információ:
vissza a rövid leíráshoz
bővebb info
1961-et írunk. A hidegháború legsötétebb idõszaka ez, mikor két atomhatalom feszül egymásnak: a Szovjetuniónak elegendõ nukleáris fegyverzete van ahhoz, hogy akár kétszer is elpusztítsa a világot, míg az Egyesült Államok a világ elpusztításához szükséges potenciál tízszeresével rendelkezik.
A megtörtént eset ihlette film Alekszej Vosztrikov kapitány (Harrison Ford) hõsiességét követi nyomon, akit a hidegháború csúcsán a nukleáris rakétát hordozó tengeralattjáró, a 4000 tonnás, csaknem 120 méter hosszú K-19 parancsnokává neveznek ki, az eredeti parancsnok Mihail Polenyin kapitány (Liam Neeson) helyére. Vosztrikov azt a feladatot kapja, hogy villámgyorsan indítsa el elsõ útjára a rosszul elõkészített, nem megfelelõen felszerelt tengeralattjárót.
Mihelyt úton vannak, Vosztrikov - teljesítõ- és tûrõképességük legeslegvégsõ határáig feszítve a húrt - vizsgáztatja mind magát a K-19-et, mind a legénységet. Végül a szellemi, érzelmi és fizikai erõpróba egy kísérleti rakéta sikeres kilövésével ér véget. Ekkor vészterhes parancs érkezik Moszkvából: a K-19-nek Nyugat felé kell indulnia, hogy a NATO-támaszpontok mellett elsurranva, járõrként elfoglalja megfigyelõ pozícióját az USA partjaitól mindössze 400 km-re, Washington D.C. és New York között.
Vosztrikov kapitány engedelmeskedik a Haza parancsának, és a K-19 elindul... Ám alighogy a járõr-szolgálat kezdetét veszi, globális nagyságrendû tragédiával fenyegetõ veszélye lép fel: az atom-tengeralattjáró reaktorának hûtõrendszere szivárog és a reaktor magja lassan, de kérlelhetetlenül melegszik. Ha a hõmérséklete eléri az 1000 fokot, a reaktor megolvadhat... A hermetikusan zárt, radioaktív reaktorház megnyitása azt jelentené, hogy az egész hajót nagy mértékû sugárzásnak teszik ki. Mégis meg kell tenni, mert a reaktor belsõ robbanása esetén elszabadulnak a robbanófejek és egy NATO-támaszponthoz ennyire közeli nukleáris robbanás akár a III. világháború kitörését okozhatná.
Az Atomcsapda címû film nem a háborúról szól, hanem arról, hogy micsoda bátorság kell ahhoz, hogy ne legyen háború! A katonai erõ, ész és szív története ez.