven Soderbergh társa a Section Eight produkciós társaságban. Soderberg már kezdetektõl neki szánta Danny szerepét. Egyetértettek abban, hogy egy sztárcsapatot kell összehozniuk. Ebben az esetben azonban senkinek nem tudják megfizetni a szokásos gázsiját. "Már több mint 40 éve tevékenykedem producerként, de soha nem találkoztam még színésszel, aki a saját gázsiját lecsökkentette volna - jegyzi meg Weintraub,- vagy aki azt mondta volna, hogy a tervezett szereposztás érdekében külön beszél minden egyes színésszel. Elõször George vállalkozott kevesebb pénzért."
Soderbergh és Clooney nem akarták az eredeti szereplõkhöz hasonlítani az újakat, mert a régiek utánozhatatlanok voltak. Más megközelítésbe helyezték a történetet.
GEORGE CLOONEY játssza Danny Ocean szerepét, mert Weintraub szerint egy született vezetõ személyiség. Danny nemrég szabadult és nemrég vált el a feleségétõl.
BRAD PITT Rusty Ryant alakítja, aki Ocean bizalmasa és jobbkeze. Danny feje tele van ötletekkel, Rusty pedig a részletek embere. Rusty már egy ideje nem vett részt semmilyen nagyobb akcióban, ezért mindenképpen vissza akar kerülni arra a szintre, ahol korábban dolgozott. A csúcsról egy pókeriskola vezetéséig süllyedt le, ahová tinédzserek járnak. Amikor Danny beavatja kaszinórablási tervébe, Rusty rögtön igent mond, még ha lehetetlennek tartja is az ötletet. "Brad Pitt tökéletes Rusty,- vélekedik Weintraub- mert közös bennük az egyfajta ’az ördög bánja’ viselkedés."
MATT DAMON egy új srác, Linus Caldwell szerepét kapta, aki általában a legrosszabb melókat végzi. Nagyon gyors a keze, bármit el tud emelni bárkitõl. "Még érdekesebbé teszi a történetet, - jegyzi meg Damon - hogy a film közben rájövünk, nem is a pénzre megy ki a játék Danny részérõl. Csak a feleségét és vele együtt az életét szeretné visszakapni. Végül egy nagy románc a történet."
ANDY GARCIA személyesíti meg Terry Benedictet, Ocean rablásának célpontját. Benedict egy megalomániás opportunista szélhámos. Garciának nagyon tetszik ez a vibrálóan izgalmas szerep. Benedict felküzdötte magát a csúcsra, hatalmas önbizalma van, viszont senki sem szereti.
JULIA ROBERTS játssza Danny Ocean volt felesége, Tess szerepét.
Clooney és Soderbergh egy 20 dolláros bankjeggyel együtt küldte el Juliának a film forgatókönyvét: "Úgy hallottuk, hogy mostanában egy huszas a gázsid filmenként." Julia örült a lehetõségnek, hogy újra Soderberghel együtt dolgozhat, a forgatókönyv elolvasása után pedig nagyon megtetszett neki a szerepe. "A párbeszédek csípõsek és alaposan kimunkáltak, mint egy 40-es évekbeli filmben. Danny és Tess annyira precízek a beszédstílusukban, hogy érzelmeik minden szintje feltárul elõttünk- meséli Julia Roberts- George nagy hatással van a nõkre. Az én szerepem pedig majdnem végig arról szól, hogy tettetem, mintha rám semmilyen hatást nem gyakorolna. Julia az egyetlen nõi fõszereplõ. Minden emberi kapcsolat annyira bonyolult a filmben. Tess és Terry együtt járnak, de Tessnek újra át kell gondolnia kapcsolatát a volt férjével. Semmi sem úgy néz ki, mint amilyen valójában. Érdekes volt, ahogy Tess megtalálta az útját." Tess egy klasszikus vezetõ pozícióban lévõ hölgy, nagyon kifinomult, elõkelõ. Látványos ruhákat visel.
DON CHEADLE alakítja Basher Tarr robbanószerkezet szakértõ figuráját. Bashert Rusty hozza magával. Alapvetõen csak az a dolga, hogy egy nagyon pontosan kiszámított idõpontban kikapcsolja az áramot Las Vegasban. Cheadlerõl azt mondják, hogy szinte beleolvad a szerepeibe. Basher vad, politikai anarchista múlttal a háta mögött kevésbé a pénzért, inkább a siker mámoráért vállalkozik a feladatra.
EDDIE JAMISON Livingston Dell szerepét kapta, aki annyira aggodalmaskodó, hogy ezzel veszélyezteti az akció sikerét. A forgatókönyvíró Griffin szerint nem akartak mindenkit tökéletesre formálni. Livingston nem érti meg magát egyik társával sem. Csak azért van rá szükségük, mert õ a számítógép specialista. Nem jön ki az emberekkel, ezért a komputerekkel köti össze az életét.
BERNIE MAC személyesíti meg Frank Cattont, a szélhámos kártyást Atlantic Citybõl, aki Danny elsõ beszervezett embere. Álnéven dolgozik a Trump Plazaban, hogy börtönviselt múltját elrejtse, de éppen valami jó kis akció után néz, amikor Danny felkeresi, mert szüksége van egy belsõ emberre is. Bernie egy humorista, de ebben a filmben szerepet kellett játszania. " Hihetetlenül tehetséges színész, - mondja Clooney- olyan, aki ha a szemedbe néz röhögõgörcsöt kapsz tõle."
ELLIOT GOULD alakítja Reuben Tishkoffot, a régi Vegas hotelkirályt, akit Terry Benedict kiütött a helyérõl. Reuben már nem tudott versenyre kelni a Mirage, MGM Grand, és a Bellagio hotellel, ezért el kellett adnia a Vegas szállodát. Természetesen az árat Benedict diktálta. A kegyelemdöfés a Vegas lebontási terve, hogy egy újabb csúcsszálloda épülhessen a helyén.
Tishkoff belemegy, hogy pénzeli Danny Oceant a rablás kivitelezésében. Bosszút akar állni és újra bekerülni a játékosok körébe.
CARL REINER játssza Saul Bloom, a beteges öreg profi szerepét, akit kizökkentenek visszavonultságából, hogy kulcsszerepet játsszon a rablásban. Saul rögtön pattan a lehetõségre, hogy egy nyerõ csapat tagja lehessen. Fénykorában valószínûleg brilliáns szélhámos volt. Amikor Rusty rátalál, már lóversenyre sincs pénze. De tudják róla, hogy elsõ osztályú intrikus hírében állt, ezen kívül remek színész: használni akarják a tehetségét.
Saul átalakul Lyman Zerga ismeretlen származású üzletemberré, így akar beférkõzni Terry Benedict bizalmába. Általában a játékasztaloknál találkozunk vele, szinte el is felejti, hogy nem a saját pénzét teszi fel.
SCOTT CAAN és CASEY AFFLECK az ikerfivérek szerepében Turk és Virgil Malloy autó- és szállítmányozási szakértõk: csak a vezetés és a vitatkozás érdekli és élteti õket. Ha ezért még pénzt is kapnak, az már álmaik netovábbja. Versengésük ellenére mégis hatékonyak a gyors átváltozásokban is.
SHAOBO QIN kínai akrobata a filmben Yen néven fut. "Van két különleges mutatványom: a kínai rúd- és hengermutatvány, amely során bepréselem a testemet egy nagyon kicsi hengerbe - magyarázza Qin egy tolmács segítségével - Fõleg azért válsztottak ki a filmhez, mert képes vagyok ezt megcsinálni. Ugyanis szükségük volt egy olyan szereplõre, aki képes nagyon szûk helyre is bepréselni magát, ahová más nem tud bemászni."

Steven Soderbergh - az ötletek embere

Steven Soderbergh hírnevének köszönhetõ, hogy annyi tehetséges színész vállalkozott az Ocean’s Eleven forgatására. Ebben a filmben egyetlen sztár sem kap kiemelkedõ gázsit.
"Stevennel mindig könnyen megy a munka - nyilatkozza George Clooney. - Úgy vélem jobb úgy dolgozni, ha az ember biztonságban érzi magát, és nem veszélyben, vagy nem kell attól tartania, hogy megbánt valakit. Steven annyira jól felkészült, hogy a forgatás oroszlánrésze már azelõtt összeáll a fejében, hogy színre lépnénk.
Don Cheadle is örömmel megragadta a lehetõséget, hogy Soderberghel újra együtt forgathasson. "Még soha nem dolgoztam Stevennél nyugodtabb rendezõvel"- nyilatkozza.
"Steven nyitott és biztató légkört teremt - meséli Andy Garcia, - meghallgatja a színészeket, nagyra becsüli õket, és élvezettel figyeli munkájukat."
"Steven instrukciói nagyon egyszerûek, érthetõek és lényegre törõek - összegzi Matt Damon. - Mivel az egész film készen áll már a fejében, gyorsan átlátja a helyzeteket. Így könnyebben tudok azonosulni a szerepemmel."
"A színészek igazán jól érzik magukat egymás társaságában - mondja Soderbergh. - A szünetekben mindig együtt maradnak, beszélgetnek, viccelõdnek egymással, nem vonulnak vissza."
Carl Reiner nagyon egyedinek találja Soderbergh rendezõi stílusát: "Steven soha nem készít túl sok felvételt és olyan beállításokat használ, amelyekrõl nem is álmodtam volna. Tökéletesen megbízik a megérzéseiben és soha nem téved."
Soderbergh a forgatókönyv elolvasása után gondolkodóba esett, hogy is lehet kivitelezni a hosszú kaszinói forgatásokat, anélkül, hogy túlságosan zavarnának. Végül kiderült, hogy a Bellagioval az élen a kaszinók nem limitálták a forgatások idejét. Mindezt Jerry Weintraubnak köszönhették, aki személyes kapcsolatai révén csak Las Vegasban több millió dollár értékû forgatási segítséget kapott. Soderbergh szerint Weintraub nélkül nem jutottak volna be a kaszinókba ilyen feltételekkel: "Jerry elmagyarázta nekik, hogy a történet nem hozza õket hátrányos helyzetbe, nem fogjuk felforgatni a helységeiket vagy elõnytelenül bemutatni õket a filmben."
A Bellagio Las Vegas leglátványosabb szállodája, ahol közel öt hétig filmeztek belsõ és külsõ tereket. Weintraub természetesen a tulajdonost is régi barátai között tartja számon.
"Hihetelen, - nyilatkozta Soderbergh - hogy a Bellagio kaszinójának egész részeit bármikor lezárhattuk a forgatáshoz még napközben is. Táncoló szökõkútjaik mozgását is a film zenéjéhez koreografálták. Cserébe persze az egész film egy majdnem kétórás reklám a szállodáról és Las Vegasról."
"A film elejét inkább színekben visszafogottra és kevésbé látványosra terveztem, hogy késõbb Las Vegas pompázzon - magyarázza Soderbergh. "Las Vegas színeinek palettája nagyjából a Bellagio színvilágát követi - teszi hozzá Messina. - Sok meleg földszínt használtunk, meleg vöröseket és sárgákat. Megpróbáltam kontrasztot teremteni az épület frontális és hátsó részének színvilága között." A látványtervezés szempontjából az egyik legnagyobb vállalkozás a Bellagio pénztárfülkéjének megépítése volt a kaszinón belül.
Las Vegasban három visszapillantó filmrészlethez korabeli kaszinóbelsõket kellett találniuk: "Elképesztõ, - meséli Messina - hogy néhány kaszinó valóban úgy néz ki, mintha egy másik korszakból maradt volna itt." A filmben az egyedüli magán belsõ tér Reuben Tishkoff háza, minden más szállodákban és üzleti területeken játszódik.
Jeffrey Kurland jelmeztervezõ a szereplõk számára teátrális, de mégsem valószínûtlen ruhákat tervezett. Minden egyes színész egy külön karakter, akik teljesen másképp öltözködnek. Terry Benedict ruhatárába például ázsiai jelleget csempészett. Következésképpen Messina, a látványtervezõ, Benedict új szállodáját ázsiai vonásokkal tervezte meg. Benedict és Tess közös lakásában is ázsiai dekorációkat helyezett el. A szereplõk azonban nem tûnnek el a berendezés mellett. A mûvészeti galéria Tess világa. Julia Roberts ruhátárának színeiben is a Bellaggio színei tükrözõdnek.
A 11 fickó ruháiban a homokárnyalatok és a sápadt színek dominálnak.
Danny kemény jellem, klasszikus ruhadarabokat visel, õ a film Cary Grantje. Rusty személyes ízlése modern, csillogó hatású ruhákat kíván. Carl Steiner átváltozása Lyman Zergává nagy stílusváltással jár. Reuben Tishkoff a régi bútordarab Las Vegasban: túlméretezett szemüvegével, szivarjával és ékszereivel igazi egyéniség. Basher lázadó rocker jellege a katonai irányvonallal ötvözõdik. A Malloy fivérek egyike a konzervatív, míg a másik a versenyzõ stílus kedvelõje. Mindegyikük külön-külön még hat álruhával rendelkezik: pincér, biztonsági õr, magándetektív, orvos, turista és lufiárus szerelések lapulnak kofferjeikben. Frank Catton színes egyénisége színes ruhadarabokban érvényesül leginkább. Benedict Las Vegas királya, hatalmas vagyonnal és stílusérzékkel, ráadásul imád öltözködni. Yen kínaias díszítésû, de modern jellegû ruhatárral rendelkezik. Tess kifinomult, ízléses, sexi ruhákat visel szürke, fekete, égõvörös színben, vagy aranygyöngyökbõl összeállítva, fantasztikus ékszerekkel kiegészítve. Tess Oceanként azonban személyiséget és ezzel stílust is vált.
Kurland naponta 400 szereplõ ruházatáért volt felelõs a kaszinói jeleneteknél, amit egy 18000 m2-es jelmeztárból oldott meg. A Bellaggio felszolgálóit, bárpultosait és végül a statiszták 98 %-át is õ öltöztette, hogy megfelelõen elegánsan nézzenek ki.
A bokszmeccs éjszakáján több ezer statisztával dolgoztak, és megpróbáltak egy abszolút káoszba fulladó jelenetet felvenni. A nehézsúlyú birkózók nagy megértéssel mûködtek közre a forgatáson.
A 11 fickót játszó színészek között igazi barátságok szövõdtek. Alig várták, hogy folytatódjon a napi forgatás, hogy ismét együtt dolgozhassanak. "A show bizniszben töltött éveim során - nyilatkozza Jerry Weintraub - soha nem mulattam még ilyen jól egyetlen film készítése közben sem, mint ez alkalommal."


szereplők:
George Clooney ... Daniel 'Danny' Ocean
Brad Pitt ... Russ 'Rusty' Ryan
Julia Roberts ... Contessa 'Tess' Ocean
Matt Damon ... Linus Caldwell
Andy Garcia ... Terrence 'Terry' Benedict
Carl Reiner ... Saul Bloom
Elliott Gould ... Reuben Tishkoff
Scott Caan ... Turk Malloy
Bernie Mac ... Frankie Cattone alias Ramon
Casey Affleck ... Virgil Malloy
Shaobo Qin ... Yen Mu-Shuu
Edward Jemison ... Livingston Dell
Lennox Lewis ... Mint Önmaga
Vitali Klitschko ... Mint Önmaga
Topher Grace ... Mint Önmaga
Joshua Jackson ... Mint Önmaga
Holly Marie Combs ... Mint Önmaga
Jerry Weintraub ... High Roller Kártyajátékos


fényképezte:
Steven Soderbergh

vágó:
Stephen Mirrione

látvány:
Philip Messina

zene:
David Holmes

producer:
Jerry Weintraub